Nederland raakt steeds meer achter op het buitenland KNSM kon kostenstijging niet geheel opvangen Versnelde invoering verdere arbeidsbesparende werkwijzen Explosie en brandje in LPG -station moor uw matras Veertienjarige koopt vuurtverk voor 150 gulden Vier gewonden Kandidatenlijst Provinciale Staten KVP DR. GOUDSMIT VERLAAT EMS Simon Vestdijk gehuwd Haarlems matrassenhuis Benoeming Onderzoekstadium Geen steun Gladheid eist vier Wens Uitvoer omhoog Burgerlijke Stand j I EU WE DAG DINSDAG 28 DECEMBER 1965 PAGINA 4 te dun of versleten laat het ons even weten profiteer var onze inruilactie 10 tot 25,— voor uw oude spiraa1 of ledikant. ROTTERDAM, dec. De ontwikkeling van de Nederlandse scheepsbouw is de laatste jaren bijzonder teleurstellend geweest Het aandeel van ons land in de wereldscheepsbouw heeft in en kele jaren tijds een belangrijke teruggang te zien gegeven. Stond Nederland in 1961 nog op de zes de plaats van de wereldranglijst thrr.s zijn we afgezakt naar een grauwe elfde plaats, hetgeen in mondiaal verband duidelijk illu streert, dat we in vergelijking tot scheepsbouwnaties als Japan en Zweden niet veel meer te bete kenen hebben. Binnen eigen Ne derlandse kring is er al lang geen sprake meer van optimisme ten aanzien van de ontwikkeling van deze belangrijke industrietak, die toch werk verschaft aan ca 50.000 mensen. Prof. ir. J. H. Krietemeijer heeft de huidige si tuatie uitstekend getypeerd, toen h tijdons een voordracht voor de Ver. van Technici op Scheep vaartgebied wees op de vlucht uit de nieuwbouw. Scheepsbou wers moeten, door de omstandig heden gedwongen, het louter schepen bouwen loslaten en gaan zich bezig houden met het bou wen van scholen, studentenflats e.d. Bij talrijke werven vormen de reparatie-activiteiten een enigszins compenserend even wicht voo de weinig lonende nieuwbouw. Nieuwbouw is niet lonend meer, de scheepswerven zoeken naar andere mogelijkheden om de boot niet te missen. Hillegom Noordwijk Leiden Films Toneel Diversen T entoonstellingen (Advertentie) De scheepsbouw is kansloos zonder steunmaatregelen prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graafl grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 nieken, als gevolg van de grote aan dacht die aan de research besteed wordt. In 1964 investeerde Japan ca. 180 miljoen in hellingen, dokken, as semblage-activiteiten, e.d. Het land ontwikkelde een zeer indrukwekkend program van nieuwbouw van werven en in het bijzonder van grote tankers (150.000 tot 200.000 dwt). Deze wel haast wellustige wijze van investeren was voor ir. J. C. Diels, technisch wetenschappelijk attaché bij de Neder landse ambassade te Tokio, aanleiding om te verklaren, dat wij er rekening mee moeten houden, dat de Japanners alles in het werk zullen stellen hun nieuwe werven te bezet ten met orders. Het moge dan wel licht wat paradoxaal klinken, maar het veelgeprezen Japan leeft in een zekere angst, dat de grote orderdruk, waarover net thans beschikt, straks in 1967 zal leiden tot een sterke onderbezetting. Die hoge orderdruk zal men daarom koste wat kost pro beren te handhaven, want het is dui delijk, dat juist door deze orderbezet ting de huidige successen van de Ja panse scheepsbouw voor een belang rijk deel verklaard kunnen worden. Het grote orderbestand heeft het mo gelijk gemaakt tot een aanzienlijke pro- duktiviteitsverbetering te komen en een belangrijke kostprijsverlaging te bewerkstelligen. Voor de Nederlandse werven, die wat de nieuwbouw betreft over een zeer slechte orderpositie beschikken, is de toestand dan ook weinig roos kleurig. Door het gemis van een goe de orderportefeuille ontbreekt tevens de mogelijkheid om maatregelen te treffen, die tot een verbetering van de kostprijs kunnen leiden. Het gemis van voldoende orders heeft bovendien het negatieve effect, dat het verkrijgen van nieuwe orders moelijker wordt... Het gaat om het behoud van een bedrijfstak, die 50.000 werknemers en tienduizenden toeleveringsbedrijven omvat. Het belang is te groot, dat het verlenen van steunmaatregelen nog langer uitstel gedoogt. Maar het Is nu wel de hoogste tijd. AMSTERDAM, 27 dec. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij deelt mee dat, hoewel de inkomsten in het lopende jaar niet bij die van 1964 zijn ten ach ter gebleven, het kostenpeil vooral wat betreft Ionen, gages en sociale lasten een verdere aanmerkelijke stijging heeft ondergaan. Deze kosten stijging kon slechts ten dele door vrachtverhogingen worden opgevan gen. Het bedrijf mag, aldus de directie, enerzijds tevreden zijn over de ontwik keling van het ladingvolume (niette genstaande de nadelige invloed van de Amerikaanse havenstaking in januari- februari van dit jaar hebben de bruto vrachtinkomsten zich op een hoog' ni veau gehandhaafd), anderzijds noopt de niet aflatende stijging van de kosten, welke de meerdere inkomsten uit het toenemende vervoer steeds weer over treffen, tot bezorgdheid. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de leiding van de onderneming aan de mechanisering van de lading behandeling en de automatisering van de vloot een nog prominenter plaats in haar aandacht geeft, dan sedert het einde van de tweede we reldoorlog reeds het geval was. Bij de toenemende uitgaven, welke uit com. merciële overwegingen niet telken male door nieuwe vrachtverhogingen kunnen worden gecompenseerd, is er verzekering van de continuïteit van de onderneming de versnelde invoering van verdere arbeidbesparende werk wijzen een onontkoombare zaak ge worden. In dit licht moeten dan ook worden gezien zulke maatregelen als de recen te indienststelling van de „Neerlan- dia" en ,,Dania" in resp. de vaart op Gothenburg en Kopenhagen en ook het van vorige schepen afwijkende ont werp voor de thans in aanbouw zijnde „Mercurius" en „Neptunus", schepen waarvan het laden en lossen met een minimum aan mankracht Kan geschie den. Daarnaast mag worden genoemd de KNSM-participatie in de Tor Fer ries welke, wat betreft het ladingver- voer als ,,roll on roll off"-/-chepen zijn ontworpen, alsmede de KNSM-partici patie in het Container Centrum Am sterdam. Bovendien wordt het lading- vervoer in ..Unit-loads", waarmee het aantal handelingen per collo sterk wordt beperkt, door de KNSM krach tig gestimuleerd. Met ingang van 1 januari 1966 is de heer S. Doyer benoemd tot ad junct-directeur van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij. De heer Doyer, die thans de functie van chef afdeling vrachtzaken ver vult, trad in 1955 in dienst van de KNSM na tien jaar voor de KPM in Indonesië werkzaam te zfin geweest. De heer J. V. /an Marken zal de heer Doyer in zijn huidige functie opvolgen. (Van onze verslaggever) Het lijkt alleszins waarschijnlijk dat de toekomstige ontwikkeling van de zuivere scheepsbouw dus van de nieuwbouw zal gaan in de rich ting van kostbare kapitaalintensieve werven, die schepen in grote series zullen gaan bouwen. Scheepsfabrie- ken dus. Daarnaast zal uiteraard emplooi blijven bestaan voor een -t n n tal scheepsbouwmaatschappijen, die zich toeleggen op de bouw van speciale schepen. De nijvere pogingen van de verschillende scheepsbouwers om zoveel mogelijk diversificatie in de produktieprogramma's te brengen en de recente fusie van RDM. De Schelde en Thomassen Motorenfa- briek leggen duidelijk de nadruk op de zorgvolle situatie in deze be drijfstak. De opvatting in scheeps- kringen :s niet langer mis te ver staan. Er moet iets gebeuren, zo wordt reeds jaren betoogd en deze roep heef' nu dan eindelijk geleid tot de instelling van de Commissie Scheeps bouw 1965. Deze commissie, die onder verantwoordelijkheid van het ministe rie van Economische Zaken en de Central^ Bond van Scheepsbouwmees ters in Nederland werkt, zal een on derzoek instellen naar de oorzaak van de huidige problemen in de scheeps- bouwindustrie en hierbij in het bijzon der de