*2* Historische trouwring NIEUWE HAARLEMSE COURANT No het vertrek van alweer een EMS-topfunctionaris BOOREILAND SEA GEM VOOR DE INSTORTING Vacatures vullen onmogelijke Oorzaak nog raadsel Brits booreiland in zee gekanteld ROME'S CENTRUM ZONDER AUTO'S Claus koopt Porsche NIEUWE AANWINST KONINKLIJKE STALLEN Aanvallen op Nd.-Vietnam nog steeds niet hervat Vandaag: Verder Poolse regering wil niet praten met bisschoppen NIEUWE DIJK LANGS VECHT Hongarije gelast assimilatie van zigeuners ZEKER VIJF DODEN Neven bekennen iverval nabij Eindhoven Geen provinciaal Concilie vóór 67 Fatale brand in 1 S. Vijf kinderen uit orezin dood Financiële wereld ziet gespannen toe Water zakt gestaag Voordracht „Genereus" Vandaag voorgeleiding De heer Von Amsberg en de heer Van Zanten van Autopon bij Clausnieuwe Porsche bij de Koninklijke Stallen in Soestdijk. 12 pagina's DEN HAAG, 28 dec. Op nieuw stapelen de moeilijkheden zich op rond de heer Reinder Zwolsman en zijn EMS. Nadat kortgeleden drie topfunctionaris sen twee commissarissen en een lid van de raad van bestuur - het concern verlieten is opnieuw een bekwame medewerker weg gevallen. Zoals gisteren in een deel van de edities vermeld, is het nu dr. J. Goudsmit, voorlo pig lid van de raad van bestuur, die zijn ontslag heeft ingediend. 89sfe JAARGANG No 32239 DINSDAG 28 DECEMBER 1965 Dit is het Britse booreiland „Sea Gem", dat gisteren in zee stortte, nadat de poten door tot dusver on verklaarbare oorzaak waren gebroken. HULL, 28 dec. (ANP/Reuter) Zeker vijf mannen zijn maan dag omgekomen toen het 5.600 ton metende Britse booreiland .„Sea Gem'' op ongeveer 80 kilo meter ten zuidoosten van Flam borough Head in de Noordzee in elkaar stortte op Je plaats waar het enige weken geleden voor de „British Petroleum" gas aanboor de. De oorzaak van het ongeluk is vooralsnog een raadsel. Rome in Venetiaanse stijl? De Via Condotti in de Eeuwige Stad, met de Trinita dei Monti op de achtergrond doet inderdaad, zonder auto's, aan Venetië denken. Of dit zo zal blijven staat nog niet vast. De politie van Rome wil bij wijze van experiment nagaan of het mogelijk is dit deel van Romes oude centrum vrij van auto verkeer te houden. Vele Romeinen hopen maar, dat het experiment mag slagen. niet duur wel heerlijk Verwachting tot woensdag avond (opgemaakt 11.15 uur). Aanvankelijk opklaringen, morgen in de loop van de dag meer bewolking. In de kustge bieden enkele lokale sneeuw- of hagelbuien. In de nacht en ochtend weinig wind, lichte tot matige vorst en plaatselijk mistbanken. Midden op de dag temperaturen om het vries punt, zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZÓN op: 08.43 onder 16.36 MAAN op: 12.26 onder 23.26 De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Suur- hoff, overweegt huurauto's een speciaal kenteken te ge ven. Aldus „gemerkt" zullen deze auto's minder gemakkelijk gestolen en verhandeld kunnen worden door kwaadwillenden. De handel in ge stolen huurauto's tiert welig. De verhuurders menen dat hier com plete gangsterbenden achter zitten. Op Europees niveau willen zij te gen deze plundering van hun auto parken optreden. Zie pagina 5 ITit alle hoeken van ons land, maar ook van over de grens J zijn er kalenders voor het nieuwe jaar, die van velerlei smaak en inzicht getuigen. Wat er op dit gebied aan nuttigt wandver siering geboden wordt kan men le zen op pagina 2. Kees Verkerk veroverde giste ren door een zege op de laat ste afstand, de 10.000 meter, het Nederlands schaatskam pioenschap. Hij werd een zeer ex clusieve kampioen in een nog exclu siever toernooi, schrijft onze spe ciale verslaggever op pagina 7. Op pagina 2: Tom Poes en andere strips: puzzel Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 9: Radio en TV. WARSCHAU, 28 dec. (UPD De communistische autoriteiten van Po len hebben al twee jaar lang gewei gerd met vertegenwoordigers van de katholieke Kerk te spreken, zo heeft aartsbisschop Zygmunt Choromanski in een kerstpreek onthuld. