Worm verslaat Mar ine MISSIE GESTAAKT BIJ GEBREK AAN SCHEPEN Episcopaat maakt plan „provinciaal concilie bekend KABELBAAN STORT NEER Chauffeur van rampbus vrij op borgtocht WILLEKE ALBERT! IN AMSTERDAM GETROUWD Wordt extraatje gebruikt schulden? voor aflossing LONBBNSE BRIEF Goldie herenigd met zijn Regina - Mariane en speelgoedkonijn u H „Operatie ziekenhuis" DOE UW POST VOOR DE NIEUWJAARSDRUKTE IN DE BUS! In verband m iliiwjaarslrilti geeft PTT u een goede raad: pist uw correspon TT heeft dan ruimte voor tijdige bestelling BIJ HULPVERLENING IN TANZANIA Luci Johnson gaat trouwen Verloofd paar Tweede Kerstdag in Westerkerk Vrouw verdrinkt in kelderputje Zes doden hij C lermont-F err a nd a Houtworm Onderschat Claus naar familie Na ongeluk in Polen MAN VERDRONKEN SALARISHERZIENINGEN KOSTEN OMROEPEN VIER TOT VIJF MILJOEN HARDE GULDENS Cm k Negentig zieken van Betlehem naar Morgenstond NIEUWE DAG MAANDAG 27 DECEMBER 1965 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 27 dec. Nog net voor het Kerstfeest arriveerde uit Tanzania het Nederlandse marinedetachement, dat daar sinds 16 augustus geprobeerd heeft met theorethische en prak tische lessen een soort afdeling van politie te water op te zetten. Een missie, waarom de president van Tanzania, Nyerere, destijds bij zijn bezoek aan ons land, heeft gevraagd, maar die voorlopig ge rust als mislukt kan worden be schouwd. De problemen waarvoor het marinedetachement zich daar geplaatst zag, bleken tenslot te te groot. De luitenant ter zee tweede klasse H. C. van der Meyden. De aankomst bij het stadhuis waar een grote menigte het bruidspaar opwachtte. Na afloop: de kus. door Daan van der Vat vier uur lang De leider van het detachement, de luitenant ter zee II oudste categorie H. C. v.d. Meyden, zei ons na aan komst zeer teleurgesteld te zyn dat de missie niet is voltooid. Het was de bedoeling geweest dat hij en zyn mannen (twee officieren, zeven onder officieren en drie schepelingen) onge veer een jaar in Dar es Salaam ge stationeerd zouden blyven om een aantal Tanzaniërs de eerste beginse len van het varen met een soort hou ten viskotter bij te brengen en hen vooral ook technische kennis te geven. Oorspronkelijk was deze opleiding in handen van de Westduitsers. Van hen waren ook de schepen ex- Kriegsmarine-vaartuigen van res pectabele leeftijd afkomstig. Maar het „flirten" van Tanzania met Oost- Duitsland zat de Westduitsers tenslot te zo dwars, dat zij hun hulpverle ning staakten en zich terugtrokken. Nadat de opleiding enige maanden had stilgelegen, namen de Nederlan ders hun taak over. Wat zij daar bij aankomst aantroffen was een aantal totaal verwaarloosde vaartuigen, waarin de houtwormen een verrukke lijk leventje hadden geleid. De moto ren waren stuk en elk materiaal voor reparatie ontbrak. Naar luitenant V.- d. Meyden ons verzekerde, moet hierin de voornaamste óorzaak van de mislukking gezocht worden. „Met die schuiten was eenvoudig niets meer te beginnen. Met één boot hebben we nog twee dagen gevaren. Het was een complete ramp. Het schip lekte aan alle kanten, de motor liep steeds langzamer tot hij er tenslotte de brui aan gaf. Wy hebben dan ook het ad vies moeten geven de schepen maar in hun geheel af te danken". Het in verschillende Nederlandse kranten verschenen bericht over de „kranterel", was volgens de comman dant van het detachement verkeerd overgekomen. Hij legde uit dat het verbreken van de betrekkingen met Engeland door Tanzania, in verband met de kwestie Rhodesië, bij de Tan zaniërs grote beroering wekte. Toen hij en zijn mannen op de morgen na deze belangrijke stap met hun lessen wilden beginnen, zaten hun leerlingen (Van een verslaggever) UTRECHT, 27 dec. De Nederland se bisschoppen willen een „provinciaal concilie" houden. Zij zien