Expositie „Aardgas in trek in Hilversum van start Verspilling van medicijnen kuifje Haast U prettige feestdagen Wetenschap en moraal heide onmisbaar SAMENWERKING TUSSEN KATHOLIEKEN EN NVSH? N«H2dampo Wilson wijzigt samenstelling van regering Kerstbestand in Z.-Vietnam is„in garantie JUNGHANS N.S. onderzoekt afschaffing van kaartjescontrole op stations Geluksvogelklok verdwijnt van warenhuis Mobiele tentoonstelling voor voorlichting aardgasverwarming Mr. Van Thiel: „Dreiging van Prinsjesdag trok over" Brand verwoest carrosserie- fabriek in Joure Dure papegaai gestolen uit dierenpark Bejaarde fietser verongelukt Dieptepunt voor populariteit Johnson 55 »i Kaartjes op krediet Tent van nylondoek 28 firma's MGR. BEKKERS IN BRANDPUNT OVER HUWELIJKSBELEVING: Geen idee Sinalco Sinas, Kola, Citojonie en Orange speciaal Mgr. Bekkers sprak met voorzitter de mooiste tijd verkouden Britten WOENSDAG 22 DECEMBER 1965 PAGINA 6 Voor de jeugd van 7 tot 77 is het nu dé gelegenheid „in" te blijven door een abonnement op het JEUGDBLAD kuifje Stort 7.(kwartaal) of 28. (jaar 1966) op gironummer 374317 van KUIFDE - NEDERLAND te Utrecht. Minstens 52 pagina's in kleuren. Losse nrs. bij de kiosken en tijcfschriftenhandel. Er zijn weer SINAASAPPELEN met de volsap zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse maar... zorg dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt. Als maag- of darm stoornissen dreigen, als U zo'n op geblazen gevoel krijgt na een ge zellig feestmaal... kunnen enkele Norit-tabletten prompt uitkomst bieden. Zo mooi als deze (Advertentie) (Van onze correspondent) UTRECHT, 23 dec. De Nederland- •e Spoorwegen onderzoekt de mogelijk heid om plaatskaarten op krediet te verkopen, die later per giro betaald zouden kunnen worden. De reiziger moet dan wel beschikken over een girorekening waarvan het verschul digde bedrag eens per maand automa tisch wordt afgeschreven. Bijzondere voortgang wordt gemaakt met de studie van een oplossing om de kaartjescontrole bij de in- en uitgang van de stations af te schaffen. Een vrij voor de hand liggend systeem is de kaartjes alleen in de treinen te contro leren en daar ook in te nemen. Op enkele trajecten met stations of halte plaatsen waar weinig personeel is ge beurt dit al. Het veelvuldig verschijnen van de conducteur die telkens de rei zigers in hun gesprek of iectuur moet onderbreken kan erg vervelend zijn. Ook Duitsland, waar men sinds 1 de cember bezig is de controle aan de sta tions op te heffen, wat al bij 44 pet. het geval is, hoort men daarover klach ten. Bij de N.S. wordt ook gedacht aan een vliegende brigade die het land doortrekt en op verschillende plaatsen bijwijze van steekproef de plaatsbiljet ten controleert. Advertentie) IARNHEM, 23 dec. De officier van ustitie te Arnhem mr. J. J. R. Bak- ier acht het gebruik van de zoge naamde geluksvogelklok bij het wa renhuis Hagen in strijd met de loterij- wet. De eigenaar van het warenhuis, de heer B. Hagen, die de klok zelf ont- wiero, is het daar niet mee eens. Hij wil het echter niet tot een rechtszaak laten komen en zal de vier klokken daarom buiten werking stellen. Het warenhuis installeerde de klok om het publiek ertoe te bewegen inkopen te doen met een zogenaamd zelfbedie ningswagentje. Deze waren voor zien van nummers. Als het nummer op de klok versprong terwijl de klant aan de cassa's betaalde, kreeg hij het kortingspercentage overeenkomstig het nummer, dat de klok op dat mo ment aangaf. Dat varieerde van tien tot negentig procent. Tussen vijf en vijftig mensen per dag werden op die manier geluksvogel. De officier van justitie meent nu, dat er van voldoen de Invloed op de kansbepaling geen Strake is, omdat het publiek in het gemeen geen moeite doet om bij voorbeeld door treuzelen nabij de cassa de kans te beïnvloeden. De heer Hagen denkt er anders over. Hij zegt dat een huisvader vrijwel elke zater dag voor ongeveer honderd