Dans interessanter Den BoschGraafschap en SVV tarten clubs uit de Ere-Divisie om voetbalbeker dan ooit Programma en standen van bekertoernooi Standbeeld voor Pele KUNSTSTOTEN ALS ADEMPAUZE Feijenoord-Ajax op t.v. als NTS wil betalen Feijenoord-Xerxes echt een oefenpartijtje Marianne Heemskerk: (COACH WESTDV1TSE ZWEMSTERS IN M N STOUTSTE DROMEN NIET GEDACHT Topfusie in Hilversum bijna rond Protest Ajax bij KNVB „KLEINTJES" RUIKEN HUN KANS Beker formule De „Stormvogel wint zeilrace In principe akkoord „Toon Hermans ook niet met kluitje in het riet Fin Kankkonen weer in vorm Succes Geen verrassingen bij jeugdige schakers NIEUWE DAG VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 PAGINA AMSTERDAM, 31 dec. Er zijn in de Tweede Divisie van het betaalde voetbal heel wat spe lers, die met de nodige opwinding in het hart de jaarwisseling gaan vieren. Voor hen zijn de oliebollen, de punch of de brui sende champagne taboe. Zij dro men van en bereiden zich licha melijk en mentaal voor op een eerste hoogte punt in dit sei zoen: het „wippen" van een ploeg uit de Ere-Divisie uit het toer nooi om de KNVB-beker. Wacht Toon Brussélers zondag ook een bloemenhulde als hij als aanvoeder van de FC Den Bosch zijn ploeg naar de acht ste finales heeft geleid? BH Zo viel gisteren via een luik in het plafond het oog van de televisie camera op de Belgische biljart-professional René Vingerhoed. In de kelder van het bureau van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond maakte hij de meest fantastische kunststoten. De VARA registreerde ze om ze later te kunnen uitzenden als pauzefilmpjes tussen de diverse programma-onderdelen. Na ziekte van één jaar toch winnaar skitoernooi aaHHBik Forbes Carlïle legde Marianne Heemskerk aan banden. Carlïle leidde dc Nederlandse zwem ploeg vanaf de Europese zwem- kampioenschappen in Leipzig tot de O.S. te Tokio. Marinanne Heemskerk beschuldigt hem ervan dat hij haar „geestelijk heeft gebroken". Marianne Heemskerk, eens een befaamd vlinderslagspecialiste, krijgt de kans opnieuw in de zwemsport furore te maken. De Westduitse zwembond heeft haar aangezocht als trainster van de danig verzwakte damesploeg. Straf Pronk 4 weken is uitgelekt (Van onze speciale verslaggever) Zondag is het de laatste dag van de zogenaamde voorronde, de halve competitie tussen in groepjes van vier ingedeelde clubs, waarvan de win naars en Feijenoord als bekerhou der automatisch geplaatst over gaan naar de achtste finales. Zondag vallen dus de beslissingen en het staat beslist niet bij voorbaat vast, dat de balans doorslaat ten gunste van de vijftien clubs uit de Ëre-Divisie, die elk aan het hoofd van een groep zijn ingedeeld. De FO Den Bosch, het Schiedamse SW en De Graafschap uit Doetmchem hebben zelfs reeds aan een gelijk spel voldoende om de „grote broers" uit de Ere-Divisie, respectievelijk Fortuna '54, Sparta en FC Twente uit te sluiten voor verde re deelneming aan het bekertoernooi. Eén club uit de Ere-Divisie, GV- .AV, is zelfs reeds practisch uitge schakeld. Er moeten namelijk heel vreemde dingen gebeuren, wil VEENDAM ook al uit de Tweede Divisie niet als eerste in zijn groep eindigen. Veendam heeft GV AV al geklopt en kan zich in de nog resterende wedstrijd tegen