dit als de meest effectieve vorm om de gedach ten en besluiten van het Tweede Vati caanse Concilie toe te passen op de Nederlandse situatie. De bisschoppen hebben dit plan bekend gemaakt in hun herderlijk schrijven, dat gisteren in alle katholieke kerken is voorgele zen. Op dit „provinciaal concilie" zou den „in de geest van het Vaticaanse concilie de voornaamste punten van het leven van de Kerk in ons land moeten worden besproken", aldus het episcopaat, dat bij de voorbereiding een beroep hoopt te doen op vele pries ters, religieuzen en leken. Als „voornaamste punten van het leven" noemt het episcopaat in de brief: „Het leven van de priesters en de religieuzen; de priesteropleiding: de pastoraal voor huwelijk en gezin en voor het gemengde huwelijk; de pas toraal van de sacramenten; de oecu mene, en de gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de wereld en de wereld kerk". De aankondiging van net „provinciaal concilie" vormt het slot van tevens de climax van de brief waarin de bis schoppen mediteren over „het gestalte geven aan de geest van het Concilie". „We zijn er niet mee klaar als wij de concrete besluiten van dit concilie in de loop van de tijd zouden gaan uit voeren", schrijven de bisschoppen, die overigens verzekeren die besluiten zo goed mogelijk in de praktijk te zullen brengen. „Belangrijker is de geest van het concilie, zoals die gevat ligt in de Conciliedocumenten. Die geest moet levend worden. Het gaat erom de grondinzichten van het Concilie in de praktijk van het christelijk leven en in de gemeenschap van mensen vorm te geven". Onder „grondinzichten" verstaan de bisschoppen o.a.: De eerbied voor de geloofsovertuiging van anderen; de verbondenheid van het volk Gods. priesters en leken; de georden de democratisering in het prak tisch besturen; de gezamenlijke verant woordelijkheid voor de wereld, voor de vrede en het geluk van de mensen en de verhouding tot medechristenen en niet-christenen. De bisschoppen benadrukken in hun schrijven de eensgezindheid, die alleen kan ontstaan „door vertrouwvolle me dewerking van priesters en leken met de hiërarchie". „Slechts onder de lei ding van de bisschoppen kan er ware eenheid en eensgezindheid groeien", aldus het episcopaat. Het verwijst naar de woorden van Paus Paulus: „Men moet de traagheid van sommigen, die maar niet willen WASHINGTON, 27 dec. (Reuter) De achttienjarige dochter van president Johnson, Luci Baines. zal volgend jaar zomer in het huwelijk treden met de 22-jarige Pat Nugent, die thans bij de luchtmacht dient, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De verloving werd bekendgemaakt nadat de familie Johnson rond de kerstboom geschenken had uitgewisseld. Pat Nugent is katho liek en zoals bekend werd Luci Baines Johnson in juni katholiek. wennen aan de nieuwe koers, over winnen; van de andere kant moet men de overdrijving afremmen bij an deren j die zozeer opgaan in hun per soonlijke initiatieven dat zij de reeds begonnen, gezonde vernieuwing scha den. Men moet de vernieuwingen hou den binnen de grenzen die zijn' aange geven door de rechtmatige kerkelijke autoriteiten". rustig de krant te lezen. Zij waren met geen mogelijkheid te bewegen de lessen te volgen omdat, zo zeiden zij het lezen van dit nieuws voor hen be langrijker was. Na een gesprek met hoge autoriteiten, aldus de luitenant, werd dit incident snel rechtgezet. Ove rigens gaf hij toe dat de discipline bij hun werk moeilijk was gebleken. Gehoorzaamheid bleek niet gemakke lijk bij te brengen. Op onze vraag of men de taak van het detachement niet te veel onder schat heeft en of er niet iets aan de voorbereidingen heeft geschort, ant woordde de heer v.d. Meyden dat men tevoren eerst met de Duitsers contact heeft gehad en dat men zich wel de gelijk op de taak