22 welke werden toegepast bij het plaatselijke dorpsonderwijs Naar voorbeeld van de juist in Amsterdam opgerichte "Nieuwe School vereniging" werd uit initiatief van de familie Stoop de Bloemendaalse Schoolvereniging geboren, beheerd door een comité van oudeis. De ge schiedenis van de Schoolvereniging, die onstuimig genoemd mag worden, is voortreffelijk beschreven in het nog steeds op de School ter inzage liggende lustrumboekje uit 1952. Montessoristrijd, rechtsvorm, subsi die, alle onderwerpen die het voortbestaan van de Schoolvereniging in de loop der jaren bedreigd hebben, worden erin behandeld. Een verlichte vorm van onderwijs - thans normaal, toen zijn tijd ver vooruit - kreeg gestalte onder markante leiders als Ulehake en Wilson. Begaafde onderwijskrachten hebben met geduld en toewijding hun moeilijk meetbare invloed op meerdere generaties Bloemendalers gehad, waarbij de natuur in de onmiddelijke omgeving - Thijsse's Hof! - evenzeer be trokken werd als het moderne schoolgebouw. Het huidige gebouw van architect Ingenohl, is enige malen in zijn be staan ingrijpend veranderd. De aanvankelijk hoge ramen zijn reeds voor de oorlog vervangen door kozijnen met lage vensterbanken, aldus de "openheid" aanzienlijk vergrotend. Recentelijk is onder leiding van ar chitect A. Stoop het hele interieur gerenoveerd, nadat enige jaren geleden torens en dakkapellen om bouwtechnische redenen moesten wor den afgebroken. De school van thans is door ouderen nauwelijks nog te herkennen. Lokalen zijn bij elkaar gevoegd, de binnenplaats is een over dekte aula geworden, kortom aan de laatste inzichten is gestalte ge geven. Zo omvangrijk zijn de wijzigingen, dat eerst overwogen werd iets nieuws neer te zetten, te meer daar het oude gebouw zeer "krakkemik kig" was. Gelukkig is dat niet gebeurd, zodat nu met het markante ge bouw veel ruimte bewaard is gebleven. De Bloemendaalse Schoolvereniging blijkt thans nog even levend als bij de oprichting. Een plezierige zaak voor onze gemeenschap. Een brokje Bloemendaalse traditie. E.J.G. Stoel, Lustrumcommissie BSV. P.S. De oude schoolbel is verdwenen bij de verbouwing. Heeft iemand een idee?

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 22