gulden kocht en vrijwel elke keer geluksvo gel bleek. Anderen drentelden soms een half uur rond de cassa om hun kans te beïnvloeden. Hoe het ook zij, de klokken worden nog deze maand buiten werking gesteld. (Van onze correspondent) De Gasunie en de V.E.G. (Vere niging van Exploitanten van Gasbedrijven) zijn er, in sa menwerking met vele fabrikan ten, toe overgegaan een mobiele ten toonstelling samen te stellen, onder de naam „Aardgas in trek", om het publiek op de hoogte te brengen van de verschillende methoden om woning en werkruimte met aardgas te ver warmen. De expositie is in Hilversum ondergebracht in een koepelvormige tent op een stuk grond aan de 's-Gra- velandseweg. In de Burgerzaal van het raadhuis droeg de voorzitter van de V.E.G., mr. R. M. van Reenen, de expositie symbolisch aan burgemees ter J. J. G. Boot over, in de vorm van de overhandiging van een taart: een maquette van de tentoonstellings tent van gebak. Vele vertegenwoordi gers van de directie van de Gasunie, gemeentebesturen, de V.E.G., alsme de directieleden van gasbedrijven en vertegenwoordigers van de deelnemen de firma's, aan de expositie, waren aanwezig. M. Van Reenen toonde met enkele cjjfers de betekenis van het aardgas voor de economische ontwikkeling van Nederland aan. In de maand novem ber 1964 was de landelijke afname 77.000.000 kubieke meter, in november van dit jaar 217.000.000 kubieke meter. Van december 1963 tot november 1964 was de productie 675.000.000 kubieke meter over het gehele land. En van december 1964 tot op dit moment be draagt, aldus mr. Van Reenen, de schatting 1,4 miljard. De verkoop van gashaarden, -radia toren en -kachels bedroeg van januari 1964 tot september van dat jaar 75.000 exemplaren. Van januari tot september 1965 was dit aantal ruim 250.000. Burgemeester J. J. G. Boot noemde hetgeen in enkele jaren op het terrein van de aardgaswinning en de daar mee verband houdende distributie tot stand was gebracht, van grote bete kenis. Het karkas van de koepel is ver vaardigd van stalen buizen, die tesa- men een zelfdragende constructie vor men. De doorsnede bedraagt 24,5 me ter en de hoogte 8,78 meter. Er is een expositie-oppervlak van 600 vierkante (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 dec. Voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft er op de laatste vergadering van de Tweede Kamer van het jaar zjjn vreugde over uitgesproken, dat naar zijn oordeel het overleg tussen regering en Staten-Ge- neraal in de afgelopen maanden goed tot_ zijn recht is gekomen. Hij had op Prinsjesdag, bq de aanbieding van de rijksbegroting door minister Vonde ling, aan de hand van commentaren ten aanzien van dit overleg een vluch tige dreiging zien opkomen. Het was volgens hem daarbij gebleven. Om de hele begroting in de toe komst voor Kerstmis te kunnen afhan delen zou volgens hem maar één weg openstaan: alle begrotingshoofstukken in openbare commissievergaderingen voorbereiden. Er zouden dan steeds twee commissies simultaan in het ge bouw moeten vergaderen. Bovendien zou ook de maandagavond hieraan be steed moeten worden. In de ruimtevaart zag de president een aanwijzing, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid ook in een geper fectioneerde techniek onmisbaar blijft. Hij bracht dit over op onze staatshuis houding en concludeerde: al lijkt zü een microcosmos van beslotenheid en veiligheid, wij zijn daarin nochtans mede verantwoordelijk voor vrede en welzijn in de wereld. De Tweede Kamer is op reces ge gaan. In januari worden wel openbare commissievergaderingen gehouden. Óp 12 januari wordt de nota van minister Bot over het ontwikkelingswerk be handeld. JOURE, 23 dec. Een plotselinge zware brand bij de carressoriefabriek Smit in Joure, heeft het bedrijf van morgen grotendeels verwoest. De noordelijke wind joeg het vuur door het gehele bedrijf, dat in een ogenblik tijds in lichterlaaie stond. Het personeel