had geprepareerd. Alleen dat het er met de beschikbare schepen zo slecht voor stond, was een verrassing gebleken. Men heeft zich dat in Tanzania kennelijk ook nim mer gerealiseerd. De kosten van dit avontuur kwa men voor een deel uit de pot voor de ontwikkelingshulp van minister Bot en uit het Marinebudget. De regering van Tanzania betaalde de verblijfkos ten. Het is nu de bedoeling dat Tan zania straks twee nieuwe, stalen sche pen krijgt en dat dan met de oplei ding van een eigen afdeling waterpo- litie in Tanzania wordt verder gegaan. AMSTERDAM, 27 dec. Op uitnodi ging van ds. If. A. Visser, de vaste predikant van de Westerkerkgemeente, hebben prinses Beatrix en haar verloof de in de overvolle Westerkerk gisteren tweede-kerstdag, de cantatedienst bij gewoond, waarin Baehs Magnificat werd uitgevoerd. Aan de komst van het verloofde paar, dat in de zoge naamde burgemeestersbank tegenover de preekstoel zat, was geen rucht baarheid gegeven. Donderdag had ds. Visser een brief naar de prinses ge stuurd om haar en de heer Von Ams- berg uit te nodigen deze dienst hij te nonen. Telefonisch kreeg hij antwoord dat zij graag kwamen. Ds. Visser had als tekstwoord geko zen Lucas I vers 46, „Mijn ziel maakt groot den Here". Onder leiding van de vaste organist van de kerk, Simon C. Jansen, werd het Magnificat uitge voerd door het Westerkerkkoor en het Bachorkest. Tijdens de huwelijksinzegening op 10 maart zal de heer Jansen eveneens het orgel bespelen en ook het Wester kerkkoor verleent aan deze dienst zyn medewerking. Later op de dag is Claus von Ams- berg per K.L.M. van Schiphol naar Hamburg vertrokken. Prinses Beatrix deed haar verloofde uitgeleide. De heer Von Amsberg is doorgereisd naar zijn familie op Dötzingen bij Hitzacker. DRIEBERGEN, 27 dec. De 55-ja- rige weduwe G. van der Horst-De Vries is vrijdagmiddag bij het leeg scheppen van een kelderputje van haar woning voorover gevallen. Zij kwam in de put klem te zitten, met haar hoofd in het water. Men trof haar dood aan. MONT DORé, 26 dec. De cabine van de nieuwe luchtkabelspoorweg van de Mout Doré naar de skihellingen van de Puy-de-Sancy, ruim 30 km ten zuidwesten van Clermont-Ferrand in midden-Frankrjjk, is eerste kerstdag omstreeks 15.30 uur na het uitvallen van de stroom door lievige rukwinden tegen de pijlers van het station op de top van de Puy-de-Sancy en tegen een andere kabel geslagen en van voren opengereten. Ongeveer 20 inzittenden, merendeels kinderen, stortten door de gapende ruimte naar beneden op de met sneeuw bedekte rotsen, 20 meter lager. Zes mensen kwamen orrf het leven en elf werden gewond, van wie enigen zwaar. Onder de vele kinderen die in de cabine zaten vielen geen slachtoffers. Een kind dat in de diepte dreigde te vallen, kon men nog .luist aan een voet vastgrijpen. Vierendertig passagiers slaagden erin in de cabine te blijven en kwamen behouden op hun bestem ming aan. De cabine, die 60 mensen kan be vatten, is in de „Hellevalei", zo ge noemd naar de steile rotsen, gestort. In de streek heersen de afgelopen twee dagen krachtige windvlagen. In het gebied van de Mont Doré zijn op het ogenblik veel Parijzenaars voor een wintersportvakantie. In de zomer komen hier uit alle delen van de wereld mensen om genezing te zoeken voor keel- en ademhalingsaandoenin gen. De Puy-de-Sancy is met zijn 1.886 meter de hoogste berg In het Centrale Massief. De luchtspoorweg is ongeveer een kilometer lang. UTRECHT, 27 dec. De justitiële autoriteiten in de Poolse stad Zielona Gora hebben de 34-jarige NBM-chauf- feur Th. de Vreugd uit Droon op borg tocht verlof verleend naar Nederland terug te keren. De heer De Vreugd, die de NBM-bus met 46 Poolse toeristen uit Engeland bestuurde die op 25 oktober bij Skwierzyna van een brug in de vijf meter dieper gelegen