Kalenders maten en in alle kleuren D Ook Oostduitsers vallen uit tegen de bisschoppen Jn wier naam vragen Poolse bisschoppen om vergeving TCM POES EN DE GROTE BARRIBAl door Marten Toonder Leiden maakt 100.000 vol r- 1 Australië behoudt ten n ishegem onie DE TOVENAAR VAN FOP 99 Chefarine „4 Sluiting Noury tast produktie meel niet aan Regeling voor personeel van IS our y-D eventer Geen olie uit Nederland meer naar Rhodesië Hunink Deventer gaat uitbreiden en antwoord 1InM. Hoofdhuur OOK ZEGE IN DUBBELSPEL, Dienstwoning Rentezegels Bijstandwet Cursus boekhandel DE TIJD VERSIEREN MET Kleurenfotografie Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Minister Den Uyl Republikeinse Partij opgericht in R'dam Belangrijk meer personeel nodig DRIE JAAR VOOR GIFSTROOIER T7 éWTrtvCuu/Z- ^JoHAhl fa f^effëWieT Geen twijfel NIEUWE DAG DINSDAG 28 DECEMBER 1965 PAGINA 2 «Tj 5643. Professor Sickbock stapte van het rotspar tijtje af en wend de zich tot heer Bommel. „Ik ben op het spoor van een be paald syndoorm," zo sprak hij. „Daarom stel ik belang in deze spelonk. Kunt u mij in uw eigen woorden uitleggen wat daar gaande is?" „Het was geen z-zindroom!" stamelde heer Ollie, een vreesach tige blik op de grot werpend. Die lag echter duister en gapend naast het pad en behalve het gedruppel van water kwam er geen geluid meer uit. Dit gaf hem moed en na zijn gedachten georderd te hebben hernam hij: „Ik bedoel... eh... daar woont een reus... De grote Barribal, bedoel ik. Vreselijk woest en sterk en hij gaat ons straffen; als u begrijpt, wat ik bedoel..." „Uitstekend," prevelde de geleerde. „Gaat u rustig verder. Hoe was het uiterlijk van deze Barribal, kort samengevat?" „Groot!" riep heer Bommel uit. „Ik bedoel, eh... Zijn schaduw reikte van onder tot boven. Wat jij, jonge vriend? Zeg toch ook eens wat!" „Hm," zei Tom Poes. „We hebben alleen zijn schaduw gezien en zijn stem gehoord. Allemaal echo's en lichtflitsen." „Voortreffelijk," sprak de professor. „Gaat u maar weer zitten; dit is wat ik weten wilde. Schaduwen en echo's zijn projecties, en de vraag doet zich voor wie deze schept. Een wetenschappelijk onderzoek is hier op zijn plaats. Men moet alles tot de bron her leiden, onthoudt dat!" Na deze woorden wuifde hij vriendelijk ten afscheid en verdween met grote passen de berg in. 9-'5 H) stëi/'g- genoeg zaï. Z'JMLUIS7EE nu GOEC N4A/S Daags voor Nieuwjaar verschijnt in onze krant de eerste af levering van onze nieuwe strip „De TOVENAAR van FOP": een kostelijke reeks van taferelen uit het legendarische rijk van de koning van Fop, die in de vroege middeleeuwen heerste over tovenaars en boze geesten, troubadours en hofnarren, nobele en nietsnutte ridders. Een voorname rol in die tijden speelde: BOZE GEEST, het andere Ik in teleurgestelde gedaante, en de TOVENAAR van koning Fop in het land van Fop; studeert in blanke en zwarte kunst. Kalenders voor het jaar 1966, uit alle hoeken van Nederland maar ook van over de grens, getuigen van velerlei smaak en inzicht. Het is steeds de tijd die ons bezig houdt. Wij kunnen de tijd versieren met reprodukties en foto's, met een originele opzet en een uitge kiende opmaak, het doet niets aan het feit af dat alles als een scha duw heen vliegt. Voor 1966 zijn er weer een aantal van die tijdwijzers op ons bureau neergedwarreld. Er zijn er bij, die de eenvoud zelf zijn en die alleen maar het harde feit weergeven, dat elke dag