bijvoegsel Vanavond: 3 miljoen vuurpijlen de lucht in Eeuwenoud vermaak van Chinese herkomst IV E MANNEN van de brandweer en poli tie denken op de laatste avond van het oude jaar aan andere dingen dan alleen aan oliebollen en bisschopswijn. Zo tegen twaalf uur, als wij allemaal iets on rustigs over ons krijgen bij het naderen van die onvermijdelijke drempel in de tijd, wor den de leden van deze beide korpsen be vangen door een extra spanning, een bij zondere geladenheid, want'elk ogenblik kan nu de telefoon rinkelen: brand in de Jansenstraat, ongeluk op het Pietersplein, relletjes in de Klaassenlaan. 31 DECEMBER 1965 Vermaak OpbEoei Meer omzet HANS STEVENS Vuurwerk mag, terecht, niet verkocht worden aan personen beneden 18 jaar. Een hard gelag voor de zich voor deze winkel verdringende jeugdige schare. NAARMATE we vorderen in de twintigste eeuw wordt de jaarwisseling telkens mgt luider gerucht begeleid.. Steeds grotere groepen spelen in het eerste uur van het nieuwe jaar letterlijk met vuur, en alle waarschuwingen ten spijt zijn ongelukken daarbij niet te voor komen. De lucht zal vanavond weer met vuurpijlen doorkliefd worden. Er valt geen pijl, par don, peil op te trekken hoeveel het er zullen zijn, maar een des kundige schatting gewaagt van 2% tot 3 miljoen. Myriaden keu kenmeiden zullen het op een gil len zetten, en wanneer alle ka nonslagen waarmee het nieuwe jaar wordt opengescheurd, op één en hetzelfde ogenblik zou den ontbranden, was de explosie tot in China, bakermat van het vuurwerk, te horen. En het valt dus te begrijpen, dat tal van ge harde brandweerlieden en geoe fende politie-functionarissen met enige huiver vanavond de drempel overstappen, het ru moerige 1966 tegemoet. .Uw vrouw begrijpt mij niet! Spelen NIEUWE DAG voorsprong moeten afstaan aan Amerika en de Sovjet - Unie, maar atoom- en waterstofbommen zijn niet bepaald voor vreedzaam gebruik bestemd, en daarover wil len we hier vooral hebben- Want al gaf het vuurwerk van de oude Chinezen dan ook flinke knallen, en zaaiden ze wat paniek in de ge lederen van de vijand, meer dan lawaaiig speelgoed was het eigen lijk niet. De bommetjes zelf richt ten verder geen schade aan. Wel maakten de Chinezen uiteraard gebruik van de ontzetting waar mee de tegenpartij geslagen was bij het zien van het vuur en het vernemen van de explosie. Maar we moeten aannemen, dat het resultaat, volgende uit een be paalde menging van zwavel, sal peter en houtskool, door de uit vinders en het publiek eerst en vooral beschouwd werd als een fascinerend spel, als amusement. Diezelfde bekoring is door de eeuwen heen op óns overgegaan. Vuurwerkprogramma's zijn nog altijd kijkspelen van de eerste or de. Het badseizoen van Zandvoort, Noordwijk en Scheveningen zou niet compleet zijn zonder het gran dioze spektakel van een knette rend vuurwerk. Haendel voelde zich niet te groot om speciale mu ziek te maken voor het vuurwerk dat in 1749 in Londen werd afge stoken ter viering van de vrede van Aken. Uit het vuurwerk als vermaak ontwikkelde zich later de toepas sing van buskruit voor oorlogsdoel einden. Een der eerste minder vreedzame resultaten van de ex perimenten der antieke volkeren was het Griekse vuur, waarvan beweerd werd dat het onuitblus baar was. Dit gevreesde wapen werd vaak tijdens zeeslagen ge hanteerd. Vermoedelijk beston den de ingrediënten die dit vuur brandend hielden, uit stoffen als harsen, pek en zwavel en vorm den zij tesamen een niet-explosief mengsel- Alexander de Grote zou tijdens een van