Piet Vincent over het eharnaste We voelen ons gewurgd Leerlingen hinderen elkaar in gehorige vertrekken Leerkrachten 50 onderrichten leerlingen thuis Eerste paal voor Witte Kruisgebouw Busje kantelt door gladheid Tienjarenplan kost tweeëneenhalf miljoen Restauratie Oude St. Bavo Haarlem Mari Andriessen maakt nieuw beeld van t Gemeenteraad van Lisse A. van Doorn hoofd vleeskeuringsdienst Werk voor verkeers- commissie Politie verbaliseert vuurwerk- verkopers n oo Vrouw vergat pannen op het vuur Opening 1 januari 1066 NIEUWE DAG TAX113000 REL TIJDENS NACHTMIS IN PRAAG EL .mm Politie offert tuin aan verkeer Kerstboom verbranding in Lisse Gezin vlucht uit bijna invallend huis Prettige feestdagen met FRISDRANKEN VRIENDELIJK BEDANKT „DE SPAARNESTAD" V.V.V. Hillegom peilt opinie 33 Zeegras WOENSDAG 29 december Nieuwbouw Confrontatie ECHTE WALES ANTRACIET Brand in Haarlem NIEUWE DAG WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 PAGINA 3 Zo op het oog is „Toonkunst" gevestigd in een imposant gebouw. Het pand neemt een waardige plaats in temidden van al die van welstand getuigen de gevels aan de Nieuwe Gracht in Haarlem. Nu is het patriciërs huis op nummer 41 ook geen ver vallen krot. Het is ouderwets on verwoestbaar gebouwd; marmeren schoorstenen in vrijwel ieder ver trek en een monumentaal trap penhuis zorgen er voor de klas sieke sfeer, die zo wenselijk is bij de opleiding van jeugdige muzi kanten. Twee factoren echter maken het gebouw ongeschikt voor het gebruik als muziekschool door de Maatschappij ter Bevordering'van de belangen van de Toonkunst, in de volksmond alleen met het staartje van de lange naam be titeld. De eerste factor is de ge horigheid (Zo gehorig als een flatgebouw zou een treffende ver gelijking zijn) en de tweede is het chronisch gebrek aan ruimte. Of, om het met de kernachtige be woordingen van directeur Piet Vincent te zeggen: „We voelen ons bijna gewurgd". Monumentaal trappenhuis: klassieke sfeer ontluisterd door kakofonie. WASSERIJ DUYN HAARLEM, 29 dec. In 1966 reeds hoopt men te beginnen met het herstel van het Interieur van de Oude St. Bavo-kerk aan de Grote Markt. Naar de president kerkvoogd, de heer M. Marcelis Hartsinck vanmorgen meedeelde zal een aanloopkapitaal nodig zijn van tweehonderdduizend gul- Chinees-Indisch Restaurant Kruisstraat 16 Haarlem Telefoon 02500 20985 Voor ons restaurant hebben wij de beste koks van Hongkong aangetrokken. Wij bieden U eenvoudige en exquise Chinese en Indische gerechten. In ons 'CHINEESPALEIS' voeJt ook Uzich een 'keizer'. Komt U zich eens overtuigen? DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs A. i. Cuppen WÊÊÊT^ Muziekles onder de hanebalken. den. De totale restauratie zal een bedrag vergen van tweeënhalf miljoen gulden. In de kosten hoopt de kerkvoogdij subsidie te ontvangen van Rijk, provincie en gemeente. Toonkunst kan bogen op een eeuw historie. In een pand aan de Lange Veerstraat in Haarlem werden honderd jaar geleden de belangen van de toon kunst voor het eerst bevorderd. Maar door de hoofdleraren en mijzelf gege ven." Deze rijkserkenning is er ook verant woordelijk voor, dat nu nog meer leer grage aspirant-muzikanten zich tot Toonkunst" voelen aangetrokken. Zij is een merkartikel geworden. Uitbrei ding van het aantal leerlingen is even wel met de huidige accommodatie on mogelijk. Het succes van Toonkunst is Schalkwijk en één in Haarlem-Noord. „Het gebeurt nu wel eens dat, als er een les uitvalt, de leerlingen uit