Bokma Op „beeldlijnen" van Oud naar Nieuw: Onbegrijpelijk U-spelen, Tiener programma s en Weens nieuwjaarsconcert „LETTERS EN NOTEN" Wedstrijd voor amateur- schetsjesschrijvers 's LANDS KRONIEK Philips' artistiek geweten Kaasmarkt uit winterslaap gewekt 0: Duitse tv-zender Tweede deel van IJ ssterrenparade DE EERSTE 1 DRIE WOORDENl KLOPPEN/ J f MIS..A PROBEER T NOG EENS, Spiritual en gospel festival op tv Peter Nero voor de AVRO-tv PAT ÖC© J NIEUWE DAG VRDDAG 31 DECEMBER 1965 PAGINA /WAT IS HET WACHTWOORD, TINEKE ROEFFEN eer, vreselijk werk Met „De reisgenootheeft de VARA zondagavond voor de kijkers een spannende thriller in petto. Op dê foto: Hans Tiemeyer en Marja Habraken, die wegens plotselinge ziekte van Femke Boersma gedwongen was de rol in één dag tijds over te nemen. Een scène uit Vrijstaand Landhuis: Heieen Pimentel, Anton Peters en Rien van Nunen. DAT KLOPT V00KNIET, L. GODKEWITSCH slijpen aan kunstgevoel Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever OUDE genever liedje van Sonja Oosterman en een compositie van Bep Rowold". In maart is de finale van de wedstrijd. Alle vijf uitzendingen worden gepre senteerd en van gesproken commen taar voorzien (bjj de filminlassen) door Philippine Aeckerlin. Zij doet dit werk voor het eerst, naar mijn smaak voortreffelijk. Zelfs heel wat beter dan sommigen die al jaren in dat vak zitten". In de serie operettes, die de KRO op het scherm brengt, gisteren ,.Der Zigeunerbaron-" van Johann Strauss, in het genre ongetwijfeld een voortreffelijk werk, zij het niet op het unieke niveau van „Die Fleder- maus". In deze Duitse produktie kwam het overigens tot ons als een operettefilm. Dat zij weer in het play back-systeem moest worden gereali seerd, schijnt wel tot de zeer betreu renswaardige, en voor mij volstrekt onbegrijpelijke onvermijdelijkheden des levens te behoren. Daar zul je de beschikking hebben over mensen die én kunnen zingen én (operette) kun nen spelen, en daar zal je nochtans „spitsend" te werk gaan. Ik begrijp het niet. Er werd dus met name door de geroutineerde Rudolf Schock voor treffelijk gezongen als Barinkay en ook door Erzebet Hazy als Saffi. Ro bert Stolz die dirigeerde kent natuur lijk alle fijne kneepjes van het vak en hij had het uitstekende orkest van de ..Deutsche Oper" tot zijn beschikking. Het was dus een genot om naar te luisteren, dat wel.... H. Hn. (Van onze correspondent) HILVERSUM, 31 dec. De ont vangst van Duitse televisiezenders loopt in ons land wel langs een zeer grillige lijn. In verschillende delen kan men de zenders zonder de ge ringste moeite ontvangen, in andere delen maakt men zich geen enkele il lusie. Daartussen in liggen de twijfel- gehieden, waar de ontvangst afhan kelijk is van de weersomstandigheden. Er is grote kans op, dat in de loop van '67 deze situatie grondig zal wor den gewijzigd. Zeven kilometer ten noorden van Wezel, in het plaatsje Bu- derich, zal de Duitse PTT namelijk spoedig een nieuwe televisiezender gajan bouwen, die maar liefst 321 meter hoog wordt. De zender krijgt een capaciteit van 500 kw., zodat er naar schatting een afstand van zeker 160 kilometer kan worden overbrugd. Het ligt niet in de bedoeling de nieuwe zender Wesel naar Nederlandse kant af te schermen, hetgeen dus betekent dat een groot deel van Nederland na het gereedkomen van deze installa tie naar de Duitse televisie zal kun nen kijken. Volgens deskundigen zal de straal, waarbinnen Wesel te ontvan gen is lopen van Assen, via Hoorn tot aan Rotterdam. Alles