Minister-president Cals ER IS NU AL INFLATIE Voorzichtig economisch beleid nodig voor 1966 Negen kerken werken samen in Enschede Zeehonden spreken „tandenknarsend" Ét prettige feestdagen SAMEN OP DE SLEEJA GEZELLIG Felle aanval dr. Tans op B. en W. Maastricht over nota Mijnstreek Heel Noordzee kanaalgebied hoort bij Groot-Amsterdam MET BESTUURSCOLLEGE VAN ONGEVEER 65 MAN doe morgen uw post vóór 1 uur in de bus! Chaos in auto-vrij centrum van Rome Bom ontdekt op Haags kerkhof De ff er re tegen Mollet Churchill Recordjaar voor garnalenvisserij Indonesië Twee inzendingen voor prijsvraag over Grondwet Wit-Gele Kruis eist spoed met gezondheidsnota ABOP, nieuwe onderwijzersbond Ruimtewandeling van anderhalf uur op program Commissie-Kranenburg in rapport: Waardevol Bejaarde man (86) komt om bij brand Ambtenaar Bakel in gelijk gesteld Verkiezingen Aanvaarden Mej. Tilnian neemt afscheid van de Godshuizen9 DONDERDAG 30 ""DECEMBER 1965 BUITENLANDSE KRONIEK Het was Mollet die in juni de burgemeester van Marseille, Defferre. dwong zijn rol als kandidaat van de socialisten voor het maar... zorg dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt. Als maag- of darm stoornissen dreigen, als U zo'n op geblazen gevoel krijgt na een ge zellig feestmaal... kunnen enkele Norit-tabletten prompt uitkomst bieden. Prins Charles, de Britse kroonprins, en zijn zuster prinses Anne vermaken zich zo te zien kostelijk op een slee in het winterse Liechtenstein, waar ze samen met hun vader prins Philip een wintersportvakantie genieten. PTT Mej. A. Tïlman. FAUÜNA 3 (Van onze verslaggever) BUSSUM, 30 dec. De minister president mr. J. Cals heeft gister avond in VARA's actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" een aantal vra gen beantwoord van Herman Wig- bold en Hans Jacobs, eindredacteur van „Zo is het". Op de vraag wat hij verwacht van de economische ont wikkeling in 1966 antwoordde de pre mier: „Er is natuurlijk nu al sprake van een inflatie. We zijn al blij als we het tempo daarvan enigszins kun nen afremmen". Hij zei voorts een voorzichtig economisch beleid voor de nabije toekomst van het grootste be lang te achten. Uitvoerig ging mr. Cals in op de vraag hoe hij denkt over de dikwijls DEN HAAG, 30 dec. Bij het del ven van een graf op de begraafplaats Westduin alhier hebben arbeiders gis teren een deel van een bom met een middellijn van 30 centimeter blootge legd. Onmiddellijk werden de verdere werkzaamheden aan het graf ge staakt, terwijl de mijnopruimings- dienst werd gewaarschuwd, die van daag het nodige zal doen om het pro jectiel te demonteren. De voornaamste tegenstander van De Gaulle bij de recente presidents verkiezingen, Francois Mitterrand, was, vooral in de eerste ronde, de gemeenschappelijke kandidaat van socialisten, radicalen en communis ten. Maar alle linkse kiezers samen hebben de herverkiezing van de generaal niet kunnen voorkomen. In het Politieke Bureau van de Franse socialistische partij is nu een ernstig conflict uitgebroken naar aanleiding van de samenwerking met de communisten tijdens de ver kiezingscampagne. Niet minder dan zes leden van het Politieke Bureau, waaronder Defferre, zijn afgetreden uit protest tegen het beleid van Guy Mollet, die al sinds 1946, als secreta ris-generaal, feitelijk- de partijleider is. presidentschap op te geven. Tegen de wil van Defferre bracht Mollet ten- slotte de partij achter Mitterrand, en in één kamp met de communisten. Terecht wijst Defferre er echter op, dat tussen de socialisten en communisten in Frankrijk fundamentele politieke meningsverschillen bestaan. Een volksfront, zoals dat voor de oorlog bestond, is volgens Defferre niet alleen onwenselijk, maar ook on mogelijk. Defferre zou de socialis tische partij een meer rechtse koers willlen doen inslaan, door aan sluiting te zoeken met de partijen van het midden, om tot een sterk anti-gaullistisch