Europ ese perspectieven China's model- Wans Ch ieh. lieveling van moralisten Vermist schip bleek gestrand nieuwe soldaat TOM POES EN DE GROTE BARRIBAL door Marten Toonder Groot bloedbad in Indonesië _,®3ffllMfè !/-**> le&t m K EIGEN SCHOOL OPEN VOOR NIEUWE TIJD Twee fietsers omgekomen DE TOVENAAR VAN EOP 5 Mui 11/iML SCHEIDEN VOOR RUSSEN WORDT EENVOUDIGER Prof. H. C. Burger overleden Vele Limburgse bedrijven moeten overschakelen Sinds sevtemher honderdduizend slachtoffers Landhuis brandt afton schade HUIZENACTIE IN DEN HAAG Meer contact niet overheid nodiQ Tl AP DIT771? Oud-hoogleraar te Utrecht Lichaam van vrouw in water gevonden ,,Dak van liefde Vluchtelingen uit Soedan in bisdom van mgr. Maanicus &/\rD^CCuu/z- ^JoHM -Cto ne&wteT Voorzitter Katholiek Onderwijzersverbond o Volmachten voor lagere rechtbank door Raymond Aron O 5645. De schrik en de woede ga ven heer Ollie reuzenkrachten, zodat hij met een onverwachte snel heid weer op zijn voeten stond; oog in oog met zijn belagen., die hem honend uitjouw den. „Lummels!" riep hij met overslaande stem. „Hebben jullie dan helemaal geen eerbied voor een heer?. Hebben jullie geen opvoeding genoten? Het zal slecht met jullie aflopen! De grote Barribal zal jullie grijpen!" „Wèèèèh!" schreeuwden de ventjes. „Barribal bestaat niet! Loop heen met je Barribal!" Dit schokte heer Bommel. Hij wendde zich tot Tom Poes, die hem gevolgd was en wees met een trillende vinger op de voort- springende en joelende guiten. „Wat moet daar van terecht komen?" vroeg hij ontdaan. „Kwaaie apen zijn het! Ongemanierd en ongelooflijk ongelovig. Ik zelf, als volwassene met onderscheidingsvermogen, heb oog in oog met die vreselijke reus gestaan en zij... ze lachen er om! Geen wonder, dat het niet goed gaat met de wereld!" „Kom nu maar mee," zei Tom Poes sussend. „Ze weten niet beter." Heer Ollie aarzelde even, doch toen volgde hij hem met slof fende pas het bergpad verder af. Boven hen was professor Sickbock, bij een kromming in de weg, verschenen. Niets in zijn keurige verschijning wees er op, dat hij zojuist een bezoek aan de vreselijke reus had gebracht en de glim lach waarmee hij het groepje naoogde was rustig als steeds. „Treffend," prevelde hij. „De jeugd kan nog zo zuiver zien wat voor de oudere reeds troebel is." De hoogste troef in het legendarische rijk van Fop is de mach tige heerser der heerseren, koning FOP (hierboven links afgebeeld). Hij is het, die over leven en dood en nog veel meer beschikt in onze nieuwe strip „De TOVENAAR van FOP", waarvan morgen de eerste aflevering verschijnt. Naast hem op het plaatje staat WENDELA, een schone en welgevormde maagd, wier smachtende blikkert echter niet de koning gelden (uiteraard...) maar de in onze krant van gisteren al afgebeelde Heer Egbert. Tijdens de campagne voor de Fran se presidentsverkiezingen is er veel gesproken over Europa, maar de kandidaten en de publie ke opinie schijnen daarbij vooral te hebben gedacht aan de crisis be gonnen op 30 juni in de Europese Economische Gemeenschap. Men kan dit probleem echter, in de huidige om standigheden. niet losmaken van twee anderehet Atlantisch bondgenootschap en de betrekkingen tussen West- en Oost-Europa. Wellicht moet men hier aan nog een vierde probleem toevoe gen: dat van de betrekkingen met Groot-Brittannië en He Europese Vrij handels-Associatie (EVA). Al deze proble men zijn altijd op de een of andere manier met elkaar verbonden geweest. Het initiatief van Robert Schuman en Jean Monnet om een Europese ge meenschap op te richten ontstond in het klimaat van de koude oorlog. De bedoeling ervan was drieledig: het bevorderen van de ver zoening tussen Frankrijk en West- Duitsland, het krachtiger maken van het Europese deel van het Atlantisch bondgenootschap en, uiteindelijk, het scheppen van een situatie, waarin het voor de Europeanen mogelijk zou zijn te handelen op voet