rivier Obra stortte (er waren vijftien doden) is sinds liet ongeluk in Poznau ge weest. De justitie, die een nauwgezet on derzoek naar de ramp instelt, besliste gunstig op een. verzoek van de heer De Vreugd en zijn directie om de kerst dagen bü vrouw en vier kinderen te mogen doorbrengen. Half januari moet hij in Polen terug zijn. De heer De Vreugd, die bij het on geluk ook verwondingen opliep, is nog niet helemaal genezen. Zijn reehteron- derarm zit noS in het gips en boven dien is de schouder nog uit de kom. Daaraan zal hij waarschijnlijk moeten worden geopereerd. DRIEBERGEN, 27 dec. De vijf tigjarige J- van Doorn uit Langbroek die sinds donderdagavond werd ver mist is vrijdagmorgen drijvende aan getroffen in de Langbroekerwetering alhier. Waarschijnlijk is de man des avonds met zijn fiets, misleid door de zeer hoge waterstand, in het duister naast de brug het water in gereden. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. Johannes Wilhelmus Onk en Willy Albertina Ver- bruggen (beter bekend als Joop Onk en Willeke Aiberti) zijn vandaag in het huwelijk getreden. Om tien uur vanoch tend werd het huwelijk voor de burger lijke stand gesloten. Was de belang stelling op het stadhuis al overweldi gend, de mensenmassa in en om de Pius X-kerk te Slotervaart was dat nog meer. De diverse honderden belangstel lenden stonden bij het stadhuis achter de door de politie opgestelde hekken. De gelukkigen die vroeg waren von den een plaatsje op de publieke tribu ne. Onder luid gejuich arriveerden bruid en bruidegom bij het stadhuis in witte trouwkoetsjes met dampende paarden ervoor. Willeke Albert! was gekleed in een wit satijnen japon, afgezet met pareltjes en met een zeer lange witkan ten sluier. Joop Onk droeg een modern grijs jacquet. Op het stadhuis waren reeds talloze familieleden en realaties van de Alberti's aanwezig, in de kerk voegden zich daar nog velen bij. Orkestleider Jackie Buiterman was de getuige van Willeke. De ambtenaar van de burgerlijke stand refereerde in zijn korte toespraak aan liedjesteksten als van „Spiegelbeeld" en „Morgen ben ik de bruid". Ook in de preek kwam de showbusiness ter sprake, be nevens de moeilijkheden die een car rière wel eens op het huwelijkspad zou kunnen leggen. Voor de mis had pastoor L. A. M. van Teijlingen de aan wezigen gevraagd de mis zo devoot mogelijk mee te vieren, dit ook op verzoek van Willeke Aiberti zelf. De pastoor gaf een korte uitleg voor de aanwezige niet-katholieken. Na de in zegening van het huwelijk en de hu welijksmis, knielden Willeke Aiberti en Joop Onk even voor de kerstgroep neer, terwijl de tenor Willy Caron het Ave Maria zong. De mis van Herman Strategier werd uitgevoerd onder lei ding van Frank van Rooijen. Na de mis ging het gezelschap de lunch ge bruiken in het Havengebouw: vanmid dag was de receptie in Treslong in HiUegom. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 27 dec. Toen on geveer veertien dagen geleden be kend werd, «lat de CAO 1965 voor het omroeppersoneel volledig was goedgekeurd, konden nagenoeg al leen de loonadministrateurs en finan cieel deskundigen de minder aangena me consequenties van dit ontegenzeg lijk verheugende en langverbeide re sultaat van maandenlange onderhan delingen overzien. Hoe onwaarschijn lijk het ook moge klinken, het bericht werd in deze kringen met enigszins gemengde gevoelens ontvangen. Het zou immers niet alleen enthousiasme Twee imposénte figuren stonden vorige week in het middelpunt van de belangstelling in Brittan- nië. In alfabetische volgorde waren het De Gaulle en Goldie. De spanning rond De Gaulle was niet al te groot, want men verwachte niet anders dan een overwinning. Maar met Goldie stond het anders. Goldie is een goudarend, welke onder nor male omstandigheden ter woon is in de