NIEUWE HAARLEMSE COURANT NA STOPZETTING EXPORT: Prijs varkensvlees omlaag SPAAKS KONINGSHUIS VIERT OUDEJAAR IN LAUSANNE Juan Carlos: Vader eerst op Spaanse troondan pas ik 1 NATTE VOETEN Fanfani vraagt ontslag: storm as water Saigon ook voorstander van bestand PERSEoeUNITE En: Verder: Oudjaarsfeest kon. familie op Drakesteyn MORRIS lamsvacht jasjes Rumoer om Franco's opvolging Vandaag: cfwcofawfócfacmJc Drastischer daling nog te verwachten Inblikken Prof. Donkersloot overleden m Jongen (10) dood bij hardlopen <5EEF MIJ MAAR gl WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 Zacht met regen 89ste JAARGANG No. 32240 Ten huize van koningin Victoria-Eugénie weduwe van Spanje's laatste koning, Alfonso XIII, in Lausanne zijn thans de meeste van haar kinderen en kleinkinderen hijeen om oud en nieuw te vieren. Op de voorgrond links de Spaanse kroonprins, Don Juan, graaf van Barcelona, vervolgens van links naar rechts: koningin Victoria-Eugénie (geboren prinses van Battenb'erg, een kleindoch ter van koningin Victoria van Engeland), prinses Sophie van Griekenland echtgenote van Don Juan Carlos, oudste zoon van de Graaf van Barcelona) met op haar schoot het prinsesje Helena, prinses Maria van Bourbon-Beide Siciliën, echtgenote van de Graaf van Barcelona, en geheel rechts prins Alfonso van Borbón y Dampierre, de zoon van de oudste broer van de Graaf van Barcelona, die van zijn rechten op de troon afstand heeft gedaan. Op de achterste rij, van links naar rechts: prinses Margaretha van Parijs, getrouwd met prins Alfonso, Don Juan, Carlos, prinses Pilar, diens zuster en haar echtgenoot prins Gonzalès. 12 pagina's MADRID, 29 dec. (AFP) Prins Juan Carlos de Borbón y Borbón weigert generaal Franco op te vol gen als hij de plaats van zijn vader in nioet nemen bij de troonopvolging in Spanje. Blijkens een communiqué van het bureau van zijn vader, Don Juan, graaf van Barcelona, heeft Don Juan Carlos generaal Fran co kortgeleden meegedeeld dat hij zijn vader trouw is en hem beschouw als de rechtmatige drager van de Spaanse kroon Het communiqué doet een aanval op yerklaringen van de Spaanse minister van voorlichting en-toe risme, Manuel Fraga Iribarne, tegenover het Britse blad „The Times" volgens welke prins Juan Carlos door generaal Franco zou zijn voorbestemd om hem in de loop van 1966 op te volgen en de troon te bestijgen. UTRECHT 29 dec. Nu als gevolg van de radicale invoer verboden in Frankrijk, België en Duitsland de Nederlandse vee- en vlees-export nagenoeg stil staat (zoals wij gisteren in een groot deel van onze edities reeds meldden), kan de Nederlandse consument profiteren van de prijsdaling, waar men reeds lang naar heeft uitgekeken. De uit voer naar Italië heeft vanwege de beperkende bepalingen die reeds golden, eveneens in ver band met de hier heersende mond en klauwzeer, weinig betekenis. De slachtbedrijven zijn nu groten deels aangewezen op de binnen landse afzet. Om nu een redelijke omzet te bereiken hebben voort varende slagers reeds met ingang van vandaag de prijzen belang rijk verlaagd. In vele steden van ons land. De concurrent e met de supermarkten sp"""kt 1 De bekende zouaaf van de Pont de l'Alma in Parijs staat met zijn voeten in het water, ten bewijze, dat de Seine een bijzon der hoge stand heeft bereikt. WIJNHANDEL EEN BEGRIP VOOR FIJN PROEVERS AMINTOBE FANFANI SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN STA NIEUWE DAG Een oceaanfront passeert de komende twaalf uur met wat sneeHW en regn, gevolgd door een zachtere zuidwestelijke luchtstroom. Overdag 4 tot 6 graden, in de nacht geen vorst. Vooruitzichten: onbestendig met zachte lucht. DONDERDAG» zon: 08.48-16.» maan: 12 38-00.00 (Advertentie) niet duur vel heerlijk Onze TV-criticus Herman Hof huizen keek samen met Nico Scheepmaker, die zijn TV- meningen geeft voor een com binatie van zeven provinciale dag bladen en „Vrij