GED. STATEN NQORDHOLLAND Bovengemeentelijke bestuurs organen nog niet urgent In 1966 samenvoegingsplan voor kleine gemeenten Ervaringen Rijnmond afwachten Oliebollenbozen 5 in Haarlem hebben er (beklag van Duizendste brandmelding in Haarlem KUNST ZIJ ONS DOEL Eerlijk beeld van expositie in Van Verrassend prestaties op Looymuseum hoog niveau Haarlem moet zich de naam Bloemenstad waardig tonen ar.vt,rr»rikk-x a.® m sss NIEUWE DAG R.F.O met Tibor de Machula in Concertgebouw VOOR EEN VEILIG VERVOER Bewoners Populierenlaan klagen over lekkages V: L. Adriaanse van «Ie ene tuin naar «Ie ainlere Bijzonder orgaan Aiphenaar STEMMES UIT STAD EX STREEK NIEUWE DAG DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 PAGINA 3 speci De Haarlemse „oliebollen bozen" hebben liet beslag thans in grote hoeveel heden gereed 'staan om het aan de kokende olie toe te vertrou wen. Zij verwachten morgen, op het jaarfeest van de oliebol, een ware stormloop op hun kramen. Want zij zijn nog altijd de onbe twiste meesters in het bakken van die goudbruine bollen. En om die kunst worden zij door veel huisvrouwen benijd die het, ondanks verwoede gevechten met beslag en olie, nog nooit verder hebben gebracht dan een klomp deeg met een korstje, een vette boel in hun keuken en een zich hardnekkig handhavende, door dringende stank. Want behalve van goed beslag is het bakken van oliebollen ook een slug. En die staat in geen enkel kookboek en die leer je op geen school. NIEUWE HAARLEMSE COURANT DONDERDAG 30 december DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs A. J. Cuppen ÉÉN BEGRIP oudejaars - specialiteiten Ook in het nieuwe jaar bes de N.Z.H. u risico's en het verkeer. Ook voor 1966 geldt: Laat uw vervoer liever vakman over. De N.Z.H. stelt 680 achter het stuur en 320 en comfortabele bussen nog geen vier cent per ter beschikking. GOEDE, VEILIGE RIT IN Stilleven met oliekan", een verfijnde compositie van Leen Spierenburg. GRAMMOFOONPLATEN HAARLEM, 30 dec. Gedeputeer de Staten van Noord-Holland vinden voor hun provincie een raamwet, waarbinnen meerdere vormen van bo vengemeentelijke bestuur mogelijk 7.011 den worden gemaakt, nog niet urgent. Zij menen, dat de noodzjt ak van een bij/.ondere wettelijke bestuursvoorzie- ning zich voor Noord-Holland slechts beperkt tot enige gebieden zoals Gooi en Vechtstreek. Overigens geeft het college er de voorkeur aan de prak tische ervaringen van de Rijnmond af te wachten alvorens in Noord-Holland een dergelijk bestuurslichaam te vor men. Ged. Staten voeren aan, dat in bepaalde gevallen ook uitkomst kan komen van grenswijzigingen, samen voeging van gemeenten of van een wet gemeenschappelijke regelingen. „Ik sta er nu al zo'n twintig jaar bü, maar ik kan nog steeds geen fat soenlijke oliebol bakken", zei ons de vrouw van oliebollenbakker Verwijk, die al net zo lang met zijn kraam op de Haaks staat als zijn vrouw te vergeefs probeert de goede oliebol te bakken. „Het is een slag en die neb je of je hebt hem niet". Haar man heeft hem. Dat zie je zo. Automatisch duwt hij een lepel m een bakje water, schept vervolgens een maatje beslag en slaat dat met een heftig tikje in een handomdraai in de dampende olie. Zo staat hij van de vroege morgen tot de late avond achter de kokende olie. Zo stonden ook zijn vader en over grootvader jaar in jaar uit op dezelfde plaats. En vannacht zal hij zijn bed ongetwijfeld helemaal niet zien. Want van die laatste dag van het jaar, als de meesten van ons lui op het Nieuwe Jaar liggen te wachten en knabbelend aan een oliebol nog wat mijmeren over het Oude Jaar, moeten de oliebollen bakkers het hebben. „We hebben het dit jaar drukker dan ooit", vertelde ons B. Brouwer, ook een virtuoos achter de oliepan. Hij zit dan ook al veertig jaar in de olie bollen en stamt uit een familie, die zich beroemd op een ervaring van twee eeuwen. Hij weet dus echt wel waar Abraham de mosterd en de oliebollen bakker zijn meel en olie vandaan haalt. 