aandacht richten op de facto ren. die de concurrentie-positie in de ze bedrijfstak bepalen. Op korte termijn zal een rapport moeten worden samengesteld, waarin tot uitdrukking moet komen of en zo ja, welke voorzieningen wense lijk worden geacht om tot een verbe tering van de Nederlandse concurren tiepositie te komen! In deze commis sie hebben vertegenwoordigers van de vakverenigingen zitting, van de Kon. Ned. Reedersvereeniging, van talrijke ministeries alsmede van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters. Deze representatieve vertegenwoordiging van deskundigen, samengebracht in één commissie, die onmiddellijk een viertal werkgroepen in het leven heeft geroepen om de problematiek beter te kunnen bestuderen, draagt duidelijk de kenmerken van een log lichaam. Dat is jammer. Want hoe verheu gend de instelling van deze commissie op zich zelf ook is, het feit, dat wij in Nederland met onze scheepsbouw- problemen pas in het onderzoeksta dium zijn beland, toont schril en dui delijk aan, hoe groot de achterstand met hef buitenland in feite vel is. In Japan bijvoorbeeld Is de groei van de scheepsbouwindustrie o.m. te danken aan een hele scala van steun maatregelen, die volgens deskundigen overeenkomen met een subsidie van ca. 10 pet. Dichter bij huis is daar het voorbeeld van de ttaliaanse rege ring. die haar scheepsbouwindustrie een subsidie toekent van 15 pet.; in West-Duitsland wordt deze tak van in dustrie door een aantal fiscale tege moetkomingen (restitutie van 7 pet. aan indirecte belastingen bij de uit voer van schepen) daadwerkelijk ge holpen. In Zweden bestaan zeer gun stige voorwaarden voor de afschrijving van vaste activa, hetgeen de moderni sering van de werven aanzienlijk heeft vergemakkelijkt. Engeland heeft de binnenlandse rederijen onlangs ten be hoeve van de vlootvernieuwing een krediet verschaft van ca. f 800 mil joen. terwijl onlangs besloten is ex portkredieten te verstrekken met een looptijd van 10 jaar en tegen een ren te van 5'/« pet. Deze maatregel heeft zijn uitwerking niet gemist, want als gevolg hiervan zijn de export-opdrach ten aan de Engelse werven de laatste tijd aanzienlijk toegenomen. In Nederland echter installeren wij een commissie, die de pr°t>'emen moet gaan onderzoeken Maar ook als de::e commissie straks tot de be vinding komt, dat de scheepsbouw industrie geheel in een malaise-perio- de verkeert, dan nog moet de kans uiterst gering worden geacht, dat de regering de helpende hand zal bieden. De socialistische minister van Ver keer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, heeft omtrent zijn beleid op DELFT, 28 dec. De politie alhier stelt in samenwerking met haar Haag se collega's een onderzoek in naar de verkoop van een hoeveelheid vuurwerk tot een bedrag van 150 door een handelaar in Den Haag aan een 14- jarige jongen uit Delft. Deze jongen had zondag In de namiddag zijn sta pel vuurwerk op tafel uitgestald om het zijn vrienden te laten zien. Wat kruit, dat op de talel was ge vallen. had hij in het asbakje geveegd Toen daarin een 19-jarige vriend de as van Zijn sigaret tipte, vatte het kruit vlam. Het vuur sloeg over naar het vuurwerk en de rotjes, gillende keukenmeiden en andere projectielen vlogen tegen het plafond, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur kon door de jongens zelf worden ge blust. De jeugdige eigenaar van het vuurwerk moest zich met enige brand wonden aan armen en nek onder dok tersbehandeling stellen. bouwer, heeft de verdachte dit gele carnavalspak en het grijze kostuum in de kachel in de keuken van de boer derij verbrand nadat -de moord was ge pleegd. De vader van de verdachte kwam varmorgen als getuige verkla ren dat zjjn zoon geen grijs kostuum had gehad. Een broer van de weduwe die in het begin van de carnavalsavond met de verdachte en het slachtoffer op stap was geweest en die tegen de politie verklaard had dat de verdachte een grijs jasje