Wintersport - Beiroet - Fotosafari - Canarische eilanden De WINTERZON is te koop voor nog geen tweehonderd gulden Ook vakbond in sociaal beleid Oefenpartijen voor amateur voetbal Ie vrouwelijke lijn van moederszijde Claus von Amsberg stamt af van katholiek Amsterdams geslacht Ontdekking na maanden speurwerk van heraldicus U' Voetballende wielrenners Waarschijnlijk volgend jaar Ontwerp- streekplan Noordzeekanaal- gebied afgerond Meer longkanker in stad dan op platteland NIEUWE DAG VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 PAGINA 17 ft&> mm Miljonair Het beroemde Huis Crevenna aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam, waar de grootvader van Claus' overgrootmoeder in woonde. Het huis stond pal tegenover het Koninklijke Paleis, maar werd later afgebroken. De nazomer 1965 koste lijk geschenk van eindelijk barmhartige weergoden was nog maar juist begonnen, toen de kleurige, rijk geïllustreer de folders van de reisbureaus alweer opwekten tot het ont vluchten van de wintermisère in zonnige bergstreken of aan zui delijke zeeën. En dezelfde nazo mer was nog steeds niet ten einde, toen de boekingen op de verlokkelijke aanbiedingen be gonnen 1 '.men te stromen. Van de zon in eigen land werd intus sen nauwelijks geprofiteerd: bij na niemand had nog snipper dagen achter de hand om gratis een vleugje bruin en gezondheid op te doen voor de winter en de enkelingen die de kans schoon zagen om naar Scheveningen te trekken, vonden er een vuil en ontredderd strand, waar puffen de transporteurs plichtmatig le laatste stoelen op vrachtauto's laadden. Oktober gas ten die nog het strand op wilden, moesten zelf een ligbed meenemen. Zon in winter goedkoop. H. Th. W i 'dütiammiü HAARLEM, 31 dec. Gedeputeerde Staten van Noordholland overwegen de wenselijkheid om in de nog in te stellen adviescommissie voor het pro vinciaal sociaal beleid ook vertegen woordigers van de vakorganisaties, agrarische organisaties en van het ker kelijk en particulier innitiatief op te nemen. Het ligt in de bedoeling na de vorming van welzynsstichtingen te ko men tot een sociaal wrelzijnsberaad, waaraan ook vertegenwoordigers van de besturen der welzijnsstichtingen zouden kunnen deelnemen. Op deze wijze zou een coördinatie van de acti viteiten der afzonderlijke inrichtingen kunnen worden bevorderd. Het colle ge verwacht, dat de reorganisatie van de stichting Noordholland voor maat schappelijk werk in de loop van 1966 haar beslag kan krygen. HAARLEM, 31 dec. De amateur voetballers gaan op 2 januari in vele vriendschappelijke oefenwedstrijden aan de slag. Voor de clubs uit Haar lem en omgeving werden reeds de vol gende wedstrijden vastgesteld: Hille- gomGouda (half drie), HBCONA (twee uur), NFCETO (twee uur) WA—Zandvoortmeeuwen (twee uur)' Van Nispen—TYBB (half drie) Schc> ten—Ripperda (twee uur), NAS—De Zwarte Schapen (kwart over twee) Waterloo—Concordia (half drie) Rir> perda-comb.—Onze Gezellen (half dril) en vermoedelijk Roda '23—Halfweg De meeste wedstrijden beginnen van- vroeg invaUende duisternis nemfo htt normaal voor de com petitie het geval is. HBC zou aan- XfPl' tegen Lugdunum spelen, deze club moest verstek laten gaan en toen heeft men alsnog ONA aan kunnen trekken. HAARLEM, 31 dec. Het is zo langzamerhand een vaste traditie ge worden dat de renners van de Haar lemse wielerclub De Kampioen op Nieuwjaarsdag voetballen tegen hun collega's van Olympia uit Amsterdam en het Halfwegse De Bataaf. De laat ste jaren moest deze traditie door de minder goede weers- en terreinom. standigheden een paar keer onderbro ken worden. Men hoopt nu dat de ko mende strijd in het Noorder sportpark kan doorgaan. In het eerste elftal van De Kam pioen, dat tegen Olympia speelt, staat masseur F. Koek onder de lat. Hij heeft niet alleen gefietst, maar is ook nog doelman geweest in het tweede en derde van RCH. Voorts doen onder meer bekende renners als J. van der Horst, Th. Bouma, N. Koelemjj