er een is en dat een jaar zo voorbij kan zijn. Er zijn ook kalenders, die een nadrukke lijke wandversiering willen zijn en al dus de aandacht afleiden van het on ontkoombare, de tijd. Dag en datum lijken niet belangrijk. Elke maand of week een ander plaatje doet de ver- fankeljjkheid wat minder hard zijn. oals meestal ligt de beste oplossing in het midden. Ofschoon, een plaatje hoeft er niet steeds bij. Zo geven De Jong en Co te Hilversum en Ahrend (van de bekende licht druk) een praktische kalender uit in sierlijke duidelijke cijfers, zwart op wit. in rustige afstand van elkaar ge drukt en zodoende in één oogopslag aanvaardbaar. Maar er zijn andere ideeën. Naar onze smaak is de kalender van de N.V. Levensverzekering Mij. Nederlanden van 1870 erg aardig door de combina tie van cijfers en lijntekeningen, die Mart Kempers verzorgde, speciaal met het oog op de typische Hollandse landschappen. Reprodukties lenen zich overigens uitstekend voor blik vanger boven de onverbiddelijke cij ferschriften. Zo is die van het 60-jarige NVV heel behoorlijk vanwege de twaalf goe de afdruksels van kunstwerken, die door bekende vaderlandse artiesten werden vervaardigd, o.a. door Jef Diederen, Han Mes, Arie Kater, Kees Franse en Shalom Lixenberg. Maar niet alleen moderne kunst is favoriet. De DAF kwam uit met een tijdmeter die de ontwikkeling van wiel en wa gen in de beeldende kunst van eeu wen terug illustreert: een waardevol le uitgave. Daarentegen Amstleven, die houdt het in zwart-wit, modern: twaalf reprodukties van evenzoveel kunstenaars, o.w. Joop Willems, Leo Hofman, Kreel Daamen en Theodoor Heynes, kortom een Amsterdamse aangelegenheid. Van de bekende Haagse verzamelaar van de Romantische school Pieter Scheen kwam een kalender op de markt, die enkele goede reprodukties toont uit de collectie van deze man. Terug in Amsterdam, staan wij tegen een heel aparte kalender van deze gemeente aan te kijken, die de hoofd stad als mode- en confectie-centrum tot onderwerp heeft. Men doet op een leuke manier een en ander uit de doeken. Fokker verrast zijn relaties met iets bijzonders: een forse kalender met tekeningen van een twaalftal van zijn veelal historische machines, van de „Spin" tot en met de toekomstige F-28 ..Fellowship". Wie telken:, de maandbladen afscheurt houdt n? een jaar een aantrekkelijk luchtvaartkijk boek over. e kleurenfotografie ls ook een middel om de aandacht te trekken. Natuurlijk zijn er de luchtvaartmaatschappijen, zo - als de BOAC, de Panam en de TWA, die alle op hetzelfde idee zijn geko men: foto's te presenteren van grote steden, die zij aandoen. Niet steeds i'Advertentie Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen ishet betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. KRUISWOORDRAAD SEL 123456 i «9 10 Horizontaal: 1. voortreffelijk; 2. com municatiemiddel, reptiel, 3. gedicht, spinnewebdraad, voorzetsel; 4. loodrecht: 5. voorzetsel, bijbels persoon; schrijf behoefte; 7. vennnootschap (Afk.l, sym bool nikkel, vloeibaar; 8. halfbloed, be paald bewijs; 9 verzoekschrift huid- verharding; 10. mannenstem zonder medeklinkers, baksel met vlees; 11. bergruimte, voorzetsel. Verticaal: i. gewestelijk; 2. gissen deel van Azië; 3 bloedvat, misleiding; 4. civiel-ingenieur duivenhok, samenge stelde klinker; 5. gezichtseinder plaats in Ardennen, 6. sierboom, symbool arse nicum; 7. binnentreden, laatst: 8. bevel, vergiftige plant: 