van gelijkheid met de Verenigde Staten. Afhankelijk van de personen en de omstandigheden werd het accent ene keer gelegd op de Europese autonomie (zelfs van Europees nationalisme) en de andere keer op de verbondenheid met de Ver enigde Staten. De buitenlandse politiek van de Sov jet-Unie sinds de Cubaanse crisis van 1962 en de interne evolutie van de re gimes in Oost-Europa hebben een ge heel nieuwe conjunctuur geschapen. Zelfs indien de buitenlandse politiek van Frankrijk nog zou worden geleid door mensen uit de school van Robert Schuman, zouden bepaalde vraagstuk ken zich in een geheel nieuwe samen hang aandienen. Het lijkt er nog niet op dat de hereniging van Duitsland na bij is, maar de regering in Bonn vraagt zich voortaan toch af welke vorm van Europese of Atlantische organisatie de uiteindelijk hereniging bevordert of in de weg staat. Dit soort onderzoekingen dateert niet van vandaag of gisteren, maar in het verleden waren zij vooral van theoretische aard. Sinds een of twee jaar echter zijn zij op een bepaal de manier actueel geworden. Het zou onverstandig zijn het werk van de economische integratie, zoals die is voorzien in het Ver drag van Rome en sinds 1957 ge deeltelijk is gerealiseerd, niet voort te zetten. Een akkoord over de financiële regeling van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek is dringend noodzake lijk, Frankrijks partners dragen hun deel van de verantwoordelijkheid voor de breuk van 30 juni. Niettemin, het terugtrekken van de Franse delegatie wordt op geen enkele manier door het Verdrag van Rome gerechtvaardigd. De taktiek van het ultimatum dreigt, op de lange duur, zijn effect te verlie zen. Wat op de eerste plaats gered moet worden, in de loop van de komende maanden of jaren, is het communautai re bestuur van de Europese Gemeen schap in Brussel. Ook en misschien vooral moet een minimum aan Euro- §ese geest blijven bestaan, want als ie er niet is dreigt het bestuursappa raat van de Euromarkt een lichaam zonder ziel te worden. Persoonlijk ge loof ik nauwelijks aan het belang van de clausule over de gekwalificeerde meerderheid"; de twist over de supra- nationaliteit van de Gemeenschap is, voor een groot deel, theoretisch. Als het gaat om een zaak van groot be lang, zal noch de Europese commissie noch de Raad van Ministers een van de betrokken regeringen kunnen dwin gen tot een door haar niet gewenste be slissing. Zolang de Zes de wil hebben samen te leven zullen zij erin slagen hun belangenconflicten te overwinnen en compromissen te vinden. Geen en kele regeling op papier zal daarvoor ooit in de plaats kunnen komen. Het failliet van het Frans-Duitse verdrag is niet minder een van de oorzaken van de morele en politieke crisis in de EEG. Het verliep allemaal of generaal De Gaulle hoopte de Bondsrepubliek te kunnen bekeren tot zijn eigen opvattingen over de samenwerking tussen de Oude en de Nieuwe Wereld. Maar de Bonds republiek liet zich, zoals men had kunnen voorzien, niet bekeren. Steeds indien een keuze tussen de Verenig de Staten en Frankrijk onvermijdelijk was, koos zij voor de Verenigde Sta ten. De leiders in Bonn stellen hun veiligheid voorop, hetgeen in hun ogen neerkomt op handhaving van het At lantisch bondgenootschap. Vanaf de ondertekening van het Frans-Duitse verdrag was net evident dat er tussen de twee partners ver schillen van mening bestonden over het Atlantisch bondgenootschap. Ge neraal De Gaulle heeft volkomen gelijk als hij er de nadruk op legt, dat, voor het moment, de politieke eenwording van Europa onmogelijk is, omdat er geen overeenstemming bestaat over de doelstelling en de middelen van een gemeenschappelijke buitenlandse poli tiek. Te wensen blijft dat deze ver schillen van mening niet het voortbe staan van de Euromarkt zelf in ge vaar zullen brengen. Drie jaar geleden riepen de Gaullis ten opeigen initiatief het beeld op