Ook Senaat akkoord met belastingverhogingen Frauderende ambtenaren in Limburg? WAS-ECHTE BOEKEN Ondergoed van de zie AE Drs D. Pillen OFM Boeiend werk Waarom niet een gasaansteker met een wereldnaam? ^TRICOT het overhemd met de vele troeven Prijs sigarettenbenzineauto's etc. 1 januari omhoog VONDELING EN ZIJLSTRA WORDEN HET NIET EENS Frankrijk wil latere datum Erhard's bezoek aan Washington was succesvol Spaak ontbiedt ambassadrice Oostenrijk VVV-Limburg niet tegen entree voor kerk van Thorn Benzine op de bon in Zambia Onderzoek FIOD Lintjesbeleid in studie VVV-directeu ren zoeken nieuwe „gokspelletjes EEG-vergadering Perschef von Hase: Aardverschuivingen in Peru: 60 doden Inflatie Protest tegen vrij spraak Verhelen Loodzwaar Tweede Kamer wil een noodwaehtplicht voor niet- dienstplichtigen SILVER. MATCH Tol hij Haastrecht wordt opgeheven Promotie DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 PAGINA 5 DEN HAAG, 23 dec. De Eer ste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de verhoging van enige omzetbelastingen en accijn zen alsmede met een lichte ver zwaring van de vennootschaps belasting en een tijdelijke verho ging van de vermogensbelasting. Al deze maatregelen maken deel Uit van het dekkingsp' van dit kabinet tot financiering van de hogere rijksuitgaven. In concreto betekent dit alles onder meer: duurdere sigaretten, tabak, ben zine, radio- en televisietoestel len, bromfietsen en auto's per 1 januari. in V makkelijk 4 nooit kreuken ventilerend ♦lang meegaan zo droog 4 nooit strijken 4 snel gewassen 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar AGIO Compound v.a.f 19.75 (Van onze parlementaire redactie) Alle wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De communistische senator en de twee leden van de pacifistisch-socialistische (Advertentie) Het Is nog niet te laat. geef een platenbon of geef een plaat! (Van onze correspondent) PARIJS, 23 dec. In Parijse politieke kringen nam men gisteravond aan, dat de Franse regering in het overi gens positieve antwoord, dat zij „bin nen de volgende vierentwintig uur" zou geven op het haar door de vijf Europese partners gedane voorstel tot het houden van een bijzondere bijeen komst van de ministeriële raad der EEG, een voorbehoud zou maken ten aanzien van de datum. In plaats van 13 of 14 januari zou zij een datum omstreeks de 20ste wensen. De reden zou zijn dat generaal De Gaulle het, na de presidentsverkiezing met de bekende uitslag, nodig heeft geoordeeld om, alvorens de Franse minister van Buitenlandse Zaken weer het gesprek met zijn collega's van de EEG te doen hervatten, het gezag van de ^franse regering te doen herbeves tigen door een vertrouwensvotum van de Franse Nationale Vergadering. Om de Nationale Vergadering in de gelegenheid te stellen zulk een ver trouwensvotum na debat uit te spre ken, zou dan het parlement, dat nor maal op winterreces behoort te zijn, bijeengeroepen moeten worden voor een bijzondere zitting. Voordien, dat wil zeggen tussen 9 januari en de eventuele bijzondere zitting, zou gene raal De Gaulle echter vermoedelijk enige wijzigingen in de samenstelling van zijn regering willen aanbrengen. Voor wat betreft de De Gaulle toege schreven bedoeling om het gezag van zijn regering te doen bevestigen door een vertrouwensvotum van de Natio nale Vergadering: men is geneigd hierbij in het licht te stellen dat het gezag van de Nationale Vergadering zelf in haar huidige samenstelling al lesbehalve versterkt of bevestigd uit de jl. presidentsverkiezingen te voor schijn is gekomen. (Advertentie) Het is nog niet te laat. geef een platenbon of geef een plaat! BONN, 23 dec. (DPA, Rtr.) De Amerikaanse regering heeft zich tij dens het bezoek van bondskanselier Erhard aan Washington nadrukkelijker dan voorheen uitgesproken voor het beginsel van een passend aandeel in de kernwapendefensie van het Westen voor de iiiet-iiueleaire NAVO-landen. Dit deelde de Westduitse regerings woordvoerder Von Hase op een pers conferentie in Bonn mee. De algeme ne opinie was woensdag op een bijeen komst van het Westduitse kabinet, dat het bezoek van Erhard een voortreffe lijk besluit vormde van de régerings- activiteit op het buitenlandse vlak in 1965, zo zei hij. Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft bekendgemaakt, dat hij eind januari met president De Gaulle van Frankrijk zal spreken over «en oplossing van de kwestie der nu cleaire medezeggenschap in het Noord- atlantisoh bondgenootschap (Advertentie) Het is nog niet te laat. geef een platenbon of geef een plaat! LIMA, PERU, 23 dec. (UPI) Naar schatting zestig mensen zijn om het leven gekomen toen bodemver schuivingen in het Andesgebergte als gevolg van overvloedige regenval, het dorp Olayan wegvaagden. Twee ande re dorpen, Huari en Rahuapampa, zijn door overstromingen van de buiten wereld afgesneden. De nu getroffen streek is al eerder het toneel van overstromingen en bo demverschuivingen geweest. In janu ari 1962 werd de vlek Ranrahirca on der tonnen modder en stenen bedol ven, waarbij meer dan duizend doden vielen. Een aantal jaren geleden werd Huaras, de procinciehoofdstad, getrof fen. Daarbij werden honderden men sen gedood. De stad had zwaar te ljj- dwt van de modderstroom. fractie vroegen te worden aangemerkt als tegenstemmers, behalve voor wat betreft de verhoging van de vermo gensbelasting en de vennootschaps belasting. De christelijk-historische fractie verklaarde zich tegen de ver hoging van de omzetbelasting. De li beralen bleken zich alleen niet te kun nen verenigen met de verhoging van de vermogensbelasting en van de ven nootschapsbelasting, welke laatste verhoging ook niet de instemming kreeg van de anti-revolutionairen. Het opvallende verschil met de stemming in de Tweede Kamer was, dat daar de liberalen ook gekant bleken tegen de verhoging van de omzetbelastingen en de accijnzen. Minister Vondeling heeft de anti-revo lutionaire senator Zijlstra er niet van kunnen overtuigen, dat er geen reden tot bijzondere zorg zou zijn over onze economie. Prof. Zijlstra verzekerde zich van het bondgenootschap van minister Veldkamp, door eraan te her inneren, dat deze laatste daags tevo ren in de Tweede Kamer even som bere geluiden had laten horen over de mogelijkheid van recessie en over symptomen welke in die richting wij zen. De minister had namelijk gezegd, de indruk te hebben, dat er een aan- zeling in onze economie zit en dat eni ge voorzichtigheid met de loonontwik keling geboden is. „Een land dat zo'n loonontwikkeling heeft als wij tot nu toe hebben gehad, moet wel vroeg of laat in moeilijkheden komen", voegde prof. Zijlstra daar aan toe. „De lonen mogen niet voortdurend meer stijgen dan de produktiviteit". De discussie speelde zich af tijdens de re- en duplieken, waarmee de algemene financiële beschouwin gen in de Eerste Kamer werden be sloten. Minister Vondeling bleef zich beroepen op de cijfers en bereke ningen van deskundigen, onder an dere van het Centraal Plan Bureau. Prof. Zijlstra meende, dat boven dien op allerlei symptomen en ver schijnselen moet orden gelet, waar van men de betekenis en de kracht moet aanvoelen. Onverkort hand haafde hij zijn stelling, dat wij in een toestand van marcherende in flatie zijn en dat Nederland een au tonome inflatie-haard is. Hij pleitte voor een fasering in onze uitgaven- politiek. Minister Vondeling bestreed de .Me ning van prof. Zijlstra, dat de sluiting van fabrieken in Deventer een symp toom zou zijn van de rentabiliteits- moeilijkheden van vele ondernemin gen. Het is hier een kwestie van het streven naar grotere produktie-eenhe- BRUSSEL, 23 dec. (UPI) De Bel gische