wat ooste lijk daarvan gelegen kan Duitsland vrijwel storingvrjj ontvangen. J HILVERSUM, 31 dec. „De „beeldlijnen" van Oud naar Nieuw worden dit jaar getrokken door NCRV VARA en NTS, terwijl op Nieuwjaars dag aan bod komen de AVRO en de KRO. De NCRV heeft Voor vanavond o.m. twee vrolijke TV-spelen op het programma staan, de VARA komt op het tweede net met een herhaling van een liedjesprogramma, met een vol blik Amerikaanse produkties en ten slotte als enig origineel onderdeel met een jaaroverzicht, onder het mot to „Het scheelde maar een jaartje", te verzorgen door Rinus Ferdinandus- se en zijn echtgenote. De NCRV start op Nederland I om zeven uur met de Beverley Hillbillies. Jaap Molenaar vraagt vervolgens de aandacht voor „Opa en kleinkind", een poëtisch filmpje, waarin deze pun tige tekstschrijver met de ontmoeting tussen kleinkind en grootvader de ont moeting tussen het oude en het nieuwe jaar wil symboliseren. Na het jour naal het eerste vrolijke TV spel van deze avond getiteld „Vrijstaand Land huis" van het Amerikaanse duo Moss Hart en George Kaufmann. Een goede huisvader koopt een mooi, maar niet al te comfortabel huisje buiten en dat geeft de nodige verwikkelingen bin nen de familie. Tot deze familie be horen Anton Peters, Robert Sobels, Heieen Pimentel, Gerard Hartkamp en Rien van Nuenen. Traditiegetrouw volgt daarna de Tele-discopade van Dick van Bommel, dolle combinaties van beeld en geluid met de figuren van het jaar, waartoe we natuurlijk ook weer de Gaulle en Luns mogen rekenen. Jules de Corte en Gerard Cox debiteren daarna lichtvoetige, spitse levenswaarheidjes. De NTS krijgt vervolgens de gelegenheid het binnenlands jaaroverzicht uit de film camera te laten rollen. Als deze film rol is „verdraaid" zijn we toe aan het tweede TV-spel, een produkt van Engelse makelij. „Geef die boer een stoel" wordt gespeeld door een BBC- ensemble. Een vrolijk spel over een echtpaar, dat bijna de hoofdprijs in een televisiequiz wint. De vrouw ver speelt echter de goede kans door een opdracht niet juist uit te voeren. Dat wordt aanleiding tot heel wat verwik kelingen als ze eenmaal zonder (Van onze correspondent) HILVERSUM, 31 dec. In januari komen de nodige tienersterren naar Nederland. Onder hen zijn de Hollies en de Fortunes, twee populaire beat- groepen. Veel belangrijker is de komst van het Spiritual en Gospel Festival '66. Er is maar een enkele voorstel ling in Amsterdam, maar de kans is groot, dat de televisiecamera's dan aanwezig zlllen zijn. Van de groep maken enkele bekende spiritual en gospel vertolkers deel uit, zoals re- verend Kelsey, reverend Little, de gos- pelaires of Dayton, gospel Joe Wil liams en het bekende kwartet the Har monizing Four, waarvan in ons land ook vele platen in omloop zijn. prijs zijn thuisgekomen. Ds. A. v. d. Bosch verzorgt de meditatie, die voorafgaat aan de twaalf slagen van de NTS-klok. Het nieuwe jaar wordt dan nog ingezet met „Flitsen uit de beste amusementsprogramma's, die de Nederlandse omroepen dit iaar op het scherm brachten". Op Nederland 2 herhaalt de VARA om acht uur het liedjesprogramma dat tijdens de jubileumviering in Utrecht werd uitgezonden. Het pro gramma had men al eerder willen her halen, maar men zag daar van af in verband met het overlijden van Cor Steyn. Voor een heel bijzonder jaar overzicht zorgen Rinus Ferdinandusse en zjjn echtgenote, een programma tje dat vermoedelijk niet zo heel ver van „Zo is het..." zal afliggen. Na Rinus het veedrijversverhaal „The Virginian" in