Londense dierentuin in Regent's Park, niet ver van de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur in Lon den Goldie was op de laatste dag van februari van het hui dige jaar ontsnapt uit zijn kooi en slaagde erin om gedurende twaalf triomfantelijke dagen de kostbare vrijheid te genie ten, voordat hij gevangen werd en onwillig opnieuw werd ver. enigd met zijn echtgenote, Re- gina. Op woensdag van de vo rige week slaagde Goldie er op nieuw in te ontsnappen. Even als bij de vorige gelegenheid belden mensen van heinde en verre naar de dierentuin om raad te geven voor het van gen van ontsnapte goudarend. De meest oorspronkelijke raad was een ballon te vullen met ether en deze op te laten bij in Manchester berichtte een bookmaker een verlies van tweeduizend vijfhonderd gul den. Een Londense dame, me juffrouw Susan Garth belde de - nen vinaen vuuj. ui dierentuin op. toen ZÜ vernam valle" "Vde armen van de A^schieS zou het rechtvaardi- dat Goldie terug was in ge- aan, f? Hitr«y,an boom op- Q0jdje (je vrijheid te vangenschap. bood een gesteld^ djierenoppasser. In het en een andere echt- som aan van vijfhonderd gul- het dier, X ^p^each! werd woedend met zijn snavel 1?A iT var^roldie's ontsnan- in de ballon te pikken, waarop 7A „Ln derhalve niet het nobele beest, bedwelmend A A°UAA «gezellin kun- door deetlierdamp. neer im »naen èoldle. 01 BSjetX, ÏSte to" SSfS vinden voor^Regina." van Goldie. In de dagbladen verschenen ingezonden stuk- De bookmakers hebben aan Goldie verloren. Zij boden ken, vooral van vrouwen die weddenschappen aan van zes meenden dat men Goldie, nu tegen vier dat Goldie met voor het hem voor de tweede keer Kerstmis zou worden gevan- was gelukt de vrijheid te her- gen. En zij verloren. Een van winnen nu zijn onafhankelijk- de grootste bookmakers van heid en vrijhied moest gunnen. Londen, de firma Ladbroke Nog op maandag van deze berichtte dat zij een bedrag week publiceerde The Guar- van tienduizend gulden zou dian een brief afkomstig van moeten uitbetalen aan verlo- een lezer aan de universiteit ren weddenschappen. De groot- an Cambridge. Hij schreef: ste bookmakersiirma van Brit- van nil fcUIUtfCi- sic V. j-j. Is de gedachte niet opgeko- tannië William Hill, berichtte zy legden een dode patrys in men bij net personeel van de een verlies van zevenduizend dient u de enuri- Londense dierentuin dat wel- vijfhonderd gulden. En zelfs pyjamakonijn en wierp zich op.de dode rat. En de oppas ser wierp zich op Goldie. En dat was het einde van de vrij heid. Inmiddels had men in de dierentuin een andere kooi in gereedheid gebracht, een kooi met dubbele hekken. En in deze kooi wachtte het wijfje, Regina, haar man op. Volgens de spotprenten welke op maan dag verschenen in de Britse dag sel te voorzien. Goldie bleek bladen uitte het vijfje hevige niet geïntresseerd te zijn in pa- verwijten aan haar man die trijzen, zoals hij ook geen be- een slippertje van vier dagen langstelling toonde voor een le- had gemaakt. In de Mail ver vende kraai die hem gezel- scheen een mooie prent van schap hield in de boom. (Eer- Illingworth waarin 'n woedende der in het jaar verschalkte de Goldie Regina toeroept: „Wat goudarend een levende eend bedoel je als je zegt dat ik je tijdens zijn eerste ontsnap- nooit ergens mee naar toe ping.) neem? Ik ben gaan winkelen voor kerstmis." Zelfs de poli et was een tienjarige jon- tiek kwam er aan te pas. In gedame die een eind een van de dagbladen verscheen X maakte aan het adelaars- een spotprent welke een enor- drama. Het tienjarige me goudarend vertoonde met meisje Mariane Seagrave zei op het gezicht van Ian Smith, de zondag tegen haar vader dat premier van Rhodesië, en een zü meende met behulp van een heel klein dierenoppassertje speelgoedkonijn de goudarend mét het gezicht