en de broers Krom mee. (Van onze verslaggever) Claus wist het niet. Het hof wist het niet. De regering wist het niet. Maar toch is Claus George Willem Otto Frederik Geert von Amsberg een rechtstreekse afstammeling van een vermogend katholiek geslacht dat twee generaties lang tot de vooraan staande burgers van Amsterdam heeft behoord. De grootvader van Claus' overgroot moeder is in Amsterdam geboren, 'lij woonde er in het schitterende Huis Crevenna. beroemd om zijn „hangen de tuinen", aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal. Het pand is later zeifs rijks eigendom geweest toen koning Lode- wljk van Holland er de Secretarie van de Staat in huisvestte. Het huis waar in Claus' voorouders leefde voor werk ten, stond pal tegenover 't koninklijk pa leis van waaruit hij straks prinses Bea. trix ten huwelijk voert! Het is merkwaardig dat historici niet eerder ontdekt hebben dat de voorouders van Claus in Amsterdam geleefd hebben. Ook het officiële on derzoek dat in opdracht van de Ne derlandse regering werd verricht bracht dit niet aan het licht. De stam boom zoals die op de verlovingsdag in de Staatscourant is gepubliceerd houdt prompt op als gaat blijken dat de heer von Amsberg uit Amsterdam stamt. In deze kwartierstaat loopt de vrouwelijke lijn van Claus' familie van moeders zijde, het geslacht von dem Bussche, dood bij Marie Minet die in 1850 met Franz von Chelius huwde. Dit zijn de grootouders van de grootmoeder van Claus von Amsberg, die thans nog op het landgoed Dötzin- gen leeft, dat haar eigendom is. De Nederlandse heraldicus dr. A R. Kleyn uit Zeist heeft nu na maanden speurwerk in o.a. de doopregisters van de dom en de stadsarchieven ven Frankfurt achterhaald dat de moedei van Marie Minet Emma Helena Bo- longaro Crevenna is, dochter van de in Amsterdam geboren en getogen Pieter Anthony Bolongaro Crevenna. Deze voorvader van de heer von Amsberg mag dan een 'taliaanse naam dragen, hij was burger van Amsterdam en had evenals zijn ou ders de burgerrechten van de Amstel- stad, wat in die tijd gelijk stond met de Nederlandse nationaliteit van nu. Het onbekend blijven van de Am sterdamse afstamming van Claus' overgrootmoeder Marie Minet schrijft dr. Kleyn toe aan het feit da< zij katholiek was. In die tijd gebeurde het volgens hem zeer vaak dat protestante geslachten hun katholieke voorouders doodzwegen. De vader van deze Pieter Anthony Bolongardo Crevenna die dezelfde voor namen droeg als zijn zoon was een zeer vermogend groot-koopman in ta bak en snuif. Geboren in Milaan kwam hij op zeer jeugdige leeftijd, als wees, naar Amsterdam waar hp ka mers betrok op het Rokin. Hij leerde hier de erfdochter kennen van de fa milie Bolongaro, ook een handelsge slacht, die op de Nieuwe Zijds Voor burgwal woonden. Op 14 jan. 1768 ondertrouwde hij met haar voor de huwelijkscommissarissen in het stadhuis, nu Paleis op de Dam. Ook de ouders van zijn cruid waren op het Amsterdamse stadhuis in on dertrouw gegaan. De huweljjksprocla- maties werden drie opeenvolgende zondagen op de pui van het stadhuis aangeplakt, zoals elke Amsterdammer verplicht was. Pieter Anthony Crevenna, want zo heette hjj van huis uit, kreeg toestem ming om op 10 februari 1768 zjjn hu- wenjk te laten voltrekken voor de sche penen van Nieuwer Amstel Amstel veen) m de Bergerskamer aldaar. Een huwelpk buiten de stad gold in die dagen als een uitje voor vrienden en familie. De plaats waar dit feest zich afspeelde ligt nu binnen de gren zen van Amsterdam, namelijk aan de Amsteldqk daar waar nu ir, het voor malige raadhuis van Nieuwer Am- stel het gemeente-archief is onderge bracht. Het is juist in dit archief waar de stukken uit de Amsterdamse tijd van Claus' voorouders bewaard wor den. Pieter Anthony Crevenna ging het in Amsterdam voor de wind. Hij bewoont een mooi huis op de Nieuwe Zijds Voorburgwal, handelt op internationaal niveau in ta bak en snuif, treedt op als geldschie ter, bezit