minister van buitenlandse za ken, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren de Oostenrijkse ambassadrice, Jo hanna Monschein, op zijn ministerie ontboden naar aanleiding van de vrij spraak van Robert Verhelen door een Oostenrijkse jury. Spaak gaf uitdruk king aan ,,de verrassing en emotie" gevoeld door de Belgische regering bij het vernemen van het nieuws uit We nen, aldus een woordvoerder. De woordvoerder voegde eraan toe dat de Belgische ambassadeur in Wenen, Louis Colot, opdracht heeft gekregen de Oostenrijkse regering in kennis te stellen van ,,de verontwaardiging die de vrijspraak in België heeft opge wekt". Voormalige Belgische verzetsstrijders hebben gisteren uiting gegeven aan hun verontwaardiging over de vrijspraak. Het internationaal verbond van verzetsstrijders en gedeporteerden zei in een verklaring dat uit het door de Belgische autoriteiten beschikbaar gestelde dossier over Verbelen was gebleken dat hij „bevel had gegeven tot moord, zonder onderzoek of pr<> ces, op onschuldige Belgische burgers (Van onze correspondent) ROERMOND, 23 dec. De voorzitter van de provinciale V.V.V. in Limburg, mr. R. Steegh, vindt het een moeilijk te verteren zaak, dat bezoekers van de St. Servatius-kerk in Maastricht en van de Stiftskerk in Thorn tijdens het toeristenseizoen entreegeld moeten be talen. De provinciale V.V.V. vindt het prin cipieel onjuist, dat gelden worden ge vraagd om een kerk te betreden. „Wij hebben er geen bezwaar tegen wanneer voor de bezichtiging van schatkamers geld wordt gevraagd", aldus mr. Steegh. Hij deelde dit mee in antwoord op vra gen van de burgemeester van Thom, mr. A. Schutgens, die gisteren op de algemene vergadering van het Limburgse V.V.V. betoogde, dat het onderhoud van de Stiftskerk in Thorn de financiële draagkracht van de plaat selijke gemeenschap tc boven gaat. Bo vendien, aldus mr. Schutgens behoeft niemand te betalen, die in de kerk komt om te bidden. Van de 42.000 be zoekers van de Thomse kerk heeft er slechts één geklaagd over het entree geld. Engeland Naar de „Daily Express" weet te melden, woont de echtgenote van de „derde man" in de zaak van de spionnen Guy Burgess en Donald Maclean, de journalist Harold Philby, thans in de omgeving van Dublin in Ierland, Zij zou gescheiden zijn van Philby, die in 1963 naar Rusland uit week. (AFP), den enerzijds en van een te grote pro- duktie ten gevolge van overcapaciteit anderzijds, aldus de minister. In zijn antwoord aan de Kamer had de minister een vrij gunstig beeld van onze economie geschetst. „We staan op eigen benen en kruinen ons red den". De uitgavenstijging zal gedurende de gehele regeringsperiode van dit kabi net procentueel sterker zijn dan de toeneming van het nationale inkomen. Dit zei dr. Vondeling als antwoord op vragen naar de duur van het loslaten van de vroeger gehanteerde norm. Amsterdams burgemeester Van Hall kreeg te horen, dat het volstrekt uit gesloten is, dat het Rijk de begrotings- kosten van de gemeenten zou ab sorberen. Het enige soelaas dat de mi nister konden bieden was: „Er wordt hard gewerkt aan een ontwerp tot uit breiding van het belastinggebied." Wat de vooruitzichten in 1967 betreft, gaf de minister aan prof. Zijlstra on omwonden toe: „De tweede moot van de belastingverlaging ligt mij lood zwaar op de budgettaire maag". Bestrijding van de inflatie (,,de zwar te plek in ons financieel-economisch beleid") achtte minister Vondeling even noodzakelijk als ieder ander. Maar hij zei niet te beschikken over de vlijmscherpe instrumenten, die no dig zijn om aan de inflatie een einde te maken. De overheid vervult hier niet de enige rol. De te grote span ningen zullen uit de economie moeten verdwijnen. Dat is niet alleen een zaak van begrotingspolitiek. (Advertentie) Het is nog niet te iaat, geef een nlatenbon of geef