9. voortuig, plak; 10. voedsel, verzoekschrift. Oplossing vaD 27 december 1 kain 2 indigc 3 gorilla - 4 lagune 5 nevada - 6 dakar. even fraai maar wel groots, van for maat en uitvoering. Vaste prik. Uit Zwitserland, dat een naam op het gebied van de reproduktie heeft hoog te houden, komen een aantal kalen ders. die alle de schoonheid van het eigen land tot onderwerp hebben. Zo geeft de firma Sandoz een beeld verhaal van allerlei dieren die in dit bergland leven. Iets voor de kinder kamer misschien? De machinefa briek Wifag komt met scherpe foto's van het Zwitserland van de toerist en menig reiziger zou willen zulke fraaie opnamen gemaakt te hebben. Technische foefjes in de kleurenfoto grafie vindt men bij de kalenderuit- gave van Siemens, die de wonderlij ke wereld van de elektronica ideali serend betrapt. Een tegenpool mag men de uitgave van Phs. van Ommeren noemen, die een aantal van de mooiste boegbeelden heeft vastgelegd: een prachtige ka lender. Voor de liefhebbers heeft Lankhorst Touwfabriek te Sneek een aantal fraaie boerderijen gefotogra feerd en de Zuid-Ooster uit Gennep koos uit de veelheid van opnamen van de koninklijke familie de beste portretten. Zo is er van alles wat, al moet worden vastgesteld dat de oogst aanmerke lijk minder is dan verleden jaar. Niet vergeten willen wij de exemplaren van Duphar. met Nederlandse land schappen in kleur en van Esso: samengesteld door Nederlandse foto grafen langs Europaden. Schitterende opnamen. F. DU. DEN HAAG, 28 dec. In antwoord op vragen van het Kamerlid Schoe- maker (KVP) heeft minister Den Uyl (Economische Zaken) meegedeeld, dat de sluiting van de meelfabriek van Noury en Van (Ier Lande in Deventer geen aantasting betekent van de thans benodigde capaciteit van de meelindustrie. Het aandeel van deze fabriek in de huidige meelproduktie kan door de aanwezige meelfabrieken worden over genomen. De problemen, samenhan gend met de bestaande aanzienlijke overcapaciteit van de maalindustrie in de EEG worden nog bestudeerd. DEVENTER, 28 dec. - De raad van bestuur van Noury en van der Lande N.V. en de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in de industrie hebben overeenstemming be reikt over een regeling voor de werk nemers, betrokken bij de sluiting van de meelfabriek van Noury en Van der Lande. Voor de definitieve bewoording van deze regeling wordt het overleg voórt- gezet. Het personeel zou vanmiddag over de hoofdzaken van deze regeling wor den ingelicht. (Van een correspondent) BONN, 28 dec. De recente uit wisseling van verzoeningsbrieven tus sen de Poolse en Duitse katholieke bisschoppen, die door de Poole rege ring en pers al 'is afgekeurd, is thans door de leiding van de communistische partij in Oost-Duitsland veroordeeld als „onvoldoende gecamoufleerd re- vanchisme." In het begin van deze maand stuurden, zoals gemeld, de Poolse bisschoppen hun Duitse collega's een uitnodiging om deel te nemen aan de viering van de duizendste verjaar dag van Polens bekering tot het chris tendom, die volgend jaar plaats heeft. De Poolse bisschoppen herinnerden de Duitsers weliswaar aan het onmete lijke lijden van de Poolse bevolking onder het Nazi-juk, maar deden ook een beroep op allen „te proberen te vergeten". De Duitse bisschoppen DEN HAAG, 28 dec. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken en van het ministerie van Land bouw en Visserij wordt medegedeeld dat een verbod van invoer behoudens vergunning van goederen van herkomst uit Zuid-Rhodesië en een verbod van uitvoer behoudens vergunning van goederen met bestemming Zuid-Rho desië is vastgesteld. Voor de uitvoer van ruwe aardolie en aardolieproduk- ten zullen geen vergunningen worden verstrekt. Deze verboden treden op 29 decem ber in werking. Van deze verboden zijn uitgezonderd goederen, welke dra gers van denkbeelden of gedachten zijn, zoals boeken, tijdschriften, cou ranten, films platen en banden waar op beelden of klanken zijn opgenomen, en dergelijke. De aanvragen ter verkrijging van een invoervergunning dan wel uitvoer vergunning voor landbouwgoederen dienen te worden gericht tot de be trokken produktschappen; voor alle overige goederen tot de centrale dienst voor in- en uitvoer. Invoervergunningen en uitvoerver gunningen voor andere dan genoemde goederen zullen slechts in beperkte mate kunnen worden verkregen. Invoervergunningen voor ruwe tabak en suiker zullen niet dan bij wijze van uitzondering worden verstrekt. Voor ruwe tabak uitsluitend ter afwikkeling van afnameverplichtingen, welke im porteurs hier te landen vóór 15 de cember hebben aangegaan voor zover deze op 29 december nog open staan. Het bestaan van zodanige openstaande afnameverplichtingen zal ten genoege van de centrale dienst voor in-en uit voer moeten worden bewezen. Voor suiker zullen in beginsel geen invoer vergunningen worden afgegeven. Ook voor de uitvoer van wapens, munitie en militair materieel, waar van de algehele uitvoer normaal reeds aan vergunningen is onderworpen, zul len geen uitvoervergunningen worden afgegeven. DEN HAAG, 28 dec. Een week geleden heeft in Rotterdam de op richtingsvergadering van de Republi keinse Partij plaats gevonden, zo wordt thans in een communiqué meegedeeld. In het bestuur werden gekozen mevr. mr. A. Loebler-Polling, de heren Th. Evenwel. P. van Esch en A. Dunne- wind. De partij gaat uit van de waarach tige democratie en de geestelijke en maatschappelijke vrijheid en is samen gesteld uit voormalige leden en kie zers van alle partijen aldus het com muniqué. Het beginselprogramma, dat voor een deel reeds in het verkie zingsmanifest is geformuleerd, wordt door een werkcommissie uitgewerkt en in 1966 aan de algemene ledenverga dering ter goedkeuring voorgelegd. De partij zal voor de komende verkiezin gen van de Provinciale Staten in ieder geval in Noord- en Zuidholland met een lijst uitkomen en zo mogelijk ook in andere provincies. aanvaardden de uitnodiging „in de geest van broederschap". Het communistische partijblad in Oost-Duitsland, „Neues Deutschland", heeft al duidelijk gemaakt, dat de Oost- duitse bisschoppen nauwelijks toestem ming van de autoriteiten kunnen ver wachten om de viering bij te wonen, daar de hele actie indruist tegen de „vredespolitiek van de regering en de belangen van de staat." Voor de eerste maal sinds zeven jaar heeft de partij leiding zich bemoeid met de inhoud van een in Oost-Berlijn verschijnende katholieke dagblad, door de hoofdre dacteur te dwingen de aanvallen van de Poolse pers tegen de Kerk blad af te drukken. „Neues Deutschland" schrijft, dat de bisschoppen de Oostduitse katho lieken ontrouw zijn geworden. Het blad herhaalt het standpunt van de Poolse communistische partij, dat de bisschop pen zich hebben bemoeid met de buiten landse politiek. Met betrekking tot de passage in de Poolse brief, die zegt: „Wij