de zoveelste aflevering met stoere jongens, fiere knapen. De Amerikaanse amusementsKoek is hier mee nog lang niet versnoept, want achtereenvolgens komen dan nog op het scherm de Julie Andrews-Show, de New Christy Minstrels eri na mid dernacht de NTS met „Hollywood a go go", een tienershow net the Rol ling Stones, de Everly Brothers en Chuck Berry. De televisie start op nieuwjaarsdag volgens heel oude traditie om kwart over twaalf Cs middags) met een di recte uitzending uit Wenen. Willy Bos- kovsky dirigeert het nieuwjaarscon cert van de Wiener Philharmoniker met medewerking van het ballet van de Wiener Volksoper. Op net program ma staan werken van Strauss, zoals de Aquarellenwals, de Annen-polka, de Radetzkymarsch enz. enz. Na een jaaroverzicht van Sport in Beeld volgt een al even traditionele uitzending: skispringen van de grote schans in Garmisch Partenkirchen. Het AVRO- kinderprogramma bestaat uit de te kenfilm van de Beatles. Fototriptiek en een herhaling van de tienershow „Moef Ga Ga" met o.a. Hie Fortunes, Dave Berry en Shirley. Het avond programma gaat van start met en aflevering van de Thunderbirds. Na het tweede deel van de fjssterren- parade, waarvan enkele maanden e- leden het eerste deel werd uitgezon den, met o.a. Petra Burka en Regina Heitzer. Vervolgens neemt Danny Kaye een hap uit het avondprogram ma. Tenslotte presenteert Jos Cleber een instrumentaal en vocaal program ma, waaraan meewerken net AVRO- Cosmopolitainorkest. Wilma Driessen met fragmenten uit Westside Storv. Marie-Cécile Moerdijk met volkslied jes, André van den Heuvel met ge dichten en nuziek, Ari Jongman met fluit en symfonische jazz, Jan Zijdel met een vogelimpressie en Cor Cools piano. De KRO presenteert deze nieuw jaarsdag op Nederland 2 «oor de twee de maal „Letters en Noten" een pro gramma waarin amateurschrijvers de kans krijgen hun werk uitgevoerd te zien door beroepsartiesten. Deze keer drie schetsen, t.w. Stationsrestauratie van A. C. M. Kroon uit Breda, „Para plu", van G. van Essen uit Grams- bergen en „Psychologisch moment" van L. de Beer uit Soest. (Zie ook elders op deze pagina). Voor fijnproe vers volgt dan de derde uitzending van de Birnauer uitvoering van Bachs Weihnachtsoratorium. Deze eerste dag van het nieuwe jaar wordt besloten met de tiende aflevering van Hong Kong: avonturen van een journalist in het Verre Oosten. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 31 dec. Morgen avond zendt de KRO via. het tweede net het tweede programma „Letters en noten" uit. Het is een program ma waarin beroepsacteurs de schets jes spelen die door amateurschrijvers werden geschreven. In elk program ma zijn drie schetsjes opgenomen. Van „letters en noten" «orden vier afleveringen gemaakt. Daarna is de finale waarin de winnende schrijver wordt uitgekozen door een jury be staande uit Jan Willem Hofstra, Hen rietta Davids en Alexander Pola. Voor de winnaar is een flinke geld prijs beschikbaar. De KRO schreef deze wedstrijd voor amateurschrij vers onder meer uit in de hoop en kele goede tekstschrijvers te vinden voor eventueel televisiewerk. Regisseuse Tineke Roeffen heeft sa men met Rens van Dori.h de onge veer vijfhonderd inzendingen door moeten lezen. „Een vreselijk werk. Op het laatst vind je alle schetsjes even flauw. Dan moet je ophouden, want je hebt er dan gewoon teveel achter elkaar gelezen. Je moet er fris en onbevangen tegenover staan, anders geef je niet iedereen gelijke kansen. Rens van Dorth en ik hebben de inzendingen