Hebt u dat gelezen Welke fouten maakte Klaas in zijn opstel? t Potomac=koorts Strijd tegen snobisme W itte Huis-personeel Geloof is nog niet verdwenen '1 prijzen HET JAAR 1965 Wasbeurt voor de „Grote Vier" j PIUS VRIJDAG 3! DECEMBER 1965 PAGINA 3 a Klaas kreeg slechts een povere drie voor zijn opstel. 't Was met het jaartje wel, zo besloot Klaas zijn opstel. En nu aan u de taak om, net als meneer Jansen deed, de fouten eruit te halen.! HARRIET KUNKELER -piTT AT hebben we dit jaar al M/ niet gelezen? We wonden ons op over zaken, die een' maand later totaal onbelangrijk waren. Het weerbericht lazen we met welgevallen of met af keer. Over moorden lazen we tot in details, alsof er geen thrillers te koop waren. De rentestandaard zagen we met een glimlach of met zorg stij gen. Miljoenenschade van bran den deerde ons niet. 't Was me het jaartje wel.' zou Wim Kan zeggen. Op oudejaarsavond vullen we de glazen en wensen elkaar het beste in het nieuwe jaar. En we beginnen met „van hetzelfde" te zeggen, een dooddoener, die de gehele eerste werkdag in dat nieuwe jaar rondhuppelt. Willen we „van hetzelfde" in het nieuwe jaar? Veel heil en zegen, heel graag, maar nare dingen, die ieder toch wel op een een of andere manier mee maakt, liever met. „Dat we dit jaar maar allemaal bij elkaar mogen blijvep," zegt vader, die binnenin een gebedje gepreveld heeft, maar uiterlijk het kristal laat klinken. Dat de vrede ons gegeven niag zijn, bidden de predikanten en dan denken zij zowel aan de gezinnen als aan de hele wereld. Ik heb gelezen, dat voorspel lers al weten hoe het ons zal vergaan in dat nieuwe jaar. Groeiende welvaart en toe nemende ontevredenheid. Een staatshoofd zal overlijden, wie moeten we echter afwachten. Natuurrampen zul'len ons niet bespaard worden. Dat zal wel uit komen. De lonen en prijzen gaan omhoog, dat wordt een vervelende constatering. XJ moet eens waarnemen, hoe veel mensen ontzag hebben voor een toekomstziener. Och, het is allemaal flauwe kul, want vo rig jaar heeft zo'n licht zijn eigen heengaan niet voorzien. Maar er blijft wat van hangen, je kunt nooit weten, zeg nou zelf. Als iemand profeteert: rood- harigen moeten dit jaar bijzon der oppassen, ze zullen héél ge lukkig of héél ongelukkig wor den, dan doet dat je wat. Of: doe uw auto weg en ga per bus en trein, want er dreigt een on geluk. dan kriebelt er iets van binnen. Ik houd het bij de pre dikant, die voorspelt: elke gul den, die je in het komende jaar voor de charitas over hebt, komt tiendubbel terug. We zullen weer heel wat te lezen krijgen in de komende twaalf maanden. Sla er veel van over, lees wat gezellig ts, smul niet van een andermans narig heid. ontdek de humor en de levensblijheid. Geloof niet alles wat geschreven wordt, tenzij het u goed te pas komt. Op oudejaarsavond zullen al leen de eenzamen troost zoeken bij de romantiek van een schrij ver. Anderen zullen het café op zoeken, de meesten onzer vinden alles wat zij wensen in het ge zin. Mogen we op 2 januari niet lezen: brand door omgevallen kerstboom of drama door afge stoken vuurwerk. U hebt zoveel in eigen hand, om in het nieuwe jaar gelukkig te zijn. Dat wenst u PHILIP LANGERAK Toen generaal Dwight D. Eisen hower president van de Vere nigde Staten werd, bracht hij een hartgrondige afkeer voor bepaal de uiterlijke kentekenen van zijn ambt naar het Witte Huis mee. Hij zag er niets verkeerds in om met miljonairs golf te spelen, maar hij verafschuwde het idee als president de beschikking te hebben over een eigen jacht. Het'gevolg was dat de „Williamsburg", veelvuldig door zjjn voorganger Harry S- Truman ge bruikt. werd opgelegd nadat Eisenho wer er maar eenmaal op had gevaren Hij zei dat het weelderig ingerichte vaartuig „een symbool van onnodige