slaagde er slechts in drie in aanbouw zijnde autobussen naar buiten te brengen. meter. De afdekking bestaat uit een hoogwaardig, gewapend en brandwe rend nylon doek. Door middel van hete lucht wordt de koepel verwarmd. In het middengedeelte van de koepel wordt, aan de hand van panelen, ge toond welke systemen er voor gasver- warming. bestaan. Deze zijn hoofdza kelijk dezelfde, als welke die in het vooorjaar van dit jaar te Rotterdam stonden opgesteld in een gezamenlijke expositie van Bouwcentrum, V.E.G. en Gasunie. Deze ruimte biedt tevens de moge lijkheid om films te vertonen en voor drachten te houden voor een gehoor van ongeveer 50 personen. Boven de ze ruimte is een modelwoning inge- gericht, waarin o.m. verwarmingssy stemen, die beneden op de panelen schematisch zijn weergegeven, in wer- klpkheid worden getoond. Rondom het middengedeelte hebben 28 firma's uit het land stands inge richt, zodat de bezoeker zich niet al leen over de algemene aspecten van de gasverwarming, maar ook over de apparatuur kan oriënteren. Deskundi gen geven tekst en uitleg. Na Hilversum zijn andere grote plaatsen aan de beurt. Reeds eerder begon, ook uit Hilversum, een reis door Nederland van een mobiel voor lichtingscentrum, speciaal voor de om bouwperiode. (Advertentie) tides de unieke waarborg voor overheerlijk, kerngezond fruit (Advertentie) (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 23 dec. In een uit zending van Brandpunt heeft mgr. W. Bekkers gisteravond enige bij de Brandpunt-redactie binnengekomen brieven van kijkers besproken. De pro blemen, die de schrijvende kijkers voorlegden handelden over de kwestie van de pil. Uit een van de brieven werd het volgende geciteerd: „Ik heb gelezen, dat op het Concilie niets over de pil mocht worden gezegd van de Paus. Als de bisschoppen niet eens mogen praten over de dingen, waar over de gelovigen het altijd hebben, dan behoeven ze van ons toch geen medeleven te verwachten." ZIERENFONDSEN DURVEN ARTSEN NIET TE HARD TE VAELEN (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 23 dec. De zaterdag tjjdens een vergadering door dr. H. ten Cate gemaakte opmerkingen over de grote verspilling van medicamenten, waaraan verschillende huisartsen zich zouden schuldig maken, 's in zieken fondskringen met grote instemming be groet. Men noemt het uitschrijven van geneesmiddelen, die medisch gezien niet strikt noodzakelijk zijn of die zon der bezwaar door goedkopere vervan gen zouden kunnen worden een euvel waarmee de fondsen al vele jaren te kampen hebben. Het wordt echter als een zeer delicate zaak beschouwd de bezwaren op dit punt zwart op wit te zetten voor de artsen en hen tot enige matiging aan te sporen. Niet alleen vindt men dat alleen de arts in het individuele geval waarmee hij te maken heeft kan en moet beoor delen welk medicijn en in welke hoe veelheid deze moet worden voor geschreven, ook zijn de ziekenfondsen bang bjj een krachtiger aanpak van het probleem het verwijt te krijgen dat patiënten van ziekenfondsen niet de beste behandeling krijgen die nodig is. En die krijgen ze wel, aldus woord voerders van ziekenfondsorganisaties. „Onze bezwaren richten zich alleen tegen een niet doelmatig gebruik van de medicijnen." Dr. Ten Kate meende dat ook nog al eens medicijnen in te grote hoe veelheden worden verstrekt, zodat een belangrijk deel van de veelal kostbare poeders, pillen of drankjes in gootsteen of asbak verdwijnen. Volgens de meest recente gegevens, die over 1963, werden er in dat jaar voor de toen 8,6 miljoen ingeschreven ziekenfonds-patiënten voor onge veer 61 miljoen gulden aan medicij nen uitgegeven. De totale kosten voor de ziekenfondsen san verstrek te medicijnen en verbandmiddelen bedroegen meer dan het dubbele, na melijk 148 miljoen. Het grootste deel van dit bedrag ging op aan de zoge naamde „afleveringskosten" die de apotheker in rekening brengt en aan de vaste bedragen die de