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 -dec. Zoals dui zenden andere automobilisten heeft Claus von Amsberg nog vóór de ver hoging op 1 januari een nieuwe auto gekochtHij heeft zijn oude Porsche ingeruild voor een fraaie lichtblauwe 4 cylinder Porsche 912 met vijf ver snellingen, die 19.500 gulden kost. De oude Porsche van de heer Von Ams berg staat voor ongeveer 9.000 gulden te koop bij Autopon op de Overtoom in de hoofdstad. De directeur van Autopon Amster dam, de heer Jack van Zanten, is met twee Porsches naar de koninklijke stallen tegenover paleis Soestdijk gere den, waar de verloofde van prinses Beatrix een keus deed uit een licht blauw en een donkerblauw model. De heer Von Amsberg heeft zijn nieuwe auto op zijn eigen naam ge kocht. Aangezien hij pas over twee maanden lid wordt van het koninklijk huis heeft de auto geen AA-nummer. De leden van ons koninklijk huis heb ben overigens nooit Duitse auto's ge kocht. De heer Von Amsberg is ech ter een fervent Porsche-rijder en is on danks zijn nieuwe positie trouw geble ven aan zijn merk. Ook de verloofde van prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven heeft een Duitse auto, een Volkswagen, maar hh' reed daar al in voordat hij zijn been brak. De heer Van Vollenhoven maakt bovendien vaak gebruik van het DAF- je dat de directie van de Eindhovense fabriek enige jaren geleden bij de in troductie van de personenauto aan de koninklijke familie aanbood. EDEN, 28 dec. (UPD In tic plaats Eden bij Sparta in de Amerikaanse staat illinois zijn bij een brand in een vierkamerwoning de vijf kinderen uit één gezin om het leven gekomen. De moeder was even bij de huren om wa ter te halen. De slachtoffertjes zijn dé 4-iarige Clarvierssa Bardo, de tweeiing Armen- ta en Arlene van 3 jaar, Nerman van twintig maanden en Ross van zes maanden De commissaris >7an politie van Spar ta. Bill McKnight, zei dat in een aan tal huizen in Eden water noch sanitair aanwezig is, zodat mevrouw Barbo het huis moest verlaten elke keer als zij vers water nodig had. Verenigde Staten Bij een hevige brand in een hotel in Newark, in de Amerikaanse staat New 3ersey, zijn drie mensen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. De brand ont stond in een elektrisch verlichte kerst boom (AFp; (Van onzr speciale verslaggever) Deze nieuwe tegenslag in een kri tieke periode van de EMS komt de heer Zwolsman des te ongelegener omdat hij toch al de grootste moeite zal hebben vooraanstaande functiona rissen te vinden die zitting willen ne men in de nu leeggestroomde raad van bestuur en de raad van commis sarissen. Het bemannen van deze colleges is niet alleen nodig om de aandeelhouders vertrouwen te geven, ipaar ook om daarmee te voldoen aan het recente gerechtelijke vonnis, dat de president van de Haagse recht bank heeft uitgesproken in het kort geding, dat door de aandeelhouder mr. R. J. Polak tegen de EMS was aangespannen. Hierin werd de EMS immers gelast de belofte waar te maken op 16 fe bruari een