centrumblok te komen. Zo n „grote federatie" zou een belangrijke rol kunnen gaan spelen in de campagne voor de parlementsverkiezingen van maart 1967. Defferre had zijn plan willen voorleggen aan een buitengewoon partijcongres, dat echter van Mollet niet door mocht gaan. Defferre en zijn vijf socialistische bondgenoten zijn wel demonstratief uit de topleiding getreden, maar zij zullen de partij niet verlaten. Zij geven de hoop niet op dat zij Mollet alsnog ten val kunnen brengen, om vervolgens het partijbeleid om te buigen. harde kritiek, die hij als minister-pre sident moet incasseren. „Ik ben dik wijls erg geschokt door mensen, die willens en wetens onjuiste dingen schrijven. Het misleidende is juist, dat van bepaalde zijde vaak tegen stellingen en ruzies in het kabinet worden gesuggereerd Ik vind dit zon der meer oneerlijk." Het oordeel van de heer Cals over het satirische programma ,Zo is het toevallig ook nog eens een keer" luid de: „Als programma vind ik het waardevol, al heb ik mij aan een aan tal uitzendingen geërgerd. Soms word» wel eens te lichtvaardig een oordeel uitgesproken over wat voor miljoenen Nederlanders toch de waarheid is." Voorts werd hem gevraagd of de regering met betrekking tot het be- volkings» raagstuk gewacht heeft op uitspraken van de Kerk alvorens een koers te bepalen. „Wij kunnen toch moeilijk de R.K. Kerk als richtsnoer nemen voor het regeringsbeleid", luid de het antwoord. „Wel trachten wij uiteraard rekening te houden met de gevoelens en wensen, die onder het volk leven." Op de vraag welke politieke figuur hij zichzelf ten voorbeeld heeft ge steld, antwoordde mr. Cals: „Church ill, omdat hjj doorzette tegen alle te genstand in". De premier verklaarde desgevraagd, dat hij niet graag ge kwalificeerd wordt als een handig po liticus. „De Kamer zou zich moeten schamen wanneer zij zich zou laten overhalen door louter handigheid zon der redelijke motiveringen". Zeer bedachtzaam beantwoordde mr Cals de vraag of de tegenstellingen (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 30 dec. Tussen pro testanten en katholieken wordt gedis cussieerd over een initiatief om in de nieuwe satellietstad met 50.000 inwo ners, die in de komende jaren zuide lijk van Enschede, zal ontstaan, geza menlijk de kerkenbouw ter hand te ne men. Bij het beraad zijn in totaal ne- geen kerken betrokken. Men beraadt zich thans over de mogelijkheden op een ge meenschappelijk terrein een aantal kerken te bouwen en daarnaast een complex, bestaande uit zalen en ande re ruimten, waarin leder zijn parochië le activiteiten tot ontplooiing kan bren gen. Dit complex zou dan tevens ten dienste moeten staan van andere groe peringen in de wijk. zodat net geheel niet een soort kerkelijk bolwerk gaat worden. Het initiatief is uitgegaan van de Hervormde Gemeente. De eerste reac ties zijn van verschillende zijden zeer positief. Van katholieke zijde is inmiddels reeds te kennen gegeven dat van de realisering van de vergevorderde plannen voor de bouw van een katho lieke kerk in de nieuwe zuidelij ke stadswijk zal worden afgezien, in dien het plan voor een gezamenlijke kerkenbouw voor realisering vatbaar zou blijken te zijn. In dat geval zal worden getracht de bouw van de kerk in het nieuwe plan in te passen. HARLINGEN, 30 dec. De totale aanvoer van garnalen op de Neder landse markten bereikten in 1965 het re cordcijfer van 16,5 miljoen gulden te gen 10,5 miljoen gulden in 1964. Deze stijging is naast een iets grotere aan voer, in hoofdzaak te danken aan de hogere prijzen die de garnalen op brachten terwijl slechts sporadisch par tijtjes werden doorgedraaid. Dit recordjaar voor de garnalenvis serij staat in tegenstelling tot de mos selvisserij, die een minder gunstig "'ear meemaakte. Ook de prijzen van de Noordzee-vis, vooral van tong, lie >en de laatste tijd onrustbarend terug. De visafslag te Harlingen bereikte