van een Europese defensiepolitiek. Van daag de dag keuren zij krachtig de Westduitse eisen op het gebied van de nucleaire bewapening af. Het is frap pant dat generaal De Gaulle in een van zijn TV-redevoeringen heeft gespro ken over de betrekkelijke onzekerheid ten aanzien van de toekomst van Duitsland. Indien West-Duitsland het bezit van atoomwapens zou opeisen en indien de Verenigde Staten geneigd zouden zijn aan dergelijke Westduitse eisen tege moet te komen, zou de houding van Frankrijk begrijpelijk zijn. Maar noch Erhard noch Schroder stelt dergelijke eisen. President Johnson is. evenmin als zijn voorganger, van plan een Amerikaans-Westduits akkoord te slui ten, dat zou ingaan tegen het principe van de niet-spreiding van kernwa pens. Zelfs van de oprichting van een MLF is geen sprake meer. De Engelsen en Amerikanen zoe ken momenteel naar een com promis. dat gedeeltelijk tege moet komt aan de verlangens van bondskanselier Erhard en tegelij kertijd een eventueel akkoord met de Sovjet-Unie over een verdrag tegen de spreiding van kernwapens niet in ge vaar brengt In de mate waarin Frankrijk de Euromarkt wenst te red den moet het, zo lij 1"mij, deel nemen aan het zoeken naar een der gelijk compromis, in plaats van ten op zichte van Bonn een onverzoenlijke houding aan te nemen Want de ma teriële consequenties van deze onver zoenlijkheid zijn gering, maar de nsy chologische gevolgen ervan in West- Duitsland zijn groot én betreurens waardig. (Copyright Le Figaro) (Van een correspondent) HONGKONG, 30 december China heeft een nieuwe modelsol daat, wiens activiteiten en ge dachten de ambtenaren en bur gerij als lichtend voorbeeld en ter navolging worden voorgehouden. •Jarenlang was Uei Feng de soldaat met het voorbeeldige karakter, wiens heldendaden werden geroemd in spe len en publicaties ter verheffing van de massa. Thans is Wang Chieh de lieveling van de moralisten. Van deze 23-jarige groepsleider van het volksbe vrijdingsleger wordt gezegd, dat hij in juli werd gedood, toen hij zijn kame raden beschermde bij een toevallige explosie. Met de publicatie in Peking deze maand van zijn dagboek is een nieuwe navolgingsrage van Wang Chieh in geheel China tot in de verst afge legen gebieden als Kansu, Szeehuan. Tibet en het eiland Hainan uitgebro ken. De campagnes krijgen bjj de uitzen dingen van de regionale radio-stations weliswaar slechts geringe aandacht, maar ze zijn duidelijk geïnspireerd op recente instructies door Lin Pao, de minister van defensie, die sinds de pu blicatie van het dagboek in het „Volks dagblad" nog verder uiteengezet zijn. Soldaten, zeestrijdkrachten, arbeiders en groepen jongeren zijn bij deze cam pagne betrokken. Wang Chieh's dagjboek levert het be wijs voor het in China in zwang zijnde strenge, haast godsdienstig aandoende zelfonderzoek, dat door de partijdoc trine wordt gestimuleerd. Wang Chieh schrijft: „Daar de grote Mao ons on derricht, moet ik iedere avond voor het slapen gaan een dagoverdenking hou den, beoordelen wat in mijn werk goed was, wat slecht was en wat ik in de toekomst moet doen." Het fanatisme van de model-soldaat blijkt uit de pas sage: „Ik zal mezelf als een steenkool in de vlammen van de strijd werpen, zodat ik er wat licht en hitte aan kan toevoegen." AMSTERDAM, 30 dec. De be manning van een motorboot van de rijkspolitie te water uit Lelystad heeft gisteravond na lang speuren op het IJsselmeer een vrachtschip gevonden, dat reeds dertig uur werd vermist. Het schip, de 8-tons „Koophandel VI", van het expeditiebedrijf NV van Ruiten en Kreijger te Oude Wetering, bleek op een punt ongeveer tussen Putten en Nijkerk in ondiep water aan de grond te zijn gelopen. Het kon niet op eigen kracht weg komen Aan boord van het schip, dat geen radio had, bevond zich alleen de 56- jarige schipper N. van Ruiten. Omdat ook de politieboot dreigde vast te lopen, roeiden enige