„Rhodesië heeft meer vrienden dan men dacht55 NOODLANDING OP BRUGDEK m BIJZONDERE KERSTNACHT IN WOONWAGENKAMP i De barre zomer van Nederlandse maatregelen te sen Rhodesië Ontdek uw broeder - ontdek uw God Met een aandeel 'Vereenigd Bezit van'1894* aandeelhouder in circa 200 ondernemingen Ian Smith is optimistisch Op terugreis van Kerstfeest verongelukt Brusse sticht filmbedrijf Oktober enige mooie maand Trein ontspoort na aanrijding op overweg Nederland helpt met ton aan voedingswaar m Echtelijke ruzie eindigt met messteek Ko van Dijk in „De drie zusters Overstromingen in België BIJZONDER NAT JAAR et de oorloi Kard. Alfrink voorzitter van anti-honger- werkgemeenschap Bossche bisschoppen dragen nachtmis op in woonwagenkampen Jacht overvaren meisje omgekomen Zieke acteur Van Rijn wordt vervangen OOST-DUITSLAND Prof, Havemann ontslagen uit hoge functie mmmm Bij Fort Lee, op de George Washingtonbrug naar New York maakte voor het eerst sinds mensen heugenis een sportvliegtuigje een noodlanding op een brug. Terwijl het verkeer op het andere weggedeelte doorgaat worden de wrakstukken van het vliegtuigje opgeruimd. Mgr. Hendriksen aan het al taar. Voor hem drie van de vier jonge echtparen, die hem hun jawoord toevertrouwden. r>r> n regen, regen, regen U (Advertentie) NEW YORK, 2T dec. (Reuier, UPI) De premier van de Rhodesisehe re- beHenregering, Ian Smith, heeft zon dag in een gefilmd interview voor de Amerikaanse televisie als zijn over tuiging uitgesproken, dat de oliesanc ties tegen zijn bewind geen succes zullen hebben en dat zijn land de ta bak, waar de Rhodesisehe economie voor een belangrijk deel op drijft, kwijt zal kunnen blijven raken. Rhodesië heeft meer vrienden dan men dacht, aldus Smith, en verkoopt zijn produkten nog alle dagen. Wat de olie betreft zei de Rhodesisehe rege ringsleider, dat Rhodesië voldoende had voor zes maanden. Hjj dacht dat zijn land wel genoeg olie zou kunnen krijgen om het zes jaar vol te kun nen houden. Rhodesië had Portugal en Zuid-Afrfka niet speciaal benaderd maar zou olie van alle landen accep teren die maar tot levering bereid waren, ook communistische. Het is nu aan de Britse premier Wilson, een hervatting van de onderhandelingen voor te stellen, zo zei Smith. Rhode sië zou daarmee akkoord gaan wan neer ze constructief leken. Het zou een „afschuwelijke misdaad" zijn wan neer in Rhodesië Britten tegenover Britten kwamen te staan, maar mocht het land worden binnengevallen dan „zuilen we ons daar niet bij neer leggen". De Sunday Express, een blad in Jo hannesburg, meldt dat deze week twee schepen een Amerikaans en een Zuidafrikaans een lading olie heb ben gelost te Loureneo Marques in de Portugese overzeese provincie Mo zambique. De bestemming van die olie stond genoteerd als „onbekend". Onder zware Portugese veiligheids maatregelen werden de vaten olie naar een wachtende goederentrein vervoerd. Er is een rechtstreekse spoorlijn tussen Lourengo Marques en Rhodesië. Sir Humphrey Gibbs, de door de opstandige Rhodesisehe regering niet meer als zodanig erkende gouverneur, heeft vrijdag in zijn residentie aan een klein groepje journalisten een kor- APELDOORN, 27 dec. Op eerste kerstdag is hier 's morgens om negen uur een auto met zeven Antillianen te gen een boom gebotst. De 26-jarige E. L. Borgschot kwam hierbij om het le ven. Vijf van de andere inzittenden werden gewond. Alleen de bestuurder kwam met de schrik vrij. De Antillianen kwamen terug v?n een vrijdagavond in Rotterdam gevierd Kerstfeest, dat nogal was uitgelopen. Zjj vertrokken tegen de ochtend, na een paar uur in de auto geslapen te hebben, naar Twente. Vermoedelijk door oververmoeidheid en te hoge snel heid heeft de 21-jarige bestuurder de macht over het stuur