NIEUWE HAARLEMSE COURANT Bakkerijstichting: verhoging onvoldoende Winkel2 cent Bezorgd: 4 cent Huisvrouwen verpakte melk veel te duur Man (72) bleef op overweg in auto zitten V erpleegsters ziek na kerstdiner Soms duizenden guldens Assen „verrast huisbezitters met zware belasting DERBY COLA DRINK Na pop-duiken overleden GEMOTORISEERD BAANVEGEN, SNELLER EN GOEDKOPER Produktschap wil varkens invriezen STEMMIGE SFEER OP RODE PLEIN Varken twee dagen na haas onder trein Bedrijfschap Verkoop voor varkensidees Friese tekst op postzegel ROTATOR KOFFIEROOM ONTSLAG FANFANI AANVAARD Vandaag: Verder: En: CITROEN HOOGEVEEN Washington ivil doodstraf afschaffen Totale instorting markt gevreesd meesterlijk! Nieuw lekker pittig SOEKARNO: Nederland wurgde textielindustrie van Indonesië uw kopje koffie extra lekker met alléén bij de melkhandel NOORD SIERKAN MELCO „ELLEN" DE STEENWERF REGEN EN WIND Lange rijen kerstbomen, zeeën van licht en Moskous karakte ristieke gebouwen zorgen voor een stemmige en feeërieke sfeer op het Rode Plein in de Sovjethoofdstad. 89ste JAARGANG No. 32241 DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 12 pagina's DEN HAAG, 30 dec. - Het brood wordt met ingang van 1 januari opnieuw duur der. De prijs van in de winkel afgehaald brood zal met twee cent stijgen, die van bezorgd brood met vier cent per brood van 800 gram. De maximale prijs van water witbrood, afgehaald in de winkel, zal in de grote steden 60 cent gaan bedragen. 61 cent in een aantal provincieplaatsen en 62 cent in de rest van het land. De prijs van volkswittebrood en van volksbruinbrood mag dezelfde verhoging ondergaan en blijft evenals tevoren twee respectieve lijk drie cent beneden die van waterwitbrood. Een goede wintersportbeoefening vraagt een effen, gladde baan. Het tekort aan arbeidskrachten doet zich echter ook in wintersportcentra gevoelen en daarom hebben handige Zwitsers een ge motoriseerde baanroïler bedacht, die door twee man bediend moet worden, maar die, dank zij een buitenboordmotoren bemanning-op-ski's sneller en goedkoper werk levert dan een roller met handbediening. niet duur wel heerlijk Verwachting geldig tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele baien. Mati ge tot krachtige, aan de knst later weer harde wind tussen west en zuidwest. Iets zachter. VRIJDAG: zon 8.48-16.38 maan: 12.51-00.36 DJAKARTA, 30 dec. (Reuter) In een rede bij de opening van een nieu we spinnerij in Djakarta heeft presi dent Soekarno het vroegere Neder landse koloniale bewind in Indonesië vergeleken met een „veelkoppige slang", die de eens bloeiende textiel industrie van Indonesië wurgde. Volgens de president was de Indo nesische textielindustrie vóór 1870 in staat in alle behoeften van de bevol king aan textiel te voorzien. Daarna slokte een van de koppen van de Ne derlandse slang de grondstoffen en pro- dukten van Indonesië op en bracht die over naar Nederland. Een andere kop bewerkte ze in Nederland en een derde verkocht ze opnieuw als afge werkte produkten aan Indonesië. Soekarno beschuldigde in zijn toe spraak de Nederlanders van het ma ken van buitensporige winsten en her haalde dat Indonesië zich van ande ren onafhankelijk moet maken. Vaticaanstad De 55-jarige voor malige Chinese diplomaat Louis Wei Tsing-sing uit Sjanghai, die aan de Chinese ambassade in Parijs verbon den is geweest, heeft in het Vaticaan uit handen van kardinaal Tisserant de priesterwijding ontvangen. (AFP) CHICAGO, 30 dec. (UPI) De Amerikaanse minister van justitie, Ni