Wonder van wetenschap, techniek en moed EMIIE WAFFLARD Amerika stuurt volgend jaar 16 astronauten de ruimte in Albert Heijn vrijgesproken - WEER TERUG - NAAR AMATEURS Ongelukken Westduitse Starfighter gevolg van te kleine gronddienst Prov. Staten Noordholland zitten niet prettig Officier draagt zaak Rockanjeover om te kunnen getuigen Ieder aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' geeft II Tjelang Bij circa 200 ondernemingen Sterke bezetting bij grootmeesters VOLGENS NAVO-ONDERZOEK Aantal Spaanse arbeiders ageert tegen ,Don Pedro' BONEBAKKER Grote actie van Belgische biljarters Den Bosch begrijpt niets van de klacht over ruw spel Rus Kortsnoj wel Deen Larsen niet Om kerstpakketjes PAGINA 7, SJOERD VAN DER WERF Hoogoven-schaaktoernooi Advertentie) 18 karaats gouden broche met ruwe kristalgroep en briljanten ref. 46273 f 2.600.- Rokin 88-90 - Amsterdam Oud en nieuw De wonderen zijn de wereld nog aiioo.i8A\nEiq jaq ui ap uba ojoj azaQ -(aapuaSaiui tarn oceaanwater dobberende Gemini j6 heeft de slotfase van een vah die wonderen in beeld gebracht. Twintig uur na hun historische ontmoeting met de Gemini-7 openen de nog in vol ruimte-omaat gestoken astronauten Walter Schirra (rechts, op de rug ge zien) en Thomas Stafford (links) de luiken van hun cabine, terwijl door hefschroefvliegtuigen aangevoerde kik vorsmannen een opblaasbare gordel rondom het toestel hebben aangebracht om het voor kantelen of zinken te be hoeden. De kikvorsman geheel rechts geeft telefonisch zijn „alles o.k. - melding door. Miljoenen mensen over de gehele wereld zijn getuige geweest van dit wonder van wetenschap, techniek en moed. Beelden van Cape Kennedy, van het hoofdcontrolecentrum te Houston, en van het vliegdeksehip Wasp kwa men via de ingenieuze commumcatie- sateliet Early Bird zo nu en dan zelfs in rechtstreekse uitzendingen op de televisie in miljoenen huiska mers. Maar wat nu nog een wonder wordt genoemd, zal over enkele naren een min of meer normaal verschijnsel zijn geworden. Zoals de lancering van een doodgewone kunstmaan nog maar zeiden meer aandacht krijgt dan enke le regels op een binnenpagina van de krant, zo zal ook de vlucht van een bemandruimteschip om de aarde ge- lijdelijk aan steeds minder aandacht krijgen. Dan gaan we waarschijnlijk pas weer warm lopen als de eerste expeditie naar de maan en m een nog verder verwijderde toekomst de planeten Mars en Venus wordt on dernomen. Er waren het afgelopen jaar veel van die wonderen in de ruimtevaart. We behoeven slechts te denken aan de Rangers-8 en -9 die haarscherpe fo to's van de maan naar de aarde over seinden, de Mariner-4 die Mars op korte afstand voorbijvloog en fotogra feerde en de „uitstapjes m de vrije ruimte van de Rus Leonof en de Amerikaan White. Volgend jaar zullen die wonderen waarschijnlijk nog talrijker zijn. Vijf maal zullen de Amerikanen een twee persoons Gemini lanceren, steeds voor rendez-vous-experinaenten met een Agena-raket en bij elk van die vluch ten zal eender inzittenden zich buiten zijn cabine wagen, tenslotte zelfs zon der verbindingskabel. Maar daar blijft het niet bij. UTRECHT, 31 dec. De economi sche politierechter heeft de N.V Albert Heijn vrijgesproken. Ten laste was ge legd dat het filiaal Doorn de gemeen telijke verordening voor vakantieslui- ting kruideniers deze zomer zou heb ben overtreden. Het filiaal was normaal open geble ven, zonder zich te storen aan de va kantieregeling voor kruideniers. Te recht, aldus de economische