verloren. HEERHUGOWAARD Zaterdag is de 36-jarige L. Hof uit Bergen, bij het oversteken van de weg, gedood. Het slachtoffer werd door een auto ge schept en tientallen meters meege sleurd. WEESP Gisteren is de hier loge rende vijfjarige Frans C. uit Den Hel der, toen hjj plotseling de rijbaan op liep, door een personenauto aangere den. Het kind is later aan zijn ver wondingen bezweken. HXLVARENBEEK De 53-jarige mevr. C. M. L. Meulenkamp uit Rot terdam is zaterdagmiddag op de Es- beekseweg alhier bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De auto, waar in zij meereed, was geslipt en tegen een boom gebotst. Twee andere inzit tenden werden zwaar, een derde licht gewond. 'S-GRAVENDEEL Op de Maas- damseweg onder 's-Gravendeel in de «Hoeksewaard is vrijdag de zestigjari ge heer A. L. Hage uit Strijen veron gelukt. Bij het linksafslaan met zijn bromfiets werd hij door een tegemoet komende auto gegrepen. DLEFT Hier is de 74-jarige heer W. Eijkhout vrijdag bij een verkeers ongeval gedood, toen hij per fiets de Sint Jorisweg overstak. Hij werd ge schept door een auto en op slag ge dood. BUSSUM De 83-jarige mevrouw M. P. Suyver stak vrijdagavond plotse ling de Lindenlaan over en werd ge grepen door een stationcar. Zaterdag is zij in het ziekenhuis aan naar verwon dingen overleden. (Van onze correspondent) DEVENTER, 27 dec. Op de over weg De Spa bij deze plaats is van morgen om zeven uur een bestelauto door een uit Deventer komende goe derentrein gegrepen en ruim honder meter meegesleurd. De auto vloog daarna in brand. De bestuurder, een ongeveer 40-jarige man uit Colmscha- te werd door de machinist en een knecht van de bestuurder uit de wa gen gehaald. Hij bleek vrij ernstig ge wond en werd naar een ziekenhuis ge bracht. De locomotief en enkele gpederenwa- gens ontspoorden en de rails werden over 40 a 50 meter ontzet. Doordat het ongeluk bij een wisselblok gebeurde was het treinverkeer Deventer-Twente en Deventer-Zutphen gestremd. Tegen kwart voor tien was het treinverkeer met Twente weer mogelijk. Het ver keer over de lijn Deventer-Zutphen zal nog wel enige tijd gestremd blijven. te nieuwjaarsboodschap voorgelezen. Hij zei hierin: „Ik hoop dat men er zich ten volle van bewust is dat ik nog steeds uw wettige gouverneur ben." Hij hoopte dat 1966 een oplos sing van de crisis tussen Engeland en Rhodesië zou brengen. Een klein detachement Britse troe pen is naar Beetsjoeanaland gezon den voor de bewaking van een radio station van de Britse regering, dat daar gebouwd wordt, en nieuws uit zendt naar Rhodesië, aldus is door het Britse ministerie van koloniën be kendgemaakt. X DEN HAAG, 27 dec. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de Nederlandse regering heeft be sloten een ton ter beschikking te stel len ter leniging van de dreigende hon gersnood in Indië. Dit bedrag zal wor den gebruikt voor de levering van melkpoeder en babyvoeding. De inwoners van het woonwagen kamp in Doetinchem hebben een heel bijzondere Kerstnacht ge vierd. Kerstmis 1965 was voor hen in verscheidene opzichten een dub bel feest. Tijdens de nachtmis dienden acht jonge mensen uit het kamp el kaar het sacrament van het huwelijk toe. Tien kinderen ontvingen de eerste communie. Voor de plechtigheid was mgr. Th. Hendriksen. hulpbisschop van Utrecht, naar Doetinchem geko men. Hij bekrachtigde de vier huwe lijken en reikte de communie uit. Het hoofd van de school van het woonwagenkamp, de heer P. Weusten, had de plechtigheid georganiseerd. Het heeft hem vele uren gekost maar het resultaat moet hem en de vele anderen wie het wel en wee in het kamp ter harte gaat, zeer hebben verheugd. De rond zestig woonwagens die er in dit kamp staan, waren leeg gestroomd. De kampschool, was over vol, met