NIEUWE HAARLEMSE COURANT gdhgj Amerikaanse luchtaanvallen op Noorden nog niet hervat Vietcong schond volgens Washington D Bij Hoogovens lonen omhoog met 4,75 pet. Schous LAMMETJE VOOR DE PAUS GEHEIMZINNIGE DRUKTE BIJ MODEHUIS Ontwerpt Fransman bruidstoilet voor Beatrix prinses Westduitser bij de Muur gedood Bij poging Oostduitsers naar Westen te brengen Pastoor onwel in nachtmis Amerikaans gebaar? f ROTATOR KOFFIEROOM En: MORRIS Tweed- en Cameljassen meubelfabriek „Virginia Woolf" vrijdag afgelast Verder: Gasverwarming? Olieverwarming? Kolenverwarming? <T' Huishoudafdeling ONTWERPEN NAAR SOESTDIJK IN AS GELEGD Han Bentz v. d. Berg onwel geworden uw kopje koffie extra lekker met alléén bij de melkhandel MAANDAG 27 DECEMBER 1965 KANS OP SNEEUW 89sfe JAARGANG No 32238 Tijdens het kerstbestand van dertig uur droeg een aalmoezenier in de open lucht een Mis op in de omgeving van Lai Khe in Zuid- Vietnam voor militairen van de 101-ste Amerikaanse divisie luchtlandingstroepen. pagina s Als u er het fijne van wilt weten, bezoek dan de permanente verwarmings-show in Oude Groenmarkt 14-16 (Advertentie) SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN SAIGON, 27 dec. (Reuter, AFP) De hoop dat het kerstbestand in Vietnam zou kunnen worden verlengd en tot vredesbesprekingen zou leiden is ij del gebleken. Vier uur nadat het door de Amerikanen afgekondigde dertig- urige bestand te middernacht aan het einde van eerste kerst dag was verstreken gaf het Ame rikaanse opperbevel in Saigon opdracht de strijd te hervatten. Even later stegen Amerikaanse straaljagers op voor een aanval op een concentratie van Vietcong- troepen in de Mekong-delta. De oorlog werd weer voortgezet in al zijn hevigheid. Blij lachend houdt de Paus het witte lammetje in zijn armen, dat hem op de ochtend van eerste kerstdag symbolisch werd aangeboden door de pa rochianen van Fidene, een voorstadje van Rome. tii De chauffeur van het koninklijk huis verlaat met een doos en een pakje het Bossche modehuis Linette op weg naar de hofauto. De Franse ontwerper Léon die sinds enige tijd in Den Bosch verblijft er herhaaldelijk Maison Linette bezoekt ROTATOR «as-ssS. NOORD SIERKAN MELCO NIEUWE DAG Veranderlijke bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien. Plaatselijk mist, weinig wind, later matige wind tussen noord en west. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag tem peraturen om het vriespunt. DINSDAG: Zon: 08.48-16.35 Maan: 18.11-22.16 Opnieuw strijd in Vietnam (Advertentie) niet duur wel heerlijk e strijdvaardige Nederlandse Marine heeft het in Tanzania moeten afleggen tegen de houtwormen. Een groep mari nemensen zou er Tanzaniërs oplei den tot politie te water, een kwestie van ontwikkelingshulp. Met veel animo en kennis vertrok men, onder leiding van luitenant ter zee H. C. v. d. Meyden (foto). Maar de reali teit werkte ontnuchterend. De scheepjes waarover men de be schikking had waren totaal ver waarloosd en stukgevreten door de houtworm. „Met één boot hebben we nog twee dagen gevaren", ver telde luitenant v. d. Meyden bij zijn terugkeer in Nederland. „Het was een complete ramp." Meer hierover op pagina 5. Grieks eten, Griekse drank, mu ziek, taal en dansen in de Utrechtse Margriethaï voor 2300 Griekse gastarbeiders. Dat kon zaterdag worden gereali seerd dank zij de „Van Harte"- actie. Zie pagina 2. De Kerstsfeer werd gisteren op de voetbalvelden verstoord door de Ajacied Pronk die een speler van FC Twente een kaakslag toendiende, hetgeen voor de Amsterdamse aanvoerder een voortijdige gang naar de kleed kamer betekende. Voor de schaatser Kees Verkerk zou het nog te vroeg zijn om al te juichen, maar in Deventer heeft hij in de strijd om de nationale schaatstitel na twee afstanden de