cholas Katzenbaoh, heeft woensdag in een rede voor de Association of Ame rican Law Schools in Chicago bekend gemaakt dat zijn ministerie tegen de doodstraf is en in het nieuwe zittings jaar van het Congres een wetsvoor stel tot haar afschaffing zal indienen of er een steunen dat van andere zij de wordt voorgelegd. Op 24 juli had de onderminister van justitie, Ramsey Clark, al m Wash ington laten weten dat zijn ministerie afschaffing van de doodstraf voor stond. Katzenbach kondigde ook voorstel len aan tot wijzigingen in net fede rale jurystelsel, als uitvloeisel van de recente burgerrechtzaken <n het Ame rikaanse zuiden. Meer bijzonderheden zei de minister niet te kunnen geven, omdat men zelf nog niet precies wist wat voor wijzigingen nodig waren en men voorstellen daartoe nog inwacht te. BARNEVELp, 30 dec. Gisteren is de 62-jarige landbouwer E. van Middendorp overreden door de trac tor waarmee hij wilde gaan werken. De heer Van Middendorp werd in de schuur gevonden onder een van de wielen. Niemand heeft het onge'uk zien gebeuren. Aangenomen wordt dat de heer Van Middendorp de trac tor heeft willen starten, terwijl hij zelf naast het voertuig stond dat vermoe delijk in de versnelling heeft gestaan. (Advertentie) NIEUWE DAG ROME, 30 dec. (AFP) De Ita liaanse premier Aldo Moro heeft het ontslag aanvaard van zijn minister van buitenlandse zaken Amintore Fan- fani, die zoals bekend dinsdag zijn ont slag heeft aangeboden naar aanleiding van publikaties over uitlatingen van de oud-burgemeester van Florence La Pira inzake Vietnam. De premier zal nu tijdelijk de leiding van de buiten landse aangelegenheden op zich nemen, alvorens in overleg met dc deelnemers van de regeringscoalitie een nieuwe minister van buitenlandse zaken te benoemen. (Advertentie) BROODPRIJS OMHOOG De heer Schiittenhelm, voorzit ter van de NTS-nieuwe stijl, heeft gisteren betoogd dat de uitbreiding van de zendtijd niet alleen moet kómen, maar er volgend jaar al moet zijn. Zijn geestdrift werd enigermate getem perd door de financiële problemen. Meer hierover leest men op pag. 9. Een Amerikaanse expeditie heeft in het Zuidpoolgebied ontdekt dat de daar huizende zeehon den zinvol knarsetanden. Met dit nare geluid waarschuwen zij elkaar als er gevaar dreigt. Zie pagina 5. Op pagina 2: Tom Poes en andere strips; puzzel. Op pagina 3: Regionaal nieuws. Op pagina 7: Belgen in Bulgaarse tang. Topfusie in Breda? (Sport). IN PLUS DEZE WEEK: Als alle kanonslagen waarmee het nieuwe jaar wordt opengescheurd, op een en hetzelfde ogenblik zouden daveren, zou de explosie tot in China, bakermat van het vuurwerk, te horen zijn. De Chinezen stelden al in de twaalfde eeuw vóór Chris tus bommetjes samen uit zwavel, salpeter en houtskool, waarmee ze hun tegenstanders schril aanjoegen met voor die tijd inderdaad opmer- waaiig speelgoed waren dieuen en kelijke klappén. Maar meer dan lawaaiig speelgoed waren die bom metjes niet. En we moeten aanne men dat deze ontdekking door uit vinders en publiek vooral beschouwd werd als amusement. Door de eeu wen heen is die fascinerende be koring overgegaan op ons. (Pagina 1 van Plus). Pagina 2: 1965: een jaartje wel. Pagina 3: Oudej aarspuzzel met tweehonderd vijftig gulden aan prijzen; strijd tegen snobisme Witte Huis personeel; wasbeurt voor de Grote Vier; heb u dat gelezen? Pagina 4: Schaken, dammen, klaverjassen, bridgen, postzegels, puzzelen en piekeren, tekenpuzzel. Pagina 5: Waarom geen verzekering voor huisvrouw?; december: maand van de