politie rechter, omdat de winkel in Doorn niet valt onder de plaatselijke verorde ning. Deze verordening geldt voor win kels die uitsluitend of in hoofdzaak kruidenierswaren verkopen Ruim der tig procent van het assortiment dat Albert Heijn in Doom voert, behoort to' de echte kruideniersartikelen. Mr. R. Pitlo was van mening dat de N.V. de plaatselijke verordening wel degelijk heeft overtreden. Hij wilde de zaak principieel zien, reden waarom hij een boete van 275 gulden eiste, die het mogelijk maakt in hoger be roep te gaan. De economische politie rechter nam dit oordeel echter niet over. Hij sprak de N.V. vrij. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 31 dec. In Belgische biljartkringen is een actie op tonw gezet om Emile Wafflard, na het be halen van tien internationale titels in 1959 professional geworden, weer tot amateur verklaard te krijgen. Aan al le Belgische biljartclubs is een peti- tionement gezonden met het verzoek, daarop handtekeningen ten gunste van de Brusselaar te plaatsen. Ongetwij feld houdt deze actie verband met het feit, dat onlangs de Fransman Jean Marty tot de rijen van de amateurs is toegelaten, maar de situatie ligt hier toch wel anders. Het reglement van de internationa le biljartbond bepaalt, dat een pro fessional, die ooit als amateur zijn land heeft vertegenwoordigd, nimmer meer als amateur kan worden be schouwd. Jean Marty is nooit anders dan professional geweest en kon der halve Frankrijk niet vertegenwoordi gen. Wafflard evenwel heeft als ama teur aan talloze internationale kam- pioenstoernooien deelgenomen en koos de beroepssport, nadat hfj door de Belgische bond in 1959 voor een overtreding was geschorst. Van officiële Belgische zijde wordt gesteld, dat het hier niet in de eerste plaats een Belgische aangelegenheid is en dat het standpunt van de Belgi sche biljartbond met betrekking tot het petitionement weinig terzake doet. Alleen wijziging van de internationale bepalingen zou voor Wafflard tot re sultaat kunnen leiden. Toegegeven wordt, dat de situatie vreemd is: iemand die nooit amateur is geweest, kan (nadat hij tenminste drie jaar geen beroepsspeler meer is) amateur worden, terwijl een oud-ama teur, die al is het slechts eenmaal zijn land op internationale toernooien heeft vertegenwoordigd, deze kans niet meer heeft. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 31 dec. Het bestuur van de tweede-divisieclub FC Den Bosch is ten zeerste verbaasd over de brief van het bestuur van Haar lem aan de KNVB. Na afloop van de wedstrijd in het betaalde voetbal tussen FC Den Bosch en Haarlem die scheids rechter Tientjes na afloop kwalifi ceerde als: „Hard, maar fair" is er namelijk geen enkele klacht vernomen van het bestuur van de Haarlemse club over het spel van de Bossche spelers. Wèl is een van de begeleiders van de Haarlemse spelers naar de scheidsrechter gegaan om dieras mg ning te vragen over de wedstrijd en het vertoonde spel van FC Den Bosch. „Haarlem mag de hand eerst wel in eigen boezem steken, want de spelers missen iedere zelf discipline", had de heer Tientje# toen geantwoord. BEVERWIJK, 31 dec. Het 28e Hoogoven-schaaktoernooi krijgt, even als voorgaande jaren een grootmees- tergroep van zestien deelnemers en een dames- en meestergreep van twaalf genodigden. Er wordt boven dien gespeeld in diverse tien- en vier kampen, waarvoor ongeveer 300 scha kers uit naar schatting twintig landen hebben Ingeschreven. Ofschoon alle deelnemers in de hoofdgroep nog niet bekend zijn, mag zeker worden gerekend op de groot meesters Kortsnoj, drievoudig kam pioen van Rusland, Ivkov (Joeg.), Fi- lip (Tsj.