leiding genomen, zo dat hij zijn kans op die titel heeft vergroot. Zie de sportpagina's. Op pagina 2 Tom Poes Op pagina 3: Regionaal nieuws Op pagina 5: Episcopaat maakt plan voor „provinciaal concilie" bekend. IJMUIDEN, 27 dec. De Hoogovens en Staalfabrieken en de vakorganisa ties in de metaalindustrie zijn overeen gekomen de lonen en salarissen van het personeel bij de Hoogovens met ingang van 1 januari 1966 met 4,75 procent te verhogen, in deze verhoging is begrepen de compensatie van de nieuwe huurverhoging die in januari ingaat. De reeds bestaande huureom- pensaties, die tot nu toe als afzonder lijke bijslag werden betaald, zullen in de lonen en salarissen worden ver werkt. De vakantietoeslag van vier procent zal worden verhoogd tot zes procent. De jeugdvakantie zal worden uitgebreid met twee dagen. Ook aan werknemers van 55 jaar en ouder worden twee extra vakantiedagen toegekend. Gezien het omvangrijke werk dat aan het tótstandbrengen van een geheel nieuwe cao verbonden blijkt te zijn, zal deze eerst per 1 juli 1966 van kracht worden. Door deze cao, die zal gelden voor handarbeiders zowel als voor beambten, zal onder meer een geïntegreerd nieuw beloningssysteem worden ingevoerd. Hieruit zullen ver dere loonaanpassingen voortvloeien, die voor ieder lid van het personeel, dat onder de cao zal vallen, tenminste een half procent zullen bedragen. Eveneens per 1 juli 1966 zullen de lonen op dezelfde basis als in de metaal industrie worden aangepast aan de stijging van de kosten van levens onderhoud. (Advertentie) achter de oude SL Bavo HAARLEM - Tel. 02500-11266, IVUUIVI - I Cl" Wt-wwv - Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam JUTPHAAS, 27 dec. Een verloofd paar uit Utrecht Is op eerste kerst dag met zijn auto van de weg af ge raakt, tegen een lantaarnpaal gereden en in een bermsloot terecht gekomen. De Utrechtse brandweer, die te hulp schoot, redde het meisje dat in de auto beklemd zat. De bestuurder, de 21-jarige G. van Beek, was al eerder uit het water gehaald. De luchtaanvallen op Noord-Viet nam werden zondag echter nog niet hervat. Een reden daarvoor werd niet opgegeven. Ook vandaag wordt er mei gebombardeerd. Volgens welingelichte kringen in Washington zou de pauze in de bombardementen echter niet lang duren. De Amerikaanse piloten, die geregeld aanvalsvluchten op Noord-Vietnam uitvoeren, waren nog al wrevelig. De Noordvietnamezen kregen nu volgens hen gelegenheid hun luchtafweersysteem te verbeteren. De Amerikaanse en Zuidvietnamese bevelhebbers gaven het bevel tot vol ledige hervatting van de operaties als gevolg van naar werd meegedeeld verhevigde Vietcong-aanvallen. De guerrillastrijders waren met nog gro tere kracht in de aanval gegaan dan voor het bestand het geval was. Vol gens de Amerikanen hebben de Viet- congstrjjders zich zelfs met volledig aan hun eigen bestand van twaalf uur gehouden, dat, zoals bekend, al was afgekondigd voordat de Amerikanen tot een staakt-het-vuren gedurende dertig uur besloten, eveneens ingaan de vrijdagavond zes uur pi. tijd. De Vietcong heeft op dit besluit geen re acties laten horen. Tijdens het dertig- urige bestand waren, naar een Ame rikaanse militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, vierentachtig door de Vietcong veroorzaakte incidenten voorgevallen. De Amerikanen waren ,,met grote zelfbeheersing' opgetre den en hadden opdracht, na het af lopen van het bestand niet als eersten de strijd te hervatten. Toen echter dui delijk werd dat de Vietcong de aan vallen had heropend werd lievel ge geven met volle kracht terug te slaan Nadat Vietcong-strij ders zaterdag nacht bij een aanval op de Amerikaan se basis te Nha Trang flinke verwoes tingen hadden aangericht in de slaap verblijven, waarbij