zijn expedities in Indië met vuurwerk kennis heb ben gemaakt en hevig ontsteld zijn geweest. De kunst van het vuur werk maken heeft zich in de oud heid snel verbreid en ook de ex plosieve kracht is vroeg onder kend, zonder dat men er echter veel mee wist aan te vangen. Stra tegisch bleef het buskruit vrij wel zonder waarde. Dat werd an ders toen de Duitse monnik Bert- hold Schwarz omstreeks 1250 in zijn vijzeltje roerde en tijdens dit werk verrast werd door een enor me ontploffing. Het kritieke meng sel van 1 deel zwavel, twee de len houtskool en zes delen salpe ter had de eerwaarde heer geopen baard dat men zich met dergelijk duivelswerk licht de vingers kon branden. Schwarz geldt nog altijd als de ontdekker van het buskruit, maar zolang de Russen niet van zich laten horen, moeten we aan nemen dat hij in China zijn voor beeld vond. Sindsdien hebben de donderbussen hun intrede op het slagveld gemaakt. Maar Schwarz' herontdekking betekende oo*. een opbloei van het vuurwerk als kijkspel. Want of het nu gaat om een patroon voor een geweer of een patroon voor een vuurpijl, in beide gevallen dient als voornaamste bestand deel het buskruit. Gaandeweg kwam ook de herinnering terug aan wat de oude Chinezen des tijds aan kennis van vuurwerk had den verzameld. China heeft trouwens lange tijd zijn reputatie op dit gebied kun nen handhaven, want de ontdek kingsreiziger Marco Polo, die van 1271 tot 1295 in dit land vertoef de schreef nog dat de Chinezen ware tovenaars waren, in staat tot wonderlijke kunsten en begoo cheling met allerlei magische mid delen- Zij wisten precies, welke chemicaliën zij aan het buskruit moesten toevoegen om kleur te verkrijgen en ook de kunst om, door toevoeging van metaalsplin ters aan het mengsel, schitteref- fecten te bereiken, was hun bekend. Tot op de dag van vandaag voor ziet het Verre Oosten de wereld van vuurwerk. Hongkong en Ja pan zijn grote producenten op vuurwerkgebied en door hun goed kope arbeidskrachten betekenen zij geduchte concurrenten voor de in dustrieën in het Westen. Maar tot dusver heeft de firma Kat in Leiden de storm dóórstaan- Generaties achtereen hebben de Nederlanders het nieuwe jaar ge opend met lawaai en vuur van officieel de Koninklijke Ne derlandse Vuurwerk en Muni tiefabriek A. J. Kat v.h. John Loeff n-v. Het Leidse bedrijf is niet de enige van dit soort in ons land er zijn er nog twee in Friesland maar wel de bekend ste. Dat komt natuurlijk mede om dat ook op het eenvoudigste stuk vuurwerk, al is het maar een rot je, de naam van de producent staat vermeld. De fabriek van Kat biedt een hoogst merkwaardige aanblik- Op een terrein van één hectare staan ruim dertig kleine gebouwtjes ver spreid dooreen, telkens afgeschei den door bosschages. In ieder ge bouwtje werken hooguit twee man die in twee richtingen kunnen weg hollen als er acuut gevaar dreigt. In zekere zin is het gevaar altijd aanwezig bij de verwerking van zulk explosief materiaal maar het feit, dat in zeven jaar tijds de on gevallenpremie tweemaal is ver laagd, bewijst wel dat de veilig heidsvoorschriften deugdelijk zijn. en dat de veertig man die bij Kat werken ze goed in acht nemen. Het maken van kunstvuurwerk heeft zo zijn eigen risico's. De gro te vijand bij het samenstellen van rotjes, vuurpijlen zwermers en al het materiaal waaraan explosie ve mengsels te pas komen, heet: wrijving. Wrijving immers bete kent warmte en soms: vonken. Daarom moet alles worden voorko men om wrijving op te wekken. Bij Kat werkt men bijvoorbeeld