Zwolsman staat alleen OF moedig? Spar paart kunst aan levensm idd Loonregelingen bij Ankersmit Geen vooroverleg met regering over sluiting Gangsters azen op huurauto's aan speciale kentekens DOE UW POST VOOR DE NIEUWJAARSDRUKTE IN DE BUS! in verband m nieuwjaarsdrukte geeft PTT u een saaie raai: post uw correwer" wat eerder. PTT heelt dan ruimte raar tijdige bestelling Macht van jonge staten in V.N. UNIFORM VOOR MONACO'S KROONPRINS Strijd tegen massale roof op Europees niveau Minister Suurhoff denkt Steeds winnaar in procedures Verhoging premie verzekeringen voor beiaarden klokslag 12- het glas wordt geheven: goed en gelukkig nieuwjaar „Darling" de beste film Goldfinger toch in Israël WÊÊmÊKÊUmÊÊmÊm In het gelijk Brand in Veghelse werktui genf abriek gezellig gezond Eigen filmkeuring in Eindhoven Filmcritici New York f1 Den Uyl handhaaft standpunt lagere vleesprijzen Liquidatie noodzakelijk Drie in een week Nadeel NIEUWE DAG DINSDAG 28 DECEMBER 1965 PAGINA 5 BUITENLANDSE KRONIEK i Vergezeld van zijn ouders, prins Rainier en prinses Grace woonde Monaco's kroonprins Albert (5) het kerstfeest van de politie in Monte Carlo bij. Voor de gelegenheid van de kleine prins gekleed in een politie-uniform, een geschenk van het korps. ROBBERS EN VAN DEN HOOGEN N.V. MINISTER SUURHOFF uitspraak (Vervolg van pagina 1) prof. Van der Grinten en mr. Treur niet en het lid van de raad van be stuur dr. De Rooy waren het met dit aanbod zo oneens dat zij aftraden. Zij vonden het volkomen overbodig en meenden dat het geenszins de taak was van de EMS in te grijpen ten faveure van de aandeelhouders. De heer Zwolsman oordeelde dus anders, hoewel hij wist zich met deze beslis sing grote moeilijkheden op de hals te halen. De reden van het aftreden van dr. Goudsmit is onbekend. De betrokkene zelf wil hierover geen enkele medede ling doen. Zoals in vele eerdere ge vallen kan het wel zijn vanwege de eigenzinnigheid van de heer Zwols man bij een bepaalde beslissing. Hij doet wat hem goeddunkt en niemand kan hem dar» van zijn beslissing af brengen. Wanneer men de feiten rangschikt blijkt, dat de heer Zwolsman, in zaken waarbij het tot gerechtelijke procedu res is gekomen, niet in het ongelijk werd gesteld. In het kort geding, dat de heer Ben Essing, promotor in showbusiness, indertijd tegen hem aanspande, omdat het hem gegeven ontslag onrechtmatig zou zijn, werd de heer Zwolsman in het gelijk gesteld. Het spectaculaire gerechtelijke ge vecht tegen het ministerie van Econo mische Zaken in de geruchtmakende Pierprijs-affaire werd door de heer Zwolsman glansrijk gewonnen. Het kort geding, door drie leden van de raad van bestuur van de inmiddels opgeheven EMS Continental tegen de heer Zwolsman aangespannen, ging voor de eisers als een nachtkaars uit. De rechter deed geen uitspraak en de zaak werd alsnog in der minne ge schikt. Ook het recente kort geding dat door mr. Polak tegen Zwolsman werd gevoerd, werd bepaald niet door de eiser gewonnen. Alles bijeen onaf hankelijke uitspraken die erop wijzen dat de beslissingen van de heer Zwols man, ondanks de hoge toon die zijn opponenten aanslaan, misschien nog niet zo onredelijk zijn als zij denken. In de twintigste zitting van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties werd voorlopig een ernstige crisis tezworen. In deze zitting, die in septem ber begon en die vlak voor Kerstmis eindigde, konden altbans de werkzaam heden hervat worden, na de verlamming van de negentiende zitting. Amerika en Rusland kwamen tot een compromis over hun financiële en constitutionele meningsverschillen. In deze zitting werd de volkeren organisatie opnieuw uitgebreid, ditmaal met drie leden, en het totaal is nu honderdzeventien. Een van die jongste leden was: de staat de Maladiven, ge legen ten westen van Ceylon, in de Indische Oceaan. Het inwonertal van dit V.N.-lid is geringer dan dat van bij voorbeeld de gemeente Hilversum. Toch hebben de Maladiven in de volkeren organisatie een gelijke stem als bijvoor beeld de Verenigde Staten met bijna 2oo miljoen inwoners, de Sovjet-Unie met 225 miljoen en Indië met 47o miljoen. Dit is dus een illustratie van het probleem dat ieder V.N.