8 tret van keizer Frans Jozef, aquarellen van de bekende onderwijsinstel lingen van Hongarije en van de beroemde gebouwen in Debrecen. Hij bracht een studietijd in Rome door, tijdens welke hij in het Palazzo Venezia woonde en werkte. Hij kwam er tijdelijk tot een romantische schilderstijl in tempera-verf. In het Hongaarse Nationale Museum (Magyar Nemzeti Galéria) te Boeda pest bezit men ook verschillende werken van Mendlik. Wij noemen: Een herfstavond bij Bornholm (1900), een herfstochtend aan de Adriatische Zee (1906), November aan de Hollandse kust (1907), win- terstemming op de Atlantische Oceaan (1912), storm op de Atlantische Oceaan (1937), één van zijn grootste doeken, dat 205 x 120 cm. meet. De voornaamste exposities van zijn werken in de Hongaarse hoofdstad Boedapest waren: najaar 1894 in het Huis der Kunstenaars, een schilderij van de kust bij Lovrana; in de zomer van 1896 tijdens het Concours voor historische schilderijen, waar hij een 2e prijs verwierf voor zijn "Verdediging der vesting Erlau tegen de Turken"; in de winter van datzelfde jaar, tij dens de tentoonstelling ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Hongarije, waar hij de Georg Rath-prijs won met een landschap aan zee, een groot schilderij. Een doek van eveneens aanzienlijke afmetin gen, zijn eerste grote zeeschildering, was "De Vliegende Hollander", waarmee hij in Denemarken was begonnen. Hij zond het in op de voorjaarstentoonstelling in 1899, het werd aan gekocht door het Nationale Museum. Later in Nederland zou hij ook nog vele zeeschilderingen van groot formaat creëren. Eén ervan hangt, zo als gezegd, in het gemeentehuis van Bloemendaal. In 1901 bestond zijn inzending te Boedapest uit verschillende schilde rijen - waarbij één werd onderscheiden -, o.a. "De laatste zonnestralerl'. In 1902 volgde Berlijn (Kunsthandel Schulte) als tentoonstellings plaats. In 1909 exposeerde hij wederom in de Hongaarse hoofdstad, hetgeen hem de Ie prijs opleverde op de tentoonstelling der Hongaarse aquarellis ten en in de winter van dat jaar volgde de Gouden Staatsmedaille voor zijn "Storm in de Golf van Biscaye". In 1928 was er in Boedapest een gezamenlijke tentoonstelling van de werken van Mendlik en zijn echtgenote. STUDIEREIZEN, in chronologische volgorde maakte hij, o.a. naar: Italië, Ragusa (Dalmatië), Florence (winter 1897), Oostzee (Rügen) 1898, Denemarken - Bornholm, Berlijn en Dresden, Capri, Rome (Palazzo 2

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 8