achttien Amerika nen werden gewond, ondernamen ze vanochtend een bomaanslag op het hoofdkwartier van het Zuidvietname se leger in de stad Sa Dcc, honderd ki lometer ten zuiden van Saigon. Veer tien Zuidvietnamese militairen verlo ren hierbij het leven, terwijl er twee- enveertig verwondingen oplipen. Bij an dere incidenten gedurende het weekein de verloren de Amerikanen zes man aan doden en dertig gewonden. Onder de Zuidvietnamese troepen vielen zes endertig doden en drieënzestig gewon den. De Paus heeft de regeringsleiders van Noord- en Zuid-Vietnam gelijklui dende boodschappen gezonden waarin hij zijn vreugde over het kerstbestand uitspreekt en zegt te hopen dat het ,,een stap in de richting van een rechtvaardige en broederlijke vrede" zal zijn. Ook tijdens het geven van de zegen Urbi et Orbi aan een me nigte die eerste kersdag driekwart van het Sint-Pietersplein vulde, sprak de Paus over Vietnam. Hij noemde het bestand edelmoedig. De Paus heeft, naar verluidt, on langs zijn pogingen om vredesonder handelingen over Vietnam aan te moe digen, via diplomatieke kanalen en andere middelen, uitgebreid. Het pau selijk initiatief ten gunste van vrede in Vietnam geschiedde voor een groot deel in het geheim. (UPI) Francis kardinaal Spell- man, de 76-jarige aartsbisschop van New York, die tevens hoofdaalmoeze nier van de Amerikaanse strijdkrach ten is, heeft m de openlucht voor meer dan 2000 Amerikaanse en Viet namese militairen aan de rand van Saigon de Nachtmis opgedragen. On der de aanwezigen bevond zich ook de Amerikaanse cabaretier Bob Hope, die vrijdag met zijn gezelschap 10.000 militairen had vermaakt in een ge ïmproviseerd theater op1 het vliegveld Tan Son Nhoet. BANGKOK Amerika's hoogste op- perofficier, stafchef Earle G. Wheeler, heeft vandaag een onderhoud gehad met de premier van Thailand, Thanom Kittikachorn. Hierna had de generaal een gesprek met de chef-staf van het Thaise luchtmacht, maarschalk Da- wee Choelasap, tevens onderminister van defensie en chef van de genera le staf van de Thaise strijdkrachten. Militaire kringen in Bankok wijzen er op, dat deze besprekingen zeer waar schijnlijk te maken hebben met verho ging van het Amerikaanse potentieel in hun land. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 27 dec. Heeft prin ses Beatrix met de Kerst haar bruids japon gepast? In elk geval heeft Soastdjjk de dag tevoren een chauffeur met de hofauto AA-83 naar Den Bosch laten rijden om daar bij Maison Linette enige grote dozen op te halen. De eigenaresse van „Linette", mevr. Linette Bergé Farwick, is couturière van het koninklijk huis en wordt hard nekkig genoemd als het bruidstoilet van de prinses ter sprake komt. Waar schijnlijk heeft mevr. Bergé, die zich al een maand niet meer laat zien, be middeld bij het zoeken naar een ge schikte ontwerper voor de prinses. In de Brabantse hoofdstad verblijft al BERLIJN, 27 dec. (UPI) Gisteren, op Tweede Kerstdag, heeft zich aan de Berlijnse muur een schietpartij voorgedaan, die aan tenminste één en vermoedelijk twee personen het leven heeft gekost. De Oostduitse Vopo's openden het vuur op een Ford Taunus, waarin de 27-jarige Westduitser Heinz Schöneberger achter het stuur zat. Schöneberger, die twee Oostduitsers illegaal naar West-Berlijn wilde bren- Sen, deed een poging met de auto oor de muur heen te breken. Er wer den minstens vijftig kogels op hem en rijn metgezellen afgevuurd. Schöneberger moest zijn rol van Rode Pimpernel met de dood beko pen. Vlak hij de muur sprong hij uit de auto. Hij werd getroffen en bloed de dood. Een van zijn mede-inzitten den viel uit de auto. Volgens de wes telijke geallieerde autoriteiten was ook hjj dood. De Vopo's haalden een derde man, samen met een vrouw, rnt de auto en voerden hen weg. La ter is gebleken dat in de auto twee Westduitsers en twee Oostduitsers zaten. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN had een Westduitse spionage-organisatie twee Westduit sers over de grens gezonden om twee Oostduitsers „op te halen". Het drama speelde zich af omstreeks één uur in de morgen. Op dat tijdstip ramde Schöneberger met zijn Taunus de slagboom van de controlepost in de Heinrich Heinestrasse. Grenswach ten openden onmiddellijk vanuit hun wachttorens het vuur. Daarbij bedien den zij zich van machinepistolen. Na dat de auto de slagboom had geramd botste hij tegen de muur. Schöneberger sprong er uit en pro beerde naar West-Berlijn te rennen, een afstand van nog maar vijf meter. Hij werd echter door twee kogels ge troffen. Eén ervan kwam in zfjn sleu telbeen terecht en opende een slag ader in de nek. Hij bloedde snel dood onder het bord „U betreedt thans de Amerikaanse sector". Vanuit West- Berlijn kreeg hij medische hulp, maar die kwam te laat. Het stoffelijk over schot werd naar een Westberiijns zie kenhuis gebracht. Het droevige incident zette een dom per op de Kerstvreugde, die vooral in Berlijn groot was, omdat de muur wederom openging voor 69.137 Westber- lijners, die van de Oostduitse autori teiten een pasje hadden gekregen om hun familieleden in Oost-Berljjn te kunnen bezoeken. Sinds het begin van de Kerstpasjesregeling op 18 decem ber hebben reeds 440.000 Westberlijners het oostelijke stadsdeel bezocht. (Van onze correspondent) WYLRÉ, 27 dec. Tijdens de nacht mis in de St. Gertrudis-kerk van deze zuid-Limburgse gemeente, is zaterdag enige consternatie ontstaan, toen de 78-jarige pastoor J. Schulpen plotse ling aan het altaar onwel werd. De pas toor viel flauw tijdens een gelezen hei lige mis, welke op de plechtige nacht mis volgde. Enkele aanwezigen brachten de pas toor naar de sacristie en vandaar naar de pastorie. Tweede Kerstdag was pastoor Schulpen weer zover hersteld, dat hij de kerkdiensten opnieuw kon verrichten. MAURIK, 27 dec. Een zware brand heeft gistermiddag in Maurik in de Betuwe een twee jaar geleden gebouwde kapitale meubelfabriek to taal in de as gelegd. De echtgenote van de directeur ontdekte de brand en sloeg direct alarm. De directeur en zijn zoon konden met de grote moeite nog een grote meubeltransportwagen naar buiten rijden. Het vuur greep in de grote nieuwe fabriek als razend om zich heen. In de fabriek lagen zeer droog hout en nieuwe meubels opgeslagen. De brandweer greep het vuur met negen stralen aan. Het was een verlo ren strijd. De fabriek werd totaal ver woest. De schade bedraagt anderhalf miljoen gulden. enige dagen de onbekende Franse ont werper monsieur Léon, die zich nogal mysterieus gedraagt. In een café tegen over het modehuis liet hij onlangs een speld zien, terwijl hij opmerkte „die heeft in de jurk gezeten". Vrijdag middag tekende hij in hetzelfde café op een bierviltje een bruidsjapon. Even later verscheurde hij het viltje in on herkenbare snippers. Het afhalen van de voor Soestdijk bestemde dozen met naar alle waar schijnlijk ontwerpen voor het bruids toilet dat prinses Beatrix op 10 maart zal dragen gebeurde in de grootste geheimzinnigheid. Modinettes van Maison Linette gluurden door de gor dijnen van het onopvallende huis om te zien of de kust veilig was. Een politieagent stond op zijn beurt dui delijk te demonstreren dat er iets aan de hand was. Andere naaistertjes van het exclusieve atelier liepen met grote dozen en pakken naar buiten, maar hun afleidingsmanoeuvres mislukten. Het kerstbestand in Vietnam deed denken aan die Kerstmis in de Eerste Wereldoorlog, toen de Duitse en de geallieerde soldaten uit Kun loopgraven tevoorschijn kwamen voor een kort stondige verbroedering. Van een