een plaat! LOESAKA, 23 dec. (Rtr., UPI) Van daag is in Zambia de benzine op de bon gegaan. Dit is een indirect gevolg van het olie-embargo van Engeland te gen Rhodesië, dat als tegenzet het ver voer van olie over zijn grondgebied naar Zambia heeft verboden. In Zam bia kunnen nu automobilisten slechts benzine krijgen op vertoon van een bonkaart. De politie, brandweer en de ambulancediensten zijn hiervan vrijge steld. Inmiddels is de Zambiaanse minister van financiën, Arthur Wina, samen met zijn collega van landbouw, Elijah Moe- denda, in Moskou besprekingen begon nen om steun te verkrijgen voor een VN-actie tegen de Rhodesisehe rege ring. Een andere Zambiaanse delegatie onder leiding van de ministers van buitenlandse zaken en mijnbouw, Si mon Kapwepwe en Gray Zoeloe, voert in Washington soortgelijke besprekin gen met de Amerikaanse regering en met functionarissen van de VN. (Van onze verslaggever) VALKENBURG, 23 dec. Het onder zoek, dat momenteel door de fiscale Inlichtingendienst (Fiod), wordt inge steld naar een omvangrijke belasting fraude, waaraan gemeente-ambtena ren zich zouden hebben schuldig ge maakt, brengt de welstandscommissie voor het recreatiegebied zuidelijk Zuid- Limburg meer en meer in opspraak. Van deze commissie is de Valkenburg- se directeur van openbare werken, te gen wie het belastingonderzoek in hoofdzaak gericht is, secretaris. Deze directeur en een of meer van zijn naaste medewerkers worden er van verdacht, dat zij, buiten hun werk in dienst van de gemeente, bouwteke ningen hebben gemaakt voor particu lieren. De daarvoor ontvangen gelden zouden zij niet aan de inkomstenbelas ting hebben opgegeven. Naar verluidt zou het aantal van deze tekeningen rond drie a vier honderd bedragen. Krachtens een artikel van het ambte narenreglement mogen gemeenteamb tenaren, zonder toestemming van B. en W. geen werken voor particulieren uitvoeren. Dit is enkele jaren geleden nog eens nadrukkelijk door het college van B. en W. van Valkenburg aan de ambtenaren van de dienst openbare werken meegedeeld. De burgemeester van Valkenburg heeft dit onlangs op vragen van raadsleden geantwoord. Daarbij merkte hij op, dat het niet on mogelijk is, dat gemeenteambtenaren toch bouwtekeningen voor particulie ren hebben vervaardigd, maar dat zij dit dan onder namen van andere bouw kundigen hebben gedaan. Van zuid-Limburgse B.N.A.-architecten vernamen wij, dat dit inderdaad op vrij grote schaal gebeurt. Twintig jon ge architecten, zo merkten zij op, zou den in Zuid-Limburg een goed bestaan kunnen opbouwen, wanneer zij de bouwwerken zouden kunnen ontwer pen, welke door gemeente-ambtenaren, onder valse naam worden vervaar digd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 dec. De minister van Binnenlandse Zaken wil met de vaste Kamercommissie de wens van enkele Kamerleden bespreken om de noodwaehtplicht bij de burgerbescher ming aan niet-dienstplichtigen op te leggen. Minister Smallenbroek dacht dat het vrij zware financiële conse quenties mee zou brengen. De minis ter erkende dat er bezwaren aan ver bonden zijn dienstplichtigen hiermee te belasten. Een andere vraag was of de B.B. niet het karakter van een vredesrampen- dienst zou kunnen krijgen. Ook dat zal nader met de vaste commissie wor den besproken. De heer Van Beek (KVP) was er sterk voor, de heer Wierda (PvdA) waarschuwde dat wij van de B.B. geen „manusje van al les" moeten maken. De minister gaf toe, dat er bij de B.B. nog veel ver beterd moet worden, maar hp legde de nadruk op de grote waarde van het vrijwilligerswerk. (Advertentie) FIRST CLASS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 dec. De minister president mr. J. Cals heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat na de ministerraad nu ook het Koninkrijks kabinet bezig is zich te verdiepen in een