apotheker per jaar per ingeschreven zieken fondspatiënt krijgt. Men durft geen bedrag te noemen van die 61 miljoen gulden aan medicijnen dat bespaard zou kunnen zijn bij een doelmatiger keuze uit de medicijnen en bij de verstrekking van kleinere hoeveelhe den, maar men heeft het idee dat het om belangrijke bedragen gaat. Men heeft de indruk dat arts zowel als patiënt veel gemakkelijker staat tegenover uitgaven voor medicijnen wanneer het om een bp het fonds verzekerde gaat. „Men heeft gewoon geen idee wat de medicijnen kosten en het interesseert hen ook niet. Wanneer een particulier kostbare medicijnen krijgt voorgeschreven vraagt deze wel „Is het absoluut noodzakelijk?" en dat kan de arts zich nog wel eens doen af vragen of er geen even goede, maar goedkopere oplossing is." (Advertentie) Sinalco 5 x lekker: (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 23 dec. In een ge sprek met mevrouw Zeldenrust-Noor- danus, de voorzitster van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming, heeft mgr. J. Bekkers, bis schop van Den Bosch, gezinspeeld op een mogelijke officiële samenwerking tussen de Katholieke Kerk en de NVSH. Het gesprek staat weergegeven in De Nieuwe Linie van deze week, waarbij gewag wordt gemaakt van een recent bezoek dat mgr. Bekkers aan me vrouw Zeldenrust heeft gebracht, voor al om eens te informeren naar de re sultaten van de gesprekken die zij op zijn advies met katholieken heeft ge voerd. Met betrekking tot het vraagstuk van de geboorteregeling zei mgr. Bekkers blij te zijn dat in het Schema Kerk en Wereld geen toegelaten of verbo den anti-conceptionele middelen con creet heeft aangewezen. Waarna me vrouw Zeldenrust volgens het Linie- verslag opmerkte geen raad te weten met een formulering als „Ongeoorloof de middelen zijn verboden". De bis schop antwoordde: „Wij zitten nu op een heel gevoelig, praktisch punt, waardoor van de ene kant blijkt dat we aan het afrekenen zijn met het verleden, maar van de andere kant staat vast dat wij hier schuld moeten bekennen, omdat wij op een dergelijke vraag, die al zo oud is, nog niet het concrete, duidelijke antwoord hebben waardoor de gewone mens als ik het zo mag stellen vooruit kan. De mogelijkheden zijn veel groter dan ooit in het verleden Hij zei verder het liefst de beoordeling van „de middelen" aan gewetensvolle ka tholieke dokters en deskundigen over te laten. En hij meende dat men het de Kerk moest verwijten dat zij met een antwoord in deze geest nog niet voldoende rond is. Vervolgens liet mgr. Bekkers blijken dat veel mensen met het idee lopen, dat de NVSH een winkeltje is voor het kopen van de middelen. „Bij som migen rijst de vraag of bij de NVSH ook de mentaliteit, de inzet van het leven, de bereidheid tot offer een rol speelt evenals de pil en de middelen." En toen mevrouw Zeldenrust daar het nodige tegenin bracht, reageerde de Bossche bisschop met: „Die misvat ting over de NVSH moet dus ook de deur uit, want als wij elkaar In de toekomst leren vinden, ook langs meer officiële wegen, dan moeten we over deze dingen kunnen praten en dan moe ten we tenslotte kunnen zeggen: In de grond van de zaak denken we eigen lijk precies hetzelfde Dus de mentale houding, de geloofsovertui ging, levensopvatting enz. dat speelt bij de NVSH veel sterker laten we het nu eerlijk zeggen dan het idee van een winkel. Dat is van belang omdat we een zekere samenwerking met de NVSH niet kunnen forceren, maar voor mij is het toch wel een vraag, of die tijd niet gaat aanbreken. Daar moeten we het de komende tijd heel serieus over hebben." De Ziekenfondsraad, de op de zieken fondsen toezichthoudende instantie, heeft een heel boekwerk uitgegeven waarin een toelichting staat op alle mogelijke preparaten en specialité's. Er staat ook bij of ze vrij uitgeschre ven kunnen worden voor ziekenfonds patiënten of dat er eerst overleg nodig is met de controlerend arts van het ziekenfonds. Dit