als tabaksfabriqueur een eigen kerverij met „machinepark", beschikt over buitenplaatsen, 'n koets, paarden, boden en knechten. De fami lie- en zakenrelaties met de Bolonga- ro's zijn zo hecht dat hij en zijn kin deren de dubbele naam Bolongaro Crevenna gaan gebruiken en het wa pen van het aangetrouwde geslacht als het hunne gaan bezigen. Vader Crevenna verwierf van de er ven Bréquet het prachtige huis Wa pen van Holland, dat eveneens aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal ligt. Hij laat het schitterend restaureren en verfraait het met „hangende tui nen" op het dak. stucwerk, een ge beeldhouwde trap en grote marmeren gangen. Ook laat hij er een huiskapel in inrichten. Crevenna's kostbare schilderijenverzameling, curiositeiten collectie en bibliotheek worden er in ondergebracht. Al spoedig spreekt men in Amsterdam van het Huis Cre venna. Later, in 1808, wordt het fraaie pand rijksdomein als het wordt verkocht aan de regering van koning Lodewijk van Holland die er de Secretarie van de Staat in vestigt. Het perceel lag daar buitengewoon gunstig voor, achter het juist door de vorst tot residentie ver heven raadhuis. Na de Franse over heersing stond het pand enige jaren leeg waarna het aan het departement Amsterdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen verviel. In 1921 werd het huis van Claus' voorouders afgebroken om ruimte te maken voor het telecommunicatiegebouw van de P.T.T. it het huwelijk van i-heter Antho ny Crevenna en Antonia Maria Bolongaro zjjn acht kinderen ge boren die allen in de „Fransche Kapel" aan de Nieuwe Zijds Voorburg wal door pastoor Girardot gedoopt zijn. Deze kapel is omstreeks 1912 gesloopt; de pastorie pas in 1936. Vader Crevenna en Amsterdam exploiteert ging vaak op die handelshuizen in Milaan, Frankfurt reis vooral naar Frankfurt. In deze Duitse stad aan de Main komt langza merhand het zwaartepunt van Creven na's handel te liggen, zodat hn er om streeks 1790 met vrouw en kinderen naar toe trekt. Zijn zoon Pieter An- thony jr. treedt er in het huwelyk met Maria Francisca Therisia Kiehe. Dit zjjn de grootouders van Marie Mmet. Als in 1784 Antonia Maria Bolongaro komt te overlijden laat zij een vermo gen na van maar liefst 819.699 gulden en dertien stuivers. Crevenna is op slag miljonair. Binnen vijf maanden hertrouwt de schatrijke weduwnaar met Agatha Cornelia Dommer, telg van een aanzienlijk katholiek Amsterdams geslacht en weduwe van Abraham Phi- lippus Overloop. Volgens dr. Kleyn is dit een mariage de raison geweest. Uit verschillende dingen blijkt dat het Crevenna, die evenals de meeste katholieken de patriottische gedachte was toegedaan, in zaken niet meer voorspoedig ging. Om in 1789 een reis naar Italië te kunnen betalen laat hii zjjn kostbare bibliotheek veilen. Een exemplaar van deze in perkament ge bonden catalogus van niet minder dan 7659 nummers wordt nog in het Am sterdamse gemeente-archief bewaard. Als vader Crevenna opnieuw naar het zuiden trekt verleent hij procuratie aan Aegidius Hansen om namens hem op te treden „tegen zjjn gezamenlijke cre diteuren". Tijdens deze reis overvalt Crevenna in Rome op 8 oktober 1792 de dood. Het bericht bereikt 28 oktober Amster dam, maar zijn weduwe Dommer wei gert de nalatenschap in verband met de grote schulden. Na veel moeilijkhe den aanvaardt Crevenna's oudste zoon Jacques Philippe de nalatenschap on der voorrecht van boedelbeschrijving. Het overgebleven gedeelte van de boe kerij wordt verkocht. Van deze lijst wordt een exemplaar bewaard in de bibliotheek van de Ver eniging tot Bevordering van de Belan gen des Boekhandels. Ook de schilde rijencollectie en andere kunstvoorwer pen komen onder de hamer. De cata logus is te vinden in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Brus sel. HAARLEM, 31 dec. Gedeputeerde staten van Noordholland hebben mee gedeeld dat waarschijnlijk in 1966 een afgerond ontwerp-streekplan voor het Noordzeekanaalgebied