drie oude mannen; Rotter damse vrouwen maken tapijt voor prinses Beatrix en Claus. Pagina 6: Speelplaats (pagina voor de jeugd). (Van onze verslaggever) Voor thuisbezorgd brood kan in alle gevallen ten hoogste drie cent meer worden berekend dan voor afgehaald brood. Tot dusverre bedroeg dat ver schil één cent. De prijzen van melk- brood en verpakt brood mogen met dezelfde bedragen, dus afgehaald met twee cent en bezorgd met vier cent, ten opzichte van de thans geldende prijzen worden verhoogd. De minister van economische zaken, drs. J. den Uyl, heeft dit besluit geno men naar aanleiding van een onder- ezoek, dat zijn ministerie heeft inge steld naar de rentabiliteits. en kosten ontwikkeling in het bakkersbedrijf. Als gevolg hiervan acht de minister de prijsverhoging aanvaardbaar binnen het kader van de prijsgedragsregels. In de vier cent verhoging voor be zorgd brood is één cent begrepen, waarover de minister en de Nederland se Bakkerijstichting al in het begin van dit jaar overeenstemming hadden be reikt. De Nederlandse Bakkerijstichting vindt de prijsverhoging onvoldoende. Ze heeft haar leden van het besluit van de minister op de hoogte gebracht met de mededeling, dat zij geen ver antwoording meent te kunnen dragen voor deze prijsverhoging. De Bakke rijstichting heeft een onderhoud met de minister aangevraagd, dat, naar kan worden aangenomen, niet meer voor Nieuwjaar zal plaatshebben. DEN HAAG, 30 dec. De Neder landse vereniging van huisvrouwen maakt zich ongerust over de prijzen van verpakte melk, die de flessemelk steeds meer vervangt. Zij heeft dat aan de minister van Economische Za ken geschreven. Bij de ontwikkeling van de nieuwe verpakkingssystemen, zo meent de vereniging, heeft het blijkbaar ont broken aan coördinatie tussen de pro ducenten en dus aan besparing van kosten. De melk in plasticzakken wordt verkocht tegen dezelfde prijs als melk in glazen flessen. ïn de ,,puurpak"-kartonverpakking is de melk vier cent, in een andere kartonverpakking drie cent per 'iter duurder dan flessemelk. Het is de vereniging niet duidelpk, waarom zo'n grote prijsverhoging no dig is. Voor de producent ontstaan toch ook enorme besparingen, waar door eventuele investeringskosten ruimschoots opgevangen kunnen wor den. LEIDEN, 30 dec. Gisteravond is bij de overweg De Vink, nabij Voor schoten, op de spoorbaan Den Haag- Leiden een personenauto vermorzeld door een trein. Hierbij verloor le tweeënzeventigjarige heer G. Holtzap- fel uit een bejaardencentrum in Schie- broek, het leven. Het spoorwegver keer in beide richtingen was geduren de ongeveer drie kwartier gestremd. De auto werd bestuurd door de in Luzem woonachtige zeventigjarige broer van het slachtoffer, de heer J. Holtzapfel, die om onopgehelderde re den uit de file, waarin hij voor de gesloten halve spoorbomen had staan wachten, na het openen van de bo men midden op de overweg rechts af sloeg en de spoorbaan opreed. Toen hij zijn vergissing bemerkte, trachtte hij achteruit te rijden, waardoor de wagen tussen de rails klem kwam te zitten. De bestuurder stapte uit en poogde met een zaklampje de ongeveer anderhalve minuut daarna aanstormen de trein tot stoppen te brengen. Zijn broer bleef in de wagen. Hoewel de twee inzittenden nog an derhalve minuut de tijd hadden om het voertuig te verlaten voor een trein naderde, hadden zij dit niel ged an. De bestuurder bleef behoudens een shock vrijwel ongedeerd en kon na van de eerste hulp te zijn voorzien later huiswaarts keren. (Van onze