eveneens een record, toen woensdag de omzet de zeven miljoen gulden pas seerde. Van dit bedrag kwam de groot ste helft op rekening van de garnalen visserij, waardoor Harlingen zich als grootste aanvoerhaven van garnalen van Europa handhaafde. In 1964 be droeg de omzet 4,3 miljoen gulden. h: WASHINGTON, 30 dec. (UPI) He Weddell-zeehonden, die in het Zuidpoolgebied voorkomen, onderhouden contact met elkaar door met hun tanden te knarsen, zo staat in een artikel dat is opgenomen in het januari-nummer van het „National geographic magazine" dat gisteren ier is uitgekomen. Het artikel, van de hand van dr. Carleton Ray, geeft een uiteenzetting van de waarnemingen die zijn gedaan door twee expedities die het Zuidpoolgebied hebben bezocht om de Weddell-zeehonden te bestuderen. Dr. Ray, die curator is van het aquarium van het zoölogisch genoot schap in New York, schrijft dat de leden van de expeditie „proefonder vindelijk tot de conclusie zijn gekomen" dat de bijna 500 kilo wegende zoogdieren gebruik maken van het echo-effect om luchtgaten in de ijskorst en voedsel te vinden op soortgelijke wijze als de bruinvissen dat doen. Hij voegt eraan toe dat wanneer een zeehond onraad bespeurt hij zijn tanden en kaken op elkaar klapt en daarbij een waarschuwingsgeluid produceert dat door andere zeehonden in het gebied wordt gehoord en als zodanig wordt verstaan. Hoofddoel van de expeditie was vast te stellen hoe de zeehonden hun weg vinden, met elkaar in contact staan, ademhalen en aan voedsel komen in de zeeën van het Zuidpoolgebied waar veel drijfijs voorkomt. binnen de katholieke denkwereld hem voldoende ruimte bieden om zich in de „vooruitstrevende" hoek te kun nen opstellen. „Laten wij oppassen met de woorden conservatief en voor uitstrevend. Ik doe wat mjj het beste lijkt". In hetzelfde verband verklaar de de premier ook, dat hoewel de zuiver kerkelijke partijen tot het ver leden behoren hjj zich toch goed kan voorstellen hoe velen in deze tijd, waarin zij ieder houvast dreigen 'e verliezen, zoeken naar iets werkelijk bljjvends. Gevraagd naar punten waarin de regering of volk in het nabije verle den naar zijn mening tekort zijn ge schoten, antwoordde mr. Cals: „Ik zou graag gezien hebben, dat de moei lijkheden met Indonesië anders waren opgevangen. Maar zoiets kun je ach teraf natuurlijk makkelijk zeggen". Het interview werd vooraf gegaan door enkele korte vraaggesprekjes met „De man in de straat" De me ningen over de minister-president ble ken te variëren van goed tot onver schillig of slecht. Na afloop van het gesprek met de premier werden de zelfde mensen in de gelegenheid ge steld mr. Cals hun persoonlijke wen sen voor 1966 aan te bieden. Hem werd niet alleen het allerbeste voor het komende jaar toegewenst, maar ook door een enkeling „een goed uit einde. dat wens je je grootste vijand natuurlijk altijd." (Advertentie) DEN HAAG, SO dec. Mr. E. H. Toxopeus, de ambtsvoorganger van de huidige minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek, heeft vorig jaar onder de studenten van de Nederlandse universiteiten en hoge scholen een prijsvraag uitgeschreven. Gevraagd werd een nog niet gepu bliceerde studie over „De veranderin gen in de opvattingen omtrent de be tekenis van de grondwet voor het Ko ninkrijk der Nederlanden sinds 1945". Er kwamen twee inzendingen bin nen. En wel van de heer P. van Gin- neken en negen anderen te Tilburg en van de heer A. P. van Hoek te Den Haag. Geen der inzendingen is voor toe kenning van de prijs van duizend gul den in aanmerking gekomen. Wel wer den zij elk bekroond met een eervolle vermelding, vergezeld van een be drag van 250 gulden. DEN HAAG, 30 dec. De 86-jari- ge Pieter Thijmen van Soest uit de Naaldwijksesh'aat alhier is gistermid dag bij een binnenbrand omgekomen. De bejaarde man was in zijn kamer tje op de tweede etage, toen er brand uitbrak, vermoedelijk door het