alle hoeken van de stad voor niets komen. Regen en wind trotseren ze voor hun uurtje muziekles. Uit Spaarndam, Haarlemmermeer en noem maar op, komen ze tevergeefs. Een telegram is dan vaak het enige middel om de mensen al die moeite en teleurstel- tiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiin omdat er aan de Nieuwe Gracht geen plaats is. „Dat pleit voor de uitste kende verstandhouding op onze school", zegt Piet Vincent. „Maar niettemin vormt het een te zware belasting voor de leerkrachten. Soms zelfs moet de huiskamer van de administrateur, die een paar vertrekken van de school met zjjn gezin bewoont, als lesruimte ge schikt worden gemaakt. De ruimten on der de hanebalken zijn haast geen uur onbezet, alhoewel je daar nauwelijks meer van lokalen kunt spreken." Om te demonstreren hoe gehorig het gebouw is, slaat hij een paar vertrekken verderop een akkoord aan. De tonen galmen door het hele huis. „Vooral met instrumenten, waarvan het geluid nog al penetrant is, bezorg je (ie leerkrach ten en leerlingen in de andere vertrek ken veel last. We hebben alles zoveel mogelijk geluiddempend gemaakt. De muren zitten vol met zeegras, maar het helpt niet." Tijdens het gesprek met Piet Vincent in het gebouw van Toonkunst, moest er vier keer van kamer woeden gewisseld. Om de paar minuten kwam er iemand binnen, die hljj was beslag op het ver trek te kunnen leggen. De enige toegan kelijke ruimte was op het laatst het trappenhuis. Daar, temidden van een kakofonie van gitaar-, piano- en viool klanken, sprak Piet Vincent over zijn huisvestingsmoeilijkheden. Maar als woorden ergens in het gro te. tien vertrekken tellende huis, over bodig waren geweest, dan was het daar op die trap, waar leerlingen op- en af renden en waar achter elke gesloten deur een leraar moeite deed om te ver geten, dat muren oren hebben. En toch heeft dat slecht behuisde Toonkunst ta lenten afgeleverd als Hans Osieck, Pe ter de Kleer, Alwin Bar. Leendert Hu- ges en vele anderen. Bijkoaar is een lesruimte niet het enige zaligmakende. Of zou het toch aan die klassieke sfeer liggen, die er je bijkans van de muren kunt scheppen? (Advertentie) AM STERDAM SE VAART 20 TFI.. 11053 VOOR DE FIJNE WAS NIEUW-VENNEP, 29 dec. Don derdagmiddag om hall' drie, zal in Nieuw-Vennep de eerste paal worden geslagen voor het Witte Kruisgebouw. Het geboinv komt te staan aan de Beinsdorpstraat. De eer om de eerste paal in de grind te slaan is weggelegd voor de heer F. G. Alkemade, kring- voorzitter van hei Witte Kruis in Nieuw-Vennep. Na afloop van de plech tigheid wordt een bijeenkomst belegd in hotel „De Gouden Leeuw". HAARLEM, 29 dec. Vanmorgen omstreeks half zeven is een busje met drie bouwvakarbeiders tengevolge van de gladheid geslipt op de Westelijke Randweg nabij de Pijlslaan. Het busje kantelde en de drie inzittenden, af komstig uit Beverwijk en Haarlem, kregen lichte verwondingen. Zij wer den voor onderzoek gebracht naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Het busje werd nagenoeg geheel vernield. Advertentie) ,99 99 UiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiHiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiijiiiiiiimmiiiiiiiiMii dat is dan ook het enige wat er uit de Lange Veerse periode bekend is. En kleine halve eeuw terug verhuisde Toonkunst met zjjn aanhang van 200 muziekminnende leden naar de Nieuwe Gracht. En het begon aan een gestadige aflevering van beroemdheden. Als de Maatschappij nu nog twee honderd