van de Britse te kunnen vangen. Vader en eerste minister, Harold Wilson, dochter begaven zich derhal- Brittannië heeft vijf dagen lang ve op zondagmorgen naar het heel veel plezier beleefd aan Regent's Park. Zodra Mariane Goldie. De nationale belangstel de adelaar zag zitten In een ling was zo mogelijk nog gro- boom, wierp zy haar konijn in ter dan die welke het publiek het natte gras en zeulde het hier toont voor de veelvuldige beest, gemaakt van oen stuk ontsnappingen uit Britse gevan- oude pyjama, rond voor het oog genissen. van de goudarend, die dromerig En Mariane Seagrave wacht en roerloos zat op de tak van een klein feest. Een lid van het een kale boom. Na enige tijd hogere personeel van de Lon- bleek Goldie belangstelling Ie dense dierentuin verklaarde dat mlu koesteren voor het speelgoed- Mariane's poging om de arend den indien men de goudarend konyn. Dit wekte bij de dieren- te interesseren in haar konijn oppasser, die vier uur lang de duidelyk had gemaakt dat Gol- wacht had gehouden aan de die klaar was voor een lokaas, voet van de boom in de hoop „Dit leidde tot het vangen van de adelaar te kunnen bemach- de vogel, waarvoor wij allen tigen het vermoeden dat Gol- dankbaar zijn." En met de ge- die eindelijk belangstelling be- bruikelijke hoffelijkheid van de gon te koesteren in een maal- Londense dierentuin, verklaar- tijd. een vermoeden dat ver- de dc man dat Mariane een sterkt werd toen de vogel neer- charmant meisje was en dat schoot uit de boom en rondcir- hij haar en haar familieleden kelde langs het meisje en haar had uitgenodigd om in het nieu- speelgoed. De oppasser bood we jaar met hem te komen hierop het dier een meer sma- noenmalen in het restaurant keliik hapje aan, nl. een dode van de dierentuin om vervol- witte rat aan een eind touw. gens op staatsie te worden rond- Goldie vvendde zich af van het geleid te midden van de dieren. opnieuw en nu voor goed in vrijheid zou stellen. Zjj deelde mede dat zij van plan was een vereniging te stichten voor het vrijlaten van Goldie om hem ergens op te leiden voor een vrij bestaan en hem vervolgens in vrijheid te stellen in Finland. Op zaterdag begaven zich twee Londense dames vergezeld van een schooljongen naar Regent's Park. Zy hoopten dat Goldie de vrijheid zou behouden en IA„rtn rlnrlo I v, een boom dicht bij de goud arend om de vogel van voed en opluchting teweeg brengen in de huiskamers van «1e meeste omroep medewerkers, maar ook een niet te onderschatten mate van soms zelfs aan paniek grenzende onrust op «Ie administraties en aanverwante af delingen van de Hilversum se villa's. Daar zijn de laatste weken en uor den ook nu nog ontelbare afmattende overuren gemaakt, die dezer dagen vruchten zullen afwerpen in de vorm van naar ruwe schatting tussen de vier en vijf miljoen harde guldens. Hoewel het voor de meeste betrok kenen nog een verrassing is in welke mate zy zullen profiteren van de sa lariscorrectie met een gemiddelde van vijftien procent vanaf 1 januari 1965, hebben sommigen al haastig be rekend, dat zy tussen de duizend en drieduizend gulden schoon in het hand je zullen krygen. De meest voortva renden onder hen zijn nog verder ge gaan en hebben het nog te ontvan gen geld al lang en breed omgezet in automobielen, onmisbare huishou delijke attributen of minder noodza kelijke spiritualiën. „Ik heb de indruk, dat de meesten dit geld zullen gebruiken om hun schulden af te lossen," luidt de nuch tere voorspelling van NTS-persman John Schwitters. Hij krijgt gelijk van VARA-perschcf André van der Louw, die zich heeft voorgenomen binnen kort zyn achterstallige huur te gaan betalen. Anderen geven blijk van een be dachtzamer financieel beleid. Zo zegt Hans Bik van de KRO: „Natuurlijk vind je er met een gezin met vier kinderen altijd een