gereed zal ko men. Het college meent dat thans cen traal behoort te staan de vaststelling van het streekplan voor het Noordzee kanaalgebied en de vaststelling van de daarmee nauw samenhangende streek plannen voor Waterland en voor de Meerlanden alsmede wijzigingen van de bestaande streekplannen voor de Zaanstreek, de IJmond-noord en Zuid- Kennemerland. Daarnaast moeten de streekplannen voor Zuid-Kennemerland, IJmond-noord en Noord-Kennemerland worden her zien, terwijl mede in verband met ver scheidene ruilverkavelings - projecten het ontwerpen van een streekplan voor oostelijk Westfriesland urgent is. Ge deputeerde staten menen, dat naast het fonds natuur- en landschapsbe scherming, recreatie en het behoud van scheidende groenelementen tussen bevolkingscentra, geen apart provin ciaal fonds nodig is voor aankoop van niet voor agrarisch gebruik bestemde ruimten in het Noordzeekanaalgebied. HAARLEM, 31 dec. Uit cijfers, gepubliceerd in de memorie van ant woord op de provinciale begroting voor 1966, blijkt, dat de steden Amsterdam en Haarlem relatief het hoogste sterf tecijfer aan longkanker vertonen. Het landelqk gemiddelde is 30,6, het Noord hollandse gemiddelde 40,7 sterfgeval- P<?5 Ï9.0,0?.? inwoners. Voor Amster dam is dit cqfer 52,0 en voor Haarlem 43,1 Noordholland, zonder Amsterdam &ee*t een gemiddelde van slechts 31,3 per 100.000 inwoners. Uit de cijfers blijkt niet in hoeverre de luchtverontreiniging van invloed is PP, pet sterftecijfer. Hier speelt de tijdsfactor nog een rol daar longkan ker, naar wordt aangenomen, een lan ge periode nodig heeft om tot ontwik keling te komen. In 1963 stierven 3.665 Nederlanders aan longkanker. Van hen waren 868 Noordhollanders. Amsterdam leverde het cijfer 451 en Haarlem 74. (Van een onzer verslaggevers) De tijd dat men met aandacht luistert naar de weersver wachtingen, om zoveel moge lijk te profiteren van hetgeen ons wisselvallige klimaat ieder jaar nog biedt, is praktisch voorbij. Het weerbericht wordt langzamerhand een mededeling voor land- en tuinbouw, voorzover de laatste zich dan nog niet in verwarmde kassen aan de gril len van wind en wolken onttrokken heeft. Öe rest van de bevolking rijdt in verwarmde auto's van verwarmde huizen naar verwarmde kantoren en heeft aan het weer geen boodschap meer. Vergaderzalen, warenhuizen en fabrieken gaan er steeds meer toe over, hun eigen klimaat te scheppen, zomer en winter op hetzelfde tempe- ratuurniveau en altijd met dezelfde efficiënte kunstverlichting; geen hin- dsr.ijs inva end zonlicht m er, geen ramen die je kunt openzetten, maar „luchtbehandeling". Elf maanden comfortabel werken en wonen en de twaaifd' maand naar de zon. Die is dan gewoon te koop, in maart zo goed als ih juli, in januari zelfs, maar dan is ze wat duurder: dan moet je naar de Canarische eilanden vliegen; tenzij men genoegen neemt met de winter- sportzon. De prijzen zijn ongelofelijk laag en hoe verder men reist, hoe goedkoper het wordt: de gids van Wagons-Lits/Cook ver meldt voor Duitsland als goedkoopste tiendaagse reis een vakantie voor 256. in Mittenwald, met de genoem de expres heen en terug en volledig pension in hotel Post, dat als „beter hotel tweede klas" wordt omschreven. Een soortgelijk arrangement in het Oostenrijkse Igls kost echter maar 243. en als men tevreden is met een „gewoon" tweede klas-hotel, kan men in Ehrwald al voor 195. terecht. Wie de voorkeur geeft aan het koninklijke St. Anton, zit voor 299. in het eer ste klas hotel Post; het betere tweede klas-hotel „Schwarzer Adler" kost merkwaardigerwijs 16 meer. Nog verder én goedkoper zijn de Dolomie ten, waar voor een tiendaagse vakan tie in hotel Sonne in Toblach maar 173. wordt gevraagd, zij het alleen tussen 6 januari en 6 februari. De rijkste keuze biedt Zwitserland, met gemiddeld 350., gevolgd door Oostenrijk, waar men gemakkelijk voor 100. minder klaar komt, maar zoals gezegd kan het in beide landen nog goedkoper. De