luxe" was. De tegenwoordige bewoner van het Witte Huis, Lyndon B. Johnson, neemt maatreigelen tegen het wille keurig gebruik door het lagere per soneel van het grote wagenpark Johnson mag dan wel houden van de goede dingen des levens, zoals onder meer blijkt uit de uiterst dure klerën die hij draagt maar hij kan niet ge dogen dat lagere ambtenaren zich op kosten van de belastingbetaler van en naar hun werk laten rijden in een der presidentiële auto's. Hij heeft zich voorgenomen hier paal en perk aan te stellen. Alleen de hoogste elf le den van zijn staf kunnen thans aan spraak maken op een wagen. - en dan geen limousine, maar een Sedan - om zich naar huis of naar een cocktail party te laten rijden. In deze categorie vallen de „spe ciale assistenten" van de president, zoals Jack Valenti, maar niet de ge wone assistenten, hun plaatsvervan gers of secretaressen. Onnodig te zeggen dat deze en an dere maatregelen - zoals het inkrim pen van het garagepersoneel en van het aantal wagens - bij sommige amb tenaren van het Witte Huis slecht zijn gevallen. Maar gekwetste ijdelheid van lagere beambten is in het Witte Huis niets ongewoons. Tijdens voor gaande regeringen zijn gevallen aan het licht gekomen waarbij leden van het lagere personeel hun ijdelheid tot in het absurde doordreven. Oudgedienden weten zich nog te herinneren dat tijdens de regering steld voor een nieuwe ambtstermijn, met de woorden: „De toekomst is verzekerd als ik na december presi. dent blijf." Hij behaalde de zege, maar niet zo gemakkelijk als hij had verwacht. Na een onbesliste eerste ronde versloeg hij met 55 procent stemmen op zijn naam zijn belangr ij kst e med ekand id a at,C h a r- les Mitterand, die 45 pet. behaalde. Dat betekende, dat De Gaulle op 8 januari 1966 aan een derde ze venjarige ambtstermijn zou begin nen. Rusland kreeg een nieuwe presi dent, Nikolaj Podgorny volgde op 10 december Anastas Mikoyan op, die om gezondheidsredenen zijn ont slag had ingediend. De twee echte machthebbers in de Unie van So cialistische Sovjet-Republieken ble ven Kosygin als partijleider en Breznjev als premier. Johnson be gon op 20 januari zijn taak als geko zen president van de Verenigde Sta ten. In Engeland stierf eind januari, een belangrijke figuur, Winston Churchill, op 91-jarige leeftijd. We verloren nog een groot man: Albert Schweitzer, die op 4 september overleed. Onder grote belangstelling sloot Paulus VI op 8 december het eer ste Vaticaanse Concilie. Op diezelf de dag verzoende zich de Kerk van Rome met de Orthodoxe Kerk van Bagdad. Paus Paulus en patriarch Athenagoras I legden beiden een verklaring af, waarin de wederzijd se banvloek werd opgeheven. Aan het eind van het jaar veroor zaakte de sluiting van een aantal fabrieken grote deining. Bovendien werd op 17 december bekend ge maakt, dat de produktie van de Ne derlandse mijnen zou worden inge krompen, waarbij een aantal mijn- zetels, waaronder de Staatsmijn Maurits, zou worden gesloten. van Eisenhower een secretaresse van de Witte Huis-staf elke avond een wagen met chauffeur naar haar huis liet gaan om de lichten te ont steken zolang zij in het gevolg van de president uitstedig was. De re den? Omdat haar kat zich 's avonds zo verschrikkelijk eenzaam zou voelen. Met de lichten aan zou dat in mindere mate het geval zijn Tijdens het bewind van Truman was er een secretaresse die zich er voor schaamde dat verslaggevers en persfotografen Witte Huis-passen hadden met een lager serienummer dan het hare. Nog niet zo lang geleden, toen Johnson uit het Bethesda Marinehos pitaal werd ontslagen, zorgde de re gering voor een chauffeur om de wa gen van een der secretaressen van het ziekenhuis naar haar gereserveerde parkeerplaats bij het Witte Huis te rug te