Heeren veen zelfs een kleine nederlaag ver oorloven. Want, als Veendam bij voorbeeld met 1-0 verliest, dan nog staat GVAV voor de onmogelijke opgave om met 16-0 van Cambuur te moeten Winnen om alsnog de laat ste zestien te bereiken. Zelfs een' nederlaag met 2-0 behoeft niet fa taal te zijn. Voor GVAV is er in dat geval pas „redding" bij een overwinning met 7-0. Mag men in het kamp van Veen dam de wedstrijd van zondag dan ta melijk koel tegemoet zien, heel an ders is het in Den Bosch. Daar is de opwinding ónder spelers en toeschou wers bijzonder groot. De FC DEN BOSCH heeft een voorsprong van één punt op Fortuna '54, krijgt deze formatie nu in het stadion „De Vliert" op bezoek en ruikt uiteraard zijn kans. Er zijn zelfs speciale maatre gelen. genomen om de spelers „gela den" het veld in te zenden. Er is bij voorbeeld een extra-trainingsbij eenkomst ingelast. „De hele week al", vertelde se cretaris M. Smeets, „leven we naar deze wedstrijd toe. En waar om zouden we geen kans hebben? Zowel Fortuna als FC Den Bosch beschikken over een ploeg met de nodige oudere, dus geroutineerde spelers. Dat is bij wijze van spre- s ken bij voorbaat reeds een garan tie voor een interessante krachtme ting". Hoe wordt de club, die de acht ste finales van het beker toernooi bereikt, aangewe zen in gevallen, waar twee (of meer) clubs de halve compe titie in hun groep met een gelijk aantal punten eindigen? Het reglement van de K.N.V.B. vermeldt, dat het doelgemiddelde beslissend is. Dat gemiddelde wordt bereikt door het aantal doel punten vóór te delen door het aantal doelpunten tegen. Heeft men geen enkel tegendoelpunt moeten incasseren, dan woTdt de score aan weerszijden met één vermeerderd. Pas' daarna wordt er gedeeld. Als twee of meer clubs niet alleen met een gelijk aantal punten ein digen, maar ook de doelgemiddel- den gelijk zijn, beslist het lot. Wanneer de achtste finales wor den gespeeld, staat nog niet vast. Voorlopig wordt gedacht aan car navalszondag. Dan zou tegelijker tijd een inhaalprogramma voor de competitie kunnen worden vast gesteld. VeendamHeerenveen GVAVSC Cambuur Veendam 2 2 0 0 4 60 GVAV 2 10 12 3—3 Cambuur 2 10 12 34 Heerenveen 2 0 0 2 0 16 FC Twente—De Graafschap TubantiaAGOVV FC Twente 2 2 0 0 4 84 Graafschap 2 2 0 0 4 52 AGOVV 2 0 0 2 0 2—5 Tubantia 2 0 0 2 0 4—8 ZwartemeerZwolse Boys PECHeracles Heracles 2 2 0 0 4 6—1 PEC 2 2 0 0 4 3—1 Zwartemeer 2 0 0 2 0 1—4 Zwolse Boys 2 0 0 2 0 15 NECGo Ahead WageningenVitesse Go Ahead 2 2 0 0 4 4—0 NEC 2 1 1 0 3 4—3 Vitesse 2 0 111 14 Wageningen 2 0 0 2 0 24 FC Den BoschFortuna '54 VVVWilhelmina FC Den Bosch 2 2 0 0 4 64 Fortuna '54 2 1 1 0 3 42 VVV 2 0 111 4—5 Wilhelmina 2 0 0 2 0 2—5 Roda JC—MVV SittardiaLimburgia MVV 2 2 0 0 4 6—2 Sittardia 2 10 12 5—4 Roda JC 2 10 12 5-»6 Limburgia 2 0 0 2 0 37 PSVBaronie EindhovenHelmondia PSV 2 1 1 0 3 6—3 Baronie 2 1 1 0 3 42 Eindhoven 2 0 2 0 2 44 Helmondia 2 0 0 2 0 16 Willem II—RBC NAC—NOAD NAC 2 1 1 0 3 5—2 RBC 2 1 1 0 3 4—3 Willem II 2 10 12 4—6 NOAD 2 0 0 2 0 4—6 EDO—Blauw Wit DWSHaarlem DWS 2 1 1 0 3 9—2 Haarlem 2 1 1 0 3 6—3 Blauw Wit 2 0 111 3—6 EDO 2 0 111 2—9 AjaxFC Zaanstreek ZFCDe Volewijckers AJax 2 2 0 0 4 8—0 FC Zaanstreek 2 1 1 0 3 3—2 Volewijckers 2 0 111 27 ZFC 2 0 0 2 