schut Primeur voor Nederland Louis Davidsstraat in Zandvoort Haarlem breekt volledig met stadhuisarchitect Haarlemse brandweer moderniseert Bijzondere Hulp Weer nieuw bedrijf in Zwanenburg R. Mossinkoff overleden Nozems schoppen rel Terreur op het Verwulft Nieuwste spuit geeft meer water bij een lagere druk Auteursrechten restauratie plan in het geding schut 695 2490 153 Voetballer H.B.C. Geen kritiek op bekwaamheid van architect Bladmuziek A/phenaar Atphenaar 995 PLAIDS orhveii GEBR. EVERTS Blijde gezinnen DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 PAGINA 3 Gitaren Blaasinstrumenten Piano's SPECIALIST HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT ■HH Op de binnenplaats van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht is gisteren de nieuw ste gecombineerde hoge- en lagedruk autospuit in gebruik genomen. Van Liemt VERWULFT 9 De Tramstraat in Zand voort zal worden omge doopt in Louis Davids straat. De Zandvoorters willen daarmee de man eren die met zijn liedje „We gaan naar Zandvoort al aan de zee" in de dertiger jaren zoveel bekend heid aan de badplaats heeft gegeven en aan wie in belang rijke mate de groei van Zand voort als toeristenoord is te danken. Heintje Davids zal de omdoping officieel verrichten. Het Zandvoortse gemeente bestuur had al lang het plan een audere naam te geven aan de Tramstraat of de Tramweg om dat de namen steeds wor den verward. Tijdens de ver gadering van de jongerenraad, vorige week, werd de suggestie gedaan de naam Tramweg te wijzigen in „Burgemeester Van Fenemaweg" i.v.m. het af scheid van mr. Van Fenema volgend jaar. WATERONTHARDING WAGENWEG 78 - TEL. 12576 KRUISWEG 47-49 HAARLEM KRUISWEG 47-49 HAARLEM Cognac Flamingo Citroen Room Bleu MAAK TIJDIG UW KEUS^ Citroen Bleu WARME GESCHENKEN Citroen Zand Maron ECHTE LAMSVACHTEN Vacht GROTE COLLECTIE HEREN PANTOFFELS j Bruin leder KOOP IN DE OCHTENDUREN j Vacht vanaf DEZE-, EN 101 ANDERE SOORTEN t/o PROVENIERSHUIS 'Sy HAARLEM, 23 dec. De Haarlemse brandweer heeft gisteren met ge rechtvaardigde trots een gloednieuwe gecombineerde hoge- en lagedruk au tospuit ii\ gebruik genomen. De offi ciële overdracht van het glanzendro- de gevaarte was in feite een histo risch moment, zoals burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers op de binnen plaats van de brandweerkazerne op merkte. „Deze wagen betekent de laatste fase van de modernisering van het spuitmateriaal van de Haarlemse brandweer." De gemeente Haarlem heeft die modernisering meteen maar drastisch aangepakt, want de nieuwe wagen bevat in zjjn vernlftige pomp- systeem niet meer of minder dan een Nederlandse primeur. De autospuit heeft een capaciteit van vierhonderd liter water per minuut bij 15 atmos feer, terwijl zijn toch lang niet verou derde voorganger per minuut 240 li ter water naar de vuurhaard kan spuiten bij een druk van 40 atmosfeer. Populair gezegd betekent de nieuwe installatie meer water bij een lagere druk. De overdracht ging gepaard met een korte plechtigheid in het gebouwen complex aan de Gedempte Oude Gracht. Brandweercommandant Ch. H. J. Brauers mocht daar naast bur gemeester Cremers ook wethouder P. Voskuilen verwelkomen. Met tal van belangstellenden uit brandweerkringen zag dit deel van het college aandach tig toe. hoe nijvere en vaardige brand weerlieden na de uiteenzetting van de commandant de slangen uitrolden, de installatie in werking stelden en na luttele seconden de energieke water stralen op de demonstratiegevel van het terrein gericht hielden. De nieu we autospuit functioneerde. De heren verzekeraars kunnen nu met nog meer vertrouwen hun verzekeringen in het Haarlemse