correspondent) DEN HELDER, SO dec. Eerst nu is bekend geworden dat vijftien ver pleegsters van het gemeenteziekenhuis Parkzicht na het kerstdiner min of meer ernstig ziek zijn geworden. De oorzaak hie nan werd aanvankelijk gezocht in voedselvergiftiging. Na een uitgebreid onderzoek is echter komen vast te staan dat de combinatie van de gerechten niet zo gelukkig was. Mei name ging het hier 'tv garnalen en een portie ijs. Vijf meisjes moes ten enkele dagen het bed houden voor dat ze weer aan het werk konden gaan. De leiding van het zieke-huis heeft voorzorgsmaatregelen getrof fen voor de patiënten. 9)9) (Van onze correspondent) GRONINGEN, SO dec. - De -win- tigjarige mej. E. M. Sam pon uit Gro ningen is gisteravond in het Helper- bad alhier tijdens het zwemmen on wel geworden en kort nadat ze op het droge was geholpen overleden. De jeugdige zwemster was aan net pop- duiken, terwijl enkele belangstellen den, onder wie haar vader, fle er- richtingen gadesloegen. Ze had de pop opgedoken en was naar 'le kant ge zwommen toen ze onwel werd. Zij is kort daarna overleden, waarschijnlijk door te grote krachtsinspanning. (Advertentie) 'n Hero produkt maal 25 gelijke .laartermijnen betale; maar dai: wordt vierenhalf procent rente berekend. Deze ludejaars- verrassing heeft vooral -le eigenaars die van AOW en eer, klein oensioen moeten leven zwaar getroffen Ze za ten wel goedkoop in hun eigen woning maar konden het huis echter amper onderhouden. Nu vragen zp zich met zorg at fioe dit gefinancierd moet worden Velen ontgaat de rechtvaardigheid van deze belasting, wat misschien wel het bes te geïllustreerd wordt door een van de slachtoffers, die toen no net biljet had gelezen zijn vlag halfstok uithing. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken en men denkt zeifs een massaal bezwaarschrift bij de ge meente in te dienen. Want aan zonder meer betalen denkt men nog niet. (Van onze correspondent) ASSEN, 30 dec. Het besluit dat de gemeenteraad van Assen op 30 augustus 1962 ndm tot invoering van de straaiaanlegbelasting aeeft ns nogal wat rumoer ontwikkeld. Het be sluit, inmiddels koninklijk goedge keurd, is toen wel gepubliceerd, maar niemand realiseerde zich wat de con sequenties ervan zouden runnen rijn. Vele huiseigenaren en bezitters van eigendommen in het uitbreidingsplan De Lariks kregen nu nog net in het oudejaar een aanslagbiljet voor de straataanlegbelasting. Men moet per strekkende meter 150 gulden en vijf tig cent betalen. Dit betekent voor verscheidene stadsbewoners een be drag van vljt- tot zesduizend guli en. De belastingplichtige moet het be drag binnen de gestelde termijn in eens betalen. Men mag ook in maxi- kens. Het bedrijfschap eü de federa tie delen mee dat zij dit advies gege ven hebben om een bijdrage te leve ren aan het opvangen van de moei lijkheden die voor onze landbouw en economie zijn ontstaan. De prijs voor varkensvlees is over al in het land sterk gedaald. De con currentie met de supermarkts is zeer levendig. De voorzitter van het Pro duktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Djjk, zei gisteren dat de maat regelen die in verband met het mond en klauwzeer zijn genomen de markt sterk beïnvloeden. De prijzen van in- koopcombinaties zijn de afgelopen week met vijftien tot twintig cent per kilo gezakt tot 2,62 gld. en de kans op verdere daling is vrij groot. Naar alle waarschijnlijkheid zal Italië op 1 januari het voorbeeld van Duitsland, België en Frankrijk volgen en de in voer van varkens, kalveren, runderen