is het geval wanneer het om bijzonder dure medicijnen gaat. Is er een dringende noodzaak dan mag de arts altijd direct het re cept uitschrijven en hoeft hij pas over leg te plegen wanneer hij hetzelfde recept voor de tweede keer voor schrijft. De verschillende woordvoerders die wij spraken legden er de nadruk op dat alle, ook de allerduurste medicij nen, beschikbaar zijn voor ziekenfonds patiënten. Als een „euvel" wordt slechts aangeduid de verspilling die ontstaat door onnodig uitgeschreven medicijnen. De beste methode voor een goede manier van toezicht op het uit schrijven van recepten wordt gevon den de plaatselijk werkende medisch- farmaceutische commissies, waarin zitting hebben artsen, apothekers en vertegenwoordigers van de ziekenfond sen. Deze commissies gaan na welke artsen er blijkens de cijfers uitsprin gen in de kosten van medicijnen en hun recepten worden door de commis sie aan een nader onderzoek onderwor- pen. Vaak wordt met hen gesproken en blijkt het mogelijk de kosten voor de ziekenfondsen te drukken. „Men moet wel beseffen dat uiteindelijk de patiënten het zelf moeten betalen, want de hoogte van de premie hangt ook samen met de uitgaven voor me dicijnen", zo zegt men ook. (Advertentie) hebben wij nog zesennegentig keukenklokken U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de keukenklok die u zoekt. (Advertentie) (Van onze correspondent) ARNHEM, 23 dec. In Burgers Die renpark is voor de tweede maal in anderhalve maand de kostbare Lori- papegaai gestolen. Hij was een ge schenk van uit Nieuw Guinea terug gekeerde Nederlanders. Het dier is gestolen door het gaas van de volière door te knippen. Na de eerste roof kwam het dier vrij spoedig weer in het park terug, nadat een paar jongens huis aan huis had den geprobeerd devogel te verkopen. Een vrouw kreeg argwaan, nodigde de jongens binnen en belde de directie van het park, om te informeren of men daar een papegaai miste. De mo gelijkheid bestaat, dat men ook deze keer zal proberen de vogel te verko pen. Het dier heeft een knalrode kleur en donkerpaars voorhoofd. Zou men de papegaai verkeerd voedsel geven, dan kan hem dat het leven kosten. Slechts weinigen weten wat voor spij zen deze zeer gevoelige tropische vo gel nodig heeft. EINDHOVEN, 23 dec. In de gemeen te Leende is gistermorgen de 88-jarige H. A. van Asten uit deze gemeente, toen hij met zijn rijwiel de door Leen de lopende rijksweg Eindhoven-Roer mond overstak, door een auto gegre pen. Het slachtoffer werd met ernsti ge verwondingen naar een ziekenhuis in Eindhoven overgebracht, waar hij in de loop van de ochtend is overleden. BERGUM Ter hoogte van de brug „De laatste stuiver" tussen Buitenpost en Visvliet is gistermiddag de 53-jari- ge wielrijder J. Herrema uit Kollum bij het oversteken van de rijksweg Leeuwarden-Groningen door een be stelauto aangereden en vrijwel op slag gedood. TIEL De zestienjarige scholier A. C. E. van der Veen uit Lienden is gis termorgen te Echteld door een auto aangereden en gedood. Bij een uitwijk manoeuvre botste de auto tegen een lichtmast. De bestuurder en een mede- inzittende zijn gewond In het ziekenhuis in Tiel opgenomen. HENGELO De 63-jarige B. ter Ave rest is gistermorgen, toen hij met zijn fiets in Beckum de Haaksbergerstraat wilde oversteken, aangereden door een personenauto. De heer Ter Averest werd op het wegdek geslingerd en was op slag dood. Kort nadien passeerden er twee auto's uit de richting Hengelo, waarvan er een het slachtoffer waar schijnlijk nog eens heèft overreden. IJMUIDEN Een verkeersongeval op de oostelijke deur van de noorder- sluis heeft vannacht het leven gekost aan de 57-jarige wielrijdster, mevr. A. Sluiter-Halbersma uit Beverwijk. Zij schrok zo van een passerende auto, die de vrouw niet meer kon ont wijken. Zjj kwam tussen de wielen te recht. Het slachtoffer bleek bij aan komst in het Antonius-ziekenhuis te zpn overleden. LONDEN, 