-Iid in de Algemene Vergade ring, ongacht inwonertal, oppervlakte en politieke en militaire macht, niet meer dan één stem heeft. Dit probleem wordt groter naarmate het aantal jonge staten in de V.N. toeneemt. (Alleen in de Veiligheidsraad domineren nog de grote mogendheden, die er immers een recht van veto hebben.) De toenemende macht van de jonge staten bleek in de twintig ste zitting uit de stemming over de toe lating van de Chinese Volksrepubliek en in de stemming over maatregelen tegen Rhodesië. Opnieuw werd aan Peking de Chinese V.N.-zetel geweigerd, maar het aantal leden dat vóór het lid maatschap van Rood China stemde was zes groter dan de vorige keer. Bij de behandeling van de kwestie-Rhodesië liet vooral het blok van zesendertig Afrikaanse V.N.-Ieden zich gelden. In de resolutie die onder meer met steun van deze groep werd aangenomen, werd op Engeland druk uitgeoefend zonodig met geweld het onwettige regime van Ian Smith ten val te brengen. Terwijl de Veiligheidsraad in de herfst van 1965 althans een Indisch-Pakistaanse wapenstilstand bewerkte waarbij Rus land en Amerika nu eens eensgezind waren heeft de Algemene Vergade ring weinig tot stand gebracht. De Assemblee heeft geen bijdrage kunnen leveren tot een beëindiging van de Viet namese oorlog de grootste wereldcrisis van het afgelopen jaar noch tot een oplossing van het ontwapeningsvraag- stuk. De plannen voor een afronding van het kernstopakkoord en voor een internationaal verdrag tegen de uit breiding van het aantal kernmachten zullen in 1966 verder in studie worden genomen. In artikel 1 van het Handvest wordt als eerste doel van de V.N. genoemd: het handhaven van internationale vrede en veiligheid. In de twintigste zitting bleek opnieuw de betrekkelijke onmacht van de volkerenorganisatie dit doel te verwezenlijken. Maar de Algemene Ver gadering heeft althans een functie als ontmoetingscentrum en als oord waar conflicten met woorden inplaats van met wapens kunnen worden uitgevochten. Intussen heeft zich een situatie ont wikkeld waarin de heer Zwolsman van de publieke opinie weinig meer te verwachten heeft. Voor een deel is dit zeker te wijten geweest aan minder tactisch optreden van de heer Zwols man en door gebrek aan openheid in de verslaggeving, waaraan financiële deskundigen zich hebben gestoten. Dit alles heeft geresulteerd in een gebrek aan vertrouwen dat, volgens sommigen, geheel buiten de heer Zwolsman om, een eigen leven is gaan leiden, 'n leven dat zich ook door de heer Zfolsman niet meer laat besturen. De slechts geringe verhoging van de beurskoers na het spectacllaire aan bod wordt daarvoor als een aanwij zing gezien. De heer Reinder Zwols man staat weer voor een berg van moeilijkheden. Slechts als hjj de reus is, die sommigen in hem zien, zal hij er over heen kunnen stappen. In en buiten de financiële wereld kijkt men met spanning toe. DEN HAAG, 28 dec. Per 1 janua ri wordt de premie van de zieken fondsverzekering voor bejaarden ver hoogd. Bij een inkomen niet hoger dan 5762 gulden per jaar wordt de premie van 5.79 op 6,63 per week gebracht, of 28,83 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 5.078,- gaat de pre mie van 3,86 naar 4.42 per week, of 19,92 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 4.086,. per jaar gaat de premie van 1,93 naar 2,21 per week, of 9,61 per maand. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft deze wijzigingen aange bracht overeenkomstig het advies van de Ziekenfondsraad. VEGHEL, 28 dec. Even na het middernachtelijk uur is vannacht in het Oostbrabantse Veghel brand uit gebroken in een grote landbouwwerk tuigen- en apparatenfabriek, waar nor maal 75 mensen werkzaam zijn. De magazijnen, de expeditieruimte en de spuiterij brandden geheel uit. De hal len waar de produktie plaats vindt konden, zij het met enige waterschade, behouden blijven. De vrijwillige brandweer van Veghel gealarmeerd i r de portier van een naast het bedrijf gelegen continue- bedrijf