volwassenen en met kinde ren, die voor deze Nachtmis hadden mogen opblijven. Vier blazers van de katholieke har monie „Sint Gregorius" uit Doetin chem speelden enige tjjd voor aan vang van de mis kerstliederen op de vier hoeken van het kamp. Mgr. Hen driksen kwam het terrein binnen on der een ereboog door, waarop een groot bord met „Welkom bisschop" was aangebracht. En speciaal naar hem ging de belangstelling uit, vooral van de vele kinderen. Het lokaal waar de mis zou worden opgedragen, stroomde vol. Een aantal kinderen moest, met de stoeltjes die zij anders op de school gebruiken in de hand, wachten tot de bisschop aan het altaar was voor zjj konden gaan zitten. De Nachtmis was sober, maar in drukwekkend. Enige dames van het gemengd koor uit het kerkdorp Meg- chelen, welk dorp deel uitmaakt van de gemeente Gendringen. zongen de vaste gezangen. Frans Thijssen en Aleida te Braak, Bertus Thijssen en Louise Gerrits, Frans Keizer en Antonia Bosman en Jan Keizer en Ciska Gerrits waren de vier paren, die in de echt verbonden werden. Als getuige trad het gehele kamp op. Gezamenlijk gebruikten bisschop- en kampbewoners daarna een maal tijd die bestond uit koffie en broodjes. De vier jonge echtparen kregen geluk wensen van alle kanten. De glazen, gevuld met parelende wijn, werden daarna geheven. Er zal zelden onder dergelijke omstandigheden met zoveel intentie een heildronk op jonge echt paren zijn uitgebracht als aan het slot van dit Kerstfeest, een hoog tepunt in het leven van deze nomaden van de moderne tijd. Niet alleen de kerkelijke overheid was op dit feest aanwezig, ook de wereldlijke overheid in de vorm van burgemeester mr. J. Cornelissen van Doetinchem, was de gast van het Doetinchemse kamp, dat eerlang zal uitgroeien tot het regio nale woonwagenkamp voor de Achter hoek. DEN BOSCH, 27 dec. (KNP) Mgr. W. M. Bekkers heeft dit jaar in de Kerstnacht de H. Eucharistie gevierd tezamen met de bewoners van het woonwagenkamp te Eindhoven, mgr. Bluyssen deed dit met de bewoners van het woonwagenkamp te Oss-Heesch. AMSTERDAM, 27 dec. Filmregis seur Kees Brusse (40), de Naardense auteur Peter Jan Venema (30) en de Londense filmproducent Robert Kru- ger (38) hebben, zoals blijkt uit het bijvoegsel van de Staatscourant, een filmproduktiemaatschappij, de Athena- film N.V. opgericht. Het doel van de in Amsterdam ge vestigde vennootschap is de produktie van bedrijfs-, reclame-, televisie- en speelfims. De oprichters treden voor de eerste maal als directeur op. AMSTERDAM, 27 dec. De politie heeft vrijdagmorgen een 41-jarige ad ministrateur aangehouden. De man wordt er van verdacht zijn 25-jarige vrouw met een keukenmes in de borst te hebben gestoken. De door een zoon van het echtpaar gewaarschuwde po litie trof de ernstig gewonde vrouw be wusteloos in de keuken van haar wo ning in Amsterdam-Oost aan. De administrateur ontkende dat hij zijn vrouw had gestoken. Volgens hem was zij bij een vechtpartij met hem in het mes gevallen. Het. echtpaar, dat al meermalen ruzie heeft gehad is verwikkeld in een scheidingprocedure. De man kwam alleen nog maar thuis om te slapen. Toen hij vrijdagochtend de slaapkamer van zijn vrouw betrad zou deze getracht hebben hem uit de kamer te zetten, waarna het tweetal vechtend de trap was afgegaan. Vol gens de administrateur was zijn vrouw toen op de benedenverdieping in het door haar zelf gepakte mes ge vallen. De vijf kinderen van het echtpaar, waarbij een baby zijn elders onderge bracht. AMSTERDAM, 27 dec. Op het Amsterdam-Rijnkanaal onder de ge meente Diemen is vrijdag een jachtje door een motorbinnenschip over varen. Het zestienjarig meisje Adria- na Kooiman is met het scheepje mee ten onder gegaan. De rijkspolitie te water heeft het jachtje met