HUISHOUDELIJK WERK MOET WORDEN RETAALD Maten van Waarom geen verzekering voor vervanging huisvrouw? Voorzorgen die niet prettig maar wel zeer nodig zijn overhemden niet gelijk Brief-| Luit israël Let op het onderwerk Veel deelneemsters knoopten dertig jaar eledem ook voor konieöin Juliana Rotterdamse vrouwen maken tapijt voor prinses Beatrix en Claus FEESTJURKJE Nieuw speelgoed stoort radio VS Zeer oud nieuw Echt leer is echt mode December: maand van de d rie oude mannen Pensioen in zicht" PRINSES ZOCHT ZELF KLEUREN UIT OP DE „SCHOOLBANK" es Mannen moeten dit stuk maar liever niet lezen Misdaadromans handelen nog wel eens over vrou wen, die zich van hun echtgenoot ontdoen om de hoge levensverzekering te incasseren. De Neder landse vrouw heeft daarvoor niet model gestaan, want gewoonlijk weet ze niet eens, of en waarvoor haar man zich verzekerd heeft. Soms zou ze zelfs moeten zoeken naar de plek, waar hij zijn waardepapieren en polissen bewaart. Ze vindt het geen leuk onderwerp en toch behoren verzekeringen tot de normale voorzorgen van vandaag. In Amerika V anzelf sprekend Dit vrolijke feestjurkje is een knappe combinatie - ..n zakelijk en „gekleed". De lage hals en de roos op de schouder doen het goed bij de zwier van de plooien- rok. De kleur is marineblauw. Het materiaal tercryl. Handwerken bij tv-scherm zoeken waar hij zijn waardepapieren bewaart Aarzelend komt ze binnen. „Ja ziet u, ik ben eigenlijk geen Rotterdamse, maar..." „Maar u wilt toch een knoop leggen?" „Ja, ik heb hier vroe ger gewoond en dertig jaar ge leden heb ik ook meegedaan..." toen December is de maand van de drie oude mannen. Eerst komt, te paard, Sint Nicolaas uit het warme Zuiden, met steeds minder zak en roe en steeds meer grote en dure cadeaus. Na een paar weken komt de Kerstman, ook oud, ook met witte baard. Maar inplaats van een mijter een witte bontmuts op het hoofd. Want hij komt uit de kou. Uit het hoge noor den. Hy reist per slee, getrokken door een rendier met een prachtig gewei. Father Christmas of Père Noël blijft al lang niet meer voor on ze grenzen staan, die het Verenigd Europa commercieel hard aan het uit wissen is. Toch is de Kerstman bij ons minder grijpbaar dan Sinter klaas. Maar de minst grijpbare van de oude decembermannen is de derde: het Oudejaar. De oude, die zich oplost in het niets als de klok twaalf slaat en die ons niets brengt. Niets in de schoen, niets in de kous. Hij neemt alleen wat af: het jaar. Maar voordat de oude dit maal in elkaar zakt, hebben we een kort vraaggesprek met hem gehad over de vrouw. We hebben hem ge vraagd of hij vond, dat de vrouwen het nu allemaal goed hebben in de tegenwoordige wereld. „Goed hebben", zei hij, ze „hebben" de hele wereld. Als ik dit jaar hier tenminste goed om me heen geke ken heb. Bel een bureau, een ver eniging, een instituut, een instelling, een bank, een hooggeplaatst persoon, een directeur, een dure ambtenaar op, je krijgt een vrouwestem aan de telefoon. Ga iets kopen, iets in- lllllltllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll smiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiimiiiiiiii formeren, iets bezichtigen, bel op hoe het weer wordt, hoe laat het is: een vrouw. De vrouwen „hebben" de samenleving. „Vind u dat een teken, dat de emanci patie om het woord uit de achter gebleven tijd nog maar even te ge bruiken klaar is?" Mag ik heel eerlijk zijn? „Natuurlijk, als je de dingen niet pre cies zegt zoals ze zijn, kom je niet verder. Noem het emancipatie. Maar het is, dat de mannen het best leuk vin den. De hele lange werkdag lieve meisjes om zich heen. Wees heel eer lijk: hoe hoger de hakjes, hoe hoger de kapsels, hoe minder hoog ze grij pen b\j het werk. Maar wèl leuk! „Bent u nu niet onredelijk? Slaat u nu niet een beetje door?" Ja, wel een beetje. Het is één kant van de zaak. Aan de andere kant zijn er de vrouwen die ook werkelijk heel capabel zijn. Ze zitten