14 Classis zijn proef predikatie. Zijn beroeping volgde op 3 januari 1634 en 19 februari werd hij door Ds. Geesteranus bevestigd. In het "Register-boeck van de Litmaten onser Gemeinte" lezen we hier over: "A 1634 feb. 19 bin ick Johannes, Lubbertials eerste Dienaer des godtlicken woorts alhier, in mijner eersten dienst van D. Henrico Geesterano Predicant tot Haerlem in een oue schuer bevesticht. Den 16 April, in de selve oude schuer bij thuis te Bloemendael toebehoo- rende Lucas Van Valckenborgh het eerste Avontmael gehouden, en tot oude litmaten bevonden dese navolgende". Hierna volgde een lijst met 26 namen van garenblekerssnijders, blauwselmakers en de voorzanger Hercules Jacobse. De lijst met nieuw aangenomen lidmaten bevatte 130 namen, waaronder tuinlieden, kleermakers, lakenblekers en logers. Velen kwamen bijvoorbeeld uit Amsterdam, Leimuiden, Haarlem, Oost- zaan en Leiden, waar ze reeds belijdend lid van de kerk waren. Daarna kreeg Lubberti assistentie van een ouderling en diaken, welk aantal spoedig werd verdubbeld toen"D.Johannes Lubberti te kennen had gegeven, datter nu wel stoffe is om noch een ouderling ende dia- con by de voorighe te voeghen". Op 25 april 1634 werd hij als lid van de Classis Haarlem aangenomen. Het kerkgebouw Uiteraard was men niet van plan om in "de oude schuer" te blij ven. De gedachten gingen uit naar een behoorlijk kerkgebouw. Dit kon er alleen met voldoende geldelijke steun komen. Jammer genoeg ontbreekt het eerste no tulenboek uit de ambtsperiode van Lubberti, zodat we aangewe zen zijn op de "resolutiën" van de Haarlemse burgemeesters en de notulen van de Classis Haarlem. Uit de laatste blijkt dat men Lubberti toestemming gaf om "de boer op te gaan" en dat men tijdens zijn afwezigheid voor een vervan ger zou zorgen. De grootste bedragen kreeg hij van de tappers uit Over- veen, Schoten en Santpoort. Eigenlijk gaven ze niet uit eigen beweging, want een wet van de Staten van Holland uit 1616 schreef voor, dat de tappers van elke ton bier en van elke stoop wijn, die bij hen gesleten werd, respektievelijk 10 en 2 stuivers belasting moesten betalen. Maar Loo en Van der Camer zaten ook niet stil. Op 6 september 1634

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 14