-Sl.), Szabo (Hong.), Bobotsov (Buig.) en Donner (Ned.). Daarnaast is het wel zeker dat een tweede Joe goslavische grootmeester acte de pré- sence zal geven. De tweede Rus, die zeker komt is Ney, die twee jaar geleden met zijn landgenoot Keres, de eerste plaats deelde, Hij bezit de titel internationaal meester. De sterke, vechtlustige Israë lische meester Czemiak behoort tot d* genodigden, evenals de Nederlandse meesters van Scheltinga, Kuyper (ex- kampioen van Nederland), Langeweg en Van de Berg. De sterke Deen Lar sen heeft afgezegd. In de meestergreep zal m elk geval wereldkampioen Nona Gaprindasvi- U (Rusl.) spelen naast de Roemeen Ghdtescu, waarschijnlijk Kramer (Ned) en de jonge Amsterdammer Ree. Ge noemd worden verder Karaklaic (Z- SU, Gereben (Isr.) Beni (Oost.), San- dor (Hong.) en Westerinen (Finl.). Laatstgenoemde speelde in 1961 in Den Haag in de finale van het toernooi om het wereld-jeugdkampioenschap. De vierkampen zullen weer een kop groep krijgen met o.a. de int. meesters Bouwmeester en Barendregt (beiden Ned.). Er worden nog besprekingen feyoerd met de Wereld Schaakbond om Mit toernooi onder auspiciën van de FI- DE te doen houden. Een en ander zal een hoge erkenning voor de jaarlijkse terugkeer van dit evenement inhouden. De eerste ronde van het toernooi wordt woensdag twaalf januari gespeeld. gen gedeputeerde staten niet, dat ten al te comfortabele zetel de zittingen wel eens ongunstig konden beïnvloe den. Zij stellen provinciale staten nog heviger teleur door op te merken dat het uitgetrokken krediet betrekking heeft op de aanschaf van passend meu bilair en stoffering voor de vergader zaal van gedeputeerde staten zelf en voor de commissiekamers. In de ra ming is geen bedrag begrepen voor de aanschaf van andere stoelen in de vergaderzaal van provinciale staten. Vervanging zou zeker ƒ30.900 vergen. „Mocht bij provinciale staten de alge mene behoefte bestaan tot wijziging over te gaan, dan zal te zijner tijd een suppletoire begroting moeten wor den ingediend." (Van een corres pondent) BONN, 31 dec.— NAVO-officieren, die een niet-offi- cieel onderzoek hebben verricht naar aanleiding van de ongelukken met de F-104 G Star fighter in West- Duitsland, zijn tot de conclusie geko men, dat de Luft waffe te kampen heeft met een groot tekort aan tech nisch personeel en dat de Duitse pi loten niet genoeg vliegroutine kun nen opdoen. Het Westduitse minis terie van Defensie weigert te onthul len hoeveel Star- fighters er dit jaar zijn verongelukt. Berichten als zou den dat er 26 zijn, waarbij 16 piloten zijn omgekomen, worden echter niet ontkend. West-Duitsland heeft omstreeks zes honderd Starfighters, die alle tot de NAVOstrijdmacht behoren. In septem ber werd de gehele Starfightervloot aan de grond gezet. Er werden ver anderingen aangebracht In het hy draulische systeem, maar de ongeluk ken werden er niet mee voorkomen. Op 12 januari zal de defensiecom missie van de Bondsdag een rapport over de Starfighter bespreken, dat Is samengesteld door de inspecteur van de Luftwaffe, luitenant-generaal Wer ner Panitzki. Het rapport zal niet worden gepubliceerd, maar de reeks ongelukken is een dermate brandende politieke kwestie geworden, dat de oppositie er waarschijnlijk niet mee akkoord zal gaan, dat de debatten ge heim blijven. Volgens een rapport uit Parijs, dat in West-Duitsland