had aangehad, verklaar de nu voor de rechtbank dat hij niet meer wist of de verdachte een grijs jasje had gedragen'.'' Twee psychiaters -<?n-. een psycholoog die de verdachte hadden onderzocht kwamen als getuige décharge gé hoord, eensluidend tot de conclusie dat de verdachte te dom was om een leu genverhaal te construeren en tijdens vele verhoren zonder fouten vol te hou den. De officier achtte echter voldoende motief voor moord aanwezig. Hij wilde er rekening mee houden dat de ver dachte nimmer was veroordeeld en te dom is om de gevolgen van zijn daad te overzien. Daarom beperkte de offi cier zijn eis tot vijftien jaar. De zitting duurt voort. (Van onze correspondent BREDA, 28 dec. De officier van .justitie bij de rechtbank alhier, nir. J. Louet Feisser, heeft aan het slot van een lang requlsitior gistermiddag vijftien jaar gevangenisstraf wegens moord geëist tegen een tweeëndertig- jarige fabrieksarbeider uit Zundert. Fe man wordt ervan verdacht in de nacht van 2 op 3 maart van dit jaar de eenendertigjarige landbouwer T. van Hasselt uit Zundert op het erf van diens boerderij te hebben doodgesla gen. De verdachte ontkent. Op 9 december werd met dit proces, waarvoor ook vandaag weer een grote belangstelling aan de dag werd ge legd, begonnen. Tijdens de eerste zit tingsdag werden veertien getuigen ge hoord. De zitting werd vandaag voort gezet met een nader getuigenverhoor De verdachte blijft volhouden dat hij in de nacht van de moord na in ons land en België carnaval te hebben gevierd met het slachtoffer na terug komst in Zundert naar huis is gegaan. Er zou een lifter met het slachtoffer zijn meegereden, nadat de verdachte was uitgestapt Een geel carnavalspak dat de verdachte over een grijs kos tuum heen gedragen zou hebben, had hij in België verruild voor een boeren kiel. Volgens de kroongetuige in het pro ces, de weduwe van de vermoorde land- aan deze instelling worden toegekend want minister Suurhoff is thans tot de slotsom gekomen, dat „met het ondernemen van een dergelijk rege ringsprogramma niet langer kan wor den gewacht". Uit een en ander moge blijken, dat in overheidskringen een zekere wel willende geneigdheid bestaat om de specifieke structuur-moeilijkheden, waarmee de scheepsbouw kampt, te onderkennen, maar dat vooralsnog el ke spontaniteit ontbreekt om daad werkelijk steunmaatregelen te verle nen. Intussen gaat de snelle penetratie van Japan als eerste scheepsbouwna- tie onverminderd voort. Zweden geldt als het Europese voorbeeld van hoe- het-kan, maar ook landen als Noor wegen, Polen en zelfs Spanje staan nu boven ons op de wereldranglijst. Het Japanse succ-s is de resultante van een groot aantal factoren. Eén hiervan Is de voorsprong, die het Land van de Rijzende Zon heeft op het ge bied van de nieuwe scheepsbouwtech- dit punt geen enkele twijfel laten be staan. In zijn Memorie van Toelich ting op de begroting voor 1966 zegt hij immers, dat de vraag onder ogen moet worden gezien hoe de Nederland se scheepvaart en scheepsbouw zich zullen kunnen handhaven zonder de steun welke vele andere regerin gen deze bedrijfstakken in de één of andere vorm wel verlenen. De minis ter is van mening, dat een verregaan de samenwerking tussen de Neder landse rederijen een dringend vereis te is. De heer Suurhoff is voorts van mening, dat een versnelde rationalisa tie in scheepvaart en scheepsbouw via een breed opgezet researchprogram een dringende noodzaak is. Het komt de bewindsman daarbij wenselijk voor, dat het bedrijfsleven hieraan ernstig aandacht besteedt. Met het researchprogramma is het echter al evenzeer bedroevend gesteld. Wij kennen in ons land twee instanties, die zich bezighouden met het verrich ten van speurwerk ten behoeve van de scheepsbouw. Het zijn de Stichting het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation (NSP) en het Studiecen trum TNO voor Scheepsbouw en Na vigatie. Tussen beide instellingen be staat een