was snel ter plaatse, maar besloot toch vanwege het gevaar van uitbreiding, de assistentie in te roepen van de korpsen van Den Bosch. Uden en Erp. De schade bedraagt vele ton- Advrtentie W Copyright Stichting Wijnpropaganda mimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Koppig (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 28 dec. De lijst van topfunctionarissen die na onenigheid of zakelijk verschil van inzicht met de heer Reinder Zwolsman na korte tijd met de EMS hebben gebroken, krijgt langzamerhand indrukwekken de afmetingen. Vandaag precies twee jaar geleden schreven wij: „Het is duidelijk dat de heer Zwolsman de touwtjes in handen heeft en niemand anders. Wie van zijn naaste medewer kers niet aan dat idee kan wennen, vertrekt". Inmiddels is gebleken dat vrijwel niemand aan dat idee kon wennen. Een hele stoet, en bepaald niet van dwergen, verliet sindsdien het con cern. Is het domme koppigheid van de heer Zwolsman om beslissingen te nemen die lijnrecht ingaan tegen de adviezen van zijn naaste medewer kers of geeft het blijk van grote zede lijke moed? Een vraag die (nog) niet te beantwoorden is. Maar een feit is, dat de heer Zwolsman zelf het groot ste belang heeft bij juiste beslissingen, en hfl gelooft kennelijk in zichzelf. Hij bezit zelf de meerderheid van de aan delen EMS. een pakket met een nomi nale waarde van 21 miljoen gulden. De lijst van topfunctionarissen die de laatste drie jaar uit de EMS zjjn getreden ziet er als volgt uit: A. A. Vervoort, accountant, lid van de raad van bestuur. Dr. ir. F. Bakker Schut, stadsplano- loog, lid van de raad van bestuur. Ben Essing, promotor in showbusi ness. Mr. R. Michielsen, lid van de raad van bestuur. S. O. Kuneman, lid van de raad van bestuur. F. van der Wolk. lid van de raad van bestuur. Dr. J. van Saarloos, lid van de raad van bestuur. Deze laatste drie func tionarissen .waren leden van de raad van bestuur van de Horeca-maat- sehappij EMS-Continental die in middels is opgeheven. Mr. A. Adama Zylstra, voor de EMS werkzaam in Parijs. Mr. D. Schuitemaker, lid van de raad van bestuur. Dr. Th. Scholten, lid van de raad van bestuur. Mr. J. van der Wiel, lid van de raad van bestuur. Prof. mr. W. van der Grinten, com missaris. D. de Rooy, lid van de raad van bestuur. Mr. W. C. Treurniet, commissaris. Dr. J. J. Goudsmit, voorlopig lid van de raad van bestuur. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 28 dec. De gemeen teraad van Eindhoven heeft in zijn vergadering van gisteravond besloten het lidmaatschap van de gemeente Eindhoven van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten voor gemeen schappelijke Filmkeuring op Katholieke Grondslag met ingang van 1 januari 1967 te beëindigen. In afwachting van de tot stand koming der voorgenomen wijziging van de bioscoopwet zullen B. en W. zich voorlopig en in het alge meen conformeren aan de rijkskeuring zolang er geen speciale reden is om van het oordeel van deze keuring af te wijken. NEW YORK. 28 dec. (UPI) J?e New Yorkse filmcritici hebben de En- felse film „Darling" bestempeld tot este film van 1965, en de hoofdrol speelster. Julie Christie, tot beste ac trice. De onderscheiding voor de beste ac teur van dit jaar gaven de critici aan Oskar Werner, een Duitser, voor rijn rol in „Ship of Fools" met Vivian Leigh. Tot beste niet-Engels gesproken film van 1965 kozen de critici Federico Fellini's „Giulietta degli Spiriti". TEL AVTV, 28 dec. (UPI) Nu het verleden van de Westduitse filmster Gert Gröbe is gezuiverd van nazi-smet ten bestaat de kans dat de Israëliërs de film „Goldfinger" en twee andere met rollen van Fróbe toch mogen zien. „Goldfinger", waarin Fröbe de te genspeler van James Bond is, was in Israël verboden nadat berichten wa ren verschenen dat Fröbe in de oorlog nazi was geweest. Fröbe ontkende dit en later ontving de Israëlische filmcen suur een verklaring van de Joodse heer Blumenau uit Wenen dat Frobe hem en zjjn gezin in de oorlog had gered. Oostenrijk Op de Gaislachkogel in het Oostenrijkse Oetzdal is het eerste gedeelte van een nieuwe