overal in, ze weten hun weetje, ze zijn zakelijk, ze praten mee, ze beslissen mee, ze nemen het woord. Ze verdienen hun eigen geld, ze kopen hun eigen auto, ze rijden heen waar ze willen. Ze spelen gewoon helemaal mee. Ze zijn onafhankelijk. Ze hebben de man niet nodig om te kunnen bestaan. En nu zal ik u iets zeggen, dat de man nen maar niet moeten lezen. De man nen zijn er een beetje bang voor. Wat zeg ik? Ze zijn er doodsbang voor. Niet helemaal bewust. Maar ze raken de kluts kwijt. De grond onder hun voeten zakt weg. Ze moe ten hun positie helemaal herzien. He lemaal opnieuw zoeken waar ze eigenlijk staan. Waar zijn ze aan toe, als de vrouwen niet meer „lief" en dom", hun bescherming zoeken. Maar het zelf wel kunnen en het zelf precies en soms nog beter weten. Ze raken in de knoop met hun zelfbe wustzijn. Ze willen niet achter ra ken. Waarachtig niet. Met een scheel oog kijken ze naar het succes van die vrouwen. Wat is hun succes? Dat ze mooi zijn? Dan wij óók mooi zijn. Ook uiterlijk de aandacht trek ken. En wat doen ze? Ze gaan hun veren opstrijken. Ze gaan naar de kapper. Laten met grote zorg hun haar knippen. Nee, niet knippen. Ze laten hun zeer bestudeerde coiffure modelleren. Ze laten hun haar spoe len (O, ja, de meest serieuze heren van wie u het hélemaal niet zou ver wachten!) „Kom meneer, een spoe- linkie, dan staat u er effe kwieker bij". Ze laten het desnoods verven. Ze kopen lotions en geurende after shave. Ze doen aan body building. Ze kiezen een „mister Holland". De schoonheidsinstituten voor man nen, hier nog een novum, zjjn in een stad als Parijs al niets bijzonders meer. Een man, die zich een schoon heidsbehandeling liet geven in een Parijs instituut om er voor een Franse krant een stukje over te schrijven, schreef een beetje wrang: „Aangezien de Man weldra de gelijke zal zijn van de Vrouw, en aangezien zijn mannelijkheids-complex geen sterveling interesseert, is een man- zichtsmassage, naar de vibratiebehan deling, naar de verjongingscrème." Terwijl het Oudejaar zo aan het spre ken was, zakte zijn stem weg, zijn huid leek te schrompelen, hij werd kleiner en kleiner. En nog voordat nelijk vooroordeel tegen een derge lijk instituut helemaal niet meer steek houdend. Daarom: op naar de ge- een potje verjongingscrème hulp kon bieden was hij verdwenen. Maar wi) menen uit een laatste paar moeilijke zinnen en een beschrijvend handgebaar op te maken dat hij wil de zeggen dat het niets nieuws is. Kflk naar de tijd dat de mannen prulken droegen met een strikje en kanten manchetten en kniebroeken van glanzende zij... A. Bgl. De overhemdenfabrikanten den ken verschillend over de maat verhoudingen van de Neder landse man. Bovendien houden ze hun eigen maten niet nauwkeurig aan. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond, waarvan het resultaat gepubliceerd is in de Con sumentengids van januari 1966. Van de tien onderzochte merken waren er geen twee die van dezelfde maatver houdingen uitgingen. Vooral voor mannen met afwijkend figuur is het dus zaak na te gaan welk merk het best aan de eisen van hun lichaams bouw tegemoet komt. Maar dan nog kunnen er verrassin gen zijn want eenzelfde maat wordt niet altijd in precies dezelfde afme tingen geleverd. Schouderbreedte plus mouwlengte en de armsgatdiep te verschillen soms twee centimeter. Passen is er niet bij want een over hemd dat men in de winkel koopt zit mooi gespeld in de verpakking. Het krimpen valt erg mee. Het ge beurt niet noemenswaard. Wassen in heet sop en centrifugeren blijkt op den duur niet nadeliger dan matig warm wassen en kletsnat uithangen. Sommige merkhemden waren echter bij de proeven kreukeliger dan de an dere. BALTIMORE, <- dec. (UPI) Ame rikaanse radioverbindingen worden de faaaste tijd hevig gestoord door de nieuwste rage in speelgoed Japan se walkie-talkies. De apparaten, die 22 tot 100 dollar kosten, worden door jongelui gebruikt voor niet