leerlingen had gehad, was er geen vuiltje aan de lucht geweest. De leerlingen zouden op verschillende tijd stippen in de schone kunst worden on derricht of anders zo ver van elkaar hun vingeroefeningen mogen uitprobe ren, dat geen muzikaal oor er door kon worden beproefd. Maar het geval wil, dat Toonkunst thans 1.200 leden heeft: 60 leerlingen voor de vakopleiding en 1.140 voor het normale onderricht. Nog geen half jaar geleden heeft de school van Piet Vincent de rijkserken ning gekregen. Een waardering met praceische voordelen, want de A-exa mens en de proeven van bekwaamheid mogen nu door eigen leerkrachten wor den afgenomen. Maar het is voor de insiders meer een erkenning van kwa liteit. Vandaar dat de directeur, be scheiden als hij is, zegt: „Schrijf alsje blieft niet, dat het mijn werk is. Dat is niet waar. Het is veel meer het resul taat van het voortreffelijk onderwijs, NIEUWE HAARLEMSE COURANT 89ste jaargang no. 32240 en CHEF REDACTIE HAARLEM: W. P. N. Helversteijn telefoon redactie: 215 44; administratie: 2 08 00; adverten ties: 215 43; postgiro 14 34 80 BEZORGING: klachten bij niet- bezorging overdag tot 19 uur ('s zaterdags 16-18 uur) tele foon 2 08 00 BUREAU: Smedestr. 5 HAARLEM, ABONNEMENTEN: per week f 0,90; per maand f 3,90 (exclusief incas sokosten); per kwartaal ƒ11,70 (exclusief Incassokosten). ADVERTENTIES: dertig cent per milllmeterhoogte. OMROEPERS: twintig cent per millimeterhoogte. trouwens niet te danken aan een ge slaagde advertentiecampagne. „Wij doen al jaren geen moeite meer om leerlingen aan te trekken", zegt de heer Vincent. „Het gaat nu vanzelf." De toestarid heeft de aandacht van het gemeentebestuur getrokken. Raads leden hebben tijdens de begrotingsbe handeling op de gebrekkige behuizing van de muziekschool gewezen. „Kan daar nu niets aan gedaan worden?", werd er gevraagd. De ideale oplossing zou een nieuw gebouw zijn. De finan ciële positie van de gemeente Haarlem laat een dergelijke aanslag op het bud get niet toe. Daar komt nog bij, dat Toonkunst geen gemeentelijke instel ling is. De heer Vincent zelf is niet eens zo happig op een nieuw huis voor zijn school. „Het plan gaat eerst vijf jaar in de ijskast. Daarna wordt het ontdooid, bestudeerd en het slot van het liedje is, dat het plan naar de prul- Iemand wordt verwezen. En ondertus sen zitten wij hier nog steeds met een groeiend gebrek aan ruimte. Ik zie meer in de aankoop van een ander pand. Het hoeft niet nieuw te zijn, al leen maar groter." Ook dat idee is al uit den treure op zijn realiseerbaarheid beproefd. „We hebben alle lege huizen van enig for maat bekeken. Geen enkele voldeed aan onze kwaliteitseisen en prijswen- sen." De heer Vincent is echter een optimist gebleven. Ondanks de tegen slagen van de afgelopen acht jaren heeft hij zich op een nieuw plan ge worpen; de decentralisatie van Toon kunst. Centraal punt van de school zou volgens hem het huidige pand aan de Nieuwe Gracht moeten blij ven. In de buitenwijken van Haarlem zouden dan dependances moeten wor den gesticht. Bijvoorbeeld één in i Advertentie) WENEN, 29 dcc. (UPI) Onge veer 3.000 Tsjechische jongeren heb ben geprobeerd de nachtmis in de St. Jacobskerk in Praag te verstoren door een poging te doen de kerk zingend en schreeuwend binnen te dringen, zo heeft het officiële Tsjeehische persbu reau CTK eerst dinsdag meegedeeld. Na enige tijd wist de politie de rust te herstellen. Dank zij het ingrijpen van de politie werd voorkomen dat twee vrouwen