en vlees uit Nederland verbieden. Het produktschap gaat na of misschien export van varkens mogelijk is naar landen buiten de EEG. Als de markt werkelijk instort," al dus mr. Van Dijk, „wordt het zeer moeilijk om hem weer op te halen. De kans op een verdere daling van de prijs is zeer groot en de vraag doet zich voor of na een periode van lage prijs niet een periode van zeer hoge prijs zal volgen. Het gevaar dreigt ook dat de produktie van de varkensstapel zal worden geremd. Vol gens mr. Van Dijk is de markt „zeer nerveus" en moet alles gedaan wor den om paniek onder de varkenshou ders te voorkomen. Het bestuur van het produktschap vreest dat de situ atie op de varkensmarkt ook de rund- veeprijzen zal beïnvloeden. Over de oorzaak van het instorten van de markt, de mond- en klauw- zeerepidemie, bestaat enig optimisme. In Limburg zijn ai enkele (lagen geen nieuwe gevallen gemeld, terwijl in Brabant een daling van het aantal nieuwe gevallen is geconstateerd. Zee land is weer „vrij" gebied, maar daar staat tegenover dat voor Gelder land en Overijssel een absoluut ver- voerverbod moest worden afgekon digd. (Van onze correspondent) DEVENTER, 30 dec. Nadat maandag de heer Wolters een ern stige storing in de treinenloop te weeg bracht, doordat hü met zijn bestelauto op de onbewaakte over weg, vlak bq zijn woonhuis in Colmschate, door een goederentrein gegrepen was, waarbij 4e locomo tief en een vijftal goederenwa ens ontspoorden, en de baan over min stens veertig meter (rustig werd beschadigd, heeft woensdagmorgen één van zijn varkens op ongeveer dezelfde plaats de Spoorwegen last bezorgd. Het beest begaf zich op de spoorbaan, terwijl de sneltrein uit Arnhem aan kwam stormen. Het varken werd op slag edood en de trein kon al snel zijn weg vervol gen. Door de botsing trad echter een blokstoring in de óeveiligings- installatie op, die er de oorzaak van was, dat enkele, later op dit traject, passerende treinen vertra ging kregen. De heer Wolters maakt het in het ziekenhuis te Deventer redelijk. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 30 dec. Het Produkt schap voor Vee en Vlees wil een in- vriesregeling voor geslachte varkens om op deze manier het totale ineen storten van de markt te voorkomen. De regeling ia gifsteren in een beslo ten vergadering uitgewerkt en wordt van kracht als de minister er zijn goedkeuring aan hecht. Inmiddels heb ben het Bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf en de Federatie van Slagers- patroonsbonden de slagers dringend geadviseerd zich in de komende we ken zo veel mogelijk in te stellen op de verkoop van varkensvlees, zowei wat de prijs als dc reclame betreft. Zij hebben dit besluit in overleg niel het ministerie van Landbouw geno me», met het oog op de precaire si tuatie die is onstaan door de tijde lijke stagnatie in de export vrn var- Advertentie) Aluminium voorzetramen. Kant en klaar geplaatst- Korte leveringstijd. SPAARNDAMSEWEG 48 Haarlem Tel. 02500-58211 (5 HJnen) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 30 dec. In de zomer van 1966 zal de PTT ter ïele" genheid van de herdenking van »Gys- bert Japikx 1666-1966" een serie zo- merzegels in de prijsklasse van 8 tot 40 cent uitgeven, gewijd aan deze Friese dichter. De tekst op deze oost zegels zal voor het eerst in de ge schiedenis van de PTT in het Fries geschieden. HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 (Advertentie) HAARLEM - ZIJLWEG 26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1