Nederland" naar Toon Herman's One man-show. Na afloop traden zij, noodzakelijkerwijs, in discussie. Het resulteerde in een gezamenlijke recensie, in de vorm van een dialoog. Men zie daarvoor pagina 9. Mevr. dr. Meilink-Roelofsz blijkt de uitzondering op de regel dat archivarissen gedoemd zijn in bedompte, stoffige, lichtschuwe ruimten te werken. Zij heeft een inspectiereis gemaakt langs de archieven in ue Overzeese Rijksdelen. Weer terug in ons land blijkt zij minder onder de indruk van genoten licht en lucht dan van de allerjammerlijkste toestand waar in de archiefstukken zich bevinden. Witte mieren en kakkerlakken zijn er bezig „zwarte pagina's" weg te vreten. Zie pagina 5. Op pagina 2: Japanners hervatten onderzoek aan Zuidpool. Samenwerking beoosten Suez, Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 7: Santana boekt toch nog triomf. In de Spaanse hoofdstad acht men het dinsdag uitgegeven communi qué een zeer belangrijk document, omdat men er uit meent te kuunen opmaken dat de prins het standpunt van zijn vader deelt. Deze wijst de wet op de troonsopvolging van de hand omdat volgens hem de toekomstige koning zijn troon slechts kan bezetten uit hoofde van de legitimiteit en niet bij de gratie van het Franco-regiem, (legitimiteit: recht van een vorsten huis speciaal de Bourbons om de kroon als een onvervreemdbaar goed te beschouwen). Deze houding haalt een streep door de rekening van vele invloedrijke aanhangers van Franco, die dé zoon in de plaats van de vader wilden stellen. In het communiqué wordt verklaard dat, aangezien de uitlatingen van de minister van voorlichting niet zijn te gengesproken, verondersteld mag worden dat zij het standpunt van ge neraal Franco vertolkten. „Alleen de geschiedenis kan een ko ning voortbrengen", zo vervolgt het communiqué. „Er bestaat op het ogenblik geen andere rechtmatige ei genaar van de Spaanse kroon dan Don Juan de Borbón y Battenberg. Door hem zal daarom de enig moge lijke monarchie in Spanje moeten wor den hersteld". Het bureau van Don Juan ziet in deze manoeuvre een poging mi „op zettelijk verschil van inzicht teweeg te brengen tussen Don Juan en zün zoon Juan Carlos, waar echter geen sprake van is", aldus het communi qué. (Advertentie) TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts t vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is jekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 29 DEN HAAG, 29 dec. Aan nir. C. J. VAN ZEBEN is op zijn verzoek met ingang van 1 september eervol ontslag verleend uit zijn ambt van rechter in de arrondissementsrecht bank te Rotterdam, (Van onze verslaggevers) Blijkens advertenties van vandaag zijn grote Amsterdamse slagershedrij- ven, vooruitlopend aan een eventueel advies van het produktschap voor vee en vlees, overgegaan tot prijsverlaging Dit geldt vooral varkensvlees. Mage re hamlappen b.v. blijkens de adver tenties daalden vanmorgen naar 2.79. De prjjs daarvan was enige dagen ge leden nog 3.38. Schouderkarbonade moet nu ,t 1.98 per pond doen nadat men lange tijd van 2.75 tot bijna drie gulden heeft móeten betalen. An dere varkensvleesprodukten kosten in verhouding eveneens zo vee! minder. Wat het rundvlees betreft deelt men ons van betrokken, zijde mede, dat de medio december gewoonlijk optreden de prijsverhoging ditmaal is uitgeble ven. Indien na de tijdelijke maatre gel in de genoemde landen, het in voerverbod voortduurt zullen ook de rundvleesprijzen aan daling onderhevig zijn. Ais de kleinere slachtbedrijven hun winkelprijzen minder sterk verlagen komt dat omdat zij de grossiers niet kunnen uitschakelen zoals de grotere bedrijven dat doen. Het zal de consument niet in hoge mate interesseren, dat de uitvoer van vleesconserven nog wel mogelijk blijft terwijl hij van deze eindelijk binnen het bereik van bepaalde beur zen gekomen prijzen voor vers vlees, kan profiteren. Een Haagse slager, die bekend staat om zijn „scherp" gecalculeerde prij- zen. 