nieuw beleid voor het toekennen van decoraties. Een enige jaren geleden door de toen malige minister-president prof. De Quay ingestelde commissie heeft een rapport uitgebracht, dat nu wordt be studeerd. De heer Moorman (KVP) had gevraagd naar de resultaten, om dat hij vindt dat het beleid ter zake is achtergebleven bij de maatschappe lijke ontwikkeling. Advertentie) Het is nog niet. te laat. geef een platenbon of geef een olaati HAASTRECHT, 23 dec. De gemeen teraad van Haastrecht heeft gister avond besloten met ingang van 31 de cember de tol bij de brug over de Hol landse IJssel op te heffen. Reeds ja renlang zijn er vergeefse onderhande lingen gevoerd met het bestuur van de polder Stein, die de tolbrug in eigen dom heeft en deze verpacht aan een brugwachter. Steeds sprongen deze be sprekingen af op te hoge eisen van de ingelanden van deze polder. Thans zijn de polderbestuurders be reid de tolbrug, de brugwachterswo ning, een stuk weg tussen de brug en de Steinsedijk alsmede een perceel aangrenzende grond van bijna een hal ve hectare om niet aan de gemeente Haastrecht over te dragen. De gemeen te krijgt dan de verplichting te zorgen voor het openen van de brug bij scheepvaartverkeer, alsmede voor het onderhoud van de brug en van het be doelde stuk weg. Geachte heer Spoelstra. Het manuscript van Uw ro man hebben wij met be langstelling gelezen. Wij moeten echter tot onze spijt mededelen, dat het nog niet wasserette-rijp is. Kunt U de hoofdstukken drie en acht niet wat vuiler maken? Ze lijken ons voor die behandeling het meest geschikt. In zijn huidige vorm kunnen wij het boek hoogstens aan de boekhandel slijten. In tegenstelling tot wat U beweert, trapt een drogist hier niet in. Zo nodig wil onze technische adviseur U bij het herschrijven van de genoemde hoofdstukken behulpzaam zijn. Voor de verkoopbaarheid van de roman is het beter, dat U het boek onder een vrouwelijk pseudoniem publiceert, bij voor keur een dubbele naam: meis jesnaam en die van echtgenoot, dus: een boek van een huis vrouw voor de huisvrouwen. Dat wekt vertrouwen. Hoogachtend Uitgeverij N. N. Als niet iedereen zijn zin krijgt, warden dergelijke brieven binnen niet al te lange tijd geschreven. Het boek moet er nu eindelijk eens in en daartoe moet, na doorbreking van het kar tel, het aantal verkooppunten woi-- den uitgebreid: kruideniers, siga renwinkeliers en drogisten zullen ingeschakeld dienen te worden. De laatste vondst is de wasserette als plaats van verkoop. Ik begrijp niet, dat er nog niet gedacht is aan de wachtkamer van de dokter; dan ko men we eindelijk eens af van die verlopen nummers van „De auto kampioen", waarmee talrijke art sen liefdewerk oud-papier bedrij ven. Ik stel me dat altijd zo voor: vrouw van de arts: „Kan die lec tuurbak niet eens leeg?" Arts: „O ja, gooi maar in de wachtkamer." Vandaar dat er ook wel eens een blad van een kruisvereniging tus sen zit. Nu komt niet alles bij de nieuwe boekverkopers. Men heeft een slim me formule bedacht. We kennen binnenkort „A"- en ,,B"-boeken. Alleen de „B"-boeken mogen ook buiten de boekhandel gesleten wor den. Het zijn dus die boeken welke geacht worden „populair" te zijn en waaraan zonaar twjjfel het mees- te geld te verdienen is: je ver koopt Albert Mol gemakkelijker dan Albert Verwey, zeker bij Al- bert Heijn. De moeilijk verkoopba re boeken worden dus voor de boekhandelaar exclusief gesteld Hjj kan natuurlijk ook zoveel „B"- boeken kopen als hij wil, maar de losse klanten daarvoor hebben die al lang bij de ontbijtkoek gekocht. Natuurlijk kunnen uitgevers zich vergissen: er zullen wel ,,B"-boe- ken zijn die je zelfs niet met ex- tra-zegeltjes kwgt raakt of die nog minder boeiend zijn dan de altijd gelijke televisieprogramma's In de wasserette. Dat maken ze wel goed met het idealisme waarmee de „A"-boeken