organisatorische en finan ciële band. De slechte conjunctuur van de laatste jaren heeft de scheeps bouw echter dermate ongunstig De- invloed, dat het bedrijfsleven sedert 1962 geen gelden meer ter beschikking heeft kunnen stellen van het bij het NSP gevormde fonds voor researeh- werk. Ook van de zijde van de over heid is sedertdien geen bijdrage meer gegeven voor bedoeld fonds, zodat thans geconstateerd moet worden, dat een waardevolle instelling als het Scheepsbouwkundig Proefstation sinds jaren aanzienlijk minder opdrachten op het gebied van de vrije research heeft ontvangen en daarmee wat zijn kennis betreft dreigt achter te gera ken, zo niet al achter is geraakt. Om hieraan een einde te maken, zal nu van regeringswege een extra subsidie AMSTERDAM, 28 dec. Bij een explosie, gevolgd door een brand, in een hulkstation van LPG-gas van de firma Bessel-Kok aan de Rietlanden in Oost hebben gisteren vier perso neelsleden verwondingen opgelopen. Drie van hen, de 35-jarige chauffeur C. van Rijs, de 38-jarige bedrijfsleider J. A. E. Marcus en de 30-jarige T. Doe del, allen uit Amsterdam, moesten met vrij ernstige brandwonden aan handen en gezicht in het Weesperpleinzieken- huis worden opgenomen. De 27-jarige chauffeur A. C. Baerts uit Amsterdam, die eveneens brandwonden aan handen en_ gezicht had, kon op eigen gelegen heid naar het Onze Lieve Vrouwegast huis gaan en mocht na behandeling naar huis terugkeren. Het ongeval gebéurde toen de heer Van Rijs wegreed met een gevulde tankauto (een trekker met oplegger), die nog met twee leidingen aan een buiktank was verbonden. Een van die leidingen wordt gebruikt voor het toe voeren van het vloeibare gas, de andere is voor de afvoer van gasiucht. De nog niet ontkoppelde leidingen trokken de buizen van de hulktank kapot, waar door het vloeibare gas naar buiten stroomde. Waarschijnlijk is doordat een losgebroken afsluiter over stenen schuur de een vonk ontstaan waardoor de zaak explodeerde en het vloeibare gas in brand vloog Bij net blussen van deze brand liepen de vier personeelsleden hun verwondingen op. Overigens werd de hoeveelheid wegstromend gas be perkt omdat men ook onmiddellijk de afsluiters vlak bii de tank heeft dicht gedraaid. De materiële schade bedraagt volgens een opgave van de firma aan de politie ongeveer f 3.000.-. BARNEVELD, 28 dec. Gisteren is een personenauto in een bocht van de Lunterseweg door gladheid van de weg geslipt en tegen een tegemoet komende trailer gehotst. De twee jon gemannen, die In de personenauto za ten, werden op slag gedood- Het wa ren de bestuurder, de 21-jarige R. van de Zandschulp en zijn broer, de 19- jarige Jac. van de Zandschulp, heiden uit Lunteren. Zeist De 51-jarige elektro-techni- cus G. de Lange is hier zondagavond toen hij met zijn fiets de weg overstak, aangereden door een auto. De heer de Lange is kort na aankomst in het zie kenhuis aan zijn verwondingen over leden. 10 17 uur, De eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Kleine Houtweg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy Geopend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2 5 uur, Museum het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Dagelijks van 10—17 utjr Zondag van 1 5 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Houtstraat 1: Dagelijks geopend van 10 f uur en van 8 12 uur Tot 9 januari: Expositie van werken van de vereniging „Kunst Zij Ons Doel", Maand december: Expositie van tekenin gen van Jo Klingers. Maand januari: tentoonstelling van gra fiek van Jan Wensveen Kunstcentrum „De Ark", Nw. Heilig land: Dagelijks van 10 8 uur, dinsdag gesloten. Tot 2 Januari: Expositie van tekeningen en grafiek van Helmuth Heystek. 3 jan.