prijsverschillen hangen samen met het algemene prijspeil van de diverse landen, de hotelaccommodatie, de min of meer luxe sfeer in de wintersportplaatsen, de toeristische uitrusting (skiliften, ijs banen etc.) en het hoog- en laagsei- zoen. Vliegarrangementen naar de zelfde wintersportcentra zijn aan zienlijk duurder, mede omdat ze op 15-daagse vakanties gebaseerd zijn. Gezien de tijdwinst die men boekt, mag men ze vergelijken met de 17- daagse treinreizen en daar gaan ze vaak niet zover bovenuit. Als we de plaatsen van de tiendaagse reizen nog even nagaan, met daarachter de be dragen voor een 17-daagse treinreis in hetzelfde hotel en een 15-daagse vlieg reis met dezelfde verblijfsaccom- modatie. ziet het lijstje er als volgt uit: Mittelwald 256, 445, 569; Igls 243, 404, 521; Ehrwald 195, 312, 428; St. Anton 299, 524, 643; Toblach en Sex ten geen vliegaanbieding; Zwitserland Leysin 238, 392, 534 en Frankrijk even eens geen vliegopgave. Overal eender is nog steeds de aan bieding van de Egyptereis (van Fit- Philips) voor 565, Ook dat is een wintertroef, want het klimaat is in Cairo en in heel Noord-Afrika ideaal voor een midwintervakantie en niet iedereen wil dan de zon op de sneeuw zien schijnen. De Egyptereis heeft in tussen een broertje gekregen in de vliegreis naar Libanon. 15 dagen per charter naar Beiroet met pension v-ior 598. Voor ve'en nog aantrekke lijker is een derde chartertroef15 dagen naar de Canarische Eilanden, eveneens voor 508. Men zit dan met half pension in hotel Tamaide in San ta Cruz de Tenerife. Wil men per se naar Las Palmas, dan moet men mi nimaal 670. neertellen. De zon kan men ook vinden aan de Spaanse zuidkust, waar men 15 dagen een appartement kan bewonen voor 395., inclusief de vlucht, maar zon der maaltijden. Die appartementen worden voordeliger naarmate men er langer kan blijven: dan valt men in de „overwinteringsreizen": 43 da gen voor 650.99 dagen voor 850. En al die tijd hoeft men niet eens zijn eigen bed op te maken, zodat men voortdurend naar de zee kan kijken... Voor de grootste overwinteringsreis bent u al te laat: die is begonnen op 25 september, toen de zwaluwen nog vrolijk door het Nederlandse lucht ruim zweefden en ze eindigt pas als deze lenteboden al ruimschoots terug zijn: op 16 april, 204 dagen voor 1.117. Misschien is het toch nog leu ker om de zwaluwen na te reizen tot in midden-Afrika, tijdens een 16-daag- se fotosafari in Cameroun voor 3.893. Te duur? De ANWB schaft raad: een safari naar oost-Afrika kost maar 2.722,20 (en vergeet u vooral die 20 cent niet). Voor die prijs kunt u natuurlijk niet alles hebben, Nairo bi, het Amboselireservaat, het Tsa- vo-wildpark, de Kilima Ndjaro en het Manyarareservaat zitten er in, maar wie een bezoek wil brengen aan Treetops, met overnachting in het we reldberoemde Treetops-hotel, dat ge bouwd is in de kruinen van reusach tige bomen, moet 201,30 bijbetalen en een dagbezoek aan Serengeti kost extra 137,30. Hetgeen in elk geval de indruk wekt, dat het allemaal zo voordelig mogelijk georganiseerd is. Intussen: wie zich tevreden kan stellen met een fotosafari naar de brandganzen in de Bandpolder en zijn wintersportaspiraties wil richten naar de data, waarop de Hollandse vaarten bevroren liggen, kan zich een aardig bedrag besparen. En hoopvol luiste rend naar depressieve weerpraatjes, beleeft hij maandenlang plezierige spanning en „eindeloze" voorpret. JORDAANSE FINALE Voor zjjn kooitjes met sjjsjes staat de koetsier Worrel. Met zjjn brede gestalte en zware tors is hjj een onweerstaan bare blikvanger op de omslag van het omvangrjjke fotoboek, dat de Amsterdamse fotograaf Dolf Tous- saint uit eigen werk heeft samen gesteld over De Jordaan. Worrel kon, over de dampende paarden ruggen heen, brullen en schreeu wen als geen ander. Maar nu heeft hij de mond hermetisch gesloten en kjjkt u strak, ietwat ernstig ook, aan. De koetsier Worrel is een legen de geworden, maar zjjn