onafhankelijk bekeken. De beste zijn er uitgekozen. Het ge middelde peil was lang niet best. De meeste schrijvers gaan van een ver keerd standpunt uit. Je moet een schetsje schrijven vanuit de pointe. Sommige stukjes beginnen leuk en zak ken dan als een pudding in elkaar. Een inzender heeft het zelfs gepres teerd niets meer op te sturen dan een grammofoonplaatje met de me dedeling dat daarop maar een pan tomime moest worden gemaakt. Uit eindelijk konden maar twaalf inzendin gen de toets der kritiek doorstaan. Daarvan zijn er misschien twee of drie maar werkelijk goed. Het is al leen jammer dat tekstschrijvers in Nederland zo weinig ervaring kunnen opdoen. We hebben hier niet zoals in Engeland veel derderangs shows en revues waar routine kan worden opgedaan. Als je hier iets doet dan moet het meteen goed zijn. Buiten Sleeswijk en de televisie is er niets meer". In liet programma wordt voordat een schetsje gespeeld wordt (door Frits Butzelaar, Riek Schagen, Her- bert Joeks, Johan Sirag en Harry Boda) een kleine filmreportage ver toond over de schrijver van het stuk je. „We willen de kijker even een in druk geven wat de man doet en wie hij is," vertelt Tineke Roeffen (38 jaar, getrouwd en al 20 jaar bij radio en t.v.). „Er is een grote verschei denheid onder de schrijvers. Opmer kelijk veel mensen die bij het onder wijs zijn verbonden. Verder jakkers huisschilders en 'n dit programma een arbeider van Philips, Eindhoven Hij heeft elf stukjes ingezonden, die eigenlijk allemaal aardig waren. We hebben er een gekozen, anders zou hij meer kansen hebben gekregen dan de andere deelnemers. Toen w(j een schetsje van hem hadden gekozen kreeg hij opdracht voor een show van het personeel te schrijven. Er is ook een Belgische inzender met goed werk een student en tevens de jong ste inzender. Ook een huisvrouw heeft ingestuurd". „We krijgen veel racties op he programma. Hel is natuurlijk preten tieloos amusement, maar veel kij kers vermaken zich ermee. Tussen de schetsjes zijn wat muzikale inter mezzi, ook eigen werk, maar ditmaal van beroepsmusici. Morgen b.v. een (Van onze correspondent) HILVERSUM, 31 dec. In januari zal de bekende Amerikaanse pianist Peter Nero voor de camera's van de AVRO-televisie verschonen. Een deel van de opname zal in dezelfde maand worden uitgezonden. imiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiimiiiiimiiiimiuimiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiim 'iiiiiuiiiiiiHiiiiiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiH scheidsgeschenken: boeken over Mi chelangelo èn Rembrandt, langspeel platen van Horowitz, met wie hjj vroeger nog aan de vleugel heeft ge speeld: kunstwerken, van klassieke etsen tot moderne elektronische pop art toe. Hjj houdt het stuk bij hét daglicht. „Ik vind het erg mooi; hét laat zich niet vergelijken mét klas sieke doeken, maar het is esthetisch geslaagd." Philips laat hem nog met hélemaal los: hij bljjft adviseur en dus hoeft hjj niet koortsachtig te gaan zoeken naar hobbies die hij buiten zijn vak nooit gevonden heeft iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Het is hoogst ongebruikelijk, maar de Alkmaarse kaas markt wordt woensdag 5 ja nuari uit haar winterslaap gewekt. Dan zal het kaasdragers- gilde, getooid in smetteloze witte pakken en kleurrijke rieten hoe den, moeten aantreden voor de folklore, op verzoek van een Engel se commerciële televisiemaat schappij di evan dit gebeuren op namen wil maken. De spots zullen gebruikt worden voor reclame van