uitgegeven worden. Toch lijkt mij bij enig commer cieel inzicht een kleine verschui ving in het alfabet niet onmoge lijk: een ,,A"-roman loopt met erg. Wie belet een uitgever er na enige tnd van sof een „B"-boek van te maken? En het boek verhuist van fiction naar golden fiction. Naar de mening van de schrij vers is niet gevraagd. Krij gen de uitgevers hun zin, dan zitten we binnen de kortste tijd met „A"- en „B"-auteurs, de moeilijke en de makkelijke jongens, met schrijvers van literatuur en le veranciers van wasmiddelen en rookwaren. En een nijd dat er door het standsverschil ontstaat; alle „B"-auteurs willen natuurlek toch „A"-auteurs zijn en de ,,A' -auteurs benijden de wasserette-favorieten hun verdiensten. De critici zullen het nog harder te verduren krij gen; want met één afbrekende kri tiek trappen ze een auteur van de boekwinkel de drogisterij in in een rechte lijn van A naar B. En over honderd jaar de literatuur-historici maar rechtzetten: „Hoewel aan vankelijk als „B -auteur be schouwd, geminacht door lettrés, gevierd in collectieve wasinrichtin gen, steeg de waardering na zijn dood spoedig; sinds 1985 in de boek handel praktisch onverkoopbaar, kan zijn werk thans als volwaardi ge ,,A"-lectuur beschouwd wor den." Alsof het zo moet wezen, zag ik van de week ergens poëzie als ondergoed van de ziel" betiteld, een overigens duidelijk „A" boekje. (Advertentie) Advertentie) (Van onze verslaggever) ROERMOND, 23 dec. De door ne gen V.V.V.-directeuren gevormde stichting Behendigheidsspelen hoopt binnen afzienbare tijd toch een bepaald type behendigheidsspel in ons land te introduceren. De octrooiraad heeft inmiddels octrooi verleend. Momenteel onderzoekt T.N.O. bedoeld spel. Het rapport hierover zal in de loop van ja nuari verschijnen. De stichting zal daarna contact opnemen met de jus titie en hoopt, dat een en ander tot de gewenste resultaten zal leiden. Over de tot nu toe gevoerde besprekingen met diverse instanties is de stichting niet ontevreden. De voorzitter van de stichting, de heer G. L. W. Sliepen, directeur van da V.V.V. Breda, heeft dit gisteren op de algemene vergadering van d« provinciale V.V.V. in Limburg meege deeld. Voorts deelde de heer Sliepen mee, dat het in de bedoeling ligt om met slechts twee a drie casino's te starten. Financieel zullen deze zaken niet aan de plaats van vestiging ge bonden worden. De eventuele winsten zullen namelijk ten goede komen aan het nationaal toerisme. Het is onjuist, zo vervolgde spreker, dat Nederland, als enig land in Europa, zich blijft verzetten tegen een behoorlijke opzet van speelgelegenheden. De stichting Behendigheidsspelen wil voorts contact opnemen met de justi tie om te komen tot een goede sane ring van de toestand met betrekking tot de speelautomaten. In ons land zijn niet minder dan 10.000 klandestiene speelautomaten aanwezig. In hoofd zaak vanuit Duitsland ingevoerde, af gedankte apparaten. De stichting wil de automaten regelmatig laten keuren door T.N.O. en is van plan om 50 pet. van de opbrengsten van speelautoma ten te bestemmen voor provinciale en regionale V.V.V.'s. Meer vertier in toeristencentra is dringend gewenst, zo betoogde de heer Sliepen, omdat een veelgehoorde klacht van buitenland se gasten is: „Nederland is te saai". EINDHOVEN, 23 dec. Gistermiddag promoveerde aan de technische hoge school alhier de heer P. Beekenkamp tot doctor in de technische wetenschap pen. De titel van zijn proefschrift met stellingen luidde: „Colour cen tres in borate phosphate and borospha- te glasses". Promotor was prof. dr. J. M. Stevels. (Advertentie) et een Franciscaanse blij moedigheid aanvaardt de 55-jarige pater drs. D. Pil len OFM, die 1 januari als directeur van het dr. A. C. de Bruijn- instituut in Doorn heengaat, een nieuwe taak. Hij krijgt, zoals men weet, de