beman ningsleden in een vletje naar de schip per toe, die in blakende welstand bleek te verkeren. In overleg met de schipper en de eigenaar van het ge strande schip, besloot Ie rijkspolitie sleepbootassistentie uit Harderwijk te halen. UTRECHT, 30 dec. Prof.dr. H. C. Burger, oud-hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen en oud-buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, is dinsdag overleden. Prof. Burger werd in 1893 in Utrecht geboren. Hjj studeerde aan de rijks universiteit aldaar, waar hij in 1916 zijn doctoraal examen cum laude af legde en op 31 mei 1918 onder prof. Omstein cum laude promoveerde op het proefschrift „Oplossen en groeien van kristallen". DEN HAAG, 29 dec. Vele Lim burgse ondernemingen, die in de leve ring van materiaal of materialen aan de mijnen en hun nevenbedrijven een bestaan vinden, zien zich als gevolg van de gedeeltelijke liquidatie van de Nederlandse mijnindustrie genoodzaakt om te zien naar ander emplooi. <3e sector van de metaalnijverheid geldt dit voor een dertig a veertig ?"„®rnemingsn "v'et 'n t°taal ongeveer 3.000 man personeel. Deze bedrijven die produkten ais rails voor de mijn- spoorwegen, rollend materieel voor de ondergrondse spoorwegen, brekers, bo ren enz. leveren, hebben met hun leve ranties aan de Nederlandse mijnen als basis in vele gevallen een export naar andere landen met een mijnindustrie opgebouwd. Deze basis gaat nu weg vallen, terwijl er bovendien voor deze export als gevolg van het feit, dat ook elders de gang van zaken in de kolen mijnindustrie ongunstig is. eveneens weinig perspectief meer is. Men acht in deze sector de tijd gekomen om de bakens te verzetten en er is de laatste weken in deze tak van het Lim burgse bedrijfsleven druk overleg ge weest over de richting, die men nu moet gaan. Overschakeling op an dere produkten is voor deze bedrijven geen onoverkomenlijke moeilijkheid: het is op het ogenblik echter nog eer open vraag, op welke produkten moet worden overgeschakeld. VV'ERKENDAM, 30 dec. De rijks politie te water heeft op de Boven Merwede ter hoogte van Gorinchem liet li'h'am van een vrouw aange troffen Hot lichaam moet al enige jaren in het water hebben gelegen. De politie vermoedt, dat dit het lijk is van een schippersvrouw, die over boord is gevallen. De identiteit is niet vast te stellen. ^57 7 aarnemers in Hong-Kong ver- *S/ moeden, dat de nieuwe cam- Tt pagne het doel heeft de ideolo gische zuiverheid van het leger te beschermen in een tijd, dat zijn status en functie in de revolutionaire opbouw in China in discussie gekomen is. Men gelooft, dat de partijleiders de toename van het beroepsmilitaris- nie graag willen voorkomen door het leger onder huil controle te plaatsen. De eisen, die de militaire discipline stelt en de ideologische arbeid van po litieke activisten in hun rijen schijnen met elkaar in botsing gekomen te zijn. Zelfs Lin Pao verloor zijn maarschalks- titel, toen eerder dit jaar alle mili taire onderscheidingstekenen werden afgeschaft. Het „Volksdagblad" ver klaarde toen, dat er „geen superieuren en minderen meer bestonden, maar dat er alleen sprake was van een functieverdeling onder officieren en manschappen." De Chinese soldaten maken met hun slappe petjes, Vreemde schoenen en on- geperste uniformen, die als zakken om hun lichamen hangen, geen erg mili taristische indruk, hoewel hun krijgs haftigheid en grote discipline in films en toneelspelen veelvuldig wordt opge hemeld. SINGAPORE, 30 dec. (AFP) Vol gens uit Djakarta gekomen reizigers geeft de wereld er zich nog niet vol doende rekenschap van in welk een bloedbad een groot gedeelte van In donesië de laatste maanden en speci aal de vier ot vijf laatste weken door de anti-eommunistische actie is ge stort. In Djakarta ontvangen schat tingen uit verschillende serieuze bron nen maken melding van meer dan honderdduizend doden. En dit