-31 jan.: Expositie van schilderijen en gouaches van Doeser, 2e etage: 100 ambachten van Jan Luy- ken. Dag (behalve dinsdagl van 8 11.31 uur. Vishal, Grote Markt. Expositie van de Vereniging van Haarlemse Beeldende Kun stenaars „De Gróep". Dag. van 10 5 uur Zondag van 1 5 uur (t.m. 23 Januari) FILMS: CITY-THEATER. Dinsdag en woensdag 8 uur: Heimweh nach St. Pauii, a.l. FILMS: ROY AL-THEATER. Dinsdag 8 uur. Topkapi, 18 jaar LIDO-THEATER. Dinsdag 8 uur: Mondo Cane 2, 18 jaar. FILMS: LIDO. Dagelijks 2.30 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. LUXOR. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Het pronkstuk van de familie, a.l. REX. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Sluikhandel in meisjes, 18 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur: Liefdesparen, 18 jaar. TRIANON. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Help, de Beatles, alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN: Gemeentelijk Museum de „Lakenhal" Oude Singel 28: Dagelijks geopend van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur Werken van Tiedler. (t/m 24 januari). Rest. „De Ruif", Jan Vossesteeg 59. Dag van 10 8 uur, zondag van 8—12 uur Rotaprinten van Aad Veldhoen. Taveerne Tastevln, Beestenmarkt 14 Dag van 18.30 24.00 uur: Aquarellen en gra fisch werk van Theo Kasten. (Tot 6 Janu ari). Academiegebouw. Rapenburg 73. Dag van 9 6 uur: Schilderijenexpositie, gou aches. tempera's en tekeningen van Jan Hendrik Steven Gijsberts. (Tot 1 Januari). CINEMA PALACE. Dag. 2 en 8 uur: Die knotsgekke kerels in hun vliegende krat ten, a.l. FRANS HALS. Dagelijks 8 uur: Irma la Douce, 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: De verknipte melkboer, alle leeftijden, LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen, a, 1. REMBRANDT Dag. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Help, de Beatles, a.l ROXY, t/m woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: Parachutisten vallen aan, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2 en 8 uur: My Fair Lady, alle leeftijden. MINERVA. Dagelijks 8.15 uur: Zorba de Griek, 18 jaar. Woensdagmidd. 2.30 uur: Makkers triomf, alle leeftijden. HAARLEM, 27 dep. De K.V.P. heeft haar voorlopige kandidatenlijst voor de komende verkiezingen voor Provinciale Staten bekend gemaakt. De grqslijststemming van 16 januari zal definitief over de samenstelling be slissen. Uit de lijst blijkt, dat de zit tende statenleden W. Bosman uit Zand- voort en drs. F. A. Vissers uit Haar lem op een niet-verkiesbare plaats zijn gesteld. Het financieel deskundige statenlid Bosman moet waarschijnlijk plaats maken voor de planoloog dr. C. Miermans uit Haarlem. De voorlopige samenstelling van de kandidatenlijst is nu; Ir. W. M. Merckx te Overveen, A. van der Veldt te Haar lem, mevrouw A. Groensmit-Van der Kallen te Beverwijk, mr. drs. H. W. Korte te Bussum, drs. A. L. J. Coenen te Badhoevedorp, dr. C. Miermans te Haarlem, dr. G. P. Freeman te Hil versum, drs. A. Mutsaers te Uithoorn, W. Bosman te Zandvoort, mr. G. van Roozendaal te Santpoort, drs. F. A. Vissers te Haarlem, J. M. Reinboud te Hilversum, mr R. W. M. Gerrits te Naarden, mr. drs. H. G. van Beem te Heemskerk, drs. J. Meijer te Uit hoorn en W. C. M. Holt te Haarlem. Tegenover een gelijk gebleven stij ging van de pareninvoer van schoenen staat een stijging van de parenuitvoer met circa 16 pet., van 4,3 min. tot 5,0 min. De invopr van schoenen naar waarde nam toe met 4 pet., de waarde van de uitvoer vermeerderde met on geveer 24 pet. De Nederlandse schoenindustrie gaal hoe langer hoe meer aan exjiort doen. Overigens speelt de exportstpging zich voornamelijk af in de sector van de damesschoenen Duitsland en België ko pen het grootste deel van de door Ne derland uitgevoerde schoenen. Een gro tere spreiding van de exportmarkt wa re volgens de federatie in elk opzicht wenselijk. Dinsdag 28 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Centrum met Dwaallicht" van Leonard Kingston. Regie: Broes Hartman. In de hoofdrollen: Sara Heijblom, Jules Hamel, Els van Rooden en Peter Aryans. Woensdag 29 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Centrum