graafplaats van het Provinciaal Ziekenhuis verscheen). In de notulen van de classisvergadering op 22 maart 1632 wordt over hun verzoek het eerst gerept. De voorzitter betoogde, dat de protes tanten te Bloemendaal"wenschten, dat de predicatie des H. Evangeliums aldaer door behoorlycke wegen ende middelen mildelertydt moghte in- gevoert ende aengestelt werden tot tegenstaendt van het meer ende meer aengroyende rycke des Satans ende Antichristes" De "Paapse" concurrentie gaf de doorslag en zo kon op de tweede paas dag, 12 april1632, de eerste Haarlemse predikant voorgaan in een dienst in een oude schuur van Jacob Camp bij het Huis te Bloemendaal. Zo'n 80 mensen moeten deze dienst bijgewoond hebben, waaronder "blee- kers, snyders, blauselmakerscleermakers en tuinlieden", want op 20 april overhandigden "den E. Heer Burghmeester van Loon,Sr. Lucas Valkenburgh cum sociis" een lijst van 80 personen, "die sich tot het gehoor van Gods Woord ter gemelter plaetse willen laten vinden", aan de Classis Haarlem. Men besloot, dat er voortaan geregeld kerkdienst in Bloemendaal zou worden gehouden door predikanten van Haarlem, Aalsmeer en Heemstede. Ook proponenten die aan de Classis verbonden waren, zouden diensten moeten verzorgen. Zo werd op 19 oktober 1632 Johannes Lubberti, proponent uit Deventer, opgedragen om de drie wintermaanden in Bloemendaal voor te gaan. De stichting De volgende stap was om een vaste predikantsplaats te krijgen, waar voor men de toestemming van de Staten van Holland nodig had. Zij moes ten het traktement goedkeuren, dat in die tijd door het zogenaamde Geestelijk Kantoor te Delft werd uitbetaald. Eerst werd een onderzoek ingesteld of er onder Brederode, Bloemendaal of Overveen geen pasto riegoederen waren, waaruit het traktement betaald zou kunnen worden. Er werd niets gevonden en de Staten kregen de lijst voorgelegd met ruim 80 personen, die de Protestantse religie waren toegedaan, even als een "catalogus van de personen, die haer hofsteden hebben ende doorgaens den meesten tydt des jaers in sonderheyt des Sondachs hier syn ende met haer familie ende maechschap die vergaderinghe verster- cken". Op 21 september 1633 kreeg Bloemendaal zijn vaste predikants plaats. JohannesLubberti was de eerste predikant, die in aanmerking kwam voor een vaste aanstelling. Waarschijnlijk niet alleen door zijn bewezen diensten, maar ook door toedoen van Mathys van Valckenburgh en zijn echtgenote, Geertruyd Willems. Ten eerste kwam deze dame ook uit Deventer en ten tweede vinden we Lubberti als getuige optreden voor Van Valckenburgh in een noteriële akte te Amsterdam. Deze mede-stich ter van de kerk was dus duidelijk bevriend met Lubberti. Doch voor hij beroepen kon worden, moest allereerst de invloedrijke ambachtsheer van Brederode zijn toestemming geven. Op 14 november werd Lubberti door de Classis aanbevolen, waarna op 21 december de goedkeuring volgde. Op 30 december hield hij voor de Bloemendalers en de leden der

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 13