omval len van een petroleumkacheltje. Zijn beneden hem wonende dochter had hem kort tevoren nog een kop thee gebracht. De brandweer vond het le venloze lichaam op het bed. Het ka mertje brandde geheel uit. UTRECHT, 30 dec. Het Wit-Gele Kruis klaagt in het blad „Katholieke Gezondheidszorg" over het lang uit blijven van de gezondheidsnota, waar door de instanties uit de sector ge zondheidszorg met hun plannen voor structuurvernieuwing in onzekerheid blijven steken. Ook de financiële zekerheid 'aaj volgens het Wit-Gele Kruis nogal wat te wensen over. Als voorbeeld noemt men de overgang naar een nieuwe fase in de kraamzorg, die functioneert als een succesvolle dienst van de kruisverenigingen en die leidt tot een lager prenataal, nataal en maternaaJ sterftecijfer dan in andere landen. Als het nodig is, dat deze zorg a's verstrekking van de ziekenfondsen wordt gegeven, aldus „Katholieke Ge zondheidszorg", is dat een overgang die zonder bezwaren kan worden door gevoerd. Maar men vraagt zich dan wel af, of het verantwoord is om een bevolkingsgroep die niet onder de ziekenfondsen valt plotseling aan eigen lot over te laten, terwijl ze tot nu toe toch ook het voordeel had van de overheidssubsidies. Onzekerheid over de Rijkssubsidie bestaat verder ten aanzien van het experiment ziekenverzorgsters, dat de wijkverpleegster voor een groot deel bevrijdt van dagelijks routinewerk zo dat zij zich meer kan wijden aan pre ventieve en sociaal-hygiënische taken. Als het experiment slaagt, waaraan niemand meer twijfelt, zal het nog de vraag zijn of de doorvoering op rui mer schaal mogelijk zal zijn vanwege de financiering, waarvoor nog ëeen enkel uitzicht bestaat. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 30 dec. Het ambte narengerecht alhier heeft een gemeen te-ambtenaar uit Bakel in het gelijk ge steld met betrekking tot het beroep dat deze had ingesteld tegen het ont slag dat het gemeentebestuur van Ba kel hem drie jaar geleden gaf. Hij kreeg dit ontslag nadat de minis ter van Volkshuisvesting de bouwver gunningen voor Bakel had stopgezet omdat daar in het wildeweg gebouwd zou worden. De ambtenaar had o.m. het toezicht op de woningbouw in de gemeente. Hjj heeft echter steeds stel lig ontkend op welke manier dan ook bij de zwarte bouwerij betrokken te zijn geweest of het oogluikend te heb ben toegelaten. AMSTERDAM, 30 dec. Dc Neder landse Onderwijzers Vereniging (NOV) zal per I mei 1966 een fusie aangaan met de Nederlandse Bond van leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs. De nieuwe naam van de organisatie zal luiden Algemene Bond van der- wijs Personeel (ABOP). Ongeveer der tigduizend leden zullen bij haar zijn aangesloten. Aden De Britse politie heeft een hoeveelheid wapens en munitie van Egyptische, Russische en Chinese her komst in beslag genomen. Zij waren bestemd voor de illegale bevrijdings beweging voor Zuid-Jemen. (Rtr.) (Van onze correspondent) MAASTRICHT, 30 dec. - Bij mon de van dr. J. Tans heeft de PvdA- fractie in de raad van deze gemeente gisteravond de houding van het colle ge van B. en W. ten opzichte van de regeringsnota inzake de herstruc turering van Zuid-Limburg in felle be woordingen gelaakt. Evenals de voor zitter van de Kamer van Koophandel en de KVP-raadsfractie is het colle ge van B. en W. namelijk van oor deel dat de regeringsfaciliteiten ter bevordering van de industriële ont wikkeling niet alleen voor de Mijn streek dienen te gelden maar ook voor de agglomeratie Maastricht. Dit deel van Zuid-Limburg, aldus B. en W„ komt thans meer dan ooit klem te liggen tussen zwaar gepriviligeer- de industriegebieden als de Limburg se mijnstreek, het Luikse bekken en Belgisch Limburg. Over deze ontwik keling is het Maastrichtse gemeente bestuur en de KVP-fractie in hoge mate verontrust waarom beide instan ties eveneens toepassing van de sti muleringsregelingen van de regering