geven vergiffenis en vragen om vergiffenis", vraagt „Neues Deutsch land" zich af: „In wiens naam vra gen de Poolse bisschoppen om vergif fenis? Namens de miljoenen, die in Auschwitz werden uitgemoord? Of misschien in naam van de tweedui zend Poolse priesters, die door de Na zi's werden gedood?" Volgens de Oostduitse communisten is het meest verbijsterende van de he le affaire het feit, dat de Poolse en Duitse bisschoppen zijn opgereden als of er niet zoiets bestaat als een Duitse Democratische Republiek. Bonn moe digt de Kerk aan Oost-Duitsland te iso leren, maar de Poolse en Oostduitse regeringen beschouwen de grens (Oder- Neisse) tussen de beide landen als bevredigend, rechtvaardig en legaal. DEVENTER, 28 dec. Hunink's Vleeswarenfabriek te Deventer, beho rende tot het Zwanenberg Organon- concem, zal begin 1966 in bijzonder heden plannen bekend maken tot uit breiding en modernisering van het be drijf. Realisering van die plannen zal grote investeringen en belangrijke uit breiding van het personeel vragen. WzIeaJ /Jifór rVQDf1&££L-- LEIDEN, 28 dec. Leiden heeft 100.000 inwoners. Gisteren werd ten stadhuize de geboorte op tweede kerstdag van Annette Marijna Jon ker aangegeven. Zij maakte de 100.000 voor de sleutelstad vol. Leiden is daar door de vijftiende stad in het land ge worden die deze mijlpaal bereikte. MAASTRICHT, 28 dec. De recht bank alhier heeft gisteren een 42-ja- rige landbouwer uit Einighausen ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf niet aftrek van voorarrest. De man had in een jaloerse bui een 27-jarige weduwe en haar 24-jarige knecht, bei den uit Einighausen, een „kwade dag willen bezorgen" door hen te vergif tigen. De weduwe had de landbouwers destfjds een trouwbelofte gedaan en de man had zich uitgesloofd op haar boerderij. Later echter bleek de we duwe meer te voelen voor haar knecht. De landbouwer werd jaloers en in de nacht van 31 augustus op 1 september 1964 klom hij bij de wedu we, die naast hem woont, door het dak naar binnen en sprenkelde uit een flesje met een arsenicumverbinding enkele druppels op abrikozenvla en in een molen met gemalen koffie. De we duwe en haar knecht, die inmiddels zijn getrouwd, aten later op die dag van de vla en dronken een weinig koffie. Daarop deden zich bij hen ver giftigingsverschijnselen voor. De landbouwer heeft öekend. Hij hield echter vol een sterk verdunde oplossing te hebben gebruikt. UOHDN f IN PEZE KDEEEtZ ZtTZ TEN OUPE KLEEEN USE ZOU- C?EN ze MISSCHIEN KENNEN ueescheueen er/ HAASTEN. HaTZAL AL WEL GAUW, DONEER I LATEI?. K -ziezo /ik 1 HOOF', OA 7~ HET PlEtZEWrET 7>J gaat hetEEE3~ EN J'J HELFT PE H/ZtNSES DE EKPEfZ CVEfZ 7È STEKEN ZDPPA ZE BU ZE is /nTussen zal IK IDE AtANOACHr VAN DE SCHUD. WACHTEN ZELE/D^N. 7572347"" ZULU E UtT HETGEZJChT E'JN, OAAfZNA ZAL IK PE M'jN Beukt p/zosejzejn Te kluchten OPGELET/ Z'JN 7UU.IE KLiAK /DP/Zi/tT P/EUZE- W/ÉT Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met in de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geachledt gratie. Men boude er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord ken moeten wachten. VRAAG: De hr. H. v. E. te H.Ik ben vrijgezel en woon bij mijn ouders in. Ik ben veertig jaar. Wegens het vorderen van de leef tijd van mqn ouders zullen zij naar een bejaardentehuis gaan. Nu wil ik graag de hoofdhuurder van het pand worden. Huiseigenaar weigert hiervoor echter zün toestemming. Wel