89ste jaargang no. 32241 en CHEF REDACTIE HAARLEM: W. P. N. Helversteijn telefoon redactie: 2 15 44; administratie: 2 08 00; adverten ties: 2 15 43; postgiro 14 34 80 BEZORGING: klachten bij niet- bezorging overdag tot 19 uur ('s zaterdags 16-18 uur) tele foon 2 08 00 BUREAU: Smedestr. 5 HAARLEM, ABONNEMENTEN: per week 0,90; per maand 3,90 (exclusief incas sokosten); per kwartaal ƒ11,70 (exclusief incassokosten). ADVERTENTIES: dertig cent per millimeterhoogte. OMROEPERS: twintig cent per millimeterhoogte. Het is duidelijk, dat hij dat laatste liever niet had geweten. Want het geeft hem zorgen, die zijn inspiratie dreigen te doden. Als hij de deur van zijn kraam aan de Jansstraat opent ko men die zorgen je met de alles door dringende geur van de oliebollen tege moet. „Wij oliebollenbakkers maken slech te tijden door, meneer. Alles is duur der geworden de laatste weken: olie, meel, suiker en zelfs gist. Eigenlijk moeten die oliebollen, appelbeignets, Berliner Bollen en krentebollen ook meer kosten. Maar we hebben de prijzen niet verhoogd. Dat kun je toch niet doen zo vlak voor de feest dagen." Is hij bang klanten te verliezen? „Daar ben ik niet bang voor. De men sen kijken in deze (welvaarts)tijd toch niet meer op een paar centen. Ze vin den het veel gemakkelijker om alles kant en klaar bij de kraam te halen. Dan hebben ze thuis tenminste geen HAARLEM, 30 dec. Het vijfde concert in de dinsdagserie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal op dinsdag 4 januari worden ver zorgd door het Radio Filharmonisch Orkest. Het orfïest staat onder leiding van Jean Fournet, de vaste dirigent van dit orkest. Het concert wordt geopend met de „Linzer Symfonie" van Mozart. De cellist Tibor de Machula is hierna solist in het Celloconcert van Saint- Saëns. Debussy's „La Mer" staat als volgende werk op het programma vermeld. Het concert wordt beslo ten met „La Valse" van Maurice Ra- vel. Jean Fournet dirigeerde te Parijs alle symfonie-orkesten. Sinds september 1961 is Jean Fournet de vaste dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest en de Nederlandsche Radio Unie. Met het Radio Filharmonisch Orkest maakte Jean Fournet verschillende succesrijke tournees naar 't buitenland. Tibor de Machula werd in 1912 in Kolosvar bij Budapest geboren. Na beëindiging van zijn studies in zjjn va derland, zette die hij nog enige jaren voort in de Verenigde Staten. Aanslui tend begon z(jn grote solistische loop baan, die hem steeds grotere bekend heid verschafte. Jarenlang is hij eerste cellist van de Berliner Philharmonie geweest en vanaf 1947 is hij eerste solo cellist bij het Concertgebouworkest te Amsterdam. Zijn werk in deze functie belet hem echter niet nog geregeld als solist in vele Europese muziekcen tra op te treden. vuile boel. Wie bakt er thuis zelf nog vis? Toch ook bijna niemand meer. Met oliebollen ligt dat precies zo. We zullen echt geen klanten verliezen als de prijzen van de bolen omhoog gaan. Maar het is niet eegant dat nu plot seling te doen. Dat maakt dezelfde in druk als wanneer een póulier vlak voor Kerstmis de prijs van kip verhoogt." De „elegante" oliebollenbonzen gaan vannacht niet naar bed. Voor hen be gint