0 0—4 RCHVolendam TelstarAlkmaar Telstar 2 2 0 0 4 4—0 Volendam 2 10 12 62 Alkmaar 2 10 12 47 RCH 2 0 0 2 0 1—6 VeloxHilversum DOSGooiland Velox 2 1 1 0 3 6—2 DOS 2.1 1 0 3 3—2 Hilversum 2 10 12 22 Gooiland 2 0 0 2 0 1—6 Excelsior—Elinkwijk HVC—Xerxes Xerxes 2 2 0 0 4 63 Elinkwijk 2 10 12 75 Excelsior 2 0 111 12 HVC 2 0 111 ADO—DHC Holland SporWortuna VI ADO 2 2 0 0 4 8—3 Holl. Sport 2 10 13 5l DHC 2 10 12 3—5 Fortuna VI. 2 0 0 2 1 37 SpartaSVV DFC—Hermes DVS SVV 2 2 0 0 4 102 Sparta 2 2 0 0 4 10—3 Hermes DVS 2 0 0 2 0 4—7 DFC 2 0 0 2 0 1-13 Wedstrijd komt voor op toto-formulier. SAO PAULO, 31 dec. Tot meerdere glorie van de Braziliaanse voetbalster Arantes do Nascimento, in voetbalkrin gen beter bekend als „Pele", zal bin nenkort een meer dan levensgroot bron zen standbeeld worden opgericht. Het monument zal waarschijnlijk in het park van hotel „Balneario" in Santos komen te staan. Het hotel is eigendom van de voet balclub „Santos", die het verleden jaar voor een flink bedrag kocht om het te gebruiken als recreatiecentrum. Pele speelt al negen jaar voor „Santos". Het idee om een bronzen Pele voor het nageslacht te bewaren is afkomstig van de beeldhouwer Luiz Morrone. Pele heeft al voor deze beeldhouwer geposeerd. Het beeld zal twee meter hoog worden en meer dan 200 kilogram wegen. HOBART, 31 dec. Het Nederlandse jacht „Stormvogel" heeft donderdag de zeilwedstrijd van Sydney naar Hobart (Tasmanië) gewonnen. Deze 21ste edi tie was op tweede kerstdag gestart. In drie dagen en 20 uur, 30 minuten en negen seconden legde het schip de 640 mijl af. De „Stormvogel" had, na de toepas sing van de handicapformuie, nog een grote voorsprong op de overige jach ten. De „Stormvogel" is in Hollandse handen, maar vaart met een Zuidafri- kaanse bemanning. In Doetinchem lijkt de „beker koorts" op het eerste gezicht minder hoog. Men is bij DE GRAAFSCHAP niet van het normale trainingspro gramma afgeweken. Maar dat zegt nog niet, dat de spelers minder gela den de grasmat van het Enschedese Diekman-stadion voor de beslissende wedstrijd tegen FC Twente gaan be treden. Sterker nog, De Graafschap staat met de mouwen reeds opge stroopt klaar om vastberaden zijn kans te verdedigen. Vanwaar die zelf verzekerdheid? „Waarom zouden we tegen deze wedstrijd opzien", zegt secretaris J. Wijgman. „Ongeveer drie weken ge leden hebben we ook tegen FC Twente gespeeld. Toen in een vriend schappelijke wedstrijd. Toen ver loren we pas in de laatste seconde. We hebben uit die wedstrijd lering getrokken. Daarom en omdat we in de competitie ook uitstekend draaien, is ons devies voor zondag: Laat ze maar komen!" Ook SW, dat bij Sparta op bezoek gaat, heeft geen speciale trainingsbij eenkomsten ingelast. „Vorig jaar heb ben wü het zonder extra voorberei dingen heel ver gebracht In het beker toernooi, waarom zou dat nu dan ook niet kunnen?", vindt voorzitter M. Eising. SW's vastberadenheid blijkt ook uit het feit, dat men van het strijdplan geen geheim maakt. „We hebben aan één puntje genoeg, maar toch zullen we met gaan verdedigen. Sterker: aanvallen is ons parool". Spanning is er ook in Zwolle. Daar speelt PEC thuis tegen Heracles. Bed de clubs hebben vier punten, maar de doelcijfers van Heracles zijn beter, zodat