algemene aandeelhouders vergadering te houden en dan met een voordracht te komen ter voorziening in de bestuursvacatures. Wanneer dit de EMS niet lukt, zal de heer Poiak een dwangsom van 40.000 gulden per dag toevallen. De functionarissen, die door de heer Zwolsman worden aan gezocht. zullen zich wel twee keer be denken alvorens op de uitnodiging in te gaan, omdat zij weten, dat vele bestuursfunctionarissen het niet lang naast de heer Zwolsman hebben kun nen uithouden. De leiding van het EMS-concern ligt op het ogenblik vrijwel geheel in han den van de heer Zwolsman zelf. Hij wordt geassisteerd door zijn zuster Pietertje. die straks lid wordt van de raad van bestuur, en door nog slechts twee buitenstaanders, de heren A. Kusters (financieel deskundige) en Ph. Verhagen Metman (expert in onroe- COEVORDEN, 28 dec. Het estuur van het waterschap de Bovenvecht heeft goede hoop, dat op korte ter mijn eei. definitieve sterke dijk langs de noordzijde van de Overijsselse Vecht hij Vilsterborg kan worden aan gebracht. Reeds enkele jaren geleden werden hiertoe plannen ontworpen, doch de uitvoering daarvan stuitte op bezwaren van een drietal landbouwers. Indirect was dit er de oorzaak van, dat veertien dagen geleden de veel te zwakke oude dijk doorbrak. Duitse landbouwers in Laar, waar eveneens landerijen en gebouwen onder water kwamen te staan spraken er hun on tevredenheid over uit. dat men op Ne derlands gebied niet voor een goede waterkering had gezorgd. Dit was op Duits gebied wel gebeurd. De aanleg van de nieuwe dijk is nu gepland in» het kader van het ruilver kavelingsplan Hardenberg-oost. Het water in de Vecht is de afgelo pen dagen met tachtig tot negentig centimeter gedaald. Het ziet er naar uit. dat deze daling zich zal voortzet ten. Aan het gat in de Vechtdijk bij Vilsterborg wordt voorlopig niets ge daan. Het wate stroomt niet meer de poiders in. Ook in de Marspolder bij Coevorden zakt het water. (Van onze correspondent) UTRECHT, 28 dec. Deskundigen gaan zich buigen over een tijdelijk in het Centraal Museum verblijvende trouwring, waarvan vermoed wordt, dat hij heeft toebehoord aan Katharina van Bora, de vrouw van Maarten Luther. In ieder geval is de gelijkenis met de trouwring van Luther zelf, welk stuk verblijft in het museum van Schönburg, een stadje in Oost-Duitsland, zeer sterk. Het is een rijk geornamenteerde ring met een afbeelding van de gekruisigde Christus. Het sieraad, dat thans wordt onderzocht en aan de binnenzijde moei lijk te ontcijferen lettertekens draagt, is aan het museum in bewaring gegeven door een hier werkzame Hongaarse arbeider. Hij had het en kele jaren geleden van een landgenoot, die in geldnood zat, overgeno men. De Hongaarse predikant I. L. Tüski, aan wie hij de ring onlangs toonde, zag er iets bijzonders in. NIEUWE DAG Zwolsman heeft het moeilijk t Advertentie WENEN, 28 dec. (UPD De Hon gaarse regering heeft gelast de groot ste zigeunernederzetting in Zuid-Hon- garjje, te Zokogaspoeszta, op te hef fen, zo is maandag bericht in het Hon gaarse dagblad ..Hetfoei Hirek". De zigeuners zijn ondergebracht in andere dorpen in de omgeving, aldus het blad. Teneinde de assimilatie van de zigeu ners te bevorderen probeert de Hon gaarse regering momenteel alle zigeu nernederzettingen op te heffen en hun inwoners ongeveer 250.000 mensen onder te brengen in Hongaarse ge meenten. rend goed) die eveneens zullen wor den voorgedragen als lid van de raad van bestuur. Er resteren nog vacatu res in de