het „oudejaarsfeest" op 30 decem ber en de oliebollen geven daarbij de toon aan. Hun indruk van het Oude Jaar wordt bepaald door die laatste dag en de hoeveelheid oliebollen die ze dan verkopen. Vermoedelijk zullen ze dan zelf echt geen bol meer kunnen zien. HAARLEM, 30 dec. Voor het eerst in de geschiedenis van Haarlem heeft de plaatselijke brandweer duizend mel dingen in één jaar binnen gekregen. De duizendste melding werd gisteren doorgegeven. Het betrof een binnen brand in een woning aan de Atjehstraat In het snoer dat naar de kerststal liep ontstond kortsluiting. De stal en het be hang vatte vlam, maar het vuur kon met emmers water door de bewoners worden gedoofd. HAARLEM, 30 dec. Bij de poli tie in Haarlem is aangifte gedaan van diefstal van een aantal artikelen ter waarde van ongeveer 60 uit een af gesloten auto in de Einsteinstraat. De auto die het eigendom was van een 24- jarige kantoorbediende, werd in de nacht van dinsdag op woensdag open gebroken. Vermist worden ondermeer; een lantaarn, plaid asbak en een spie geltje. Desgevraagd delen zij Prov. Staten mee. dat zij iii 1966 komen met een samenvoegingsplan van kleine ge meenten en wel eerst voor West-Fries land. Zij stellen, dat eventuele vorming van een bovengemeentelijk bestuurs lichaam de gemeentelijke functie niet te zeer mag beknotten. Over de agglo meratie Groot-Amsterdam doen Ged. Staten geen concrete mededelingen. Naar hun mening bestaat tussen de gemeenten Haarlemmermeer en Am sterdam een zodanige verwevenheid van belangen, dat het college ook Haarlemmermeer bij het vormen bo vengemeentelijk bestuurslichaam zou willen betrekken en wel met name het gebied rond Schiphol, Badhoevedorp en Zwanenburg. Het is volgens het college van belang, dat Groot-Amster dam medeverantwoordelijkheid krijgt te dragen mede over het agrarische gedeelte van de polder, en dat de in woners van Haarlemmermeer hun in zichten in Groot-Amsterdam tot uiting kunnen brengen. Het provinciaal be stuur deelt voorts mee, dat geen ter mijn kan worden genoemd, binnen welke een eventuele wettelijke rege ling met betrekking tot Groot-Amster dam tot stand zal kunnen komen. Inzake Gooi en Vechtstreek zijn Ged. Staten bereid met de provincie Utrecht overleg te plegen. Zoals bekend wil Utrecht het Gooi bij zijn gebied voe gen, evenals Zuidelijk Flevoland. Zij zijn echter niet bereid tot bestuurlijke overdracht van het Gooi. Inzake de Zaanstreek meent het college, dat een gemeenschappelijke regeling voor dit gebied zo spoedig mogelijk tot stand moet komen. Het verdient de voor keur dat een dergelijke regeling wordt aangegaan op basis van vrijwilligheid. De mogelijkheid van het bereiken van andere en betere bestuursoplossingen op kortere termijn achten Ged. Staten niet aanwezig. Ook samenwerking tus sen de IJmondgemeenten en de ge meenten van Zuid-Kennemerland wordt zeker gewenst geacht, maar karakter en verantwoordelijkheid der beide ge bieden zijn volgens G. S. zo verschil lend, dat zij niet in aanmerking ko men voor een bestuurlijke integratie. Vereniging van de drie IJmondge meenten verdient naar hun opinie de voorkeur. De samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk prevaleert zeker boven het achterwe ge laten van iedere grenswijziging. Ged. Staten achten het gewenst, dat voor het Noordzeekanaalgebied een ge meenschappelijke regeling tot stand komt, zodat gemeenschappelijke pro blemen als havenbeheer, vestiging van basisindustrieën, verkeersvoorzie- ningen en groen- en recreatieprojec ten van formaat alsmede de handha ving van de hygiëne van het milieu tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Zij denken in dit verband aan eeh gemeenschappelijke regeling, aan te gaan door de gemeenten van bat IJmondgebied, de agglomeratie Zuid-Kennemerland, de agglomeratie Zaanstreek en de agglomeratie Groot- Amsterdam. (Advertentie) OUDEJAARSAVOND en v. REYSEN CRABSALADES ZALMSALADES VLEESSALADES ZIGEUNERSALADES daarvoor moet u bij de specialist voor lekkere hapjes zijn. Delicatessenhandel GROTE HOUTSTR. 