Het is bij deze hofjes zo interessant om te zien, hoe men al twee a driehonderd jaar geleden meer gevoel voor privacy had, dan tot voor kort in deze eeuw bij het onderbrengen van bejaarden soms werd betoond. Dus geen vele bejaarden samengeperst in één kamer ('s nachts in de slaapzaal, overdag op stoelen geplant in het dagverblijf), maar meest individuele woninkjes met een eigen keukentje, eigen tuintjes, een charmante, rustige binnenplaats met veel groen. Ook natuurlijk niet het zielloos zelfrijzend bouwbeton van de jongste decennia. Hofjes van vroeger worden daarom nu daarboven verkozen, zo wel door de jongeren, die ze ook bewonen (bijvoorbeeld als studenten huisvesting), als door de ouderen, voor wie ze oorspronkelijk zijn be stemd. Ook de geciteerde voorschriften der regenten van vroeger geven een grotere vrijheid te zien, dan de bedilzucht (of was het gemak zucht?), die in onze eeuw menig bejaardentehuis kenmerkte. Dit voortreffelijk uitgevoerde boek, waarin zeer veel sprekende kleu renfoto's, geeft een korte schets van 150 hofjes in 36 Nederlandse plaatsen. Het is een prettig boek om te bekijken,met een vlot leesbare tekst. Voor rondwandelingen en tourisme is het ook een heel bruikbare gids. Goed vertegenwoordigd zijn zeker de plaatsen uit onze naaste om geving, zoals Haarlem, Amsterdam en Leiden. In hun tekst koketteren de samenstellers hier en daar wat met "armoeiigheid" wat tegenwoordig soms een verplichte toer schijnt te zijn. Maar dit neemt geen storende plaats in. 160 bladzijden, royaal formaat (20,3 x 29 cm.). Prijs 39,50. Uitgeverij J.H. Gottmer, Bloemendaal. JAPANSE CONVERSATIE-GIDS Japan is een land, waar men veel welwillendheid toont ten opzichte van de buitenlandse bezoeker, maar er is weinig of geen mogelijkheid om in de dagelijkse omgang met elkaar via de ons bekende moderne talen te communiceren. Ook Engels wordt zeker niet algemeen verstaan. In vijftig hoofdstukken zijn de meest voorkomende onderwerpen opgenomen. Naast de Nederlandse zinnen - per onderwerp gerangschikt - vindt men de vertaling in het Japanse schrift, met daarbij de uitspraak voor wie wil proberen iets van deze taal te leren spreken. Op deze manier is het mogelijk iets in de lijst op te zoeken en de Ja panse tekst simpelweg aan te wijzen. Omgekeerd is dat ook mogelijk voor de Japanse tourist/zakenman, die Nederland bezoekt. Voor geïnteresseerden is voor in het boek een korte samenvatting van de uitspraakregels opgenomen, met voorbeelden. Een onmisbaar boek voor een bezoek aan Japan, maar ook van groot nut voor de toenemende stroom van Japanse bezoekers naar Nederland en België. 164 bladzijden, formaat 15 x 21 cm. Prijs 24,90. Uitgeverij H. Nelissen, Bloemendaal.

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 27