ver broedering van de strijders op de Viet namese fronten hebben wij nu niet* vernomen, maar evenals in 1914 in Europa is nu in Vietnam bet vuren althans gedurende korte tijd gestaakt. Eenenvijftig jaar geleden werd na bet kerstbestand de strijd in alle heftigheid voortgezet en bet zou nog bijna vier jaar duren voor de wapenstilstand getekend werd. Zal bet Vietnamese kerstbestand evenmin consequenties hebben? De Paus sprak op Eerste Kerstdag de hoop uit, dat dit staakt-het-vuren „een stap in de richting van een rechtvaardige en broederlijke vrede" zou zijn. Vorige week bad de Paus bet verlangen geuit, dat het kerstbestand gevolgd zou worden door „bezinning, onderhandelingen en vrede' En er is nu werkelijk één klein lichtpunt. Tijdens de kerstdagen zijn ook de Amerikaar.se bombardementen op Noord-Vietnam gestaakt, en bet is hoogst opmerkelijk, dat de Amerikanen vanmorgen hebben verklaard ook van daag geen luchtaanvallen te zullen ondernemen op Noordvietnamese doelen. Betekent dit dat Washington inderdaad besloten beeft tot een pauze, die gelegen heid zou kunnen geven tot de „bezin ning" waarom de Paus gesmeekt beeft? In Amerika heeft onder andere de New York Times voor zo n pauze gepleit. De Verenigde Staten zouden daarmee Kun streven naar vredesonderhandelingen kunnen demonstreren. De Amerikanen zouden in deze kersttijd tonen „mensen van goede wil" te zijn. Als president Johnson zich echter onverhoopt toch genoodzaakt zou zien de bombardemen ten te hervatten, zou bet Vietnamese conflict langer kunnen gaan duren dan de Koreaanse oorlog en zelfs dan de Eerste Wereldoorlog. Als Washington nu een echte pauze begint, waarbij het bewust risico's neemt zouden Hanoi, Peking en Moskou eveneens een tege moetkomend gebaar kunnen maken. Al» zij dit dan toch nalaten wordt voor iedere eerlijke beoordelaar duidelijk .vaar de verantwoordelijkheid ligt voor de voort zetting van deze verschrikkelijke strijd. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilli (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 27 dec. De acteur Han Bentz van den Berg beeft vrij dagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg zijn rol van George in „Wie is bang voor Virginia Woolf" moeten afbreken. Tijdens de eerste acte werd de mede-directeur van de Nederlandse Comedie dermate onwel, dat het verder spelen hem niet moge lijk bleek. Aanvankelijk meende zijn tegenspeel ster Ank van der Moer, evenals Hans Boswinkel, die ook op het toneel was, met een tijdelijke zogenaamde „black out" van hun collega te maken té heb ben. Hun pogingen, evenals die van de souffleur, de acteur over zijn inzinking heen te helpen door hem zijn tekst op te geven, bleken echter nutteloos. Over vermoeid verliet de heer Han Bentz van den Berg het toneel, waarop het voor doek werd neergelaten. Een vertegen woordiger van de schouwburg-directie deelde even later het publiek mede, dat de voorstelling geen doorgang kon vin den. Een mededeling over de geldigheid der plaatsbewijzen voor een volgende opvoering van het stuk werd in het vooruitzicht gesteld. Reeds voor negen uur was de Amsterdamse Stadsschouw burg daarna in duisternis gehuld. Zondagavond vernamen wij uit be trouwbare bron, dat de toestand van de heer Bentz alweer zodanig verbe terd was, dat hij zijn werk in de komende dagen normaal zal kunnen voortzetten. Daaronder bevinden zich zijn rollen in Kleine Alice en in Het Onderzoek, alsmede zijn regie van „Gijsbreght van Aemstel". De oorzaak van het onwel worden van de toneel speler moet geweten worden aan diens oververmoeidheid, veroorzaakt door de veie werkzaamheden die hij de laatste tijd heeft moeten verrichten. (Advertentie) Ml c 1 II1 1 1 l'MiinTiiiilii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1