het stoffelijk overschot van het meisje daarbij gevonden. Het meisje was de dochter van de heer Kooiman uit Tiel, die het splin ternieuwe jachtje juist uit Amster dam had opgehaald en vrouw en drie kinderen bij zich aan boord had. De oorzaak van het ongeluk is het afslaan van de motor van het jacht je, dat daarna door de wind naar het midden van het Amsterdam-Rijnka naal werd gedreven. Het werd daar overvaren door het motorschip Espe ranto. De schipper van de Esperanto die leeg voer heeft het jachtje waarschijnlijk te laat opgemerkt. (Van een onzer verslaggevers) ■AMSTERDAM, 27 dec. In de voor stelling van De drie zusters van Anton P. Tsjechow, die de toneelgroep En semble op Nieuwjaarsdag in de Eind- hovense schouwburg als première hoopt te geven zal de acteur Cor van Rijn, die ernstig ziek is geworden, vervan gen worden door Ko van Dijk in de rol van André Segevïtsj Prozorov. Regisseur Peter Sjarov bad aanvan kelijk alle hoop opgegeven zijn werk tot een goed einde te kunnen brengen. Het uitvallen van een der belangrijke rol len in het stuk zette zijn gehele voor stelling op losse schroeven. Slechts een zeer goed acteur zou de zaak nog kun nen redden. Hiertoe is nu Ko van Dijk bereid gevonden, die de rol reeds in 1947 bij Comedia en later ;n 1954 bij de Nederlandse Comedie, ook onder regie van Sjarov, tot een groot persoonlijk succes heeft gemaakt. De directie van de Haagse Comedie, aan welk gezel schap Van Dijk momenteel is verbon den, heeft haar volle medewerking ver leend, zodat op 1 en 2 januari De drie Zusters in Eindhogen gespeeld kunnen worden. De Haagse Comedie zal in verband daarmede de opvoeringen van Marat en Dylan Thomas, in welke bei de stukken Ko van Dijk optreedt, niet op het programma kunnen nemen. BRUSSEL, 27 dec. (Reuter) scheidene delen van België zondag met wateroverlast te als gevolg van zware regenval. In Gent trad de rivier de Leie bul ten haar oevers, waardoor de kelders van huizen langs de rivier en in het centrum van de stad onderliepen. De schade aan huizen en wegen wordt er aanzienlijk genoemd. Ver- hadden kampen (Van onze weerkundige medewerker) £r zijn jaren waaraan men meteorologisch geen herinne ringen overhoudt, maar tot die groep behoort 1965 zeker niet. Een wintertje dat die naam nauwe lijks verdiende werd gevolgd door de winterse eerste week van maart met op 3 maart in De Bilt nog tien, te Haamstede nog twaalf graden vorst. April zorgde voor uitzonderlijke slecht paasweer: eerst zaterdag 17 april de hele dag een stromende regen, gevolgd door buien met hagel waarbij soms de wegen met een hagellaag werden bedekt. Dat het in De Bilt het natste jaar werd sinds het begin van de regen- waarnemingen in 1849, een „eer" die tot dan het jaar 1852 te beurt viel, is toe te schrijven aan de zeer natte periode van april tot augus tus. Een zeer nat voorjaar en zo mer betekenden bovendien een rampzomer voor vele landbouwers, met name in noord- en oost-Neder land, aan de grote rivieren kwamen de uiterwaarden tot juli door hoog water onder water te staan. Alles bijelkaar een slechte zomer met to taal in De Bilt vier zomerse dagen tegen normaal negentien zomerse dagen boven 25 graden. Dagen met grote hoeveelheden regen waren niet zeldzaam. De ruim 70 mm. regen die zondag 25 juli boven de Noord Veluwe en Oostelijk Flevoland viel zette aan het Veluwemeer vele cam pings blank waarbij de brandweer uitkomst moest brengen. Dit is slechts één facet die de zomer van 1965 in een groot deel van Europa kenmerkte. Eerst in augustus werd het weer langzaamaan wat stabieler, Septem ber verliep gunstig en oktober werd een prachtige herfstmaand met veel uren zon en daarmee de mooiste maand van het hele jaar. Novem ber heeft daar geen enkele moeite voor