Nederlandse kaas in Engeland. Wel met iets minder belangstelling dan anders zullen de kaasdragers hun volbeladen ber ries onder luid geschreeuw over het Waagplein torsen. De weegschaal wordt er speciaal voor uit het vet gehaald. Overigens zal de kaasmarkt er volgend jaar een nieuwe trekpleis ter bij krijgen. Dan bestaat de mo gelijkheid voor binnen- en buiten landse toeristen van de Alkmaarse VW fietsen te huren waarop men naar een zuivelfabriek in de om geving kan rijden om te zien hoe 9e kaas wordt gemaakt. Op de kaasfabriek zullen werkstudenten de gasten rondleiden, hun wat aan bieden en tenslotte langs de Scher mer molens naar de kaasstad te rugbrengen. De fiets die als recrea tiemiddel in de hernieuwse belang stelling staat komt de VW daar bij het best van pas. Men heeft reeds overige met de Stichting „Fiets". Als je jarenlang op een acade mie hebt gezeten en heel je le ven geslepen hebt aan je kunst gevoel, heb je natuurlijk éen betere smaak dan wanneer je alleen maar commercie hebt bedreven, maar het is niet meetbaar, je kunt het niet bewijzen". Het is een op merking midden in een gesprek, een die typerend is voor de heer L. God- kewitsch, tot eergisteren „art-direc- tor" van de „general advertising di vision" bij Philips; een functie waar in hij jarenlang verantwoordelijk is geweest voor de wijze waarop de fa briek zich aan de wereld gepresen teerd heeft in verslagen, affiches, fol ders en andere drukwerken. De tek sten zjjn van copywriters, al of niet in vaste dienst bij „general adverti sing", het miljoenenbedrijf van de heer S. Numan; voor de vormgeving tekende de heer Godkewitsch en hij maakte het daarbij zichzelf noch an deren erg gemakkelijk. In de loop van de jaren heeft hjj nogal eens strijd geleverd tegen de commerciële men sen en hun wensen, vechtend voor zijn artistieke overtuiging en voor wat naar zijn inzicht het cachet van Phi lips diende te zijn. Maar fcfl was niet zo onverzettelijk dat de heer Numan hem bij zijn afscheid niet het com pliment kon maken, dat hij altijd een open oog had gehad voor de belan gen van de commerciële sector. „Ze komen soms met de gekste ideeën," vertelt hij. „Bijvoorbeeld of we een kalender wilden maken in "en dusdanige uitvoering, dat hij zowel in de werkkamer van een Zweedse ingenieur zou kunnen hangen als op de w.c. van een oerwoudbewoner in Afrika. „Dat kan niet," was mijn ant woord. „Waarom niet?" werd ge vraagd. „Omdat ze in het Afrikaanse oerwoud geen w.c.'s hebben." Het is ingewikkeld werk: je moet rekening houden met de produkten die we in de verschillende landen op de markt brengen, maar ook met het hele leefklimaat in die landen. Aan de andere kant is het zaak, een zo groot mogelijke oplaag te maken, 'n verband met de hoge aanloopkosten. We hebben de uitersten min of meer verzoend bij een nieuwe goodwill-af- fiche voor Philipsgeschenken: daar staat niets anders op dan een hand met een pakje, met alleen de naam Philips op het lint. Dat kan een por table zijn, maar in landen waar we geen portables verkopen kan mén aan iets heel anders denxen. Meestal moet een affiche echter veel concre ter zijn." De heer Godkewitsch heeft het ont werpersvak geleerd in Duitsland, waarheen hij in 1921 uitweek uit zijn geboorteland Rusland. In die jaren twintig was dé moderne vormgeving juist in opkomst, waarbij Duitsland de toon aangaf. Daar leerde hij ook zijn vrouw kennen, die eveneens uit Rusland kwam. Samen weken ze voor de tweede maal uit in 1933. nu van Duitsland naar Nederland, waar