raad van commissarissen en ook nog in de raad va-i bestuur „Room at the top" dus bij de EMS Is de heer Zwolsman mef dit pro bleem dus ongetwijfeld druk doende, voor overmorgen staat hem nog een buitengewone aandeelhoudersverga dering te wachten van de EMS-doch termaatschappij Van Wijk en Herin ga, die door het recente vertrek van dr. De Rooy geheel zonder commis sarissen is gekomen. De heer Zwols man zelf staat nu op de voordracht om als commissaris benoemd te wor den. De nieuwbenoemde commissaris zal daarna, volgens de plannen, met weer een voordracht komen om ook in de verdere bestuursvacatures van de ze voormalige textielfabriek te voor zien. Tussen a] deze moeilijkheden in zit hij dan nog voor de noodzaak te ko men met een duidelijk inzicht in zijn zaken, ter toelichting van het omwis selingsaanbod aan aandeelhouders om aandelen EMS in te ruilen tegen con verteerbare obligaties in een verhou ding van 1 op 3. Aangenomen kan worden dat de ambitieuze plannen die de heer Zwolsman kortgeleden nog had voor Indonesië bij alle recente moeilijkheden, zowel bij de EMS als in Indonesië, naar het achterste, plan zijn verdrongen. Een enigszins dramatisch aspect in de huidige strubbelingen is dat deze eigenlijk ontstaan zijn door een be slissing van de heer Zwolsman, die hij volgens velen voornamelijk geno men heeft om de (veelal kleine) aan deelhouders tegemoet te komen in het geleden verlies, een aanbod dat zelfs door de altijd sceptische effec tenbeurs als „genereus" werd bestem peld. Dit betrof het genoemde omwis selingsaanbod. De commissarissen (Vervolg op pagina 5) Van het eiland, dat met 10 poten van 65 meter lengte op de zeebodem rustte, staken enkele uren later nog slechts de resten van deze poten bo ven de golven uit. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich 30 man op het booreiland, dat 90 meter lang n 27 meter breed is, normaliter is de bezetting 46 personen, doch 16 arbei ders waren voor de kerstviering naar het vaste land. Het gehele personeel bestond uit Britten. Schepen, waaronder de Nederlandse sleepboten Friesland en Smitlloyd, de „Vlietstroom" en de Rotterdamse kustvaarder „Lady Diana", snelden naar de onheilsplaats. Het Britse schip „Baltrover", dat het eerst ter plaatse was, nam 19 drenkelingen op, van wie er drie ernstig waren gewond. Het pikte voorts de lichamen van tien arbeiders uit het water. Helikopters wierpen bij het vallen van de avond lichtfakkels naar beneden. Een hef- schroefvliegtuig plukte drie verkleum de mannen uit het ijskoude zeewater. De bestuurder van dit toestel zei, dat van het eiland nog slechts de poten als afgebroken schoorstenen uit het water staken. Het zag er volgens hem naar uit dat het eiland was gekap seisd. In Huil aan wal gebrachte over levenden vertelden, dat enkele „po ten" onder het eiland wegzakten, waardoor dit binnen enkele ogenblik ken kantelde en in het water viel. Op het moment van het ongeluk was het weer goed. Er stond weinig wind. Het eiland zou vandaag worden verplaatst. De gezagvoerder van de „Balt- (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 28 dec. De beide verdachten in de zaak van de vorige week donderdag onder de gemeente Nuenen gepleegde roofoverval die inmiddels eeii bekentenis hebben af gelegd worden vandaag naar Den Bosch overgebracht ter voorgeleiding voor de officier van justitie. Van hef door de twee Geldropse neven buit gemaakte geld dit bedroeg f. 25.000 is een bedrag van ruim I. 9.000 teruggevonden in de woning