89 - TEL. 11456. (Advertentie) STAP IN 1966 ZWANENBURG, 30 dec. Een aan tal bewoners van woningen in de Po pulierenlaan te Zwanenburg heeft het gemeentebestuur van Haarlemmer meer via een brief in kennis gesteld van gebreken, die deze omstreeks drie jaar oude woningen zouden vertonen. De bewoners beklagen zich met name over ernstige lekkages bij regenval. Volgens de brief zijn de tot dusverre genomen maatregelen ten enenmale onvoldoende. Als het regent moet het water, dat bij de raamkozijnen naar binnen komt met emmers en teilen «orden opgevangen.^ De Zwanenbur gers vragen in de brief, of de gemeen te bij de eigenaar op verbetering wil aandringen. Burgemeester en wethouders mer ken op. dat het college nooit klachten over de toestand van de woningen in de Populierenlaan in Zwanenburg heb ben bereikt. Aan de directeur van de verzocht een onderzoek in te stellen bouwtechnische dienst is inmiddelf verzocht een onderzoek in te stellen naar de klachten. Als deze klachten gegrond zjjn, zal de gemeente de eige naar aanschrijven in de gebreken te voorzien. oor een grote vereniging is het even moeilijk de stelregel van .gelijke monniken, gelijke kap pen" te handhaven als te om zeilen. In 't bijzonder wanneer die ver eniging uit kunstenaars bestaat. De in terne collegialiteit vereist gelijke hech ten, het optreden naar buiten echter noodzaakt tot selectie om de verenigin gen zo sterk mogelijk gebaar te doen maken. Dit probleem mag als realiteit aan de orde gesteld «orden nu het erom gaat vast te stellen dat het stuur van de grootste kunstenaarsver eniging in Haarlem, „Kunst zij ons doel", bij herhaling blijk heeft gege ven met gezonde wijsheid het vereni gingsleven en de kritiek met elkaar in evenwicht te kunnen brengen. Van zijn kant moet de kunstliefhebber, die ais bezoeker van de tentoonstellingen gast is van de vereniging, beseffen dat het niet reëel zou zijn als deze grote en voor het culturele leven in Haar lem belangrijke ontmoetingsplaats zich naar buiten zou voordoen ais een ex clusief clubje. Door zichzelf evenmin te onderschatten als te over-selecteren erkent K.Z.O.D. de maatstaf die wordt voorgeschreven door het plaatselijk karakter. De jaarlijkse tentoonstelling die tot „Als ik nog een jonge vent was, zou ik misschien naar Wageningen zijn gegaan. Nu heb ik mi-)n Positie bereikt door eigen studie en met wat cursussen. Het is geen Wage ningen geworden voor de heer L. Adriaanse. die vandaag officieel is afgezwaaid als technisch hoofdamb tenaar A en chef buitendienst van de gemeentelijke dienst voor Hout, plantsoenen en begraafplaatsen. Het werden omstreeks vijftig praktijkja ren tussen bomen, bloemen en plan ten. Hier vond de ambtenaar Adriaanse zijn levend materiaal waarmee hij mocht werken. Daar om is hij misschien wel niet hele maal een echte ambtenaar gewor den. „Dat kon ook niet", zegt hij zelf. „Als we daags voor een lang «'eekeinde nog een paar duizend planten moesten verspenen, konden we niet om vijf uur naar huis gaan. Een plant kan je niet opzij zetten als een stapeltje formulieren. In mijn laatste functie bad ik nogal eens te veel