zouden nog maar voorzichtige schattingen zijn. Doordat West-Java, met inbegrip van Djakarta, rustig is gebleven zou men zich in internationale diploma- (Van onze correspondent) EGMOND AAN DE HOEF, 30 dec. Op Het Woud alhier, is gisteravond het kapitale zeventiende-eeuwse land huis „Schuylenburg" door brand ver woest. De schade schat men op onge veer honderdduizend gulden. Het land huis stond vol met antiek, kostbare familiearchieven en een zeer oude bi bliotheek. Voor de ogen van de eigenaars, de oudheidkundige S. C. van Vleuten en zjjn vrouw, die tijdig het landhuis kon den verlaten, werden hun bezittingen een prooi der vlammen, in een felle sneeuwstorm trachtten de brandweren van Egmond aan de Hoef en Egmond aan Zee het vuur te bedwingen. Dat vuur is vermoedelijk op de bovenver dieping ontstaan als gevolg van een vonk uit het open haardvuur. Het echt paar Van Vleuten had het naardvuur aangestoken omdat de centrale ver warming was uitgevallen. De eigenaar was gedeeltelijk verzekerd. DEN HAAG, 30 dec. De „Inter kerkelijke Kommissie Woningbemidde ling (IKW) alhier zal een actie voe ren onder het motto „een dak van liefde", teneinde meer mensen dan tot nu toe te kunnen helpen aan wo ningruimte. De IKW doet dit werk reeds sinds 1961 in hoofdzaak door het bij elkaar brengen van mensen, die woonruimte zoeken met mensen die nog woonruimte onbenut in hun huizen hebben. Op deze wjjze konden bijna zesdui zend mensen worden geholpen, van wie tweehonderd dit jaar. Het is de overtuiging van de IKW, dat nog veel meer mensen zouden kunnen worden geholpen, als maar bekend is, waar onbenutte woonruimte is, die met eni ge goedwillendheid van bewoners niet langer onbenut behoeft te blijven. Tijdens de actie wordt wijksgewijs in geheel Den Haag huis aan huis een folder bezorgd, waarin uiteenge zet wordt, hoe de IKW werkt. Het gaat de IKW om enkele kamers, een etage, n ook wel om hele woningen, die tegen een redelijke huur beschik baar kunnen worden gesteld. Men wjjst ei op, dat de gemeente als te gemoetkoming in inrichtings- of split- singskosten financiële vergoedingen verstrekt. Cc OBO, 30 dec. (KNP) - Een golf van meer dan 16.000 vluchtelingen uit de Soedan heeft de bevolking van het kleine stadje Obo in het hisdom Ban- gasson van de Amsterdamse mgr. Maanicus C.S.Sp. verdrievoudigd. Het hisdom, dat is toevertrouwd aan de Paters van de Heilige Geest uit Ne derland. is tevens toevluchtsoord voor de vluchtelingen uit de Congo-Leo- poldstad. Het centrum hiervan is Ze- nio, aan de grens van de Congo. Obo in de Centraal Afrikaanse Re publiek ligt vlak aan de grens van de Soedan. De vluchtelingen 'rit de Soe dan worden vergezeld van 'wee Soe- danese priesters en 15 Soedanese us- ters. De Franse hulporganisatie Le Secours Cat.holique en andere interna tionale hulporganisaties waaronder een van Amsterdamse Vincentianen hebben tot dusver aanzienlijke hulp gestuurd. Toch kampt vooral Obo met grote moeilijkheden 'n de voedsel voorziening omdat de vluchtelingen stroom uit de Soedan blijft aanhouden. tieke kringen pas in de laatste tijd bewust zijn gaan worden van de wer kelijke afmetingen van de tragedie welke zich in Indonesië afspeelt. Uit Midden- en Oost-Java, uit Sumatra en Bali komen nu steeds nauwkeuriger verhalen over massale slachtingen van aan de volkswoede overgelaten gevangenen. Zo proberen boeren, die zich door de belofte van herverdeling van de grond voor het communisme hadden laten winnen, door de ontwikkeling van de gebeurtenissen gedreven, zich vrjj te kopen door hun voormalige leiders te doden. Volgens waarnemers heeft president Soekarno zelf tever geefs geprobeerd aan de slachtingen een eind te maken. Alleen al op Bali hebben de plaat selijke militaire autoriteiten toege geven, dat er vijftienduizend officiële executies hebben plaatsgehad. Het pa leis van de gouverneur een com munist en thans van zijn