de heer Godkewitsch aanvankelijk free lance werd, tot hij, na een succes volle opdracht voor een jubileumuit gave bjj gelegenheid van de zestigste verjaardag van Anton Philips, door deze persoonlijk in het concern werd gehaald, nota bene in een tijd toen daar geen nieuwe employés werden aangenomen. Na de moeilijke oorlogsjaren, die de heer Godkewitsch liever laat rus ten, werd hij bij Philips chef van de artistieke propaganda en kreeg hjj de gelegenheid een heel nieuwe studio op te bouwen. Hjj heeft twee zonen, van wie de jongste medicijnen studeert en de oudste assistent is in psychologie. „Over 25 jaar zijn we misschien zo ver, dat de psychologen dit werk he lemaal leiden: nu is er nog vee] in tuïtie bij nodig. Maar artistiek verant woord moet het blijven: we hebben ook een educatieve taak." Zijn woonkamer staat vol met af- P deze laatste avond van het jaar wil ik toch nog even een optimistisch geluid laten horen. Als straks de klok twaalf slaat gaat er van alles gebeuren. De oude kalender hangt er inééns als een waardeloos vod aan de muur en op grond daarvan barst een of andere Tante Sien in Appingedam allicht in tranen uit en vliegt een buurvrouw, die zij tot dan toe heeft gehaat om de hals. Zulk soort dingen komen vóór op Oudejaarsavond, een langjarige ervaring heeft het geleerd. Persoonlijk heb ik op een of andere 31ste december, 's avonds om twaalf uur de meest verharde gemoederen zien smelten. Op 1 januari 's mid dags om twaalven vroor het dan meestal wel weer. Daar niet van. Maar deze Oudejaarsavond is na tuurlijk een extra gedenkwaardige. Want als straks de vuurpijlen de lucht in gaan stijgen op hetzelfde moment en met ongeveer dezelfde vaart de prijzen. Ik noem nu maar wat: het brood wordt 2 of 4 centen duurder, de benzine 2,9 a 3,3 ct. per liter, de jenever gemiddeld 2,15 en de olie (hoe komt een mens er op) een halve cent. Er zijn wel geen halve centen meer, maar de olie is goed eigenwijs en stijgt niettemin een halve cent. Over de benzine wil ik in dit verband niet eens spreken, want wie heeft er nou ooit gehoord van 0.9 of 0.3 cent? Geen mens. Goed. Ik wil het best toegeven, dat ik geen briljant econoom ben, maar die prijsstijgingen heb ik, evenals het Oude Jaar zelve, toch zien aan komen. En dienovereenkomstig heb ik dan ook mijn maatregelen geno men. Al een week geleden heb ik tegen mijn vrouw gezegd: ..Nu sla je ook voor een jaar brood in". Maar dat scheen op praktisch bezwaren te stuiten, ofschoon wij toch de be schikking hebber over een ijskast. Toen heb ik gezegd: „Koop dan in ieder geval wat hectolitertjes ben zine." Maar wij hebben alleen ergens in de grond een tank voor de cen trale verwarming. Een stuk diep verborgen welvaart. Hoe dat zij, tenslotte moest ik toch zelf het initiatief nemen. En ik heb dus enige tientallen sloffen sigaret ten, die een kwartje de hoogte in gaan, en een onbestemd aantal krui ken jenever ingeslagen; jonge, want die wordt in de loop der maanden vanzelf wel oud. En straks, bij de wenteling der tijden, begin ik dus te verdienen. Kalm aan èn bij iedere haal mis schien 0.0002 en bij iedere slok wel licht 0.005 cent, maar goed, het hakt er toch in. En als ik tot het dan weer volgende jaar blijf zitten word ik misschien nog wel steenrijk. Wij hebben, trouwens toch ook nog wel wat oud brood in de kast. Zeker, dames en heren, het leven is een wankele zaak, maar énkele feestelijke zekerheden zijn er. Proost, en nogmaals Zalig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21