onder de voet werden gelopen, aldus CTK. Tien iongelui zijn voor de politierechter verschenen en veroordeeld tot flinke boetes. Twee echter weigerden te betalen. ling te besparen. Als ze hun lessen wat dichter bij huis zouden kunnen krijgen, zou dat bezwaar minder zwaar tillen." Voorlopig beperkt de decentralisatie- uit-nood zich tot het dankbaar gebrui ken van de lokaliteiten in de HBS aan de Zijlvest en de Decrolyschool aan de Smedestraat. Het is duidelijk, dat het gebrek aan ruimte in het hoofdgebouw bij deze „decentralisatie" voorop stond. De leerkrachten worden ook privé met de iokaalnood geconfronteerd. Er is on derwijzend personeel, dat meer dan vijf tig leerlingen bij zich thuis ontvangt. LISSE, 29 dec. Dinsdagavond heeft de raad van Lisse een korte ver gadering gehad van ruim een uur. De heer A. van Doorn, adjunct-directeur van het openbaar slachthuis te Gro ningen, werd benoemd tot keurings dierenarts, hoofd van dienst der Vleeskeuringsdienst kring Lisse, mede omvattende de gemeenten Hillegom, Sassenheim, Voorhout en Noordwnker- hout. Het voorstel tot het geven van straat namen in de Poelpolder ontlokte enige gedachtenwisseling. In eerste instantie werd besloten om de eerst gereed ko mende straten namen van kunstenaars te geven en voor het overige zal het college, rekening houdend met de wen sen van de raad, met een concreter voorstel komen. Een niet op de agenda voorkomend punt was de suggestie van de voor zitter om in Lisse te komen tot het instellen van een „verkeerscommissie", in welke commissie niet alleen raads leden zitting behoeven te hebben, maar ook andere personen uit de burgerij. De zitting werd afgerond met de be- ■.y.Vw.-. spreking van het voorstel om een per ceel grond in de Poelpolder te verko pen aan een bouwmaatschappij voor het bouwen van 21 patio-woningen. De ze woningen vallen geheel buiten het woningcontingent. De koopsom van de ze woningen (soort bungalowtype) ligt vermoedelijk ongeveer tussen 70.000,- en 80.000. Ook van buiten Lisse kan men een dergelijke woning machtig worden. Ging de benoeming van de Keurings veearts er zonder bespreking door, iets anlers lag het met de straatnamen voor de Lisser Poelpolder. B. en W. hadden voorgesteld om namen van vo gels (poldervogels), bomen en kunste naars te geven. Ir. Paardekooper (KVP) vond het jammer, dat geen rekening is gehouden met de wensen en gedachten van de heer Hulkenberg, de historietekenaar van Lisse bij uit nemendheid, die een geheel plan had opgemaakt waarin sterk naar voren kwam de binding aan de historie van Lisse. Men sprak zelfs van vierhon derd namen, die uit de historie be kend zijn. De voorzitter zei dat de namen uit de oude historie de inwoners zo weinig aanspreken en vaak moeiljjk zijn bij uitspreken en schrijven. Toch zal nader contact met de heer Hulken berg worden opgenomen. Bij het punt verkeerscommissie merk te de voorzitter op, dat de verkeers problemen in Lisse steeds moeilijker worden. Een knelpunt wordt wel de Kanaalstraat. Aan een éénrichtingver- keer zal wel niet te ontkomen zijn. Wanneer de plannen in de Poelpol der doorgaan, komen daar 21 wonin gen. die nu niet direct voor iedereen beschikbaar zijn wat de prijs betreft! Wanneer de koopsom voor deze vrij te betrekken huizen zo tussen de f 70.000 en 80.000,- ligt, dan ligt dit niet bin nen ieders bereik. Het worden wonin gen van een bungalowtype in blokvorm met veel plantsoen en een waterpar tij. In dit verband vroeg de heer Paar dekooper eens