machtige schouders dekken een fantastische serie beelden van wat er nog al tijd is en leeft in zijn buurt, als een soort kashba tegen het oude hart van de stad gedrukt. En bin nen de beslotenheid van de gracht jes, straatjes, sloppen en gangen is veel bewaard gebleven. Zodat de buurt nog zeer bepaald een eigen karakter heeft kunnen hand haven, inclusief de sentimentele liefde van haar bewoners, welke hartstocht en weemoed wekt bjj al len, die ooit zjjn binnengegaan in de geheimen van de Jordaan. In het vastleggen van deze beel den heeft Dolf Toussaint zich een meester getoond. Hjj is tussen de Prinsen-, Ljjnbaans-, Brouwers-, en Passeerdersgracht als een ken ner rondgegaan, duidelijk de obli gate stemmingsplaatjes van de „goeie ouwe Wester" en de dui ven, als wolken confetti boven de platten, negerend. Zjjn even felle als speelse camera zocht vooral de mensen. De Jordaners-in-hart-en- nieren van jong tot oud, in de eer ste plaats. Maar ook de import-be woners, die door hun kleurige be roepen nu mede de sfeer van de buurt bepalen. Die sfeer is, we zei den het al, nog altijd bijzonder en exclusief, maar al zwaar gekruid met heimwee, omdat het definitie ve einde in zicht is. Want de Jor daan wacht het afmaken van een sanering, waaraan destjjds al be gonnen werd, maar die tot nu toe nooit is doorgezet. Er wonen daar nu ook beduidend minder mensen dan bjjvoorbeeld zo'n zestig jaar geleden. Meer dan veertigduizend heeft men berekend. Maar men kan toch echt niet zeg gen dat de ruim twintigduizend die er thans huizen, de ruimte hebben gekregen. En qua uiterljjk is De Jordaan ook helemaal de armoe- wijk gebleven die zjj was. Grauwe scheefgezakte huizen, deuren die altijd openstaan, uitgesleten trap pen etc. Maar zoals de foto's la ten zien. staan er op de ijskasten grootbeeld-televisies en zjjn de ge weldige wastobbes, waarin 's maan dags de was en 's zaterdags de kinderen gingen, verdreven door de machines en wasserettes. De wel vaart is ook hier binnengegaan en tussen het gelid van de krotten, waar ooit avond-aan-avond de „poepkar", morsig en penetrante stanken verspreidend, wachtte op de tonnetjes die er in geleegd moesten worden, staat nu, bumper aan bumper, het formidabele wa genpark van de buurt. Doch ver der is er toch veel bjj het oude ge bleven, tot de besloten, matriar chale gemeenschap toe. „Moe- dèèèr" en „opóè" zjjn er nog al tijd begrippen waarmee niet te spotten valt. Begrippen onvermin derd op Jordaans niveau, com pleet met de onverwoestbare aan trekkingskracht ook op de kinde ren die naar elders in de stad wegtrokken, maar in een regelma tige pendel hun bezoekjes aan moeder of opoe bljjven afleggen. Dit alles is niet aan de aandacht van Dolf Toussaint ontsnapt. De twee arsenicum-en-oude-kant- vrouwtjes onder de parapluie, moe met de papillotjes in het haar, op d'r qui-vive in de deuropening, de gein van mooie Karei en zijn lief, de toffe meiden, niet langer op hun sloffen dansend rond het pierement, maar gekapt volgens de laatste mode nog even fel en slag vaardig als voorheen, de kroegen waarin iedereen met ieder is, het zijn alle beelden die voor zich spreken. En voor wie een nadere toelich ting behoeft fluistert Simon Car- miggelt over de schouder mee. Hier en daar maar, en dan nog uiterst summier, want zoals hij zelf zegt: „Goede foto's behoeven geen tekst". En dit boek bestaat uit goede foto's. Zij vormen het por tret van een buurt waar de lach en de traan dooreenvloeien. Het beeld dat zo helemaal past bij een finale. En de tjjd is nabij dat niet alleen de fameuze koetsier Worrel, maar ook de buurt zelf legenda risch zal zijn. Wat dit betreft is de foto van grafkistenmaker H. J. Kas in de 3e Leliedwarsstraat een symbolisch plaatje. Het fotoboek van Dolf Toussaint werd uitgegeven bij de Arbeiders pers. De prjjs is 39,50. maar dat kan, zo dachten wij, voor dit unie ke portret niet te duur zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17