leiding van het reeds drie jaar bestaande Pastoraal Instituut van de Nederlandse Franciscanen, dat gevestigd is in Stoutenburg bij Amersfoort en in de toekomst op nog bredere leest geschoeid za! worden. Intussen zal hij de banden met het vakbondswerk niet helemaal ver breken, want hij blijft geestelijk raadsman van de aan het NKV ge lieerde Bond van Katholieke Zie kenfondsen en van de Katholieke Bond van Kermisexploitanten. Op zijn bijna nog jongensachtig ge zicht tekent zich een glimlach van voldoening af als hij over de afge lopen periode spreekt. „Ik heb al tijd met ontzettend groot plezier dit werk gedaan. Het is boeiend en af wisselend." Langs een omweg vindt hij nu het arbeidsterrein, waarvoor zijn opleiding hem eigenlijk had voorbestemd. In mei 1940 op het randje van de oorlog deed pater Pillen in Nijmegen zijn doctoraal-examen in de moraal-theologie en aanvanke lijk was het ook wel de bedoeling, dat hij in Tilburg sociaal-economi sche wetenschappen ging studeren. Een studie, die nü wenselijk acht te voor een specifieke benadering als moraal-theoloog van verschil lende maatschappelijke vraagstuk ken. Zijn overheid had hem echt» nodig als pastoraal professor ir Maastricht, vanwaar het theologi- cum door de oorlogsomstandighe den achtereenvolgens is verhuisd naar Bleijerheide en Baexem. In Baexem werd hij 8 september 1943 wegens illegaal werk gearres teerd en bij elkaar heeft hij acht maanden moeten doorbrengen in verschillende gevangenissen en concentratiekampen. „Nu ik erover kan praten een rijke tijd doordat ik met allerlei personen in aanra king ben gekomen en echt de mens heb leren kennen." Pater Pillen was goed en wel vrij en zat bij de zusters in Wijchen toen hij een tip kreeg, dat ze hem opnieuw wilden arresteren. Tot het eind van de oorlog heeft hij onder gedoken gezeten, waarbij hij ver toefde in het eerder bevrijde Bra bant. Zo werd hij in de laatste maand van 1944 door wijlen prof. Cobbenhagen. wiens colleges hij a) in 1941 en 1942 gevolgd had, ge vraagd adjunct-secretaris te wor den van het Comité Maatschappe lijke Wederopbouw in Tilburg. Zo dra ons hele land vrij was en een begin gemaakt kon worden met in onze samenleving naar Nederland se begrippen weer orde op zaken te stellen, wat dit comité, dat be doeld was in de overgangsfase voorlopige regelingen te maken, overbodig. In januari 1946 trok de Utrechtse Bond van de toenmalige KAB pa ter Pillen aan als leider van het vormings- en ontwikkelingswerk. Zjjn activiteit bleef niet beperkt tot het Aartsbisdom, waar hg tel van cursussen gaf. Men wist hem voor allerlei landelijke commissies te vinden, die studie maakten van allerlei sociaal-ethische vraagstuk ken. Pater Pillen strijkt met de hemd langs mappen, die een hele lade van een archiefkast vullen en noemt op: de coöperatie, de kinder bijslag, zondagsarbeid In april 1954 achtte het verbonds- bestuur hem de aangewezen man >m dr. A. Olierook op te volgen aan het dr. A. C. de Bruijn-insti- tuut. waarvoor diens voorganger als leider van het centrale ontwik kelingswerk van de landelijke ka tholieke arbeidersbeweging pater dr. Stokman OFM vóór de oorlog het concept had ontworpen. Aanvankelijk bedoeld als opleidings school voor het gesalarieerde ka der, is het instituut uitgegroeid tot een conferentiecentrum met week end-cursussen ook voor niet-vrjjge- stelde bestuurderen. Daarmee is onder leiding van pater Pillen in 1957 experimenteel begonnen en hij is erg blij, dat deze eerste fase van de nieuwe opzet dit jaar haar beslag ook in materiële zin kon krijgen door de voltooiing van de nieuwbouw. Hij \pndt het thans een geschikt tijdstip om heen te gaan en zijn belofte eerder tegenover de provinciaal gedaan om zijn krach ten opnieuw aan de Orde te geven, in te lossen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5