van de 27-jarige hoofdverdachte. Bij het zoe ken naar de rest van het geld op de plaats waar het volgens de daders zou zijn verborgen, bleek het geld daar niet te liggen. De politie-uni- formen die de twee mannen bij hun overval aan hadden zijn teruggevon den. Ze werden langs het Eindhovens Kanaal in het struikgewas aangetrof fen. De twee mannen hadden de uni formen gehuurd in een zaak aan de Boschdijk te Eindhoven, welke requi- sieten en costumes voor toneelvoor stellingen en dergelijke verhuurt. De rijkspolitie heeft de uniformen weer aan de eigenaar teruggegeven. rover" zei: „Wij waren slechts een paar kilometer van het booreiland verwijderd toen wij zagen dat het ging overhellen. Ik kan niet zeggen waar door. Ik zag mannen in het water springen. Het eiland, was binnen en kele minuten v-"-dwenen". Een der geredden, de 22-jarige Wil liam Maddock. zei dat hij in de kom buis was toen plotseling alles om hem heen begon te schuiven, terwij] het zeewater naar binnen spoot. „Ik ren de naar boven, pakte een reddings vest en sprong in zee bij een redding- vlot, waarop we ongeveer een uur ronddreven voordat we werden opge pikt" De „Sea Gem" werd nei afgelopen voorjaar als eerste Engelse boorplat- form voor de oostelijke kust van En geland geplaatst en stond in dertig meter diep water. Men zou het dezer dagen verplaatsen na aanlioring van een uitgestrekt aardgasveld, Jat vol gens de Britse minister van energie de aanleg van een aardgasleiding naar het vasteland zou rechtvaardigen. SAIGON, 28 dec. (Reuter, UPI) De Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietuam zijn ook vanmorgen niet hervat. Zowel in Washington als in Saigon weigeren de Amerikaanse woordvoerders hierop commentaar te leveren. In ieder geval staat vast dat het uitblijven van nieuwe bombarde menten niet het gevolg is van slecht weer. Er is duidelijk sprake van een nieuwe pauze in de aanvallen, waarbij echter wordt vermeden deze een offi cieel karakter te geven. Waarschijn lijk wacht Washington met spanning op eventuele reacties uit Hanoi. Op de begane grond is, nadat gis teren in het gehele land een betrek kelijke rust had geheerst, de strijd op vele plaatsen weer opgelaaid. De Vietcong zette gisteren een groots op gezette aanval in op een buitenpost van het Zuidvietnamese leger nabij de Cambodjaanse grens. Het gevecht duur de ruim een uur. De sterkte van de aanvallers werd geschat op een batal jon. elen van de honderd Zuidviet namese verdedigers werden gedood of gewond Bij gevechten in de buurt van een Amenkaans-Zuidvietnamese lucht machtbasis in het noorden van Zuid- Vietnam werden 63 leden van de Viet cong gedood door Amerikaanse mari niers. In andere gevechten sneuvel den enkele tientallen andere leden van ae vietcong. De verliezen aan Ameri kaanse zijde werden door officiële woordvoerders omschreven als licht". In de Mekondeita liet een Vietcong^ strijder, die zich voordeed als een Zuidvietnamese recruut, twee bommen ontploffen in barakken van Zuidviet namese dienstplichtigen. Er vielen veel slachtoffers, maar hun juiste aantal is niet bekend. UTRECHT, 38 dec. - Het op twee de kerstdag aangekondigde pro- vinciaal concilie voor de Nederlandse kerkprovincie zal niet op korte termijn worden gehouden. Men zal weliswaar spoedig met de voorbereidingen star ten, maar het is niet te verwachten dat het concilie voor 1967 plaats zal vinden, aldus een mededeling van dc zjjde van het aartsbisdom Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1