gedaan. Het werd de koudste november sinds 1921 en de vijftien de en zestiende van die maand werd er al geschaatst en vroor het in het noorden dertien graden, een temperatuur die zo vroeg in de herfst in ons land nog niet was voorgekomen. Het is in één woord een bar slecht jaar geworden. Slecht voor de land bouw maar ook voor vele horecar bedrijven en vakantiegangers. Van de honderd zomerstranddagen geven er maar liefst zeventig zeer matig tot slecht strandweer. Een jaar waarin 238 (van de 365) dagen kou der dan normaal bleven en ook een jaar dat gemiddeld over het hele land in 120 jaar alleen in 1903 iets natter was. Een jaar waarin de len te en de zomer samen al een tekort van 132 uren zonneschijn te zien ga ven. DEN HAAG, 27 dec. De ministers van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, hebben, in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, drs. G. M. Ne- derhorst, over de invoer van Rhode sisehe tabak gezegd, dat de huidige omvang van de aankopen van die ta bak niet noemenswaard afwijkt van die van de corresponderende periode in 1964. De heer Nederhorst had op 2 december gevraagd, of het de minis ters bekend was, dat, volgens recente berichten, Amsterdamse tabaksfirma's grote hoeveelheden tabak importeer den en daarmee het Britse embargo doorkruisten. Wel vindt, aldus de ministers in hun op 23 december ingezonden antwoord, een snellere verscheping plaats van nog in Zuid-Rhodesië aanwezige par tijen tabak, die reeds eigendom zijn van de Nederlandse tabakshandel of tabakverwerkende industrie. In antwoord op de vraag over een volledig embargo van Rhodesisehe produkten antwoordden de ministers dat de regering, gevolggevend aan de desbetreffende resolutie van de vei ligheidsraad, in nauwe samenwerking met de Belgische en met de Luxem burgse regering heeft besloten econo mische maatregelen te treffen tegen DEN HAAG, 27 dec. Koningin Juliana heeft Eerste Kerstdag in een nationaal programma over de zenders Hilversum I, II en III de volgende kerstrede uitgesproken: ..Kerstmis is een tijd om zich te bezinnen. Bezonnen hebben we ons ook in de lengte van dit jaar op de alles ontzettende oorlogstijd, die een kwart eeuw geleden begon en die twintig jaar geleden eindigde. Was er vóór die tijd al veel ont reddering, hoeveel te meer daar door en dus ook ontwrichting daarna. Hiermee zijn we nog lang niet klaar. Een jonger geslacht is na die oorlog volwassen geworden en kan nu bewust die ontreddering bezien, en het beseft hoe deze ook nog in hun eigen generatie doorwerkt en die aantast. Dit hebben deze jonge mensen te verwerken naast het feit, dat de ontwikkeling steeds weer verder gaat en steeds weer nieuwe eisen stelt. Het is een tijd van vraagtekens. Alles wordt op de korrel genomen, bekritiseerd, ontleed. Men ontleedt de samenleving en zichzelf. Men zoekt naar her-waardering van al les, waaraan tot nog toe waarde werd gehecht. Dat is moedig. En er is eigenlijk ook geen reden om daar bang voor te zijn. Van alle bestaande vormen en begrippen zijn er dan ook ontelbare die zich zelf al hebben overleefd of bezig zijn zich te overleven. Want wat kan er anders overblij ven dan het naakte leven? De on vervangbare grondstof voor heel ons zijn. En zonder decadentie. Met mogelijkheid van re-generatie. Als levende wezens moeten we vr?Tners wel in ^et teven geloven. W)J vertegenwoordigen het eik- van ons, en dus ook allen, gemeen schappelijk, alle mensen samen JA UP verscheidenheid, in hun ge lijkheid. Wij beseffen zelfs intuïtief dat dood en verderf niet het einde kunnen zjjn van het leven, dat het altijd in de een of andere ge stalte boven de bedreiging uit zal rijzen. Bedreigd worden wij steeds en overal. Wij lijden veelal aan din gen, waar vroegere geslachten