met .Dwaallicht" van Leonard Kingston. Regie: Broes Hartman. In de hoofdrollen: Sara Heijblom, Jules Hamel. Els van Rooden en Peter Aryans. Dinsdag 28 december Concertgebouw, 2 uur: R.K. Ver. voor het Gezin. Opvoering van „Katrijn en het mormeldier". Woensdag 29 december Concertgebouw, 2 uur: R.K. Ver. voor het Gezin. Opvoering van „Katrijn en het mormeldier". Frans Halsmuseum. (Groot Heiligland 62). Permanente tentoonstelling van wer ken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse scnool, de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals meesterwerken Dagelijks, behalve zondag, geopend van 10 17 uur. Prentencabinet: Keuze uit eigen verza ling Dagelijks van 10 5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maan dag). Zon.- en feestdagen van 2 5 uur Cruqulus Museum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dagelijks van 9 12.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Teyler Museum. Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen uit de 19e en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse. Itali aanse en Franse school. Fossielen e.d. Da gelijks! behalve zondag en maandag) van ZANDVOORT GEBOREN: José A. cl, v. A. J. Laane en N. van. Dijk.;. Edwin z. v. G. Kraaijenoord en F. Swart; Emile J. z. v. A. Koper en J._G. Burrekers: Anita G. J- d. v. A. G. Vossen en M. A. de Schouwer; Magdalena J. d v. P. C. Koper en M. J. Walters. ONDERTROUWD: J., Koper en M Schotanus; M Visser en W. J. Havens: H. C. Bossink en J. W, H. Ernst GEHUWD: J. van den Berg en A. Ellemers; D. Molenaar en M. A. M. van Dijk;- G. Koper en A. de Jong; K. R. Corver en H. 'Zeelenberg; A. C. Korving en A. J. Boeree; W. -P. H. Wielders en C. W. A. Vossen; R. Kooij en K. M. Koster. OVERLEDEN: D. Loos-Groot, 5.9 j.; D. Kabalt-ter Veen 74 j.; J. Visser, 86 j.; H. Groen, 73 j.; J W. Meier- dres-van der Schaaf. 92 j.; W A. Ki- lian, 83 j.; W. J. Geesink, 76 j. HAARLEM, 27 dec. voor de vier de afvalronde van de waterpolo beker competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond besliste het lot dat de teams uit Kring Haarlem de volgende wed strijden spelen: DAMES: HDZ 1—Njord '59 1. HEREN: De Ham 1HVGB 1, VZV 1—DAW 1, DJK 2—Njord '59 1, DWR 1Dolfijn 1. DWT is voor de jeugd waterpolo- competitie KNZB ingedeeld in afdeling A met AZ '70, AZPC a, Nereus, Het Gooi, en Het IJ. DWT speelt de eerste wedstrijd tegen het Amersfoortse AZPC in het Haarlems Sportfondsenbad op 15 januari. Sovjet-Unie Russische geleerden hebben vijftig maal contact gehad met de twee Russische Venus-raketten, die in november werden gelanceerd. Het is de bedoeling dat zij, na een reis van honderd dagen, elk een andere kant van de planeet Venus passeren. (Reu ter) DEN HAAG 27 dec. Dr. J. J. Goudsmit in Wassenaar, tot voor kort secretaris van de raad van bestuur van de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) en thans voorlopig lid van de raad, heeft enkele dagen geleden zijn ontslag aangeboden. Dr. Goudsmit stelde een definitieve benoeming tot lid van de raad van bestuur door een op 16 februari 1966 te houden vergadering van aandeelhouders niet langer op prijs, zo heeft hij desgevraagd medegedeeld. Dr. Goudsmit wilde zich in geen en kel opzich. uitlaten over de redenen, die tot zijn ontslagneming hebben ge leid. Hjj verklaarde deze zaak bij voor keur intern te willen houden. Aange zien voor hem een opzegtermijn van één maand geldt, zal dr. Goudsmit per 1 februari de EMS verlaten. Dr. Goudsmit is sedert 1963 bij de EMS werkzaam als secretaris van de raad van bestuur. Daarvoor werkte hij bij Fokker, het laatst als directie secretaris. DOORN, 28 dec. Gisteren om elf uur is in het gemeentehuis van Doorn door 'iirgemeester P. ter Haar het huwelr-. voltrokken tussen de schrijver S. Vestdijk en Mej. A. C. M. van der Hoeven. Enkele familieleden en vrienden waren hierbij tegenwoor dig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4