bestemming voor. Maar ik zal het geld eerst in de palm van mijn hand moeten hebben vóór ik bijzondere plannen ga maken. Overigens zyn wy door de lakens heen. Als daarin voorzien is en er schiet nog iets over, ga ik eens ern stig denken over een nieuw televisie toestel met tweede net; kan ik ten minste eens zien wat ik maak." NRU-perschef P, Koop is evenmin snel van uitgeven, al voelt hij er wel voor zich éen uitspatting te permit teren: „Ik ga mij een nieuw kos tuum laten aanmeten." Wigwam-op perhoofd Wim Quint is van plan het interieur van zijn privé-wigwam nóg gezelliger te maken. „Maar ik wacht eerst de grootte van het bedrag af; misschien blijkt dan, dat ik zal moe ten volstaan met het aanschaffen van een simpel voetenbankje." Geen buitensporige koopgolf Dat omroepmensen over het alge meen degelijker met geld omgaan dan meestal wordt verondersteld blykt ook uit het feit, dat het in café-restaurant „De Jonge Haan" (erkend ontmoetingspunt van werk nemers in het omroepbedrijf) niet drukker was dan anders, nadat de AVRO woensdag als eerste de veer tien tot negentien procent had uitge keerd. Ook is er buiten de gebruike lijke kerstdrukte geen buitensporige koopgolf in de Hilversumse groot- en klelmvinkelbedrjjven waargenomen. Dit alles bewijst uiteraard nog niets, want NTS en NRU en de an dere omroeporganisaties zijn nog niet tot uitkering overgegaan. De grote „klap" gaat vallen tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Alleen de KRO-mede- werkers zullen het voorlopig met een voorschot moeten doen. Niet omdat er na de jubileumviering van deze omroep geen stuiver meer in de kas zou zitten, maar- omdat de adminis tratie de berekeningen niet op tijd heeft kiaargekregen. Geruchten, dat de VPRO over te weinig middelen zou beschikken om zijn mensen het volle pond uit te be talen, blijken onjuist. „Wij hebben het zien aankomen en het benodigde geld al maanden geleden opzij gelegd," deelde men ons mee. Enige onrust heerst alleen onder de zogenaamde „topklassers", de pro- grammahoofden en afdelingschefs, die buiten de normale CAO vallen. Zij wachten nog steeds op een herzie ning van de voor hen geldende bij zondere salarisregeling. Sommigen hebben uitgerekend, dat zij in het af gelopen jaar minder hebben verdiend dan een aantal tot de hoogste van de twaalf omroepklassen behorende collega's. „Als deze situatie niet snel verandert, weet ik 'og niet wat er gaat gebeuren," vernamen wij zelfs uit de mond van de chef afdeling documentaires by de NCRV, Jan van Hillo. DEN HAAG, 27 dec. De negen tig patiënten van de R.K. Vrouwenkli niek „Bethlehem" zullen morgen van de kraaminrichting aan de Prinsesse- grachl verhuizen naar het nieuwe zie kenhuis aan de Vredenrustlaan in Morgenstond. Volgens het draaiboek wordt 's morgens om zes uur met de verhuizing begonnen. Zeven zieken auto's zuUen onafgebroken op en neer rijden, 's Middags om twee uur moet volgen: schema elke patiënt zich lek ker voelen ir het nieuwe bed. Het transport wordt verzorgd door de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van Den Haag. Niet alleen de moeders, maar ook de babies moeten worden vervoerd tezamen met de bagage, medicamenten, voeding, en, in sommige gevallen, de gehele me dische toerusting, zoals deze bij ern stige patiënten in een ziekenhuis wordt gebruikt. Tal van maatregelen zijn getroffen om het karwei goed en spoedig te laten verlopen. De maatregelen zijn doorgenomen met het ziekenhuisperso neel en met de patiënten. De politie kan eventueel helpen in het verkeer tijdens de ritten tussen de beide in richtingen. Een rit zal per patiënt S3 minuten duren. Met „inpakken, laden, lossen, en uitpakken" meegerekend zal het gehele transport per patiënt ongeveer één uur duren. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5