nog niet door leden, maar die eigen zijn aan onze ingewikkelde en ge raffineerde eeuw. Wij bedreigen en hinderen in de eerste plaats elkaar. Wij slaan hier tegenwoordig niet meer zo gauw hersens in die an ders denken dan de onze. Maar onze beschaving pleegt zijn aan slagen op „beschaafde" manier, maar treft even raak. Bedreigd worden we voorts door 't gevaar, dat wij de goede strijd om „er wat van te maken" opge ven, en bij de pakken, vol met op drachten van levensbelang, neer gaan zitten. Bedreigd worden we ook door de neiging de weg van de geringste weerstand te kiezen en hierbij denk ik speciaal aan degenen, die 't ge makkelijker vinden om alles wat zich aan hen voordoet, alleen maar met „nee" tegemoet te treden, en nooit met „ja". Ze proberen dat dan ook nog aan anderen op te dringen alsof het zo hoort. Ze mis kennen maar al te vaak, wat er buiten hun eigen, menselijk-beperkt gezichtsveld aan goeds gegroeid is of zou kunnen gaan groeien. Er zijn er ook, die hun levens kracht verbruiken voor genot en rijkdom, en tenslotte stikken in de eenzaamheid van hun dik-vol ge propte zelf, of bevriezen, doordat zij noch warmte afgeven noch eigen warmte weerkaatst voelen. Maar er zijn er ook onder ons, die niet de innerlijke drang ontlo pen de onrustbarende en verwar rende onvolmaaktheid in zichzelf en in de wereld uit te dagen en aan te vallen. Hun leven, hoe zwaar ook. is waarlijk rijk. Wij mensen willen ons bestaan op deze aarde immers niet alleen net leefbaar hebben, maar allen wen sen wij het rijk aan vreugde, vol, heerlijk en vruchtbaar. En wij voe len dat, als we dit voor onzelf wen sen, wij hetzelfde ook aan geen an der kunnen of mogen onthouden. Want het menselijk geslacht, hoe talrijk het ook wordt, beseft intuï tief zijn geweldig sterke samen hang. Die zijn we ons temeer wust, naarmate het bestaan van heel de bewoonde wereld al maar duidelijker in woord en klank in onze eigen woningen binnendringt. Al wat er leeft, al wat er groeit en al wat daartoe nodig is, ligt wijd open voor onze oren en ogen. Het is niet in de eerste plaats het lawaai en het geschreeuw, of wat in de schijnwerpers ligt, wat werkelijk de aandacht verdient. Wat op de achtergrond ligt, is het belangrijke. Het echte 'eed heeft geen harde stem, hoogstens ver bergt het zich daarachter. En dat, wat van wezenlijk belang is voor de opbouw van de mensheid, timmert niet langs de weg. Het vergt scherp kijken, zuiver luisteren, zorgvuldig snuffelen, fijn proeven en een goed rondtasten, om deze dingen te ontdekken. En de mensheid heeft de krach ten van ieder van ons daarbij broodnodig Wij moeten elkaar hel pen eerst thuis dan in eigen omgeving en in eigen land en deze noodzaak strekt zich uit tot aan onze tegenvoeters toe. Zelf zullen we nooit gelukkig zijn of ooit waarlijk leven, als we deze dingen niet ontwaren en ze tege moet gaan. In welke vorm we te hulp ko men, doet er niet zoveel toe, maar wel met welke gezindheid en hoe graag we het doen. Het is geen excuus als we zeggen, dat wij moe ten afwachten tot er iets op onze weg komt, want: het i s er al. Nu en in de toekomst moeten we, hoe dan ook samengaan: onze verant woordelijkheid is te duidelijk gewor den, dan dat wij ons eraan kunnen onttrekken. Dat kunnen wij niet meer doen, willen we ons leven niet verspelen in iedere betekenis hiervan. De enig werkelijk gevaarlijke be dreiging voor het volle en rijke be staan, dat we zo zeer wensen, ligt in onszelf. We leven niet meer, als we niet open zijn voor de ander. Dan gaan we dicht, als een graf. Door ons te geven, open en eer lijk, aan onze medemensen, en hun ontplooiing te eerbiedigen en te be vorderen, krijgt onze eigen ont plooiing de kans, die hij behoeft. Zo alleen is er leven mogelijk