met koper in plaats van ijzer. De stempels waarmee het „sas", dat is het kruit, in de hulzen of kar doezen van bijvoorbeeld vuurpijlen geslagen wordt zijn van hout. Om diezelfde reden, het gevaar van wrijving, is mechanisatie in een vuurwerkfabriek vrijwel onmoge lijk. Met mensen heeft men de zaak „in de hand", een machine zou de grootste rampen kunnen ver oorzaken. Darom verschilt de be reiding van kunstvuurwerk nauwe lijks van de werkwijze van een eeuw gelden. En over honderd jaar zal het vermoedelijk' niet anders zijn. Vuurwerkfabrieken zijn na tuurnoodzakelijk bolwerken van conservatisme- De afgelopen dagen zijn de win kels waar vuurwerk verkocht mag worden, weer bestormd. De omzet wordt tien procent hoger geschat dan vorig jaar en voor Kat blijven de zaken dus goed gaan- Er zijn weer wat nieuwe variaties toege voegd aan het assortiment, vooral aan de categorie van het huiselij ke vuurwerk, waarvan nu dertig uitvoeringen verkrijgbaar zijn. Vergeleken met zo'n tien jaar ge leden is het vuur- en knalmate riaal aanzienlijk veiliger gewor den. De verwerking van metaal splinters die een schittereffect be werkstelligen, is nu verboden en ook plastic wordt niet meer toege past. In dit verband mag er wel even op gewezen worden, dat de Japanse import van vuurwerk, de laatste jaren sterk toenemend, toch wel bedenkelijke kanten ver toont. Inplaats van katoenen Ion ten bijvoorbeeld zijn dikwijls lon ten van papier gebruikt, die min der gelijkmatig opbranden. Soms lijkt het of het vuur gedoofd is en neemt men daarop het rotje, of wat het ook is, ter controle in de hand, dan gebeurt het wel dat de patroon toch nog ontploft. Oppas sen dus met dit vurige spul. Geimporteerd vuurwerk is meestal wel goedkoper, al wordt er door de handel nog dik aan verdiend. Ook op het vuurwerk van Kat wordt doorgaans honderd procent op de inkoopprijs gelegd, zodat knallen bepaald niet met knalprijzen betaald worden. Som mige winkeliers slaan alleen de laatste week van het jaar voor zo'n tienduizend gulden winst uit de verkoop van vuurwerk. In het staartje van het jaar ligt hun ver dienste. Voor de firma Kat is de produk- tie van dit zogenaamde kleine vuurwerk overigens maar van on dergeschikte betekenis. Het groot ste deel van de tijd gaat heen met de voorbereidingen van de grote programma's die voor een groot publiek worden gebracht. Het af steken van deze grote vuurwerken houdt Kat geheel in eigen hand- In mei volgend jaar gaat bijvoor beeld personeel van de fabriek naar Kenia, waar een groot vuur werk wordt ontstoken bij gelegen heid van het bezoek van koningin Elisabeth aldaar. Het huwelijk van prinses Bea trix zal vermoedelijk gevierd worden met ongeveer zeventig vuurwerken door het hele land. Enkele honderden monteurs en hulpmonteurs voor het bouwen der stellages en het afstellen van de stukken zijn die dag in touw. De tiende maart, dat is nu wel zeker, betekent voor Kat het volgende jaar de klap op de vuurpijl. „Nee, Gerard, jij hebt al genoeg gehad!" vuu r(werk) Het betoverende effect van vuur werk had al in antieke tijden de mensen in zijn ban. De Chinezen gelden als de uitvinders er van. Ze rommelden voor het eerst in de twaalfde eeuw vóór Christus met zwavel, salpeter en houtskool, stelden daaruit bommetjes samen en joegen hun tegenstanders schrik aan met voor die tijd in derdaad opmerkelijke klappen. In de loop der eeuwen is China wat achterop geraakt bij de vervaardi ging van vuurwerk. Ze hebben hun

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13