PEC alleen bij een overwinning een kans heeft. PEC heeft wél extra geoefend in de afgelopen dagen en, wat minstens zo belangrijk is, zit boordevol goede moed. „Daar hebben we goede redenen voor", zegt de heer J. Beenen, lid van de commissie be taald voetbal. „We hebben in het ver leden de nodige keren tegen Heracles gespeeld en telkens een goed resul taat behaald. Waarom nu dus niet?" GRONINGEN, 31 dec. De uitsla gen van de partijen gespeeld voor de vierde ronde van het internationale jeugdschaaktoernooi luiden: Ree (Ned)Danner (Oost) 1-0, Whi- teley (GB—Pedersen (Denm) V2-V2, Os- tojio (Z.S1.) Vadasz (Hong) 1-0, Lombard (Zwi)Abels (Ned) afg., Liljedahl (Zwe)Jedrzejek (Polen) V2-V2. Uitslagen afgebroken partijen derde ronde: LiljedahlLombard 0-1, Vadasz Whiteley V2-V2. Stand: 1. Kuprejtschik 3 en 1 afg. 2. 3 Ree en Whiteley 3 pnt.; 4. Osto- jic 21/2. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM-AMSTERDAM, 31 dec. Het hangt nog slechts van de NTS af of Nederland zondag 9 ja nuari met een directe reportage van FeijenoordAjax de primeur van een competitiewedstrijd voor de tele visie zal hebben. Feijenoord en Ajax zijn in principe bereid de wedstrijd bij kunstlicht te spelen. In het over leg tussen beide clubs is men het ook al eens geworden over het aanvangs- uur (half vijf of vijf uur). Het wach ten is nog slechts op het antwoord op de vraag van beide clubs wil de NTS betalen?" Feijenoords voorzitter Cor Kieboom is, hoewel een belangrijke vraag nog niet is beantwoord, er van overtuigd dat de t.v.-reportage via het eerste net zal doorgaan. Martin Bremer, de voorzitter van Ajax' betaalde sectie vond die uitspraak „iets te positief" Ten eerste, omdat de N TS nu al heel wat dagen niet laat weten, of het bereid is financieel over de brug te komen Voorts, omdat Ajax als uit drukkelijke eis heeft gesteld, dat deze OBERSTDORF, 31 dec. Veikko Kankkonen, de 25-jarige sportleraar uit het Finse ski-Mekka Lahti, heeft giste, ren op de Schattenberg-schans van Oberstdorf het eerste onderdeel van het 14e Duits-Oostenrijkse Vierschan- sen toernooi gewonnen. Met 213,8 pun ten voor twee sprongen van respectie velijk 72 en 72,5 meter bleef Kankko nen ruim vóór op de Oostduitser Die ter Neuendorf, die voor respectievelijk 70,5 en 75 meter een waardering kreeg van 212,9 punt. Voor het eerst sedert ruim één jaar nam Kankkonen weer aan een grote wedstrijd deel. De Fin werd namelijk in het voorjaar van 1964 door een hard nekkige geelzucht uitgeschakeld. De Olympische kampioen Kleine Schans in Seefeld en de winnaar van het zil ver op de Grote Schans van Innsbruck schijnt nu echter weer voortreffelijk in vorm te zijn. Vele deskundigen zien Kankkonen zijn prestatie van '63-'64 toen hij het vier schansentoernooi won, dit jaar herhalen. (Van onze verslaggever) i ROTTERDOM, 31 dec. Er was re gen en sneeuw gevallen in Rotterdam en er was de duidelijke aankondiging dat de derby Feijenoord-Xerxes slechts gezien mocht worden als een vriend schappelijk oefenpartijtje, maar toch waren er nog twintigduizend betalende bezoekers in de kuip. Feijenoord-Xer xes werd niet meer dan een aantrek kelijk vriendschappelijk duel waaruit Ajax' trainer Michels en Sjakie Swart geen conclusies konden trekken. Voor