gebied afsluiten. De burgemeester betoogde, dat die verzekeraars in zijn stad naar ver houding weinig verzekeringspenningen aan de rode haan kwijt raken. De brandweer, die jaarlijks zeker duizend maal uitrukt is er altijd als de kippen bij, als de rode haan kraait. De ma nier waarop in Haarlem de branden worden onderdrukt, noemde mr. Cre mers zonder meer voorbeeldig. Aan het slot van zijn korte toespraak ver zocht hij de raadsleden in de toekomst met evenveel vertrouwen hun goed keuring te hechten aan brandweeraan kopen als zij dit tot nog toe hebben ge daan. Tevoren had de burgemeester de autospuit in kwestie met een vrien delijke handdruk overgenomen van het bedrijf H. T. N. A. H. van Bergen uit Heiiigerlee. De vertegenwoordiger van dit bedrijf verklaarde dat zijn men sen met buitengewoon veel genoegen aan de autospuit hadden gewerkt. De gloednieuwe aanwinst gaat volgens de deskundigen door voor een hoge-, midden- en lagedruk tankautospuit met nevelinstallatie. De wagen bevat on der meer een watertank met een in houd van 1.250 liter. Zo'n tank is wel in vijf minuten leeggespoten, maar de brandweerlieden van Haarlem zijn wel zo snel dat binnen die vijf minu ten aansluiting is gemaakt met een vaste waterbron. Een van de voorde len van de gecombineerde spuit is wel, dat er minder brandkranen nodig zijn. Bovendien kan het rode gevaarte meer manschappen en meer materialen ver voeren. Als de wagen uitrukt gaan ook de bestrijdingsmiddelen voor bran den van geringe omvang mee. Direct bij aankomst op het terrein van de brand kunnen drie hogedruk- en twee lagedrukstralen worden ingezet. De spuit heeft een brede voorruit, zodat de bestuurder een goed uitzicht over het verkeer heeft. De maximum snel heid bedraagt negentig kilometer per uur. De langste slang aan boord heeft een lengte van negentig meter en zo nodig kan de langste slang aan enige andere slangen van zestig meter leng te worden gekoppeld. Bij de uitrusting behoort een nevelpistool, die volledig in de eigen werkplaats van de Haar lemse brandweer is ontwikkeld en ver vaardigd. Uit alles blijkt dat de brand weer van de Spaarnestad behalve een morele ook een materiële paraatheid bezit. De burgers kunnen zich met deze wetenschap nog rustiger aan een verkwikkende slaap wijden. (Advertentie) zuiver wol Aabe Zaalberg vanaf 45.—* We springen bij wijze van voorproef alvast in 1966. Op 1 januari is het na melijk veertig jaar geleden, dat de heer H. A. Vosse in dienst trad van de toen malige gemeente Schoten, welke in 1972 door Haarlem geannexeerd werd. De jonge Vosse werd toen door de gt- meente Haarlem „overgenomen", waar hij nu belast is met algemene werk zaamheden bij de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst Op sportief gebied is hjj evenmin een onbekende, terwjjl hjj ook zitting heeft in het Haarlemse bestuur van de Arka. Zo'n verdiens telijk man moet gehuldigd worden. Dat zal 3 januari gebeuren in het kantoor Jacobijnestraat 22, waarom vier uur die dag een receptie wordt gehouden. Dinsdag 28 december, 's avonds om half negen, zijn burgemeester en wet houders present in de Gravenzaal van het stadhuis om de badminton-kam- pioen van Nederland „Duinwijck" te huldigen. Het bestuur van de Neder landse Badminton Bond en andere voor aanstaande badmintonners zullen ook aanwezig zijn. Klaverjassen. Of we maar willen melden, dat het koppel Koopmans-Van Hooijdonk van de Haarlemse Klaverjas- club Kennemerland de eerste prijs heeft gewonnen in het te Utrecht door de horecabedrijven georganiseerde lan delijke klaverjastoemooi om het kam pioenschap van Nederland. Het is wei een lange zin geworden, maar u bent er toch wel uitgekomen. „Hoe meer zielen". Dat is het op schrift van het vaandel, waarmee Fons Jansen een nieuw toernee door Neder land begint. Het is een oecumenisch programma. Van 12 tot en met 14 januari is Haarlem aan de beurt. De voorstellingen worden in de stads schouwburg gegeven. De commissaris der koningin in Noord-Holland en zijn echtgenote hou den zaterdag 8 januari, 's middags van kwart voor drie tot vijf uur, hun nieuw jaarsreceptie in het provinciehuis. Al vast noteren. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar wor den in het Rem brand theater 's morgens kindervoorstellingen gegeven. De titels liegen er niet om. Het moet allemaal heel spannend zijn. De K.A.J, in Lisse is opgeheven, zo meldt onze correspondent. Er is echter een nieuwe jongerengemeenschap opge richt onder de naam „Katholieke Werkende Jeugd". Men heeft zelfs al een eigen blad. Vrijdag 7 januari wordt bij het Dorps huis „Marijke" in Burgerveen een beeldhouwwerk onthuld. Het kunstwerk is een beloning voor de Burgeveners, die het dorpshuis zelf hebben gebouwd. Mr. Kranenburg, de commissaris der koningin, verricht de onthulling. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin slaat weer aan het lees ten. Op dinsdag 28 december en woens dag 29 december wordt voor de kin deren het toneelstuk „Katrijn en Mor meldier" opgevoerd. De voorstellingen worden gegeven in het concertgebouw en beginnen 's middags om twee uur. De wethouders mevrouw H. van der Meulen en de heer Th. Dekker in Heem. stede kunnen dinsdag aanstaande geen spreekuur houden. Tenslotte: vergeet onze actie voor Bij zondere Hulp niet. Kortweg: gin» 14 3 4 8 0 of ons bureau Smedestraat Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - 12730 (Advertentie) (Advertentie) Advertentie) jT.V. voor mensen met een eigen smaak. Uitvoeringen naar keuze in noten, teak of palissander. krouwels spreken. Die rechten liggen toch feite lijk bij de oude ontwerpers van de ge deelten van het stadhuis. De restaura tie-architect streeft ernaar hun werk in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Waar is de grens van de oor spronkelijke auteursrechten en die van degenen, die het oude pogen te her stellen? Mevrouw Scheltema bleek niet zo erg te geloven in het auteursrecht van de heer Royaards. In ieder geval wilde zij, dat een eventueel auteurs recht aan de gemeente kwam. Al moet er dar ook voor betaald worden. Dan kunnen er later geen moeilijkhe den komen. In zijn antwoord stelde wethouder Happé, dat B. en W. geen kritiek heb ben op de artistieke bekwaamheid van de heer Royaards. De moeilijkheden liggen trouwens in een heel ander vlak. De zaak is destijds reeds door gesproken tijdens een besloten raads vergadering. Voorts memoreerde hij, dat aan de architect niet één opdracht, maar een aantal opdrachten is ver strekt: een plan in hoofdzaak, restau ratie van de librije en de volgende op dracht zou restauratie van de Graven- zaal geweest zijn. Er is dus feitelijk geen sprake van annuleren van een opdracht. Er wordt eenvoudigweg geen nieuwe opdracht meer verstrekt. Een goede samenwerking is namelijk niet meer mogelijk. De heer Happé achtte het voorts onjuist, dat bil de verdere restauratie van bet. stadhuis de heer Royaards de supervisie zou krijgen en aan een ander de uitvoering zou worden toevertrouwd. Dat zou op nieuw tot moeilijkheden leiden. Hij verheelde overigens niet, dat de pro blemen van twee kanten gekomen wa ren, maar hij verzekerde, dat B. en W. alles gedaan hebben om de zaak te regelen. Ten aanzien van de auteursrechten deelde wethouder Happé de opvatting van mevrouw Scheltema. Ofschoon er grensgevallen