gepubliceerd is, heb ben acht andere NAVO-landen geen moeilijkheden met de Starfighter on dervonden. Zij gebruiken het Ameri kaanse model, terwijl de Duitse Star- fighter onder licentie in Duitsland ge bouwd wordt. Volgens het rapport is de technische staf in West-Duitsland ernstig overwerkt. In het hoogseizoen voor de vliegexperimenten zouden zij gedurende periodes met mooi weer dagen achtereen soms twintig uur da gelijks i n de weer geweest zijn. De luchtmachten van Denemarken, België en Nederland, die onder dezelfde weersomstandigheden als de Duitsers hebben moeten vliegen, heb ben verzekerd, dat zij genoeg grond personeel voor elk toestel ter beschik king hebben. Men begrijpt, dat de Duitsers met hun veel grotere lucht vloot op het gebied van de onderhoud een veel zwaardere taak hebben dan hun NAVO-partners, maar levert toch kritiek op het Duitse ministerie van defensie voor de verwaarlozing in het algemeen van de infrastructuur van de Luftwaffe. Men beweert onder meer, dat bi) gebrek aan verwarmde hangars vele blitse Starfighters onder zeildoeken in de openlucht geplaatst worden. De NAVO-officieren zeggen, dat de meeste luchtmachten van de organi satie eisen, dat een piloot minstens twintig vlieguren per maand in de Starfighter moet hebben. Het Duitse gemiddelde bedraagt slechts dertien uur. Het ministerie van defensie geeft de moeilijkheden, die men bjj het onder houd van de Starfightervloot onder vindt, toe. Het hoopt echter spoedig verbetering in de situatie te kunnen brengen, wanneer het constructiepro gramma wat verder gevorderd is. Dan kunnen deskundigen uit de vliegtuig industrie worden vrijgemaakt om de belangrijkste onderhoudsfuncties by de luchtmacht over te nemen. In de toe komst zullen alle Duitse Starfighter- piloten in de Verenigde Staten worden getraind. Daarna krijgen ze nog een training van twintig uur onder Euro pese weersomstandigheden. HAARLEM, 31 dec. Enige leden van provinciale staten van Noordhol- land vinden het geen pretje „zitting te hebben" in dit eerbiedwaardige colle ge. ZU hebben gedeputeerde staten naar aanleiding van de ontwerpbegro ting voor 1966 stilletjes verweten dat het comfort van hun zitplaatsen niet in overeenstemming is met de stijl van het voormalige paleis van koning Lode- wijk Napoleon, waar het provinciaal bestuur is gevestigd. In de ontwerp begroting hebben de statenleden tot hun blijdschap gelezen, dat een extra krediet is opgenomen voor meubilair in het provinciehuis. „Dit doet bij ons de hoop leven, dat de statenleden nu ook eens een stoet zullen kunnen be zetten waarop het zitten een genoegen zal blijken te zijn." In de memorie van vragen en ant woorden betreffende de begroting zeg- OVER ENKELE UREN glijdt 1965 weg in de historie. Het is alsof aan ons versneld levenstempo ook de tijd zich aanpast, alsof hij een ander klimaat, zelfs een andere dimensie heeft gekre gen. De gebeurtenissen, schokkend vaak, stormen op ons af, de her inneringen vervagen snel. De communicatie-media, pers, radio en televisie begeleiden ons en verkleinen de aarde. Wij zijn op zoek in de wereldruimte en maken science fiction tot realiteit. De wetenschap is in heftige beweging, op alle terreinen worden ontdekkingen ge daan; de automatisering en de computers nemen het werk van men senhanden en mensenhersens over. En daar staat dan in het middel punt de mens, die 1966 tegemoet treedt, met zijn toenemende on zekerheden en verwachtingen. Hij vertraagt even zijn levensritme om zich te