'joeft zijn twintig filialen de op dracht gegeven de prijzen voor var kensvlees te laten zakken Hij hoeft nu per kilo ribstuk al vijftig cent min der te betaien. Het zijn vooral de kar bonades, die hierdoor goedkoper wor den. Naar de mening van de slager zullen wanneer het buitenland zich nog lang onwillig toont Nederlands var kensvlees te kopen de prijzen nog een stuk verder dalen. In Groningen zjjn de prijzen van uitgesneden varkensvlees bij vele sla gers rond 15 tot 20 cent per pond ge daald. Het betreft vooral vlees van de engros-slachterijen dat de slagers uit gesneden betrekken. Momenteel is er echter nog weinig aanvoer. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar is de markt altijd slecht. Er zijn er heel weinig die vee naar de markt brengen. Ver wacht wordt dat in de eerstkomende weken de daling van de varkensvlees- Prijs nog verder zal voortzetten. Nu lagen de prijzen in Groningen in ver houding met Amsterdam al vrij gun stig, met uitzondering van die in de uitgesproken volksslagerijen, die er in Groningen weinig zijn. „Heel de markt zakt in elkaar," al dus de woordvoerder van de grootste slagerij-onderneming in Eindhoven. De grote vleeswarenfabrieken houden dit zoveel mogelijk tegen door in ver sterkte mate vlees in te blikken doch ook zij kunnen de prijsdaling van var kensvlees niet tegenhouden. In het algemeen kan gezegd worden, aldus onze zegsman, dat de prijsda ling veertig tot tachtig cent per kilo bedraagt dan wel gaat bedragen. Dit geldt dan de inkoopprijzen, de ver koopprijzen in de slagerijen dalen minder scherp, daar de inkoopcalcula ties voor o.a. het indrogen van vlees en vervoerskosten niet minder worden on de normale winstmarges zowel voor de kleine als voor de grote sla gerijen niet verminderd kunnen wor den. In tegenstelling tot de prijsverlaging voor varkensvlees wordt het rund vlees duurder. De stijging bedraagt hier rond dertig cent per kilo. Dit is een gevolg van de momentele schaar ste aan rundvlees. De Rotterdamse slagers vinden het normaal, dat de consument profiteert van het importverbod. Zjj verwachten overigens geen sterke prijsdaling voor een langere termijn. Men verwacht dat de daling zich vooral in de gro te steden in het westen van het land, waar geslacht wordt, zal laten gelden. ERICA, dec. Op 15 februari legt de heer J. Boer, burgemeester van de gemeente Dalen in Drente zijn ambt neer in verband met zijn benoe ming tot directeur van het textielcon- cem „Mooi River Textiles" te Mooi- river, in Zuid-Afrika, waarheen hij op 11 maart vertrekt. (Vah onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. Het ko- ninklijk gezin zal oud en nieuw ten huize van prinses Beatrix op kasteel Drakesteyn vieren. Ook prinses Irene en haar man zullen hieraan d3elne- men. Zij zijn gisteren op Schiphol aan gekomen na een wintersportvakantie van een week in Oostenrijk. De var- loofde van prinses Margriet, de heer Van Vollenhoven zal eveneens de jaarwisseling op Drakesteyn meema ken. Prinses Margriet heeft hem gis teren afgehaald uit de Anna-kliniek in Leiden waar zijn been opnieuw gezet is. Mr. Van Vollenhoven zal een kor te rustkuur op Soestdijk houden om daarna in de kliniek terug te keren. Dezer dagen worden enige vrienden van prinses Beatrix en haar verloof de op Drakesteyn verwacht om daar het oudejaarsfeest, dat volgrt op een jachtpartij, mee te maken. Prinses Beatrix heeft gistermiddag haar ver loofde op Schiphol afgehaald toen de ze terugkeerde van een kort bezoek aan zijn moeder in Hitzacker. De koninklijke familie zal zoals wij gisteren in de meeste edities al meld den de wintersportvakantie weer in Lech in Oostenrijk doorbrengen. Het ligt in de bedoeling om daar om streeks eind januari voor twee weken naar toe te gaan. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen eerst naar Gstaad in Zwitserland gaan, waar zij elkaar in het begin van dit jaar hebben leren kennen om zich daarna bij het koninklijk paar en de prinsessen Margriet en Christina in Lech te voegen. Zoals wij al enige weken geleden berichtten zal de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall het bur gerlijk huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg voltrekken. Daarvoor zou burgemeester Van Hall eerst benoemd moeten worden tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Gisteren nu, heeft de gemeenteraad een voorstel bereikt om mr. Van Hall te benoemen. Advrtentie) HOFLEVERANCIER Gierrir; 34-38. telef. 10877. Haarlem (Advertentie) Voor een duurzame collectie SPECIAALZAAK GRAMMOFOONPLATEN SOUND PAARlAARSitEG 6. HAARLEM Een goede weg naar betere klank Dominicanen Congar, Chenu en Sehil- lebeeckx. II Borghese blijkt nu plotse ling tot de eer der altaren verheven, waarop het bloed van gevallen minister gesprenkeld wordt! Het verhaal is dit: mevrouw Fanfa ni, die een grote verering heeft voor het wonderlijke enfant terrible en de wellicht profetische La Pira heeft het onmogelijke geprobeerd terwille van de acties van haar man, onder meer voor de oplossing van de oorlog in Vietnam, en de persoonlijke bemidde lingspogingen van de oud-burgemeester van Florence. Zij nodigde La Pira uit en bracht hem in contact met een redactrice van II Borghese, die zich voordeed als een zoekende ziel. Fanfani heeft nog onlangs moeilijk heden gehad. In een gedachtenwisse- ling met het weekblad de Espresso zou hij, notabene voorzitter van de Assemblee der Verenigde Naties, ver klaard hebben, dat Italië er verkeerd aan zou doen tegen de opname van rood China in de Verenigde Naties te stemmen en dat de steun van Italië aan Amerika inzake de oorlog in Viet nam onjuist was. Prompt daarop stem de de Italiaanse delegatie in de Ver enigde Naties tegen de opname van China en bleek vóór de houding van Amerika in de Vietnamese oorlog. Fan fani zat met dit interview lelijk in d« nesten en op de bekende politieke ma nier heeft men dit goedgepraat. Fanfani is ijdel en hij mist de Ita liaans-vriendelijke soepelheid, maar hij is een uiterst intelligent en krachtig bewindsman, iemand die voor geen honderd kritieken a la Borghese een stap doet naast de weg die hjj voor zich ziet. Het ontslag zou onherroepe lijk zijn, de brief aan de minister-pre sident doet evenwel een beetje denken aan de inheemse dramatische poses van degenen, die een eind aan hun le ven willen maken, maar toch maar een uur tevoren dit aan een goede vriend aankondigen, zodat de hulpploe gen nog juist op tijd komen om het onheil te verhinderen. Fanlani vroeg zijn ontslag op 6 januari te laten ingaan, opdat hij op de vijfde nog de gelegenheid zou hebben voor de kamer commissie buitenlandse zaken zijn da den en positiename te kunnen verkla ren en verdedigen. (Van onze correspondent) ROME, 29 dec. De gezapige feest rust in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar is in Italië verstoord door een enorme klap. Fanfani, momenteel voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties, heeft zijn ontslag aangebo den als minister van buitenlandse za ken. De redenen daarvan zijn, zo schrijft hij aan premier Moro, „onjuis te en ongegronde beschouwingen en oor delen van een vriend en het onver wacht initiatief van een mijner fami lieleden". waardoor twijfels rezen over de daden van de minister van buiten landse zaken en het werk van de re gering geschaad wordt. Fanfani wil elke onzekerheid over de ernst, waar mee Italië zijn plichten en internatio nale activiteiten opvat, uitbannen on der de Italianen en de buitenlandse vrienden van zijn land en hij heeft deswege zijn portefeuille teruggegeven. Premier Moro heeft het ontslag in middels geweigerd. Als men zich afvraagt wat er in 's hemelsnaam gebeurd is, lijkt het verhaal er een uit een commedia dell'arte