kan ik het pand kopen. Hoe moet ik dit alles nu oplossen? ANTWOORD: By overlijden van uw ou ders zou de huur automatisch op u zijn overgegaan. Dit ligt echter anders als uw ouders naar een andere woning (be jaardentehuis) gaan. Voor het verkrij gen van de huurmachtiging moet huis eigenaar toestemming geven. U kunt hiervoor een formulier halen op het bu reau Huisvesting van uw woonplaats. Daar de huiseigenaar geen bereidver klaring wenst af te geven, blijft er voor u niets anders over dan op een andere manier hoofdhuurder te worden; hetzij (Advertentie) SYDNEY 28 dec. Australië heeft de tennishegemonie behouden. De Aus sies slaagden er op de tweede dag van de finale van het Davis cuptoernooi in Sydney in tegen Spanje een beslis sende 3-0 voorsprong te nemen. Tony Roche en John Newcombe versloegen in het dubbel Manuel Santana en Jose Luis Arilla met 6-3 4-6 J-5 6-2. Australië heeft slechts twee van de drie dagen, die de finale van het Da- vis cup toernooi omvatten, nodig ge- 'id om te bewijzen dat ook Spanje niet in staat is de hegemonie in het heren-tennis over te nemen. Nadat de Aussies al op de eerste dag door twee overwinningen in de eerste enkelspe len een duidelijke 2-0 voorsprong had den genomen maakte het jonge duo John Newcombe en Tony Roche een eind aan alle eventuele Spaanse illu sies. Met opvallend gemak bleven de Australiërs in het herendubbel, dat vandaag in het White City-Stadion in Sydney werd gespeeld, de baas over Manuel Santana en Arilla: 6-3 4-6 7-5 6-2.' Jose Luis Er heeft over het resultaat van het dubbel slechts even twijfel bestaan Dat was aan het eind van de tweede en aan het begin van de derde set. Maar Newcombe en Roche kwamen de inzin king juist op tijd te boven. De meest opvallende speler van het viertal was Newcombe. Hij verloor geen enkele maal zijn service en maakte daarnaast met zijn zuiver power-tennis voortdu rende grote indruk. Santana daarente- §en, die in zijn partij tegen Fred Stolle riljante staaltjes tennis liet zien, kon ditmaal zijn normale niveau nauwelijks bereiken. Vooral tegen het eind van het dubbel schenen zijn krachten 't te bege ven. Het was dan ook door een break op zijn service dat Australië de vierde set zo gemakkelijk kon winnen. dat uw ouders van hun vertrek naar een bejaardentehuis afzien, hetzij, dat u, middels uw recht op huurbescher- ming en de medewerking van het plaat selijk bureau voor Volkshuisvesting uw rechten zoekt. Zoudt u het huis kopen, dan nog kunt u dit huis niet gaan be wonen als hoofdbewoner, daar u min stens twee jaar eigenaar van het pand moet zijn en dan moet kunnen aanto nen, dat u d,e woning dringend nodig hebt voor eigen gebruik, wilt u in de termen voor zelfbewoning van een ei gen pand vallen. Het beste kunt u eens gaan praten op het bureau Volkshuisvesting en het bu reau van de huuradviescommissie in uw woonplaats. Als u daar uw belan gen, betreffende uw muziekschool, naar voren brengt, zal men u willen helpen. VRAAG: Fain. H. V. te A.: Mijn vrouw werkt als verzorgster bq een oude dame. Zij ontvangt voor deze werkzaamheden een toelage en vrij wonen in het sousterrain. Als de oude dame mjjn vrouw nu de dienst opzegt, moeten wq dan ook onze woning ontruimen? Wij zouden dan ook graag hier blqven wonen, maar de mevrouw zegt, dat daar niets van in komt. ANTWOORD: De woning, die u bij de oude dame bewoont, is een dienstwo ning. Het feit, dat een en ander con