bezinnen op het voorbije en komende. Een der hoofdmomenten in het afgelopen jaar is de officiële eluiting van het Tweede Vaticaans Concilie geweest. In 1962 bijeen geroepen door de onvergetelijke Paus Joannes, die met zijn scherp inzicht in de noden van deze tijd de Kerk uit haar vaak al te grote traditionele en statische zelfverzekerdheid opwekte tot een aggior- namento, een aanpassing aan de wereld van heden, is het Concilie gesloten door Paus Paulus, die juist dezer dagen in zijn Kerstbood schap constateerde, dat de Kerk weer jong is geworden en zich voelt als herboren. De jaren daartussen vormden een zelf-reflectie van de Kerk. Het was een ontmoeting van de Kerk-in-Concilie met zichzelf en met de wereld. Paus Joannes gooide de vensters der Kerk wijd open en liet de frisse lucht binnenstromen. Dat heeft herhaaldelijk tot veel verwarring, spanningen en teleurstellingen geleid. Tal van menselijke zwakheden traden naar voren. Vernieuwingen geschie den nu eenmaal zelden zonder pijn. Wat belangrijk is, is, dat nu de verwezenlijking van nieuwe inzichten kan beginnen. Het is dan ook verheugend, dat de bisschoppen van Nederland onmiddellijk begon nen zijn voorbereidingen te treffen voor een provinciaal concilie om in eigen land. aan de grondinzichten van het Concilie vorm te geven. IN HET VOORJAAR brak in ons land vrij onverwacht een kabi netscrisis uit. Op 27 februari bood mr. Marijnen aan koningin Juliana het ontslag van het kabinet aan. De onmiddellijke aan leiding van de crisis was, dat het kabinet er niet in was geslaagd eensgezind een verantwoorde en praktische oplossing voor het radio- en televisievraagstuk te vinden. Nadat een informatiepoging van drs. W. Schmelzer was mislukt, gelukte het mr. J. Cals op 13 april een nieuw kabinet samen te stellen, bestaande uit vertegenwoor digers van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. Een wel pijnlijk intermezzo vormde dit jaar de kwestie rond het a.s. huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Na aanvankelijke instemming groeide er verzet en werd het beeld bepaald door buiten-parlementaire acties. De onverkwikkelijke ge schiedenis met de brief van de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, heeft een wrange politieke smaak bij velen achtergelaten. De toestemmingswet is met overgrote meerderheid in de Kamers aangenomen, en de vrede is teruggekeerd met in maart het huwelijk in uitzicht, maar de vraag blijft of deze kwestie aan ons koningshuis geen schade heeft toegebracht. AL JAREN ACHTEREEN verheugt ons land zich in een grote welvaart. Het beangstigende is slechts of deze welvaart zich zal kunnen handhaven. Het kabinet is voortvarend en optimis tisch genoeg en besteedt geweldige bedragen aan objecten, die het als knelpunten ziet. Onderwijs, Woningbouw, Verkeer en Waterstaat marcheren voorop. Velen zouden echter dit voortvarende uitgaven beleid van de overheid liever wat getemperd zien en het zich wat geleidelijker zien voltrekken, omdat de financiële lasten steeds zwaarder drukken. Tegelijkertijd zien we ook op sociaal-economisch terrein het losslaan van de remmen in de loonpolitiek. De vrijheid in de loon politiek is zo groot geworden dat tenslotte de staat heeft moeten afremmen. Bij het bepalen van het loonbeleid liggen de vertegen woordigers van werkgevers en werknemers herhaaldelijk met elkaar in conflict. De ene crisis volgt op de andere. Men verlaat boos de Stichting van de Arbeid, verklaart haar dood om uiteindelijk zodanig