de wedstrijd begon, had trainer Willy Kment de spelers var. Xerxes in hun kleedkamer eraan herinnerd dat het maar een oefenwedstrijd was en of de spelers van Xerxes het toch maar vooral rustig aan wilden doen tegen „grote broer Feijenoord". Na de rust moesten Pieters Graaf land, Bild, Weering en Fransen plaats maken voor Kik, Luiten, Venneker en Van der Vail. Xerxes' uiterlijk bleef praktisch hetzelfde: slechts Rado- vic verdween voor Teulings. Het publiek was mede in grote ge tale opgekomen om bij Xerxes de nieuwe aanwinst uit Joegoslavië, Alex ander Joncic, aan het werk te zien. Trainer Bob Janse was wel tevreden over zijn eerste optreden in Nederland; maar of Joncic op de plaats van Bob van der Heide een versterking vormt voor Xerxes' verdediging blijft een vraag. Joncic is namelijk te traag. Hij moest het zelfs in snelheid afleggen tegen de bepaalde niet snelle Weering. Xerxes bood Feijenoord in de eerste helft aardig tegenstand en slaagde er in verdiend met 0-0 te rusten. In Ie tweede helft sprak echter de condi tie een woordje mee. Niet dat de twee doelpunten van Feijenoord kort na de rust door Bouwmeester en Kruiver ge maakt daaruit verklaard zijn, maar het viel te merken aan het tempo dat bij de stadionbewoners zeker twee versnellingen hoger lag dan bij Xer xes. Piet Kriesch benutte tegen het einde van het duel een wegens hands van Guus Haak toegekende strafschop: 2-1 (Van een speciale verslaggever) NAARDEN, 31 dec. Na de Olym pische Spelen in Tokio, eind decem ber van het vorig jaar, zette Marian ne Heemskerk (21) resoluut een forse streep onder haar zwemloopbaan. Zij zou, zo had zij zich ernstig voorgeno men, het zwemwater helemaal probe ren te vergeten. Een moeilijk, maar wel logisch besluit. Logisch omdat Marianne Heemskerk, ondanks haar door een brandende eerzucht afge dwongen ijver, moest erkennen, dat jongeren haar van de nationale zwem- top verdrongen. Marianne Heemskerk dacht aan haar toekomst. Zij wilde graag op een VW-kantoor werken, alp informatrice. Maar daartoe moest zij talen spreken. Marianne Heems kerk nam opnieuw een beslissing. Zij zei Naarden vaarwel en trok naar West-Duitsland, waar zij in Wiesba den een betrekking vond als hulp in de huishouding bij een Amerikaans gezin. Zij had zich dus voorgenomen het zwemmen te vergeten... Het lukte niet. Marianne Heemskerk verveel de zich op én van die lange en eenzame avon-den in net rustige Wiesbaden. Haar zwempak brandde reeds in haar vingers voor zij het wist In het „Hallenbad" stond zij een klein uurtje later wat onwennig voor het loket. „Ik wilde de kassa juffrouw net verlegen om inlichtin gen vragen over de „Sehwimm Ver- ein Wiesbaden", toen een rijzige vrouw snibbig opmerkte: „Laat dat kind maar door, die komt toch voor zwemles..." Ik naar binnen. Zonder iets te zeggen. Nou, je had die ge zichten moeten zien..." Marianne Heemskerk lacht weer vrolijk, als ze terugdenkt aan de avond, waar op haar leven veranderde. Na vjjf minuten wist iedereen wie „dat nieuwe kind" was. Haar naam werd met eerbied uitgesproken. Ook door SVW's voorzitster, mevrouw Il se Meeuw, die haar bij het loket als „lesklant" had betiteld. Vanaf dat moment ging alles héél snel. Direct al had Marianne Heemskerk een leerling, de