voor ons mensen. Ik weet, dit is de kern van dat, waardoor ons bestaan haast ondragelijk is van zwaarte omdat geven gaat ten Koste van onszelf. Maar als men erover na denkt, begrijpt men, dat het ons uit de eenzaamheid, uit de verschra ling, uit de dood bevrijdt. Ontdek uw broeder. Ontdek uw God hij kan geboren worden in uw leven voor de eerste of de dui zendste keer u ontdekt hem in wat er gebeurt om u heen, en met uzelf, en in de beproevingen waar aan hij uw levenskracl.toetst en waarmee hij u de eer van zijn ver trouwen in u bewijst. U ontdekt hem in de wereld en in diens ge schiedenis, in afbraak en in op bouw, en in de stomme roep var uw broeder. Dit openbreken van de gevange nis van eigen eenzaamheid, waarin geen recht wordt gedaan aan onze ziel, betekent het onmiddellijk her krijgen van levensadem. Zonder die diep en vrij in te ade men kan men aan zjjn hoge roe ping van mens-zijn niet voldoen, noch meegaan in de gang der mensheid volgens het plan der schepping, en deel hebben aan het leven over iedere dood heen." „het onwettige bewind in Zuid-Rhode sië". Ingevolge het besluit worden thans; ln overleg met de Benelux-part ners. de noodzakelijke administratieve maatregelen voorbereid, om op korte termijn invoer uit Rhodesië onder ver gunning te brengen. Zodra deze maatregel van kracht wordt, zullen geen vergunningen wor den afgegeven voor de invoer van Rho desisehe tabak. Die invoer vormt onge veer tachtig procent van de gehele Nederlandse invoer uit Rhodesië. Lo pende verplichtingen zullen echter worden geëerbiedigd. De uitvoer van wapens en andere militaire goederen naar Rhodesië is bereids stopgezet, aldus de ministers. De Nederlandse uitvoer, inclusief die van ruwe olie en olieprodukten, zal aan vergunningen worden gebonden. Zodra het overleg met de Benelux- partners is afgesloten, zal de uitvoer van ruwe ólie en olieprodukten wor den verboden. BERLIJN, 27 dec. Prof. R. Ha vemann, van wiens hand onlangs in het Westduitse weekblad „Der Spie gel" een artikel verscheen, waarin werd gepleit voor toelating van een „nieuwe communistische partij" in de Bondsrepubliek en een parlementaire oppositie in Oost-Duitsland, is ontsla gen als chef van de afdeling foto-che- mie van de Oostduitse academie van wetenschappen, aldus meldt het Oost duitse persbureau ADN. Volgens geruchtenin West-Berlijn is prof. Havemann betrokken geweest bij het „uitlekken" van de motieven voor de zelfmoord van dr. Erich Apel, de Oostduitse vice-premier, die weigerde een voor Oost-Duitsland onvoordelig verdrag met de Sovjet-Unie te onderte kenen. Havemann werd, na het verschijnen van zijn artikel in „Der Spiegel", door de leiding van de verboden Westduitse communistische partij beticht van „scheurmakerij en verstandhouding met de Westduitse contra-spionage". Reeds in 1964 was aan prof. Havemann vanwege zijn liberale ideeën, de post van hoogleraar in de chemie aan de Humboldt-universiteit in Oost-Berlijn ontnomen, alsmede zijn lidmaatschap van de Oostduitse socialistische een heidspartij. KEULEN, 27 dec. (KNP) De hulporganisaties van de Katholieke Kerk uit zeven landen hebben zich aaneengesloten tot een werkgemeen schap ter bestrijding van honger en nood in de wereld. Kardinaal Alfrink is tot voorzitter gekozen. Van de werkgemeenschap maken tot dusver de hulporganisaties uit de Verenigde Staten, Frankrijk, België, Nederland Oostenrijk. Zwitserland en Duitsland deel uit. Spanje en Brazi lië zullen waarnemers zenden. Paus Paulus heeft in een brief van zijn staatssecretariaat meegedeeld erg blij te zjjn met deze samenwerking. De werkgemeenschap is het resul taat van een oproep die kardinaal Frings van Keulen tijdens het Conci lie gedaan heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6