of uit de koker van Goldoni. De vriend is La Pira, het familielid mevrouw Fanfani en de publikatie der onjuiste beschouwingen vindt men in de Borghese van deze week, een week blad dat uitmunt door oer-conservatie- ve, neo-fascistische denkbeelden en door plaatjes van bijzonder blote juf frouwen. Als leiders hun functie had den moeten neerleggen wegens kritiek in de Borghese dan waren die, om van alle anderen niet te spreken, Paus Jo annes en minstens tweederde van de op de voorgrond getreden Concilie vaders, waaronder onze eigen Alfrink en „rood-revolutionaire ondergravers der waarheid", als de „marxistische" SAIGON, 29 dec. (Reuter, UPI) In regeringskringen in Saigon wordt verklaard, dat de Zuidvietnamese re gering van plan is een bestand van heid van het boeddhistische nieuwjaar, vier dagen af te kondigen ter gelegen- dat volgende maand wordt gevierd. Dit besluit zou niets uitstaande heb ben met het gisteren gelanceerde voorstel van de Vietcong aan Saigon tot een bestand van 19 tot 23 januari. Inmiddels is de Amerikaanse vice- president Hubert H. Humphrey, die een reis door het Verre Oosten maakt vandaag besprekingen begonnen met premier Eisako Sato van Japan. Bij de besprekingen waren tevens de Ame rikaanse ambassadeur in Tokio, prof. Edwin O. Reischauer, en de naaste medewerker van president Johnson, Jack Valenti, aanwezig. De Amerikaanse minister van ar beid W. Willard Wirtz tracht te be middelen bij een staking in de Olin Mathdeson Chemical Co.fabriek in East Alton, Illinois, die praktisch het al leenrecht heert op aanmaak van mu nitie voor kleine wapens, die op grote schaal in Zuid-Vietnam wordt ge bruikt. Het Pentagon heeft aangezegd, dat de staking snel moet eindigen wil de Amerikaanse oorlogsinspanning in Zuid-Vietnam niet emsitg worden af geremd. MOSKOU In Moskou is bekend gemaakt, dat binnenkort een Russi sche delegatie, onder leiding van Alexander Sjelepin, lid van het Rus sische partijpresidium en volgens waarnemers een der belangrijkste lei ders in de Sovjet-Unie, naar Hanoi zal vertrekken. De reis geschiedt op uitnodiging van partij en regering van Noord-Vietnam. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. De 10-jarige Martin Deegen uit Amsterdam is gis termiddag plotseling gestorven, toen hjj met twee vriendjes een hardloopwed strijd hield In het Rembrandtpark in West. De doodsoorzaak moet nog wor den vastgesteld. De beide andere jongens zagen Mar tin plotseling vallen. Zij waarschuwden voorbijgangers die op hun beurt ijlings de politie en de GGD waarschuwden. Het stoffelijk overschot van de jongen is naar het Wilhelminagasthuis ge bracht AMSTERDAM, 29 dec. In het crematorium te Velsen is in alle stil te verast het stoffelijk overschot van prol. dr. N. A. Donkersloot, hoogle raar in de algemene en vergelijken de literatuurwetenschap aan de uni versiteit van Amsterdam. Prof. Don kersloot is zondag, tweede kerstdag, in de Centraal Israëlitische Zieken verpleging na een langdurige ziekte op 63-jarige leeftijd overleden. Nicolaas Anthonie Donkersloot die schreef onder het pseudoniem Antho nie Donker, werd 8 september 1902 te Rotterdam geboren. Prof. Donker sloot was enkele jaren leraar aan het Lyceum Alphinum te Zuoz (Zwitser land). In 1936 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de gem. universiteit te Amsterdam. Van 1945 tot 1949 heeft hij zitting gehad in de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Prof. Donkersloot was voorzitter van de Vereniging van letterkunde en redac teur van De Nieuwe Stem. Na de oor log regelde hjj aanvankelijk de kunst- zuivermg. Behalve een aantal essays en dichtbundels verschenen van hem enige toneelstukken en een roman. (Advertenties) Bartsljorlsstr., Haarlem, tel 15352 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 93 Amsterdam (Advertentie) NYLON TAPIJT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1