kabelbaan in gebruik genomen. Het tweede gedeelte hoopt men eind februari klaar te heb ben, waarmee dit dan de hoogste ka belbaan van Oostenrijk zal zijn. (APA) (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 28 dec. Voor me nigeen is kunst „levensmiddel". Zo gezien is het niet zo vreemd dat het levensmiddelenbedrijf „De Spar" zich met fcunst gaat inlaten, door middel van de tentoonstelling „Amateur 1965" een expositie van vjjf m Brabant woonachtige zondagsschilders. De ex positie werd gisteren in de personeels- kantine van het Spargebouw aan de Parallelweg te Den Bosch geopend door mr. J. J. M. Dony, een van de vjjf die hier tot en met oudejaar een gedeelte van hun oeuvre exposeren. De openingstoespraak van mr. U^ny was tegeljjk een toelichting op hetgeen er in de kantine te zien is. Zij voor zag enigermate in het overigens ernstige gemis van een catalogus. De opening werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Den Bosch, mr. W. Lambooy, en zijn echtgenote en een groot aantal genodigden onder wie de Europees vermaarde collectioneur Johan Pijnenburg uit Geldrop. De ex posanten zijn frère Benoit OSB, de heer B. H. Brunklaus, mr. J. J M. Dony. dr. W. Hordijk en mevr. H. van Lanschot-Prins. Zij zijn door de leden van het organiserend comité „Ama teur 1965" willekeurig gekozen, in die zin dat elk lid van het comité één amateurschilder als exposant heeft voorgedragen. Frère Benoit heeft zijn inzending kennelijk onder invloed van Teilhard de Chardin de verzameltitel „Kosmogenese" gegeven. Zijn abstrac te schilderijen worden gekenmerkt door liet evolutionele. De heer Brun klaus, directeur van de Hema in Den Bosch, schildert voornamelijk surrea listisch, mr. Dony rangschikt zich als non-figuratief schilder onder de zeer modernen. Mevr. Van Lanschot-Prins verrast met haar voorkeur voor rozen door kleurcompositie en uiterst ver fijnde techniek. De arts dr. Hordijk is het sterkst in zijn pentekeningen van het Brabants landschap waarin hij zijn overigens onmiskenbaar schil derstalent verre overtreft. Het is voor de eerste maal dat De Spar Nederland in Den Bosch ruimte geeft aan de kunst. Dat men op dit punt grote plannen heeft blijkt uit het omvangrijke uitbreidingsproject, waar in ook een expositiezaal en museum ruimte is opgenomen. Men wil de cul turele belangstelling en vorming tot persoonlijkheid binnen het bedrijf sti muleren. (Advertentie) Wijnkoper» tlnd» 1842 grootste wijnkelders van nederland oude .traditie: levering rechtstreeks aen particulieren velperweg 23 arnhwra telefoon 08300 2 43 77 DEN HAAG, 28 dec. Over de slui ting van Ankersmit Textiel bedrijven is geen vooroverleg gepleegd met de regering. Het ligt in de bedoeling om de voorgenomen liquidatie van de be drijven in fasen te doen verlopen, zo, dat zij medio 1966 zal zijn voltooid. Dit heeft de minister van Economische Zaken drs. J. M. den Uyl mede na mens de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Scholten (CHU). In het antwoord van de bewinds man werd een overzicht gegeven van de leeftijdsopbouw van het betrokken personeel, waaruit blijkt dat bij de bedrijven 1002 werknemers in dienst zijn, onder wie 89 buitenlanders en 128 vrouwen. Voorts blijkt een financiële regeling getroffen te zijn van de vol gende strekking; aan de werknemers, die 40 jaar oud zijn en 10 dienstjaren hebben, zal een zogenaamde af- scheidsuitkering worden toegekend DEN HAAG, 28 dec. De minister van Economische Zaken heeft in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld, dat de reeds in zijn nota van 8 november aan dit college getrokken conclusie, dat gemiddeld een aanmer kelijke prijsverlaging voor rundvlees noodzakelijk is in die bedrijven waar men de prijzen onvoldoende heeft aan gepast aan de wijzigingen van de in koopprijs, kan worden gehandhaafd. Dit geldt eveneens voor varkensvlees, zij het dat voor dit laatste met een relatief geringere prijsverlaging: zou kunnen worden volstaan. De minister kwam tot deze conclusie na een onderzoek, dat de Economische Controledienst heeft ingesteld bij een aantal