zoon van mevrouw Meeuw, Folkert, die reeds meer dan één jaar vergeefse pogingen deed aan sluiting te krijgen met de Westduitse zwemtop. Marianne Heemskerk maak te een eenvoudig trainingsschema, nam Folkert gedurende drie weken stevig onder handen en zag tot haar verrassing, dat Folkert Meeuw de re levatie van de winterkampioenschap pen werd. Tegen een vergoeding van om en nabü de 150 Marken per maand begon Naardens vlinderslag specialiste enkele weken later als trainster van de selectiegroep van de Sehwimm Verein Wiesbaden. Marianne Heemskerks succes bleef niet onopgemerkt. De Westduitse zwemcoach B. Planert, opvolger van de fameuze Hongaar Janos Sabori, vroeg haar welke methode zij bezig de met Folkert Meeuw, die inmiddels P van Duitse zwem we- reldje was doorgedrongen. De voor zitter van de Westduitse Zwembond, de neer Bacsmann, hield zich nauw- keurig op de hoogte van haar ver richtingen en de Westduitse sportpers liet zich over haar Prestaties niet on betuigd. Dit^ leidde uiteindelijk tot een vererende uitnodiging, gespeeld via mevrouw Meeuw, om trainster te wor den van de Westduitse damesplocg, een invitatie die Marianne Heemskerk totaal overrompelde. „Wie had dit nu yerwacht. Ga ik naar Duitsland om talen te leren, krijg ik <je kans .en jaar later trainster te worden, eits waarover ik in m'n stoutste dromen niet dorst te denken! Marianne Heemskerk kan haar geluk niet op. Hoewel nog niets contractueel is vastgelegd en er officieel geen binden de afspraak is gemaakt, zit de en thousiaste Marianne Heemskerk vol plannen. Praat zjj over de mogelijk heden hoe de door het vertrek van enkele sterren danig verzwakte da- mesploeg weer op een redelijk peil te brengen. Zegt zij tenslotte, dat haar methodiek is gebaseerd op ervarin gen van de Amerikaanse coaches Ge orge Haines en Don Dambrill en de Nederlandse trainers Jan Stender en Wil van Breukelen. Vertelt hij, dat zij voorstander is van de harde school, wijst zij voor de zoveelste keer de „weke" en „zachte" methode van de Australiër Forbes Carlile met beslist heid van de hand en komt zij tot de conclusie, dat ondanks haar voor keur voor hardheid, de individuele vrijheid zo min mogelijk moet worden aangetast. Die laatste opmerking van Marian ne Heemskerk is daarom zo opmer kelijk, omdat zij zelf in haar succes volle carrière, die vrijheid niet heeft genoten. Zij weet uit ervaring hoe die beknotting averechts kan werken. Zij heeft de klemmende banden gevoeld van die bikkelharde Hilversumse school, wel eens spottend de „record- fabriek" genoemd. Zij heeft zich daar altijd bij neergelegd, niet omdat het moest, zoals zij nu (in één jaar wijzer en rijper geworden) eerlijk opbiecht, maar omdat zij, opgevoed door die strenge leermeesters als Stender en Van Breukelen, het als de gewoonste zaak van de wereld beschouwde om zichzelf ieder pleziertje te ontzeggen. Na Stender en Van Breukelen kreeg zij het regime Carlile, de in cijfers denkende Australische fysioloog, te verwerken. Wellicht juist omdat Ma rianne toen oudei werd en bewuster ging denken, werd dit juk haar te zwaar. Werd zij voor Carlile, de man die Nederland tijdens de Europese zwemkampioenschappen naar een nimmer tevoren bereikte piek bracht, een nukkige vedette, een