kunnen zijn, kan hier moeilijk van auteursrechten gespro ken worden, tenzij de nieuwe archi tect het hele plan dus de tekeningen van de heer Royaards zou overnemen. Hij zal echter zeker uitgaan van een eigen visie, zij het volgens het histo risch grondplan van het stadhuis. Voor een afdoende regeling met de heer Royaards zal worden gezorgd. Het lijkt wel of iedereen zich haast om nog juist vóór Kerst mis zijn gift bij ons bureau te deponeren. Gelukkig, we zijn er dankbaar mee. Vele gezinnen kun nen blij gemaakt worden. Even wat licht in .'.e duisternis. Kan dat beter dan in de Kerstdagen? Bij ons bureau werden de volgen de giften bezorgd: N. N. f 15, Benfica 11,N. N. 10,C. V. 5,—; D. F. te O. 10,—; E. J. M. 10,—; N. N. 10,—; N. N. 10,—; N. N. 10,—; N. N. 2,50. U kunt nw giften overmaken op giro nummer 143480 van de Nieuwe Haar lemse Courant met vermelding „Bij zondere Hulp". Ook kunt u uw bijdra gen afgeven aan het bureau van onze courant: Smedestraat 5, Haarlem. ZWANENBURG, 23 dec. Een dezer dagen heeft de technische handels onderneming L. van den Broek te Amsterdam een groot magazijn in Zwanenburg in gebruik genomen. Tot nog toe had deze groothandel in kook- koel-, was- en verwarmingsapparaten de beschikking over zes magazijnen in Amsterdam. Over enige maanden zal het kantoorgebouw in gebruik wor den genomen. Het hoofdkantoor is thans nog gevestigd in Amsterdam. De verspreide ruimte in de hoofdstad had uit het oogpunt van doelmatighied en dienstverlening een weinig aantrek kelijke werkwijze. Na langdurig zoeken in de omgeving van Amsterdam is deze handelsonderneming erin geslaagd een stuk industrieterrein in Zwanen burg te krijgen van vijfduizend vier kante meter. Het magazijn heeft een vloeroppervlakte van drieduizend vier kante meter. De laad- en losperrons zyn berekend op de grootste trailers uit binnen- en buitenland. De vestiging L. van den Broek bete kent voor de gemeente Haarlemmer meer een verdere uitbreiding van de gedifferentieerde werkgelegenheid. Op het industrieterrein te Zwanenburg ves tigen zich evenals op de industrieter reinen in Hoofddorp en Nieuw Vennep met de regelmaat van een klok nieuwe industrieën en handelsondernemingen. Zoals bekend nam het aantal industrië le arbeidsplaatsen in de gemeente Haarlemmermeer in het afgelopen jaar toe met achthonderd. HEEMSTEDE, 23 dec. In de jeug dige leeftijd van 19 jaar is na een kortstondige ziekte overleden Rob Mos sinkoff, in leven speler van het eerste elftal van de Heemsteedse voetbalver eniging HBV. (Advertentie) HAARLEM, 23 dec. Twee- tot driehonderd jeugdige lieden in de leef tijd van zestien tot twintig jaar hebben gisteravond het kerstinkopen doende publiek in de Grote Houtstraat en de omgeving van het Verwulft enige tijd geterroriseerd. De Haarlemse politie toog met om streeks tien man naar het woelige strijdtoneel en slaagde erin de rust in vrij korte tijd te herstellen. Er zijn geen jongelui ingesloten. De politie kon volstaan hier en daar met de gummi stok te dreigen en de ergste belhamels van een proces-verbaal te voorzien. Omstreeks kwart voor negen bereikte de politie veel telefoontjes uit de Grote Houtstraat en omgeving van woeden de winkeliers die vertelden dat nozems door het werpen van vuurwerk de toe gang tot hun zaken blokkeerden. Bij de komst van de politie waren de balda dige jongelui druk bezig hun projec tielen tussen het publiek te smijten. Straatgedeelten zetten zij af door schou der aan schouder de rijbaan voor het winkelende publiek af te sluiten. Toen een agent met zijspan het trottoir op reed stoven de nozems als angstig ka kelende kippen uiteen. Ging de ver spreiding