bureauwerk naar mijn zin. Ik raakte steeds verder van de planten af." Misschien gaat de chef buitendienst daarom graag met pen sioen. Hij is gezond met zpn vijfen zestig jaren. De gemeentelijke kweektuinen, de Hout, de plantsoe nen en de begraafplaatsen vragen niet meer om zijn persoonlijke zorg. Zijn liefde voor de levende natuur kan zich nu richten op de planten in zijn eigen tuin aan de Elswout- laan. „Ik ga daar een kasje bouwen en mijn hobby voor wilde planten uitleven." De heer Adriaanse werd op 5 december 1900 in Den Helder geboren. Hij is als het ware in het hoveniersvak grootgebracht, want zijn vader had in de marinestad een kwekerij-bloemisterij. In 1926 ging hij naar Amsterdam. Daar werkte hij eenentwintig jaar bij de gemeen tebeplantingen op de stadskwekerij Frankendaal in Watergraafsmeer. In 1947 zette hij koers naar Haar lem, zijn laatste standplaats. Kort voor zijn vertrek heeft de gemeente raad hem nog een teleurstelling be zorgd. Gedreven door zuinigheid besloot de raad voor het komende jaar tienduizend gulden minder uit te trekken voor bloembollen in de plantsoenen. „Haarlem wil zich zo veel mogelijk de naam Bloemenstad waardig tonen en op deze manier wordt het wel een beetje moeilijk." In de komende lente zullen dus min der narcissen het gemeentelijk groen sieren. Het zal dan iets min der lente zijn in de stad. ..Ik heb een interessante tijd in Haarlem gehad. Ik heb de hele me chanisatie van de dienst meege maakt. Ik heb de ontwikkeling ge zien van vlak na de oorlog tot twin tig jaar na 1945. Toen overheerste de chaos, nu de orde. Haarlem heeft zich stormachtig uitgebreid en wij moesten zorgen dat de nieuwe wij ken geen steenwoestijnen zouden blijven. De gemeente liep snel ach ter de woningbouwers aan. Toch is het in Schalkwijk en de andere nieuwe wijken nog lang niet wat het moet zijn. Als alle boombeplantingen ichter de rug zijn, wordt het een vt.uk beter. Met volgroeide bomen voor de huizen zal ook hel. nieuwe Haarlem wat groener en wat He riger worden." Een paar dagen geleden heeft de heer Adriaanse de poorten van de stadskweektuin voorgoed achter zich dicht getrokken. Misschien gaat hij nog eens terug. Naar de mensen met wie hij zo prettig heeft samenge werkt en naar de planten die mede door zijn zorgen geur en fleur ver lenen aan de stad Haarlem. Van daag heeft hij officieel een heleboel handen gedrukt in het gebouw van Openbare Werken. Morgenochtend zit hij waarschijnlijk weer in zijn tuin aan de Eiswoutlaan ln het hc; gin zal zijn rug wel eens Pr0«ste zond. siasme gaan zich nu op het actieve hovenierswerk en op zijn oude liefhebberij, de dendrolo gie Dendrologie is zoveel als boom- kunde. De heer Adriaanse zou de man zijn voor een boekje als „Wat voor boom is dat?" In de meeste gevallen geeft hij vlot het antwoord Zijn dendrologisch herbarium heeft al veel nut bewezen bij de cursussen die Adriaanse in zijn Amsterdamse periode heeft gegeven. Een kleine vijfentwintig jaar heeft hij zijn rij ke kennis van de planten in talloze cursussen meegedeeld aan een nieu we generatie van hoveniers. Als exa minator mocht hij de kennis van zijn pupillen op de proef stellen. Nu heeft de heer Adriaanse een streep getrokken onder zijn ambtelijke car rière. Maar de grote lijn in zijn le ven blijft doorlopen. Hij blijft Flora lief-de en aandacht geven, niet meer als de technisch hoofdambtenaar A maar gewoon als meneer Adriaanse. 