op het Maastrichtse industriegebied rond de Beatrixhaven met nadruk be pleiten. Dr. Tans kwalificeerde het door het college aan de raad overgelegde stuk als een lamentabele jeremiade. Te leurstellend en beschamend noemde hjj het dat het college van B. en W. geen enkel woord van lof voor de uit stekende regeringsnota heeft overge had. Maastricht schermt voortdurend met de slogan centrum te zijn in het zogenaamde land zonder grertzen. Maar het bewijst thans niet eens over zijn stadswallen te kunnen heenkij ken, aldus de PvdA-woordvoerder. Dit is een bedenkelijk symptoom voor de gevaren welke Limburg bedreigen. De aangekondigde overheidsmaatrege len, zo vervolgde dr. Tans, zijn pri mair bedoeld om de bij sluiting an mijnen optredende moeilijkheden te kunnen opvangen. Het gescherm met duizend of meer in Maastricht woon achtige mijnwerkers is irreëel, zolang niet bekend is of deze duizend inder daad tot de ontslagen mijnwerkers zullen gaan behoren. Meer vragen rij zen ten aanzien van deze kwestie, waarom spreker een gedegen studie wenselijker acht dan wat hij noemde het „snotteren over onvervulde ver langens". Voorts wees dr. Tans er nog op dat de arbeidsmarkt in de Maas trichtse agglomeratie een duidelijk overspannen beeld vertoont en het derhalve nog de vraag is of eventueel aan te trekken industrieën wel over voldoende personeel zouden kunnen beschikken. Volgens hem is er absoluut geen reden tot pessimisme. Dr. Tans ontraadde tenslotte het college om het gewraakte raadsstuk ter kennis van de minister van Eco nomische Zaken en van de Staten-Ge- neraal te brengen. Ook de voorzitter van de fractie van de Katholiek De mocratische Partij, ir. F. Huntjens, was van oordeel dat het stuk van het college ongeschikt is voor doorzending aan hogere instanties bij gebrek aan gedegen argumentatie. De KVP-fractie daarentegen heeft grote waardering voor het raadsstuk van het college, zo verklaarde haar voorzitter, drs. H. Roovers. Maas tricht dreigt wel degelijk in een ver keerde hoek weggedrukt te worden. In de mijnstreek en in Belgisch Lim burg hoeft een nieuw bedrijf slechts f. 250.000 per hectare te investeren: in Maastricht minstens het dubbele bedrag. Bovendien liggen de lonen el ders veel hoger. Twee leden van het college van B. en W., de wethouders mr. F. Duyn- stee en F. Gijbeis, reageerden geprik keld op de scherpe aanval van dr. Tans. Mr. Duynstee noemde het be toog van de PvdA-opponent een pro baat middel om Maastricht in de verkeerde hoek te drukken, en wet houder Gijbeis merkte op het niet te kunnen begrijpen hoe een bepaalde raadsgroepering het college een ver wijt durft maken dat B. en W. onge rust zjjn over een voor Maastricht schadelijke ontwikkeling. Burge meester mr. W. Baron Michiels van Kessenich bestreed de stelling als zou het stadsbestuur niet over de eigen wallen heen durven kijken. „Wij doen dit wel, anders hadden wij al eerder actie gevoerd, hetgeen wjj bij de voor bereiding van de regeringsnota met opzet hebben nagelaten om de belan gen van de hele streek niet te scha den. Maar, zo waarschuwde hij, de door dr. Tans voor anderen gepropa geerde liefde mag niet onproportio neel groot zijn. Ter wille van de on derlinge verhoudingen hebben wij geen elleboogwerk willen bedrijven". De fikse discussies resulteerden ten slotte in het besluit om het stuk van het college niet door te sturen naar hogere overheidsinstanties. Inplaats daarvan aanvaarijd« de raad een mo tie waarin het college wordt uitgeno digd om na diepgaande bestudering van de regeringsnota met kracht de industrialisatie van de agglomeratie Maastricht te willen bevorderen en daarbij zoveel mogelijk profijt te trek ken van de voor heel Zuid-Limburg geldende faciliteiten. DALLAS, 80 dec. (UPI) Functio narissen van de Amerikaanse lucht macht hebben verklaard dat Charles Bassett, een van de twee astronauten die medio 1966 de Gemini-9 