functie ont heven zou met een aantal van de bewoners zijn verbrand. Op Sumatra zou het aantal doden kortelings op zestigduizend bereikt hebben en In Midden- en Oost-Java, het bolwerk van de Indonesische com munistische partij, zou dit aantal nog hoger kunnen zijn. Op het ogenblik is het nog onmogelijk zich een juist beeld te vormen van hetgeen z'c^ 'n de meest afgelegen gebieden als van Celebes, dé Molukken en Zuid-Borneo heeft voorgedaan. De militaire leiders proberen intussen, met toenemend suc ces, een eind te maken aan de ex cessen. H/AAESCHUVÏ DE AMOEPE schildwachten; i CA a T~ hem weep sch/e~ TEM LIEVE HELP. AJS H'J MAAJZ Ia/ DE Pty/EE SP/Z/H6T:AA/OEeS /s H'j estzL oee/v.'speihs. PlEEEWtET OOHAM f VOHAAf Z£ HEBBEN PtEX£kV/£7~ ON/deeT 2e schieTëH OP HEM SPEINBEN P MAAP PAH POE HC ME WESP ZO 'N P'JAj PAT DOE 'K (Van onze onderwijsredacteur) ARNHEM, 30 dec. Het is on rechtvaardig de katholieke school uit een vroegere tijd met andere verhou dingen en een andere mentaliteit te plaatsen tegenover de niet bestaande, ntaar ideaal voorgestelde nationale cf algemene school. Tegenover oe ideaal gedachte nationale school dient men te stellen de ideale katholieke school, die zich open stelt naar de nieuwe tijd en die dienstbaar wil zijn aan de gehele gemeenschap" Zo zei de voorzitter van het Katholiek Onder wijzersverbond hedenmorgen in „Mu sis Sacrum" bij de opening van het openbaar gedeelte van de verbonds vergadering van het K.O.V. De heer Th. M. Knippen hesprak in zijn openingsrede de Conciliever klaring inzake de christelijke opvoe ding van de jeugd. Daarbij stelde hij, dat het leren kennen en beleven van het eigene op de katholieke school allerminst een minder geschikte voor bereiding behoeft te betekenen op het leven in een pluriforme maat schappij, mits daarbij tegelijkertijd waardering voor en eerbiediging van de overtuiging van de medemens wordt bijgebracht. Als belangrijkste aspect van de tot standkoming van de nieuwe Katholie ke Schoolraad noemde de voorzitter van het K.O.V.dat de hiërarchie hierbij de verantwoordelijkheid voor het katholieke onderwijs overdraagt aan de katholieke gemeenschap, be trokken bij de ontwikkeling van het onderwijs in ons land. Evenals de voorzitter van de Neder landse Onderwijzersvereniging enkele dagen geleden deed, bracht ook de K.O.V.-voorzitter in zijn openingsrede de contacten met de overheid ter sprake. Bij de snelle ontwikkeling van het onderwijs kan men zich af vragen of niet gestreefd dient te wor den naar een zekere institutionalise ring va? de incidentele contacten, die er thans zjjn. In dit verbana is wel eens een reorganisatie van de Onder wijsraad bepleit. De toenmalige minis ter heeft opgemerkt, dat o(j dit onaf hankelijke adviesorgaan wenste te be houden. „Wij menen," aldus de neer Knip pen, „dat het een én het ander mu- gelijk is. Vooral bij het overleg met betrokkenen uit het onderwijs, dat ik als maatschappelijk beraad zou vil len betitelen, wordt een bepaalde con tinuïteit steeds noodzakelijker." Spre ker wees in dit verband op de nood zaak van het overwegen en afwegen van prioriteiten. Een bepaalde orde ning in de vele wensen van het on derwijs is geboden. Het departement is, volgens etn mededeling van minister Diepenhorst, zeer goed op de hoogte var de lijst van prioriteiten. De heer Knippen meent echter, dat in de miljarden- zaak, die het Nederlandse onderwijs thans geworden is, deze wetenschap niet een intern-departementaal mono polie dient te blijven, maar dat de gehele gemeenschap, die er de finan ciële offers voor dient te brengen, moet weten wat de ontwikkeling van het onderwijs op langere termijn vraagt. De voorzitter van het K.O.V. ge waagde voorts van „een aanzienlijk gegroeide teleurstelling" >ver de be handeling van het vraagstuk van de taakverlichting van schoolhoofden. De Onderwijscommissie van de Tweede Kamer zal over dit