rijden. Het lieve kind wilde zelf in de presidentiële stoet, in een officiële wagen, rijden, zodat haar eigen auto, leeg op de chauffeur na, achter de stoet aanreed. Wat is de oorzaak van dergelijke overdreven ijdelheid bij sommige per soneelsleden van het Witte Huis? Het zou voer voor psychologen zijn om dat te onderzoeken. Het antwoord, zou weieens kunnen liggen in het feit dat men zich voortdurend koestert in het licht der schijnwerpers. Oud-president Truman heeft er al een naam voor bedacht, hij noemt het ..Potomac koorts". De Potomac is de rivier die langs het Witte Huis stroomt. Degenen die daaraan lijden menen, ook recht te hebben op privi leges die doorgaans voorbehouden zijn aan leden van het kabinet of be zoekende potentaten. (Van een correspondent) IN een Russisch provinciestad je is een enquête gehouden on der arbeiders van de zware in dustrie. Publikaties over de uitkom sten van een onderzoek oP godsdien stig terrein zijn in de Sowjet-Unie een zeldzaamheid, maar „Kommunist", het orgaan van de communistische partij, kwam er dezer dagen mee. Het blad betreurt, dat sommige doktoren, leraren, ingenieurs en andere intellec tuelen de godsdienst niet langer zien als in strijd met de ideologie. Het toont verder aan. dat ondervraging van schoolkinderen over kerkgang en godsdienstige gewoontes thuis de com munistische partij geholpen heeft bij haar atheïstische propaganda. Het onderzoek werd uitgevoerd on der 13.000 gezinnen of wel bijna de helft van de bevolking van de stad Sjoeja, die 60.000 inwoners heeft. Van de ohdervraagden verklaarde tien pro cent, dat zij gelovig waren, maar de enquêteurs bemerkten na een diep gaand onderzoek, dat acht procent bestond uit twijfelaars en dat slechts twee procent diep gelovig was. Onder de 2200 arbeiders van een tex tielfabriek waren 200 gelovigen, waar van er 15 als „overtuigd" beschreven werden. Volgens het rapport waren de meeste gelovigen ouderen, maar ei wa ren ook wel enige jongeren on der. zoals het 27-jarige meisje, wier liefste wens is in het klooster te gaan. De deelneming aan de enquête, aldus „Kommunist" was vrijwillig. Een aantal scholen stelde de leer lingen de vraag: ..Hebben jullie gelo vigen in jullie huis of flat?" „Hoe is jullie houding jegens hen? Hoe vecht men tegen de godsdienst en waarom"" De kinderen behoefden hun namen niet op het enquête-formulier te zet ten, dit om eerlijke antwoorden in de hand te werken. Antwoorden van de allerjongsten onder de leerlingen we zen op vrees voor de godsdienst. „Al? je sterft, zal God ie martelen" schreef een der kinderen. Het alarmerende antwoord van een zesjarige wordt door „Kommunist" zonder commen taar afgedrukt. „Grootmoeder wilde me meenemen naar de kerk, maar ik voelde er niets voor. Ik zei tegen haar: wat is er in die kerk voor iets, dat ik nog niet gezien heb? Ze sloeg me maar na een paar dagen heb ik haar ikoon verbrand. Ze is nog steeds boos op me. Zo vecht ik tegen de godsdienst". I TWEEHONDERDVIJFTIG gulden aan prijzen loven wij uit voor deze Oudejaarspuzzel. De eerste prijs bedraagt HONDERD gulden, de tweede VIJFTIG en de derde VIJFENTWINTIG, de vierde VIJFTIEN en voorts nog zes prijzen van elk tien gul den. Om in aanmerking te komen voor een van deze prijzen moet u het volgende doen: 1. De twintig fouten noemen, die in het opstel staan. 2. Deze fouten verbeteren. 