ruimte capsule zullen bemannen, een „ruim- tewandeling" van anderhall uur rond de aarde moet maken. Om zich voort te bewegen en om te sturen gaat Bassett gebruik maken van een onge veer 90 kilogram wegende satelliet die is ontwikkeld door maatschappij LTV in Dallas. Het tweede bemanningslid van de Gemini-9 is Elliott M. See jr. De satelliet, een stuurapparaat voor astronauten dat wordt aangeduid met de letters A.M.U. (van Astronaut Ma neuvering Unit) bevat een volledig voortstuwings- en controle sys teem, automatische stabilisatie-ap- paratuur, een zuurstof- en stuurme chanisme, een uitrusting voor energie voorziening, een duplex communica tiesysteem en een waarschuwingssys teem dat in werking treedt ingeval een defect mocht optreden. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 30 dec. Groot-Am sterdam moet zich uitstrekken tot het gehele Noordzeekanaalgebied met inbegrip van de polders Zuidelijk Fle voland en Markerwaard. Het gebied moet geleid worden door één bestuur. Tot deze conclusie is de „commissie- Groot Amsterdam" onder leiding van mr. F. Kranenburg, commissaris van de koningin in Noord-Holland geko men in een rapport slat thans btf de verschillende eemeentebesturen in studie is. De commissie is het met het stand punt van de Amstelveense vertegen woordiger, burgemeester D. Rijnders, eens dat de grens van het gebied ruim, afhankelijk van de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied, moet worden getrokken. Zeer nadrukkelijk waarschuwt ze dan ook tegen een te strakke grenstrekking. Men stelt dat het gebied een eigen bestuursorgaan moet hebben dat door de inwoners van de betrokken gemeenten recht streeks gekozen moet worden. De commissie acht dit vooral van belang omdat in het agglomeraat de verhou ding tussen kiezer-gekozene en inwo ner-bestuur zeer ondoorzichtig is ge worden, mede als gevolg van de gro te mobiliteit van de inwoners van de gemeenten onderling. Rechtstreekse verkiezingen van een college van ongeveer 65 personen zou de relatie tussen de kiezer en geko zene in de bovengemeentelijke ver houdingen kunnen verbeteren. Uit de nieuwgekozen raad zou men een dagelijks bestuur, een voorzitter en een college van samenwerking moeten vormen. In het laatste college zouden twee vertegenwoordigers van elke deelnemende gemeente zitting moeten hebben. Als eerste taak van het nieuwe bestuur stelt de commis sie-Kranenburg o.m. het scheppen van mogelijkheden om tot coördinatie m de uitoefening van hun bevoegdheden door de gemeentebesturen te komen. De nieuwe raad zal zich onder an dere bezig honden met ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, verkeer en recreatie. Bovendien wil men een ge zamenlijke energievoorziening, vuil verwerking en rioolzuivering, voor de primaire taken behoort Groot Amster dam zelf geen diensten in het leven te roepen. Het moet gebruik maken van de bestaande gemeentelijke dien sten. De gemeenten moeten aanvaar den dat hun personeel en uitrusting diensten gaan verrichten voor en on der verantwoordelijkheid van het be stuur van Groot Amsterdam. De detailuitwerking en de uitvoe ring ter plaatse moet zoveel mogeUjk een taak blijven van de verschillende gemeenten. Maar wel stelt de com missie dat Groot Amsterdam of de deelnemende gemeenten taken toever trouwen aan andere gemeenten. Deze GS be- moeten kunnen overdragen, en Amsterdam (Advertentie) (Van onze correspondent) ROME, 30 dec. Voor de tw ee de maal heeft het kapitool, waar de vroede vaderen het Romeinse welzijn verzorgen, een godsvrede in het hart van de binnenstad „f- gekondigd tussen de verworpenen der aarde, de voetgangers, en de automobilisten. In een strook, die met groter is dan Vaticaanstad, is tussen kerst mis en driekoningen het autover keer in enkele morgenuren en en kele in de namiddag verboden. De smalle en intieme winkelstraten met de fraaiste etalages in West-Eu ropa, werden