probleem opnieuw gaan spreken met de staatssecretaris. Dit is het vorig jaar ook ai gebeurd. Wanneer het resultaat van het nieu we overleg, evenals toen met nul komma nul gewaardeerd moet wor den, dan bestaat hiervoor bij het K.O.V. niet de geringste belangstel ling. Sprekend over de Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren, zei de heer Knip pen, dat het Katholiek Onderwijzers- verbond de wenselijkheid hiervan voor staat. ZAANDAM, 30 dec. De 53-jarige mevr. H. Derix is gisteren bij het fietsend oversteken van de Gerhaard- straat gegrepen door een vrachtauto. De vrouw werd met een schedelbasis- fractuur in het Sint Jan-ziekenhuis op genomen, waar zij is overleden. APELDOORN. In de Deventer- straat alhier is de zeventigjarige heer G. C. Oeleman met zijn fiets geval len en onder het achterste wiel van een truck met oplegger terechtgeko men. Hij werd enkele meters door de truck meegesleurd en was op slag dood. ROME, 30 dec. (UPI) Tot direc teur van het wereldvoedselprogram ma van de voedsel- en landbouworga nisatie van de VN, de FAO, is de Ne derlander A. H. Boerma benoemd. De benoeming geschiedt voor een ambts termijn van vijf jaar. 1 2 3 4 5 6 I 9 10 (Van een correspondent) De Opperste Sovj'et heeft een de creet gepubliceerd, waarin voor Russen een vereenvoudi ging van de echtscheidingspro cedure wordt aangekondigd. De lage re rechtbanken krijgen nu ook de vol macht echtscheidingen goed te keu ren en men heeft de eis laten vallen dat huwelijkspartners, die van elkaar willen scheiden in de plaatselijke dag bladen hun plannen kenbaar moeten maken. Al een jaar werd er over de doorvoering van deze nieuwe bepa ling op hoog niveau gedebatteerd. De afkondiging vormt een duidelijke ver zachting van de bepalingen, zoals die werden vastgelegd in de gezlnswet- ten van 1936 en 1914. Die waren uit gevaardigd om een einde te maken aan de sociale onrust tengevolge van een onverantwoorde „hausse" in echt scheidingen, mogelijk gemaakt door het zogenaamde briefkaartsysteem In de eerste jaren na de revolutie, toen men gemakkelijk toestemming voor echtbreuk kon krijgen. Tot op heden moest een echtpaar, dat wilde scheiden, voor twe- recht banken verschijnen. Een volksge rechtshof moest dan alle mogelijke moeite doen de beide partijen met el kaar te verzoenen. Als die pogingen mislukten, moest de zaak opnieuw vooi komen voor een hoger hof, dat dan toestemming tot de scheiding kon verlenen en schikkingen voor de kin deren kon treffen. Voortaan zal al leen maar een zitting van de lagere volksrechtbank noodzakelijk zjjn om de scheiding uit te spreken. De eis. dat plannen voor echtscheiding via een advertentie bekend gemaakt moest worden, leidde er vooral in de grote steden vaak toe, dat er tot het ogenblik van de uitspraak nog een jaar verliep. In die periode zo oor deelden de wetgevers zouden de echtelieden genoog tijd krijgen op hur oorspronkelijke plannen terug te ko men. Niet all? kranten namen de aan kondigingen op en bovendien was d? ruimte voor ingezonden mededelingen beperkt in de bladen, die slechts vier tot zes pagina's tellen. Horizontaal: 1. wond verbinden. 2. voorwerp om koelte te maken Haagse voetbal vereniging; 3. toebereidselen; 4. academische graad uniform; vreemde taal, bijbels persoon; 6. mijnheer (D.), doopgetuigen; 7 Daal. atoomschip; 8. wedstrijd zwam m koren; 9. spoedig, pakmateriaal; 10 Eminentie wijze van doen: 11 verslaggevers Verticaal: 1. paddestoel, pastoor: 2. prijs, behoeftig mens; 3 voorzetsel, hei deplant: 4. regenbak symbool molyb- demum: 5. noemen oorlog (Eng.); 6. doorschijnend; 7 symbool lutecium ont roering; 8 onzichtbaar gast; 9 plaats in .eiderlanrt schaaldieren: 10. onzin. Oplossing van 29 december: 1. ingelijst; 2 bedrieger. 3. hartsvan ger; 4. Amsterdam; 5. sterveling. Op de streepjes: Gijsbreght van Aem- stel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2