een exploitatie-opzet van de gehele Poelpolder te ontvangen. Daaraan wordt gewerkt. HAARLEM, 29 dec. De nadering van de jaarwisseling is ook bij de poli tie goed merkbaar. Tegen een 46-jarige winkelier is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder vergunning voor handen hebben van vuurwerk. Enige baldadige jongelui die voorbijgangers lastig vielen met de lichte projectielen zetten de politie op het spoor. Een 42-jarige winkelierster kreeg een proces-verbaal wegens het verkopen van- vuurwerk aan een kind beneden de leeftijd van achttien jaar. In beide gevallen heeft de politie de gehele voorraad vuurwerk in de winkels in be slag genomen. Een textielzaak uit de binnenstad wilde per advertentie suggereren dat de uitverkoop al was begonnen. Dit be tekent een overtreding van de wet op de uitverkoop. De eigenaar werd gever baliseerd. HILLEGOM, 29 dec. Omdat het verkeer vanuit de Raadhuisstraat naar de Hoofdstraat moeilijk verloopt op pert het gemeentebestuur het plan een deel van de tuin bij het politiebureau te verkleinen en dat gedeelte bij de weg te trekken. Zo wordt er ieder jaar een deel van de geringe groenbe- planting aan het verkeer geofferd. LISSE, 29 dec. Het comité Acti vering jeugdwerk heeft van burge meester en wethouders van Lisse toe stemming ontvangen op zaterdag 8 januari een kerstboomverbranding te houden op het open terrein naast het nieuwe Groene Kruisgebouw. Het feest begint om half vijl 's middags. De jeugd kan de kerstbomen aandragen tussen half vier en half vijf. Ieder die een kerstboom meebrengt krijgt een gratis lot met kans op mooie prijzen. Voor de veiligheid zul len politie en brandweer aanwezig zijn. Het comité heeft tijdens de kerstva kantie een tekenwedstrijd gehouden via de scholen. De kinderen van de hoogste klassen hebben driehonderd vellen tekenpapier voor deze wedstrijd aangevraagd. Een jury zal de inge zonden tekeningen beoordelen. Ook hieraan heeft het comité aardige prij zen verbonden. HAARLEM, 29 dec. Het uit drie personen bestaande gezin van de 27- jarige chauffeur J. Been van de Am sterdamse Vaart moest gisteravond hals over kop zijn woning verlaten omdat het huis op instorten stond. De chauffeur woont met zijn 22-jari- ge vrouw en zijn eenjarig dochtertje boven de garage die verhuurd is aan zjjn vader. Het toch al bouwvallige huis op nummer 112 is door sloop van de percelen 114 tot en met 120 nog wan- keler komen te staan. Man, vrouw en kind hebben vannacht od het politie bureau geslapen. Zij hebben hun wo ning verlaten op advies van bouw- en woningtoezicht die gevaar van instor ten niet denkbeeldig achtte. (Advertentie) De Oude St. Bavo is dringend aan een drastische restauratie toe. Op korte termijn zullen er maatregelen genomen moeten worden anders is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat eerlang de kerk gesloten zal moeten worden. Op het ogenblik ondergaat de toren, die eigendom is van de gemeente Haarlem, een ingrijpende restauratie. Het hoge kerkdak heeft eveneens een grote beurt gekregen, waarvoor de Hervormde Gemeente een bedrag van een half miljoen gulden op tafel heeft moeten leggen. Thans moeten de lage daken nog hersteld worden. Een onder zoek heeft echter uitgewezen, dat het interieur in een vervallen staat ver keerd. Vocht heeft in de loop der jaren verwoestende sporen achtergelaten: brokken kalk laten los, de pinakels op de daken dreigen een gevaar voor de omgeving te gaan vormen en de gra ven in de kerk zakken