23 dec. Het parlement ging gisteren op reces voor de duur van vijf weken. Zoals werd verwacht, kondigde Wilson enkele veranderingen aan in zijn regering. De wijzigingen zijn zeer beperkt en de premier heeft geen gebruik gemaakt van deze gele genheid om jongere krachten in zijn regering te promoveren of te kiezen uit de gewone leden van de Labour- fractie. Sir Frank Soskice, minister voor bin nenlandse zaken, wordt ontheven van deze post en wordt benoemd tot Lord Geheimzegelbewaarder, welke laatste functie veel of weinig kan betekenen. Zijn heengaan als minister voor bin nenlandse zaken was lang verwacht. Soskice wordt opgevolgd door Roy Jenkins, voorheen minister voor lucht vaart. In deze functie heeft Jenkins zich een zeer doortastende persoonlijk heid getoond en zich ontwikkeld als een uitstekend parlementariër. De minister voor vervoer, Tom Fra- ser, is ontheven uit zijn functie als mi nister van dit departement. Hij was een van hen van wie al eerder was voorspeld dat Wilson hem zou moeten laten gaan. Hij wordt opgevolgd door mevrouw Barbara Castle, een benoeming die enig opzien heeft gebaard, vanwege het feit dat men niet de benoeming van een vrouw verwacht had op deze uiterst moeilijke post. Een tweede re den tot verwondering is de omstandig heid dat mevrouw Castle haar rijbe wijs heeft laten verlopen en niet van plan is het terug te winnen. Mevrouw Castle heeft grote be kwaamheid getoond in haar vorige post, die van minister voor de ontwik kelingsgebieden. Zij heeft grote ad ministratieve gaven en is populair bij de fractie en de party. Lord Long ford, voorheen leider van het Hoger huis, en Lord Geheimzegelbewaarder, biyft leider van het Hogerhuis en neemt de portefeuille voor koloniën over. Greenwood, voorheen minister van ko loniën, een departement dat nog slechts een kort leven beschoren is, volgt mevrouw Castle op als minister voor de ontwikkelingslanden. WASHINGTON. 23 dec. (UPI) In de ogen van de Amerikanen heelt de populariteit van president Johnson een nieuw dieptepunt bereikt, zo blijkt uit een Gallup Poll van gisteren. De po pulariteit van de president kan thans worden uitgedrukt met een percenta ge -'an 62, ofwel 21 procent minder dan het record van 23 december 1963, een maand nadat Johnson het presi dentschap had aanvaard. De 79 pro cent van toen was een hoogtepunt in zijn carrière als staatshoofd. De v raag, die de interviewers van Gallup het publiek stelden luidde: „keurt U de manier waarop president Johnson zpn ambt vervult goed of af?" Volgens de gepubliceerde resul taten keurde 62 procent van de men sen Johnsons beleid goed, 22 procent keurde het af en 16 procent had geen mening. In het begin van november was Johnsons populariteitspercenta- ge nog 64 procent, terwijl het eind- november was gezakt tot 62 procent. Mgr. Bekkers zed in deze brief son bezorgde vraag te zien liggen, waar* op hp antwoordde, dat de kerkelijks leiders ten aanzien van deze grote, moeilpke en levensechte kwesties d® mensen een veel grotere dienst bewij zen als ze tot de oorsprong van alles doorstoten. Wy moeten, aldus de bis schop, ons dus heel reëel bezighouden met de grondvraag van wat nu eigen? ïyk dat huwelijk is. Het Concilie heeft daarop volgens hem het prachtige ant woord gegeven van de persoonsge meenschap in liefde. Als de persoonsgemeenschap in de liefde wordt aanvaard als de essen tiële formulering van het huweiyk, dan verlaten we het vroegere stand punt, dat de voortbrenging van kinde ren strikt geïsoleerd het grote doel zou zyn. En dat laatste is zeker niet waar. Die eeriyke persoonsgemeen schap in liefde heeft enorme conse quenties, die voor het ene echtpaar weer heel anders kunnen liggen dan voor het andere, want elk huweiyk is anders. Als we dan komen op de vraag van de middelen, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de Kerk daarop een heel voorzichtig en sober ant woord moet geven en dat deze bran