vleesverkopende bedrijven in de grootste gemeenten. Hoewel in het indexcijfer van de kos ten voor levensonderhoud per 15 no vember reeds enkele prijsdalingen voor rundvlees zjjn verdisconteerd, zal dus een verdere daling der gemiddelde verbruikersprijzen in bedoelde be drijven bjj gelijkblijvende of dalende inkoopprijzen moeten worden verwe zenlijkt, dan wel zullen bij een enigs zins beperkte stijging der inkoopprij zen de verbruikersprijzen voorshands ongewijzigd dienen te blijven, aldus de minister. Aangezien de bedoelde ontwikkeling der verbruikersprijzen zich tot dusver nog niet voldoende heeft gemanifes teerd, stelt de minister zich voor op korte termijn het overleg met het be- drijfsschap voor het slagersbedrijf te hervatten, teneinde na te gaan op wel ke wijze de gewenste prijsaanpassing daadwerkelijk kan worden gerea liseerd. MADRID, 28 dec. (KNP) De Spaanse katholieken hebben hun tradi tionele en voor het hele jaar geldende dispensatie weer gekregen voor vlees eten op vrijdag. De traditie is al vele eeuwen oud en dateert nog uit de tijd van de Kruistochten. Het privilege wordt elk jaar ver nieuwd als erkenning voor de financië le hulp die Spanje aan de Kruistochten verleende. van 4 weken netto-loon. Zij, die ouder dan 40 jaar zijn en zij, die meer dienst jaren hebben, ontvangen per leef tijdsjaar en per dienstjaar een extra uitkering. Anderzijds vindt een kor ting plaats op de uitkering per leef- tijds- en per dienstjaar, indien men jonger is dan 40 jaar en indien men minder dan 10 dienstjaren heeft. Zij, die 60 jaar of ouder zijn. ont vangen compensatie tot het oude loon, indien zij elders werk vinden, dat lager gehonoreerd wordt. Ingeval zulke werknemers werkloos worden, zullen deze een suppletie ontvangen op hun werkloosheidsuitkering tot het oude netto-loon gedurende 26 weken. Voor de personeelsleden In de leef tijdsgroepen van 50-59 jaar wordt ge dacht aan het stichten van een spe ciaal fonds. De minister verklaart vervolgens dat een onderzoek is ingesteld naar de mogelijkheden om de gevolgen van de bedrijfssluiting voor de getroffenen zo goed mogelijk op te vangen en een snelle wederinpassing in het arbeids proces te bevorderen. Door het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening is met de direc tie van Ankersmit overeengekomen, dat alle bemiddelingsactiviteiten over het plaatselijk arbeidsbureau zullen lopen, hetwelk ook in het bedrijf zelf voorlichting zal geven. In antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Neder- horst en Wieldraaijer (beiden PvdA) heeft de minister meegedeeld nog geen uitspraak te kunnen doen over het al dan niet noodzakelijk zijn van overleg tussen een bedrijf dat in li quidatie gaat enerzijds en gemeente bestuur, vakbonden, ondernemings raad en werknemers van het betrok ken bedrijf anderzijds. De Kamerle den hadden de suggestie aan de hand gedaan dat niet alleen over de gevol gen van een bedrijfssluiting (in dit geval die van Ankersmit) overleg ge pleegd dient te worden doch dat dit reeds plaats moest vinden voor dat een dergelijk verstrekkend besluit ge nomen wordt. De minister, die mede namens de minister van Justitie, prof. dr. I. Sam- kalden en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid ant woordde, verklaarde zijn oordeel te willen opschorten, hangende de ad viesaanvrage aan de SJ5.R. over het rapport van de commissie-Verdam. Hjj acht het uiteraard wel wenselijk dat in het algemeen over de gevolgen van sluiting van bedrijven zo tijdig overleg wordt gepleegd dat met de resultaten daarvan bij de bepaling van zowel het tijdstip als de wijze van het realiseren van de betrokken maatregelen, rekening kan worden ge houden. De minister wees er tenslotte op reeds herhaaldelijk naar voren te heb ben gebracht dat wijzigingen in de in ternationale economische verhou dingen en de voortgang der techniek, in de toekomst tot belangrijke veran deringen in de structuur van de Ne derlandse industrie moeten leiden. Te genover expansie op bepaalde gebie den zal inkrimping of zelfs beëindi ging van andere aktiviteiten staan. Dat dit in een aantal gevallen tot slui ting der bedrijven zal voeren is aan nemelijk. aldus de bewindsman. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. „Steeds •neer huurauto's worden gekidnapt. Er opereren in Europa speciale Rangster-benden, die zich hierin heb ben gespecialiseerd. Vanuit Neder land verdwijnen auto's naar Enge land, Oostenrijk, Lichtenstein en Zwitserland. Er zijn wagens, die nooit kunnen worden achterhaald, al volgen onze mensen het spoor van zo'n verduisterde auto met grote verbetenheid. Tot in de Londense gevangenissen toe, waar aan de ge detineerden wordt gevraagd, wét ze met onze wagens hebben gedaan." De Nederlandse autoverhuurder die dit zegt, is daarom blij met de uitspraak van de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Suur hoff, da« wordt overwogen een spe ciaal kentekenbewijs in te voeren voor huur-auto's. Niet rleehts in ons land, maar in heel Europa maakt men zich zorgen over het steeds toenemend aantal „ver duisteringen" van huurauto's. Tien landen plegen ai overleg om te komen tot een internationaal waar schuwingssysteem, zodat ver duisterde auto's sneller kunnen wor den gesignaleerd en achterhaald. Er is al contact gevonden met Interpol in Parijs en juist in deze dagen is de waarschuwingsorganisatie prak tisch klaar. „Juist daarom", vertelde ons ook de heer H. Reuvekamp van de Amster damse Rijtuig Maatschappij, ..zul len we blij zijn, als Nederland met een speciaal kentekenbewijs voor huurauto's het goede voorbeeld zal faan geven, dat daarna hopelijk oor andere landen zal worden ge volgd. Of wij het verduisteringseu- vei kennen? Jé: de vorige week zijn drie van onze auto's (de vloot om vat ongeveer driehonderd wagens) niet op de basis teruggekeerd De minister heeft zich er in zijn schriftelijke antwoord op vragen in de Kamer nog niet over uitgelaten, hoe het kentekenbewijs zal afwijken van het bestaande. Algemeen wordt het niet op prijs gesteld, indien de wagen van buiten als „huurauto" herkenbaar zal zijn. Voor het Deen se systeem, de nummers van huur auto's met 46 te laten beginnen, be staat dan ook weinig belangstelling. Veel meer moet volgens de auto-ver huurders gestreefd worden naar een afwijkende vorm of kleur van het J kentekenbewijs, zodat de toekomsti ge koper van de huur-auto niet meer „te goeder trouw" zo'n wagen kan kopen. Nu reeds staat uiteraard de naam van de autoverhurende firma op het kentekenbewijs, maar dit blijkt in de praktijk met vol doende te zijn. Als nadeel van zo'n speciaal kenteken bewijs ziet men in kringen van auto verhuurders overigens wel het feit, dat straks ook de legale koper van de wagen kan constateren, dat het om een huur-auto gaat. Veel auto's, zo vertelde men ons, worden meest al na achttien maanden verkocht. In kringen van auto-verhuurders zou het op prijs worden gesteld, als het speciale kentekenbewijs „omge ruild" zou kunnen worden. Men kan zich echter voorstellen dat de toe komstige auto-kopers prefereren, dat de huur-auto zo'n speciaal ken tekenbewijs behoudt, opdat iedereen kan zien dat de auto uit de verhuur komt. Tenslotte weet men graag zo veel mogelijk over de „afkomst van zijn auto. Juiste cijfers over het aantal verduis terde huurauto's in Europa bestaan er nog niet: wel maakt een specia le commissie, die de verschillend» bonden van auto-verhuurders verte genwoordigt, op het ogenblik een studie over dit onderwerp. In Ame rika heeft men wél de beschikking over deze cijfers: een jaar bedroeg daar het aantal verduisterde en ge stolen automobielen bijna een half miljoen. In Europa, waar men, naar Ameri kaans voorbeeld, steeds gemakkelij ker overgaat tot het huren van een auto zonder chauffeur, wordt thans getracht de auto-kidnappers door internationale samenwerking op kor te termijn aanzienlijk méér in de wielen te rijden dan tot dusverre o.a. door de „luchtige" invoer- bepalingen het geval kon rijn. Het speciale kenteken dat Neder land thans overweegt kan daarvoor een welkom wapen zijn. (Advertentie) i /Ca «<0 A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5