te manoeuvreren, dat de verantwoordelijkheid naar het kabinet wordt geschoven. Dat de werknemers in deze tijd van gebrek aan arbeidskrachten als sterkste partij vaak aan het langste eind trekken is duidelijk. Niets schijnt zo moeilijk als een juiste bepaling van de stand der conjunctuur en het daarop te baseren sociaal-economische en politieke beleid. Er zijn altijd profeten die vermanen en optimis ten, die gemakkelijk de opkomende bezwaren wegwuiven. Een voor beeld zagen wij nog onlangs in de Eerste Kamer tijdens een discussie tussen oud-minister Zijlstra en minister Vondeling. Al te licht wordt vergeten dat de Nederlandse welvaart voor een groot deel afhanke lijk is van zijn concurrentiekracht en dat de met het jaar toenemende inflatie deze concurrentiekracht gevaarlijk verzwakt. Beseft het ka- binet-Cals dit wel voldoende Feit is ook dat zwakke bedrijfstakken in de knel raken. Wordt het niet dringend tijd voor een nieuwe visie op de onderneming Men is thans ook bezig met plannen voor een her-industrialisering van Limburg nu de mijnindustrie daar een af lopend karakter draagt. De plannen, die de minister van Economi sche Zaken, in een nota aan de Tweede Kamer, naar voren bracht zijn toe te juichen, maar zal ook hier de al- of niet-gunstige con juncturele situatie in de jaren rond 1970 niet bepalend zijn voor de realisering ervan INTUSSEN LEVEN WIJ hier in een materieel comfort, waarvan vroegere tijden zelfs niet hadden kunnen dromen. Zijn we ons wel steeds bewust, dat elders in de wereld miljoenen mensen hon ger lijden? Op het Kerstfeest rustten een ogenblik de wapens in Viet nam. Mogen wij hopen, dat dit feit de inleiding vormt voor vredes onderhandelingen De pauze in de bombardementsvluchten duurt voort. De Vietcong heeft thans een bestand van vier dagen aange boden in januari a.s., het Vietnamese Nieuwjaar. Er heerst alom grote diplomatieke activiteit om een fundament te leggen, waarop vredesonderhandelingen mogelijk zouden zijn. Zouden deze pogin gen echter mislukken, dan moet men helaas op een verscherping van de strijd rekenen. Is het niet triest, dat de moderne mens met zijn technisch vernuft wel in staat is in het wereldruim door te dringen, maar tot dusver zelfs niet bij benadering in staat blijkt, op onze bewoonde aarde een duurzame vrede te brengen Zo treden wij 1966 binnen. Dankbaar voor hetgeen het afge lopen jaar bracht aan welvaart en geluk. Bedroefd om al het leed, dat nog op tal van plaatsen in allerlei vormen wordt geleden. Vol hoop en verwachting op een betere wereld. Of zoals Teilhard de Chardin zegt in zijn Le Milieu Divin: Wij stellen nooit genoeg hoop (Advertentie) Het ijshockey team van Rusland heeft gisteren In Colorado Springs Tsjecho- slowakije met 3-0 verslagen en is voor de tweede maal achtereen winnaar gewor den van het internationale hookeytoumooi in de „Broadmoor World Arena". (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 31 dec. Aalmoeze nier H. P. W. M. Bodensatff (Don Pe dro voor de Spanjaarden) is hogelijk verbaasd over de reactie die de zen ding van kerstpakketjes van de zijde van de Spaanse regering aan in Rotter dam werkende Spaanse arbeiders heeft verwekt. Alles zou in het zaaltje van de Span jaarden in de Joost van Gheelstraat prettig zijn verlopen als niet een ob stinate groep van ongeveer vijftien Spanjaarden, die hun hoofdkwartier aan de Dijkstraat hebben, naar het centrum was gekomen om hun pak ketten op te eisen. Ze dachten dat er voor elke Spanjaard