eigenwijs meisje, dat weerstanden opriep. Ma rianne Heemskerk kan nog steeds niet verkroppen, dat Carlile haar per soonlijke ideeën, gebaseerd op erva ringen van haar coaches, de grond inboorde. Het is zelfs zo, dat Marian ne Heemskerk de vroegere coach van de Nederlandse zwemtop ervan be schuldigt, dat hij haar „geestelijk ge broken heeft". Ze draagt ijverig voorbeelden aan om aan te tonen, waarom ze Carlile's weekheid zo verfoeit. ,,A1S iemand zei, dat-ie moe was in z'n armen, zei Car lile altijd, ga maar op de kant zit ten. Sommigen gingen er zelfs op re kenen. Als ze geen zin hadden, wa ren ze moe." En: „ik was er een, die veel moest werken. Hard werken. Véél zwemmen. Carlile had het in z'n kop zitten, dat we allemaal veel minder moesten doen. Hij maakte geen uitzonderingen, sleepte mi) uit het water, hoewel ik echt kon aanto nen, aan de hand van mijn prestatie curve, dat ik veel meer training no dig hal." Tenslotte schuift zij al die kritiek achteloos op een hoop. „Laten we er maar niet meer over praten. Het is nutteloos, want Carlile is weg." „Ik ga het anders doen". Daarmee week de onderhandelingen rond moe ten zijn. „Onze verlangens zijn redelijk", verklaarde Martin Bremer. „De wedstrijd Feijenc-crdAjax is op zich reeds een evenement en nu, ge zien de posities van de twee clubs op de ranglijst, helemaal. Daarom en omdat wij bereid zijn ons weke lijkse competitieschema aan te pas sen, moet er iets redelijks tegen over staan. Als Toon Hermans of Wim Sonneveld op het beeldscherm komen, worden zij ook niet met een kluitje in het riet gestuurd". Feijenoords voorzitter Kieboom verklaarde nog, dat de aanvankelijke opzet was de wedstrijd te verplaat sen naar zaterdag 8 januari, 's- avonds. De NCRV kon haar pro gramma voor die avond echter niet meer wijzigen en wij, aldus de heer Kieboom, hadden bezwaar tegen een uitzending via Nederland n. Het beeldverslag zou dan te veel huiska mers niet Dereiken. Het merkwaardige in de huidige stand van zaken is, dat het initiatief voor een t.v.-uitzending van de NTS is uitgegaan. Nadat men een dag of tien geleden contact had gezocht met de twee clubs en een „in principe akkoord" als antwoord had gekregen, heeft de NTS echter niets meer van zich laten horen. HILVERSUM, 31 dec. De pogingen om tot een centralisatie van het be taald voetbal in Hilversum te komen hebben tot een positief resultaat ge leid. Op initiatief van de heer J. A. van den Houten, een in Zwitserland woonachtige bedrijfsadviseur, die nog regelmatig contacten onderhoudt met het Gooise zakenleven, en mede door de bemiddeling van de wethouder mr. F. J. Straeter van sportzaken, hebben thans de besturen van SC Gooiland en de FC Hilversum gezamenlijk een commissie in het leven geroepen om te komen tot de oprichting van een stichting Gooiland-Hilversum-Combi- natie (GHC). Verwacht mag worden, aldus een woordvoerder van deze commissie, dat het bedrijfsleven van Hilversum nu de onontbeerlijke steun zal verlenen en dat het gemeentebestuur de oorspron kelijke toezeggingen, nu beide clubs in het betaald voetbal samen zullen gaan, gestand zal doen. De gemeenteraad van Hilversum nam destijds een prin cipe-besluit aan om, indien tot concen tratie werd overgegaan, een garantie te verlenen van 250.000 gulden, op voor- waande dat van de zijde van het be drijfsleven eenzelfde bedrag ter be schikking werd gesteld. De commis sie, waarin beide clubs gelijk vertegen woordigd zijn, zal zich binnenkort met een oproep tot de Gooise bevolking richten, waarin de plannen worden ont vouwd en een beroep wordt gedaan op morele en financiële steun. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 31 dec. Ajax' aan voerder Tonny Pronk en het bestuur van zpn club hebben van journalisten moeten vernemen, dat hij, resp. hun speler, door de KNVB voor zes wed strijden, waarvan twee voorwaarde lijk, is geschorst wegens het slaan van Ten Donkelaar (FC Twente), zon dag j.l. Het bestuur van Ajax Is uiteraard bijzonder gebelgd over deze gang van zaken Het heeft per express^ brief by ae KNVB ernstig gepro testeerd tegen het feit, dat er „een lek is op het bondsbureau. De eni- Pjv-fe mededeling, die Ajax Jl^d berakt, is een telegram van de KNVB: „Pronkt voorlopig ge schorst. Bnef volgt". Ajax weet intussen, dat in de brief, die vandaag is ontvangen, wordt be vestigd, dat Pronk de eerstkomende vier wedstrijden niet zal mogen spe len. Het kreeg dit gisteren te horen van de voorzitter van de straf commis sie-betaald voetbal, mr. Pet. Ajax' voorzitter Jaap van Praag heeft mr. Pet opgebeld, toen de geruchten over de straf voor Pronk zo hardnekkig binnenstroomden, dat ze wel waar móesten zijn. „Ik moet tot mijn schan de bekennen, dat het juist is", ver ontschuldigde mr. Pet zich. ROTTERDAM, 31 dec. Evenals Feijen oord gisteravond, gaat Ajax een oefen wedstrijd spelen tegen de Rotterdamse eerste divisievereniging Xerxes. De Am sterdammers hebben Xerxes uitgenodigd om op 16 januari een inhaa&dag waarop beide clubs vrij zijn een vriendschappe lijke wedstrijd in Amsterdam te spelen. Xerxes heeft de invitatie aanvaard. sluit zij het verleden af. Een verle den ryk aan triomfen (Europese re cord op de 200 meter en 100 meter Ymtderslag; één wereldrecord op de meter vlinderslag;_ zilver op de 200 Olympische Spelen te Rome (100 me ter vlinder) en tal van Nederlandse utels, rjjk aan decepties ook. Te leurstellingen vooral in de laatste ja ren, toen zjj de aanstormende jeugd met meer van zich af kon houden; toen Ada Kok haar onttroonde met »en élan, dat jalouzie opwekte; toen zij één jaar verknalde, omdat zjj juist in dat jaar aan haar toekomst dacht en slaagde voor het ULO-diploma: toen zjj tenslotte werd afgeschilderd als een recalcitrant kind, dat ze niet was. Een nieuw begin. Een nieuwe toe komst. hopelijk net zo succesvol als haar zwemloopbaan, ligt voor haar open. Aan de enthousiaste, hard wer kende Marianne Heemskerk is wel licht de bijzonder eervolle taak weg gelegd om de Nederlandse zwemsters bij de komende Europese kampioen schappen te Utrecht titels af te snoe pen. Wij kunnen ons er alleen maar over verbazen dat de Koninklijke Ne derlandse Zwembond Marianne Heemskerk niet in eigen huis kan hou den. Het moet de heren van de KN- ZB toch niet ontgaan zijn dat Mari anne Heemskerk de kwaliteiten bezit haar zwemkennis over te kunnen dra gen op jongeren. De taak van Car lile's opvolger Rob Kerkhoven zou er aanzienlijk mee verlicht worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19