3. Uw oplossing moet voor za terdag 15 januari in ons bezit zijn. U kunt uw oplossing sturen naar het bureau van de krant of wel naar het volgende adres: redactie „Plus", Schiedamse Vest 111, Rotterdam. Vermeld in de linkerbovenhoek van uw envelop het woord „Oudejaarspuzzel". i Oudejaarspuzzel met tweehonderdvijftig gulden aan NIJDIG zette meneer Jansen een dikke drie onder het opstel van een van zijn leerlingen. Klaas had zich bitter slecht ge kweten van zijn taak, een opstel te maken over het jaar 1965. Zijn werk wemelde van de fouten, ofschoon zijn geschiedenisleraar in zijn lessen evenveel aandacht aan actuele gebeurtenissen had be steed als aan de komst van de Batavieren in ons land. Regelmatig hield hij zijn leerlingen op de hoogte van belangrijke, in de kranten vermelde feiten en de jongens en meisjes hadden deze alle ijverig in een dictaatschrift verzameld. Gisteren had hij zijn klas opdracht gegeven om, zonder behulp van die notities, een opstel te maken, waarin het jaar 1965 onder de loep moest worden genomen. De meeste leerlingen gaven er blijk van, dat ze de stof goed in zich hadden opgenomen, maar Klaas bleek een sombere uitzondering. Wel had hij een groot aantal feiten onthouden, maar dan op de wijze van: „hij heeft de klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt". Twintig maal kwam meneer Jansens rode potlood eraan te pas. Hieronder volgt het opstel van ongelukkig Klaasje. Kunt u de twintig fouten aanwijzen die de jongeman heeft gemaakt En kunt u die ook verbeteren? Als u ze allemaal vindt en ook juist corri geert, dingt u mee naar een van de prijzen die wij voor deze Oude jaarspuzzel hebben uitgeloofd. der snel van op de hoogte. Deze omroep had juist op die dag een programma gepland, waarin de kijkers een blik was vergund in de „keukens" van ochtendbladen in verschillende landen. Er zou een actueel bericht worden gekozen als voorbeeld van de manier, waarop dit door de diverse redac ties werd behandeld. Aanvankelijk had men hiervoor een rede van de Russische premier over de kwestie Vietnam bestemd, maar dit moest terstond wijken, toen het nieuws over het kabinet be kend werd. Drs. W.K.N. Schmelzer, kreeg opdracht een oplossing te vinden, maar slaagde daarin niet. Daarop werd mr. J. Cals benoemd tot for mateur. Eind maant was er over eenstemming bereikt over een overgangsregeling voor het radio- en televisiebestel o.m. inhoudend: reclame op alle netten van radio en televisie. De heer Cals pakte de zaken voortvarend aan, getui ge het feit, dat hij op 8 april toen de samenstelling van het nieuwe kabinet bijna in kannen en krui- kan was zich per vliegtuig naar de koningin spoedde. Op 14 april startte het kabinet Cals, met zeven „nieuwelingen" en zeven leden uit het demissionaire „team" Behalve prinses Beaxtrix ver loofde zich, op 10 maart, een ande re- dochter uit het koninklijk ge zin: Prinses Margriet (derde in de lijn der troonopvolging) met de 25 -jarige Delftse student Pieter van Vollenhoven, zoon van een Schiedams fabrikant. De jonge man viert zijn verjaardag op de zelfde dag als prins Bernhard. Pre cies een jaar later zou prinses Beatrix in het huwelijk treden. Een ander koninklijk gezin, het Griekse, beleefde eveneens een heugelijke gebeurtenis: Annema- rie van Zweden, echtgenote van' koning Cons'tantijn, schonk in juli het leven aan een dochter, Alexia. De vreugde rond deze ge boorte werd echter overschaduwd door moeilijkheden in de Griekse regering. Op 15 juli werd het ge schil tussen de jonge koning en de bejaarde premier Papandreou op de spits gedreven door de weige ring van Constantijn om de minis ter van defensie te ontslaan. Dit betekende de inleiding tot een pe riode, die gekenmerkt werd door relletjes en onlusten. Problemen te over ook elders in de wereld: op 25 april Werd er in de Dominicaanse republiek een coup ondernomen ten gunste van ex-president Juan Bosch; op 19 juni werd president Ben Bella van Al gerije afgezet; in september brak er tussen Pakistan en India een con flict uit om Kasjmir; in Indonesië werd in de nacht van 30 september op 1 oktober een coup van gene raals tegen president Soekarno uit