plotseling promena des, waar een vrij geboren burger zich vrij kon bewegen tussen de kerstversieringen om te zien wat niet alleen befaamde juweliers ten toon stelden, maar evengoed groen tewinkels, hoogculturele kruideniers, modezaken en antiquairs. In het neringdoende hart van Rome daal- de een autovrije rust. De verkeers- congestie, donkerkleurige spatade ren, die het lijden zijn van het oude en altijd jonge Rome, verdween. Het waren de kinderen, die dit plot selinge herstel spontaan vierden met geïmproviseerde partijen voet en handbal aan de voet van de Spaanse Trappen. Maar een cordon van honderden en honderden agen ten moest dit schone centrum van tijdelijke kalmte bewaken. Het is hen niet gelukt, niettegenstaande de bekeuringen, die in de miljoenen lires liepen tegen moedwillige ge motoriseerde schenders van deze vrede. De gemeente heeft oreeduit de tijdelijke beperkingen tevoren be kendgemaakt. De automobilisten werd verzocht twee wéken lang het centrum van Rome te mijden, als zij er niets van doen hadden. Aan de resultaten te zien zou men zeg gen, dat tienduizenden autobezitters (op afbetaling) z>ijn gaan kijken in de binnenstad, of men zich aan deze verzoeken hield. Het gevolg was een grotere verkeersopstopping dan ooit gezien. Romeinse kranten, exponenten van het publiek, dat in de overheid nu eenmaal het voor naamste obstakel van een vrij le ven ziet, reageerden al de tweede dag: de misgrepen van het kapi tool zijn wederom aan de kaak ge steld. En daar voegde zich het koor der snobs bij: de klanten van onze exclusieve zaken zijn niet gewend te voet te gaan. De overheid be lemmert de handel. Of: terwille van enkelen (nota bene alle voetgan gers) wordt het verkeer lamgelegd. Gisteren hebben vooral de Flat jes 500 en 600 de cordons doorbro ken, er was geen houden meer aan, tenzij met mitrailleurs. Wat de ge meente terwille van de kopers in deze maand, waarin velen de sala ristoeslag van een of meer maanden extra ineens kregen, sn terwille van de zaken probeerde, werd teniet ge daan door het „ikke eerst", anders gezegdhet notoire gebrek aan bur gerzin der Italianen. Niemand schijnt hier begrepen te hebben, dat door de langzamerhand onmogelijk wor dende verkeersopstoppingen midden in Rome de gemeente binnenkort en buiten alle feestdagen om toch gedwongen zal worden tot ingrijpen de verkeersrestricties. Maar wij en honderdduizenden met ons herinne ren ons die één of twee dagen van een in ons decennium niet meer ge kende kalmte in de winkelstraten van de binnenstad. .99 (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 30 dec. De „Gods huizen" hebben vandaag afscheid ge nomen van mej. A. Tilman, die sedert 1938 bestuurslid en sinds 1953 presiden te is geweest. In deze functies heeft ze heel speciaal haar aandacht gewijd aan het Grootziekengasthuis in Den Bosch, waar zjj bijna een halve eeuw geleden een van de eerste leke-ver- pleegsters is geweest. De talrijke functies die mej. Tilman op maatschappelijk en charitatief ter rein heeft vervuld, hebben haar ook landelijk bekendheid gegeven, vooral als bestuurslid van de Vereniging van katholieke ziekenhuizen en de nationa le bedevaarten, met name die naar Lourdes. Ook het Zonnebloemwerk heeft van haar activiteit veel profijt gehad. In Den Bosch, waar zij tientallen ja ren lid is geweest van de gemeente raad, wijdde zij ook haar krachten aan het werk van Meisjesbelangen. H.M. de Koningin heeft haar des tijds benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. DEN HAAG, 29 dec. Naar aan leiding van de huurverhoging per 1 januari heeft het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening een boekje uitgegeven waar in de voorschriften en bepalingen van de huurprijzen van woningen en bedrijfspanden en de wettelijk, on derhoudsverplichtingen op bevatte lijke wijze worden uiteengezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5