zo'n pakket was gekomen. Er ware er maar dertien. Het groepje ontevredenen, dat er kennelijk op uit was herrie te schop pen werd desondanks toegelaten, maar begon onmiddellijk te schelden en te tieren waarbij Franco's regime hefti ge kritiek kreeg. „Iedereen mag op het feest komen, maar hier geen politiek, noch pro, noch anti," zei Don Pedro. Toen des ondanks de gasten niet aflieten poli tieke agitatie te voeren, verzocht Don Pedro hen de zaal te verlaten, waar aan tenslotte gehoor werd gegeven. De ontevredenen wendden zich daarna tot de sociale attaché van de Spaanse ambassade, waar over Fran co geen onvertogen woord werd gezegd, maar waar wel Don Pedro de kwalijke figuur werd aangegeven. „Er doen de raarste praatjes over mij de ronde. Ik zou aan de zijde van Franco in de Spaanse burgeroorlog hebben gevoch ten, maar ik ben pas in 1939 in Span je gekomen", zegt Don Pedro. „En nu zou ik hier een agent van Franco zijn. En ik zou geen verantwoording ver schuldigd zijn aan de bisschop in wiens diocees ik werk, alleen maar aan het Spaanse episcopaat. Het is allemaal klinkklare onzin". De opstandigen hebben zich verenigd in de „Uni on Obrera", een klein Spaans twijgje aan de dikke stam van het N.V.V. Ze staat volgens de aalmoe zenier, niet zo best aangeschreven bij de ambassade. Daar erkent men slechts de „Circle espagnol" als het orgaan van Spaanse arbeiders. BOXTEL, 31 dec. Door een sein- storing is het treinverkeer hier op de lijnen Den Bosch-Eindhoven en Venlo- Eindhoven-THburg-Rotterdam gister avond ernstig vertraagd. Alle s inen stonden door de storing op rood, waardoor de treinen gedwon gen werden te stoppen. De storing duurde van negen uur tot kwart over elf. Er traden vertragingen op van meer dan een uur. ROTTERDAM, 31 dec. Er zijn aanwijzingen die er op duiden, dat de Rotterdamse justitie toch gebruik gaat maken van de gedeeltelijke bekente nis die de verdachte in de moordzaak- Rockanje, een 57-jarige bosarbeider, tijdens een gesprek met de officier van justitie, mr. I. H. van de Roe mer, vrij kort na zijn arrestatie afleg de, maar onmiddellijk daarna voor goed introk. Naar vernomen wordt overweegt mr. Van de Roemer de zaak over te dragen aan zy'n collega, mr. J. van der Spek, ten einde zelf te kunnen ge tuigen tegen de bosarbeider. Een der gelijke manoeuvre zou een novum zijn in de Nederlandse rechtspraak. Het zou de enige manier zijn oom gebruik te maken van de haastig ingetrokken bekentenis („Het was een leugentje om bestwil") van de bosarbeider. Vol gens de Nederlandse wet kan name lijk het signaleren van een dergelijke bekentenis door de officier in zijn re quisitoir nimmer gelden als bewys- materiaal Het strafproces tegen de bosarbei der, die ervan wordt verdacht op 2b mei van dit jaar in Rockanje de Rot terdamse reder Van Hoeij Smit met een mes om het leven te hebben ge bracht, zal vermoedelijk eind januari van het volgend jaar voorkomen. De man zal terecht moeten staan voor moord, subsidiair doodslag. Het voor onderzoek in deze zaak werd donder dag door mr. Van de Roemer afge sloten, nadat verdachte enige weken eerder in het huis van bewaring te Rotterdam was teruggekeerd van een verblijf in de Centrale Observatiekli niek in Utrecht. De bosarbeider, die kort na de dood van de Rotterdamse reder werd ge arresteerd, is steeds blijven ontken nen de heer Van Hoeij Smit, by wie hij in dienst was, in de bossen van zjjn landgoed Strjjpamonde te hebben gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7