gevoerd; premier Ian Smith kondig, de op 11 november aan, dat Rhode- sië de (eenzijdige) onafhankelijk heid had uitgeroepen; in Congo werd in de nacht van 25 november de regering -Moboetoe afgezet,waar bij generaal Kasavoeboe zich voor de duur van vijf jaar tot president, uitriep. Ook de oorlog in Vietnam was nog niet ten einde. Op het gebied van de ruimtevaart werden tal van successen geboekt. Op 18 maart stapte de Rus Alexej Leonov als eerste de ruimte in (een prestatie overigens, waarover later in het jaar twijfel rees, omdat er met films en foto's geknoeid leek). In juni maakte een Amerikaans astronaut een „uitstapje": Edward White verliet in de ruimte de kabi- ne van de Gemini-4, bestuurd door zijn collega John Glenn. Eerder, op 23 maart, keerde Amerika's eerste „ruimtetweeling", Virgil Grissom en John Young, na een geslaagde tocht op aarde terug. In juli wer den op aarde foto's van de planeet Jupiter ontvangen, overgeseind door het Amerikaanse ruimte schip Mariner-5. Op 21 augustus werd de Gemini-5 gelanceerd, die acht dagen in de ruimte zou ver toeven. In december volgde een ge slaagd „rendez-vous" tussen de Ge mini's 6 en 7. De astronauten die aan deze ontmoeting deelnamen wa. ren Frank Borman en James Lovell, die de Gemini 6 bemanden, en Wal ter Schirra en Thomas Stafford in de Gemini 7. De techniek was ver gevorderd. Des te merkwaardiger dan ook, dat in november een groot deel van Rusland urenlang in het pikkedonker zat, ten gevolge van een massale elektriciteitsstoring. Frankrijk en tal van andere landen wachtte in december vol spanning op de uitslag van de presi dentsverkiezingen:. Op 5 november had De Gaulle zich kandidaat ge- AL pakten zich elders in de wereld vele donkere wolken samen, in ons land verliep het jaar 1965 zonder revoluties. De verloving van onze kroonprin ses Beatrix met Claus von Ams- berg bracht de pennen van veel ingezonden-brieven-sehrijvers in beweging, maar onze monarchie bleef gehandhaafd. De goedkeu ringswet voor het huwelijk kwam erdoor. In de Tweede Kamer werd deze wet op 10 november behan deld, waarbij de leden zich ak koord verklaarden met 132 tegen 9 stemmen. Tegen stemden vier leden van de PSP en vijf van de Boerenpartij. De communisten onthielden zich van stemming. De eerste Kamer vertoonde een soort gelijk beeld. Veel opzien baarde, in oktober, een brief van drs. G. M. Nederhorst, fractievoorzitter van de P.v.d.A. die aan vierenze ventig Nederlanders een brief schreef, waarin hij de houding van zijn partij in de verlovingszaak verklaarde. Tijdens het Tweede Kamerdebat over het wetsontwerp bood hij zijn excuus aan voor de ze brief, vooral voor de passage over de heer De Quay. In het begin van dit jaar deed zich een andere belangrijke ge beurtenis voor: het kabinet-Ma- rijnen struikelde op 26 februari over het radio- en televisiebeleid. We waren er, door een televisie programma van de VPRO, bijzon- IEDER jaar beklimmen groepen schoonmakers de Mount Rushmore (2.000 meter) in de Black Hills om de „grote vier" te reinigen. De grote vier" zijn de portretten van Georges Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt en Abraham Lincoln, die aan het begin van deze eeuw werden uitgehouwen door de beeldhouwer Gutzon Borglum. Zo Jcunnen de toeristen, die de Black Hills be zoeken, deze geweldige beelden, die in de flank van de rotswand zijn uitgehouwen, in al hun pracht bewonderen. Borglum heeft vijftien jaar nodig gehad om zijn werk te voltooien, waarbij hij gebruik heeft gemaakt van boormachines en dynamiet. Deze vier portretten, getrouwe reprodukties van schilderijen of beelden op kleine schaal, zijn nog groter dan het Vrijheids beeld aan de ingang van de haven van New York.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15