niet al te vlot in zijn werk dan was een dreigend geheven gummi stok voldoende om de jongens en meis jes te verdrijven. Na een kwartier was de rust weergekeerd. Enige winkeliers van de Grote Hout straat hebben in verband met de relle tjes vanmorgen een onderhoud gehad met burgemeester mr. O. P. F. C. Cre mers. Ons werd meegedeeld, dat voor de toekomst maatregelen worden over wogen. de relatie achtte mr. Cremers niet mo gelijk. In het prae-advies hadden B. en W. al gesteld, dat zij niet de op vatting van de heer Royaards delen, dat hem betaald zou moeten worden, wat hem na voltooiing van de restau ratie zou zijn toegekend. De algemene regel is, dat betaald wordt wat tot dan toe is gereed gekomen. Voorts was in het prae-advies gesteld, dat het auteursrecht van de architect geëer biedigd zou worden. Een grondslag tot verdere samenwerking bleek niet meer mogelijk. De belangen van de gemeen te en de opvattingen van de architect bleken steeds uiteen te lopen. Tijdens de besprekingen, gistermiddag in de gemeenteraad, herinnerde de heer Van Velsen (K.V.P.) er aan, hoe destijds de raad grote bewondering had voor het restauratieplan van de heer Royaards. Bij de uitvoering van het eerste gedeelte (herstel van de librije) begonnen de moeilijkheden tus sen het college en de architect. Sa menwerking bleek niet langer moge lijk. B. en W. hadden het vertrouwen in de architect helemaal verloren. Van Velsen vroeg zich af of dat vertrouwen werkelijk niet meer te herstellen was, en hij deed de suggestie tot de instel ling van een commissie van goede diensten. Hij had tevens de indruk en betreurde dat in hoge mate dat de moeilijkheden van twee kanten wa ren gekomen. De kwestie van de auteursrechten hing, volgens de heer Proper (C.P.N.), nog teveel in de mist. Hij voorzag gro te moeilijkheden. Er is nu een mooi plan van de heer Royaards. Nu zal er een andere architect aan het werk moeten gaan, met de grote mogelijk heid, dat deze met een plan komt, dat zeer veel op het oude lijkt. Dat oude plan wordt aldus voor dé volgende ar chitect een molensteen. Hij mag geen imitatie leveren en komt daardoor wel licht met een plan, dat kwalitatief veel minder zal zijn dan dat van architect Royaards. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) had haar eigen visie op die auteursrechten. Ze vroeg zich af, of men wel van auteurs rechten in de gebruikelijke zin kon HAARLEM, 23 dec. De relatie tus sen de gemeente en architect C. W. Royaards, die destijds opdracht had gekregen tot restauratie van het Haar lems stadhuis, is nu definitief verbro ken. De gemeenteraad ging gistermid dag akkoord met het prae'advies, dat terzake door B. en W. was uitgebracht en waarin bepaalde garanties werden gegeven, dat de verplichtingen van de gemeente jegens de heer Royaards correct en volgens de algemeen gel dende regels zouden worden nageko men. Een dezer dagen is nog een brief van de raadsman van de heer Royaards binnengekomen, waarin voorgesteld werd de heer Royaards alsnog in het vervolg van de restaura tieplannen te betrekken. Bovendien werd in de brief de idee geopperd om een commissie uit de raad te vormen, die de affaire nog eens nader zou be kijken. Alvorens het prae-advies van B. en W. in discussie kwam, reageerde burge meester Cremers namens het college van B. en W. op de brief met de op merking, dat het college of de raads man van de gemeente steeds open zjjn geweest voor besprekingen. Daarbij zijn alle punten, en niet alleen het ho norarium, ter sprake gekomen. De re latie met de heer Royaards is niet overhaast beëindigd. Een herstel van (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3