altijd even nette onderlinge conversatie en om soldaatje te spelen. Niet alleen wordt de ontvangst op radio- en televisietoestellen gestoord, maar ook worden gesprekken tussen radiotelefonisten dikwijls onderbroken door opzienbarende taal. De FCC wijst de ouders van de jeug dige walkie-talkiebezitters erop dat het kinderspeelgoed de radio-ontvangst voor kilometers in de omtrek kan sto ren Soms worden de walkie-talkies ech ter gebruikt voor het uitwisselen van gegevens over huiswerk, aldus FCC. Vandaag ben ik tegelijkertijd op tijd en te laat. Óp tijd om dat het over Oud en Nieuw gaat; te laat omdat het over de Joodse viering van het Nieuw jaar gaat en die is, zoals u mis schien weet, volgens de Hebreeuwse kalender, gebaseerd op het maan jaar. Dit jaar viel Nieuwjaar op de dagen 27 en 28 september. Ja, twee dagen en dat heeft een praktische reden. Vroeger werd iedere maand van het jaar apart door de wijsgeren afge kondigd. Een dag of twee voordat de maan opnieuw moest verschijnen, was er eentje in dienst wiens taak het was op de hemel te letten en zodra de nieuwe maan verscheen, moest hij hard roepen: „Hij is d'r!" wat dan onmiddellijk door het hele land, door hoorns of vuren, verkon digd werd. Toch was die methode van het urenlang kijken naar de he mel een pijnlijke zaak, want precies kon je het nooit weten. Nou hoef je het hele jaar door niet zo precies te leven, maar het nieuwe jaar, dat moest wel nauwkeurig vastgesteld en gevierd worden. De rabbijnen, die nooit het praktische uit het oog ver loren, besloten dus voor de zeker heid het begin van de allerbelang rijkste maand de eerste van het jaar twee dagen te vieren. Ja, praktisch zijn ze altijd geweest, die rabbijnen, ondanks (of misschien dankzij?) de strengheid van de reli gieuze wet. Bij voorbeeld het volgen de incident. Tijdens de godsdienstoefening, tegen het einde van de dag, wordt er op nieuwjaar de sjofar (is hoorn; meestal ramshoorn) geblazen omdat de toon daarvan je tot bezinning op je eigen daden brengt. Nou is dat blazen op zo'n sjofar, dat ook nog op bepaalde tonen gebeuren moet, geen eenvoudige zaak, vooral omdat het voor het feestelijke eten gebeurt en je buikspieren met andere dingen bezig zijn. Enfin, op één zo n dag ging het niet. „Moet je wat azijn in de sjofar gooi en", adviseerde de voorzanger. „Bidden dat is wat je moet. nep een verontwaardige gelovige. Laten we bidden", besloot de rab~ bijn," maar gooi er ook maar een scheutje azijn in; voor de zeker heid." U ziet al, het is een ernstige zaak, het vieren van het Joodse Nieuwjaar. Het is het begin van de tien inkeer- dagen die eindigen met de Grote Verzoendag. Een belangrijk deel van de ritus en van het wensen is dus natuurlijk de hoop dat je zonden je vergeven worden en dat je in de hemel „in het boek des levens" wordt ingeschreven. Maar op Nieuw jaar wordt je er alleen maar inge schreven; de beslissende stempel bij je naam komt pas op de Grote Ver zoendag, nadat je die tien dagen werkelijk berouw hebt getoond. En dat berouw moet echt van binnen uitkomen. Een man is het bijvoor beeld opgevallen vertelt een Jid- dish verhaal dat zijn buurman in de synagoge met vreselijk harde stem aan het bidden was. Hij trok aan diens mouw en zei: „Hoor es, vriend, met geweld bereik je niks. Een ander Jiddish spreekwoord zegt: „Ellende kun je beter slikken met soep", en inderdaad, als de huis vrouw, die meestal wat eerder naar huis gaat, het sjofar-blazen hoort, denkt zij: „Het is direct uit, ik moet gauw de soep opzetten.' Na af loop van de godsdienstoefening wordt er dus flink en lekker thuis gegeten en van het leven genoten, want weer is het een Jiddish spreekwoord dat het zegt: „De kalender is voor de levenden; je hebt geeii kalender nodig om te sterven." CHAWA ARONSON Het getuigt niet van geldzucht te willen weten, waar het gezin aan toe is, als er iets met de kostwinner gebeurt. Daar om geeft de Voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringbedrijf ook voorlichtingsavonden voor vrou wenverenigingen en ze zou graag meer doen. Er is contact met de scholen van voortgezet onderwijs, maar vooral op de middelbare scho len is het programma zo gericht op het eindexamen dat er weinig tijd voor deze voorlichting overblijft. Een van de vragen, die men op zo'n voor lichtingsavond pleegt te stellen, luidt: „Wanneer hebt u het laatst naar uw polis gekeken?" Want de meeste mensen hebben het gevoel, dat ze van alles af zyn op het moment, dat ze hun handtekening onder het contract zetten. Maar juist bij de waardeda ling van het geld moeten polissen na gezien en herzien worden. De verze keringspremie moet met de prijzen van de koffie, de auto en de huur meestijgen. In ons land alleen lopen er 26 miljoen levensverzekeringen, waarvan twintigmiljoen zogenaam de begrafenisverzekeringen. Met an dere woorden: per gezin heeft men ongeveer acht polissen in huis. Een zaak, die dus een nationaal belang is, maar graag weggemoffeld wordt. Het is echter niet mjjn bedoeling om u hier het verlanglijstje van het verzekeringbedrjjf voor te leggen en u aan te sporen onmiddellijk alle ver zekeringen, die nog in uw polis-bi bliotheekje „Van de wieg tot het graf" ontbreken, af te sluiten, maar het gebrek aan „verzekeringsgezind heid" bij de vrouw kan onaangena me gevolgen hebben. Ze is gewoon lijk niet op de hoogte van wat er ten bate van haar en haar gezin is gedaan, maar ze ziet ook het feit, dat zijzelf kan uitvallen, eenvoudig over het hoofd. Zelfs in Amerika, waar men al zo lang gewend is aan vrouwen, die ook in hun huwelijk blijven verdienen, is maar vijftien pro cent van het totale levensverzeke- ringsbestand op het leven van vrou wen afgesloten. Komt dat omdat hier gevoelsoverwegingen overheersen? Een man die trouwt, zal bij het voorstel een verzekering op het le ven van zijn vrouw af te sluiten, misschien verontwaardigd uitroepen, dat hij nog altijd zelf wel in staat is de kost te verdienen. Zolang hij jong is en er geen kin deren zijn, heeft hij volkomen gelijk. En als het gezin groeit, denkt nie mand er meer aan, dat de arbeid, die de vrouw verricht, duur betaald zou moeten worden, als zij er eens niet meer was of niet in staat was te werken. Ach, dat huishoudelijk werk! Het schijnt een element van onzichtbaar heid te bezitten. Men kan in de kop van een artikel schrijven, dat de vrouw met het middelgrote gezin een werkweek van tweeënzestig uur heeft maar als ze buitenshuis zou gaan werken en op het belastingaangifte biljet de kosten voor huishoudelijke hulp wilde aftrekken, zou deze post geweigerd worden. Ze zou onder be paalde omstandigheden wel een se cretaresse mogen nemen en het loon voor deze werkkracht mogen aftrek ken, maar iemand, die in haar plaats stofzuigt, kookt, afwast, thee zet en bedden opmaakt, is een luxe. En ik maak me sterk, dat deze fiscale re geling voor een deel stoelt op de ge dachte: „dan moet ze maar thuis blijven!" Maar dat is een door emo ties ingegeven argument, dat de wet gever eigenlijk niet zou mogen lei den. Want het gaat hem niets aan, hoe de Nederlandse burger zijn le ven inricht, zolang deze geen geweld pleegt, de wetten overtreedt of op andere manieren de maatschappij be dreigt. Huishoudelijke arbeid ts boven dien, komend van de huis vrouw, zo vanzelfsprekend en moet dat ook zijn. Maar dat houdt niet in, dat de vervanging van de huisvrouw even vanzelfsprekend en geruisloos zal verlopen. Toch is ze juist in deze hoedanigheid zo goed als nooit verzekerd en zal ze zelden of nooit gepensioneerd worden. Voor dat ze de verzorgingsflat of het be jaardentehuis bereikt, verwachten we, dat ze borg zal staan voor een goed-geregelde huishouding. En in het merendeel der gevallen beant woordt ze aan die verwachting. Aangezien er voor haar geen Ziek tewet bestaat niet te verwarren met de ziekteverzekering of het zie kenfonds, waarin ze