tractueel werd overeengekomen, bena drukt hierbij het belang van de woning voor de werkgeefster van uw vrouw. Aangenomen mag worden, dat bij het verbreken van de overeenkomst (ar beidscontract), de woning moet wor den ontruimd, daar deze woning de be langen van werkgeefster dient. U kunt eens gaan praten met de huuradvies commissie in uw woonplaats. De wo ning is daar bekend en mogelijk kan men op grond van de daar bekende ge gevens u raden wat u te doen staat. VRAAG: De hr. B. W. te H.: Voor mqn zoon heb ik enige jaren ren tezegels geplakt. Dit tot een bedrag van 481. Plakken van rentezegels is nu niet meer nodig, daar hq nu in een in richting verzorgd wordt. Nu las ik vorig jaar in de krant, dat het tegoed op de rente kaart wordt terugbetaald. Ik heli van de ze terugbetaling echter nog steeds niets vernomen. Mag ik van u we ten hoe dat komt? ANTWOORD: De likwidatie van de ren- tekaart werd destijds aangezegd met de beperking, dat een en ander nog nader moest worden bestudeerd. Dat u nog niets omtrent de uitkering van het tegoed hebt vernomen, hangt samen met de Ideftijd van uw zoon. Naar leeftijd en nummer ontvangt een ieder, die een tegoed op de rentekaart heeft, een wit kaartje, waarop het te goed wordt vermeld. Dit kaartje dient men goed te bewaren, want hierop wordt t.z.t. uitbetaald, ofwel in de zin van een lopende rente, ofwel in de zin van een directe uitbetaling. Wanneer dat zijn zal is nog niet bekend. Voor nadere informatie dient u zich te wenden tot de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam. Of met opgave van de geboortedatum van uw zoon en het nummer van de rentekaart tot de Raad van Arbeid in uw woonplaats. VRAAG: A. H. te H.: Kunt u mq ook zeggen of ik als gehuwd man met vrouw in het genot van het A.O.W.-pensioen, recht heb op hulp krachtens de bijstandwet? ANTWOORD: Iedere Nederlander, die niet in staat is in de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien, komt in aanmerking voor de hulp krachtens de bijstandwet. Daar voor ieder, die deze hulp aanvraagt, persoonlijke omstandig- neaen doorslaggevend zijn, kan niet aan de hand van normen worden gezegd of iemand we] of niet de hulp zal ontvan gen. Het geven van de bijstand blijft een beschikking van B. en W. in de ge meente waar men woonachtig is. Over het algemeen is het zo dat man en vrouw, levend van het A O W -pen sioen, niet kunnen rondkomen, hetgeen voor de Gem. Sociale Dienst aanleiding is om een aanvullende uitkering te doen in het kader van de bijstandwet. U kunt dus gerust een beroep doen op de Gem. Sociale Dienst. VRAAG: De Ur. G. E. V. te A.. Gaarne zou ik van u het volgende over de lessen voor de kantoorboek handel willen weten: a. Bestaat er een avondcursus? b. Hoelang duurt de cursus' c. Tot wie moet ik mij voor een dergelijke cursus wenden? ANTWOORD: De opleidingen voor de kantoorboekhandel worden georgani seerd door de vereniging Ter bevorde ring van de Belangen des Boekhandels, J. Tooropstraat 109 te Amsterdam. Voor de cursus boekhandelaar worden geen speciale eisen van vooropleiding gesteld. De cursus is schriftelijk en duurt twee jaar. Omvattend: a De praktijk van het boekverkopen. b. De techniek van het boek. c. Letterkunde. d. Handelsgewoonten in de boekhandel. Als men het examen met goed gevolg heeft afgelegd, ontvangt men het diplo ma vakbekwaamheid voor de boekhan del.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2