10 januari, ook nu weer in het Van Looy museum, gehouden wordt omvat dan ook de ruime selectie van 10# werken van 30 inzenders. Deze gesprei de presentatie geeft een eerlijk beeld van de artistieke prestaties van de le den en ligt tevens voor een plaatselij ke vereniging op verrassend hoog ni veau. In zijn afwisseling is het een onder houdende expositie die door een pu bliek even geschakeerd, als leden der vereniging, op prijs zal worden gesteld. Het zij ons vergund, los van de pu blieke voorkeuren, enige opmerkelijk heden te vermelden die ontsnappen aan de regelmatige ontwikkeling. pmerkelijk zijn vooreerst twee der nieuwe figuren die het ge nootschap presenteert. Jan van der Veer is dan wel niet zo heel nieuw. Maar na enkele tientallen ja ren buiten onze gezichtskring te zijn geweest, viert hij zijn terugkomst met een inzending van voornamelijk aqua rellen die een subtiele vreugde verra den in de omgang met het materiaal. Het pretentieloze onderwerp „Dood- hout" en het blanke meisjesprofiel ge tuigen voor zijn klasse. De andere is Willie van Haard met zeer gevoelige fantasierijke aquarellen, poëtisch, es- tetisch van aanzien en expressief van opzet. Niet nieuw maar wel verrassend is Freek Souwer die zich in enkele jaren heeft ontwikkeld tot een belangrijk te kenaar met een voorkeur voor kleine en meditatieve onderwerpen die hij tot op het bot proeft, waarbij hij voldoen de afstand weet te houden, «'aardoor zijn tekening meer wordt dan een af beelding van zijn onderwerp. Bij de meeste leden die werk hebben geëxpo seerd is voortgang waar te nemen in de verrijking van hun visie, niet schok kend maar wel verheugend. Bjj de soepele aquarellen van Miek Otto zal men geen moment twijfelen aan de identiteit maar wel de toespitsing op merken van haar persoonlijke en kwa litatieve kant. Dezelfde zin zou ik kunnen stellen voor Jan Loots. Leen Spierenburg ontvlucht met „Rode Ki mono" en de verfijnde compositie van „Stilleven met oliekan" het teveel aan routine waartoe hij zich wel eens te snel en onnodig laat verleiden. Ik zou van hem wel eens een opgave willen zien die hij niet heeft aange kund Een zelfde vraag zou ik willen stel len aan Leo de Winter (die mij schert send vroeg vooral scherp te zjjn in mijn oordeel)Daarbij wil ik opmerken dat zijn aquarellen mij meer geboeid hebben dan zijn romantisch gestemde olieverven. Leen de Vogel, een talent met veel mogelijkheden geeft in zijn stilleven met spaarzame middelen een maximum aan ruimtebesparing; de kleurbehandeling aan weerszijden in de fles die de compositie verticaal ver deelt verbreekt echter de werking. Cees Lans benut de constructiemo gelijkheden van zijn vruchten stilleven duidelijk en verfijnt zich in een ander werk met soberder kleur dan zijn ge bruikelijk palet bevat. Josef Santen heeft een afgewogen schilderij van een Meisje in profiel en Van Hoort een dyietal standgezichten die wel fijn van peinture en kleur, toch weinig de ma terie van het water uitdrukken. Bij de plastische vruchten in de ver eniging werd mijn aandacht getrokken door de fors in hout, ten halve een „object trouvé" door Janneke Ducro. L. T. HAARLEM, 30 dec. Behalve voor het gebied van Groot-Amsterdam over wegen Gedeputeerde Staten van Noord holland ook voor het Gooi en de Vecht streek de wenselijkheid van een bij zondere bestuursvoorziening, gebaseerd op een speciale wet. Dit delen Gedeputeerde Staten mee in de memorie van antwoord op de begroting 1966 naar aanleiding van vra gen over de meest wenselijke en doel matige bestuurlijke structuur van de provincie. Het college gaat niet in op de in de vragen eveeens genoemde dis tricten Zuid-Kennemerland, Zaanstreek en Westfriesland. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3