gelukkig wel is opgenomen zal ze zelfs nog met koorts opstaan om de haren te ver zorgen, zal ze trachten zo lang mo gelijk ongemakken, kwalen en kleine Een heel handig boekje voor toe komstige AOW-ers die dicht bij die drempel staan is „Pensioen in zicht", een uitgaafje van het Gezins Begrotings Instituut uit Rot terdam. Iri een beknopt bestek van dertig bladzijden wordt op zakelijke en prettige wijze verteld welke verande ringen er op til zijn en hoe men er de laatste jaren vóór het met pen sioen gaan naar toe moet groeien. „Pensioen in zicht" is te verkrij gen voor 75 cent aan de loketten van de Bondsspaarbanken. Het adres van de uitgever, het Gezins Begrotings Instituut, is postbus 1046, Rotterdam. (Advertentie) TILBURG, heden (LCN) - U kunt als consument nooit voldoende worden voorgelicht bij het besteden van uw geld. Als u schoenen koopt, let dan niet alleen op het model, maar vooral op het materiaal, waarvan de schoen is gemaakt. Voor het bovenwerk zijn er tal van variaties in leer, zoals rundleer, chevreaux, boxcalf, suède en andere. Voor het onderwerk ligt, bij een goede schoen, de keuze voor de hand: een leren zool Een Duitse firma in Hamburg brengt een borduurraam op de markt dat met een elektrisch lampje via het stopcontact kan worden verlicht. Mevrouw kan dus voortaan zitten handwerken terwijl mijnheer naar de televisie kijkt. ongevallen niet te tellen. Maar er kunnen ogenblikken aanbreken, waar op ze het niet meer redden kan. En ik heb het nu nog niet eens over gehuwde vrouwen met een ei gen inkomen, nee, ik wil me bepalen tot de huisvrouw. Daarbij ben ik me bewust van het feit, dat ik, hoewel de waardering voor net veelzijdige werk van de huisvrouw ontegenzegge lijk toeneemt, voorlopig nog niet op praktische maatregelen hoef te reke nen. Ik wil alleen maar de aandacht vestigen op zaken die gewoonlijk over het hoofd gezien worden. Een huisvrouw kan ernstig ziek worden. Wie neemt haar werk over? Mis schien wordt er iemand gevonden, maar dan moet er plotseling betaald worden voor al die arbeid, die zij vanzelfsprekend voor haar rekening nam. Een gezin kan zonder moeder ach terblijven. De vader verdient dan hetzelfde, maar de onkosten stijgen, omdat maar weinig mannen in de gelegenheid zijn of de capaciteiten bezitten om tegelijkertijd het gezin draaiende te houden en de kost te verdienen. Of een ander geval: een bejaard echtpaar, dat wel aan de oude dag heeft gedacht, heeft geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de huisvrouw eens haar arbeid niet meer zou kunnen verrichten. Dat is namelijk ook een van de redenen, waarom het leven in bejaardentehuis of verzorgingsflat duurder uitvalt. Het huishoudelijk werk, dat mis schien nooit een post op de begro ting was, moet betaald worden. Voor deze gevallen zijn zelden of nooit voorzieningen getroffen en toch zou, wanneer men vroeg met deze mogelijkheden rekening hield, de premie heel laag kunnen liggen. Maar typisch genoeg wenst iedereen pensioenzekerheden, alleen de arbeid van de vrouw, die nooit in geld werd uitgedrukt, valt daarbuiten. Het is wel jammer, dat wü over het alge meen slechts daar verzekeringen af sluiten, waar arbeidskracht in con crete salarissen wordt uitgedrukt. H. Sw. Mevrouw mag een knoop leggen. Een knoop, die het tapijt voor prin ses Beatrix, een huwelijksgeschenk van Rotterdams vrouwelijke burgerij, weer een stukje doet groeien. In het enorme weefgetouw moeten 675.000 van die zogenaamde halve Smyrna- knopen worden gelegd, voor het kleed de afmetingen van vijf bij zes meter heeft bereikt. Als het klaar is, krijgt het een plaats in een ontvangst ruimte, die in de tuin van kasteel Drakesteijn wordt gebouwd. Dertig jaar geleden nam de nu tachtigjarige mevrouw H. de Iongh- de Vogel het initiatief tot het ver vaardigen van een tapijt als huwe lijkscadeau voor prinses Juliana. En nu is het deze zelfde dame, die het plan opvatte om ook de dochter