dende kwestie veel meer ligt op het medische terrein. Van de andere kant meende de bis schop, dat hier ook moet worden uit gegaan van het principe, dat men moet leren te komen tot een gewetens volle eigen verantwoordeiykheid. Aan genomen dat ze de beste bedoelingen hebben om van het huweiyk iets moois te maken, zpn de gedachten en de levensantwoorden van de man en de vrouw op dit intieme levensterrein even veel en misschien soms zelfs meer waard dan wat anderen we tenschappelijk gezien over dit al les zouden willen leren. De weten schap en de moraal kunnen niet ge mist worden, maar pastoraal gaf de bisschop te kennen, dat lip die weten schap zo graag combineerde met het praktische leven, dat voortspruit uit de opvattingen van mensen, die eer- ïyk tegenover hun leven staan. Een dialoog over deze intieme levens zaak zei hy in de Kerk nog steeds aanwezig te weten, daar de pauseiyke commissie in dezen nog volop aan het werk is. De bisschop zei vertrouwen te hebben in de wijze, waarop de pauselpke commissie haar antwoord zal formuleren. En dat vertrouwen grondt hy op de hoop, dat het prin cipiële standpunt over het huweiyk, vastgelegd in de persoonsgemeenschap in liefde en als zodanig op het Con cilie aanvaard, in al zyn consequen ties zal worden doorzien. In dat geval acht hy een mooi antwoord mogeiyk. (Vervolg van pagina 1) De Italiaanse minister van buitenland se zaken, Fanfani, voorzitter van de twintigste Algemene Vergadering van de VN, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met zpn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk. Na afloop verklaarde hy, dat met Rusk alle be- langrüke internationale kwesties, met inbegrip van het Vietnamese vraag stuk, waren besproken. De Noordviet- namese premier Le Thanh-hgi is gis teren in Moskou door de Russische partyleider Leonid Brezjnev op het Kremlin ontvangen. De besprekingen werden gekenmerkt door een atmo sfeer van „broederiyke vriendschap, warmte en harteiykheid". Dinsdag is tussen beide landen een overeenkomst getekend, waarin wordt bepaald, dat Rusland economische en militaire steun zal verlenen aan Noord-Vietnam. Een groep vooraanstaande Britten heeft vandaag in een advertentie van één pagina in de Londense „Times" een beroep op de Verenigde Staten ge daan in Vietnam van politiek te ver anderen. Zij vragen Amerika om: de bombardementen op Noord-Viet- nam stop te zetten; het Nationale Bevrijdingsfront te erkennen als partner in vredeson derhandelingen de Geneefse Indo-China-akkoorden van 1954 te aanvaarden „als juri dische, morele en praktische basis voor vrede". De 38 ondertekenaars van de „open brief" schryven dat ze zich bezorgd maken over berichten als zouden de Verenigde Staten van plan zpn een bombardement op Hanoi en zpn ha ven Haiphong te ondernemen. Onder degenen die verantwoordelpkheid voor de advertentie aanvaarden, zpn de (Anglicaanse) bisschoppen van Wool wich en Southwark, auteur Graham Greene, acteurs Sir Michael Redgrave en John Neville, en de master van Balliol College, Oxford, Christopher Hill. KRUISWOORDRAADSEL 23456 J 69 10 Horizontaal: I. doelmatig: 2. eenheid van atoomstraling, mondwater; 3. schrij ver van bijbelboek; 4. Europeaan, rivier tje bepaald geluid; 5. tijdvak, sluwheid; 6. schepping, communicatiemiddel; 7. eveneens; 8. godsdienst, meisjesnaam 9. reinigingsmiddel, hond; 10. voetstuk, kust; XI. controlekamer (afk.), Europees land. Verticaal: 1. ambtenaar ziekte; 2. dis trict, land in Mesopotamië; 3. helper in laboratorium; 4. waterkolk, pers. vnw.: 5. ambtskleed, spijker; 6. streven naar volmaaktheid; 7. noot, iets, omroep; 8. papierknijpers, gewricht; 9. met voor behoud der titels (.Lat. afk.), plaats in Zeeland; 10. staatsbedrijf, huid afstro pen. OPLOSSING VAN 22 DECEMBER 1. wandelsport: 2. margarine; 3. mascot te; 4. draaiboek; 5. Wembley. Op de streepjes: Westminster Abbey.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6