steeds meer weg. Het beeld van St. Bavo in de top gevel van het zuidertransept, is door storm en wind zodanig verminkt, dat het onherkenbaar geworden is. Naar verluidt, zou de kunstenaar Mari An driessen gaarne de opdracht op zich nemen om de Oude St. Bavo een nieuw beeld van zijn patroonheilige te geven. Voor de grootscheepse restauratie heeft de kerkvoogdij alle steun van de rijks dienst voor Monumentenzorg. De kerk voogdij rekent erop. dat als het ge vraagde aanloopkapitaal inderdaad bij eengekregen wordt, de restauratie in totaal tien jaren zal duren. Er is nu een ere-comité gevormd, waarin de burgemeesters van Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, Haarlemmermeer, Velsen en Haarlemmerliede-Spaamwoude zit ting hebben. Ook de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. Kra- neburg heeft zich bereid verklaard toe te treden tot het comité waarin tenslot te ook nog zitting heeft mr. Hotke, directeur van de rijksdienst voor Mo numentenzorg. Voorts hebben in een werkcomité zit ting genomen de Haarlemse wethou ders Happé en Geluk, ir. Fuykschot van Openbare Werken, de beeldhou wer Mari Andriessen, prof. Zwiers, prof. Ter Kuile uit Delft, de heer Bentz v.d. Berg, directeur van Hoogovens, de aannemer van Hattum, de tekenaar Aart van Dobbenburg. mr. F. Heerkens Thijssen uit Aerdenhout, de heer M.J. Bierens de Haan. de dijkgraaf van Rijn land mr. Schokking, de heer van Bos- sum Buisman, conservator van het Teylersmuseum, mr. J.W. de Jong Schouwenburg, directeur van het Con certgebouworkest, jhr. van Lennep uit Aerdenhout, de heer N. Thierry de Bye Dolleman, de architect van de restau ratie H.W. van Kempen en de heer Marcelis Hartsinck. Architect van Kempen heeft een fraaie brochure samengesteld, die met tal van foto's is geïllustreerd. Daaruit blijkt duidelijk hoe dringend de Oude St. Bavo gerestaureerd moet worden. Door middel van verschillende acties wil de kerkvoogdjj proberen het aan loopkapitaal van twee ton bij elkaar te brengen. (Advertentie} Dankbaar zijn wij onze klanten, vrienden en bekenden voor het in ons gestelde vertrouwen in 1965. Moge 1966 voor U in alle opzichten gelukkig en voorspoedig zijn. „VICTORIOUS" „SEVEN SISTERS" en „CORNNIC" kunnen U daarbij in belangrijke mate helpen. OOK HOLL. en DUITSE ANTRACIET Alléén wij hebben ze. FRIESE VARKENMARKT 4 (Spaarne, naast de spoorbrug) Telefoon 14164-19494 HAARLEM, 29 dec. Gistermiddag ontstond een begin van brand op de bo- venetage van een pand aan de Borneo straat. De bewoonster was tijdens een gesprek vergeten dat er nog drie pan nen op het vuur stonden. Vermoedelijk is een van de pannen overgekookt. Het gastoestel raakte in brand en gasslan gen brandden door. Eerst toen ze brandlucht rook kwam de bewoonster in actie. Z(j wist het vuur zelf te blus sen, maar toen was er reeds voor een kleine honderd gulden schade ontstaan in de keuken, waar een groot deel van de muren was geblakerd. De Haarlem se brandweer is nog wel uitgerukt en bij het nablussen behulpzaam ge weest. HILLEGOM, 29 dec. Het ligt in de bedoeling van de V.V.V. Hillegom om in januari een vergadering te beleg gen waarop belangstellenden hun wen sen kenbaar kunnen maken, vooral be treffende het vreemdelingenbezoek tij dens het seizoen. De V.V.V. stelt het op prijs als vragen en wensen reeds nu kenbaar worden gemeekt door deze op schrift te stellen en in te leveren bij het secretariaat Van den Endelaan 120.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3