van de koningin een soortgelijk geschenk aan te bieden. Veel vrouwen, die in 1936 aan het kleed voor onze koningin meewerkten, doen nu weer mee. Ze komen vaak binnen met een foto van zichzelf in de hand, gemaakt bij het weefgetouw, dat destijds als basis diende. En nu kunnen ze zich op nieuw, door dezelfde fotograaf, laten portretteren, maar d'tmaal in kleuren. Vermoedelijk door de drukte rond de feestdagen is de toeloop na de „eer ste knooplegging" op 18 december door Rotterdams loco-burgemeestei nog niet zo groot geweest, maar het organiserend comité verwacht dat in het nieuwe jaar de belangstelling zal toenemen. In het centrum van de stad zijn werkroosters opgehangen, want men werkt volgens een alfabe tisch systeem, hetgeen overigens niet inhoudt, dat een binnenkomende wier naam met een M begint, niet toege laten wordt op een dag die voor de K is bestemd. van de handweverij en knopertj Ed- mond de Cneudt te Baarn, die elke dag een lange reis maken om in het gebouw van het Rotterdams Nieuws blad, waar het getouw is opgesteld, deskundige hulp te verlenen. En voorts zijn er de leden van het comité, ge vormd uit de gezamenlijke Rotter damse vrouwenverenigingen, die het plan van mevrouw De Iongh verder uitwerkten. „Als we eenmaal bezig zijn, kunnen we er gewoon niet meer mee ophouden," zei mevrouw E. Th. Theunissen-Goud, die ook heeft mee gewerkt aan het tapijt voor Juliana en dus een „ervaren kracht" is, even als mevrouw H. C. Groeninx van Zoe- len. Ook de belangrijkste figuur bij deze gebeurtenis, mevrouw De Iongh, nam kort voor de kerst een kijkje in de hal, waar het vijf ton wegende, vier meter hoge ge touw staat. Ze was een tikje teleur gesteld over de nog niet zo grote be langstelling, maar meer nog over het leit, dat er mensen zijn die niet mee doen omdat ze „niet voor Claus wil len knopen". Dat vindt ze niet juist, eerstens omdat het tapijt bedoeld is „voor héér", voor Beatrix, onze toe komstige koningin, en in de tweede plaats omdat we tijdens het vakantie seizoen de Duitse toeristen met open armen ontvangen. Ze acht het niet rechtvaardig een heel volk te veroor delen, ofschoon het echtpaar De Iongh een schrijnende herinnering heeft aan de oorlog, die hen twee zoons ontnam. Zij herinnert zich nog als de dag van gisteren de officiële overdracht van het tapijt aan de toenmalige prinses Juliana. „Dat gebeurde aan de Kneuterdijk in Den Haag en be halve het tapijt konden we haar ook maar liefst 38.000 handtekeningen overhandigen van de deelneemsters. Ik ben bang, dat we dat aantal nu niet halen Het tapijt voor onze koningin werd toen uitgespreid in de filmzaal op pa leis Soestdijk. De werkzaamheden speelden zich indertijd af in de grote hal van het Rotterdamse stadhuis. Zusterlijk zitten vertegenwoordig sters van verschillende generaties naast elkaar op de „schoolbank" voor het weefgetouw. Vóór hen de bakjes, waarin de korte, wollen draadjes waarmee de knopen worden gelegd. De halve Smyrnaknoop vergt geen ingewikkelde manipulatie, zoals we zelf konden constateren. En voor de afwerking zorgen de „deskundigen". HARRIET KUNKELER Prinses Beatrix heeft, net als haai moeder destijds, de kleuren zelf uitgezocht. Prinses Juliana koos beige, haar dochter zes tinten bruin, van okergeel tot zwarte kof fie. Er worden geen figuren in ver werkt dat zou bovendien een on mogelijke opgave zijn bij een zo groot aantal medewerksters maar het wordt één, gemêleerd, geheel. Iedere deelneemster betaalt minimaal vijftig cent méér mag ook! voor het fabriceren van vijf knopen. Elke dui zendste knoopster krijgt een aanden ken, een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen Makkumer tegel. Er moeten per dag 7500 knopen worden gelegd om het kleed op tijd klaar te krijgen. Mocht dat aantal niet worden gehaald, dan zijn er nog andere nijvere handen om het tekort aan te vullen. Dat zijn de mensen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17