deze wijze nieuwe zin te geven aan een bestaan, waarvan het traditionele normbesef, eeuwenlang gebaseerd op Bijbel en Klassieke Oudheid, zwaar geha vend te voorschijn gekomen was uit de strijd met Verlichtingsfilosofen als Rousseau en Voltaire. Door het versterken van het besef een gemeenschappelijk verleden te hebben, moet hij de verwachting gekoesterd hebben voor zijn tijd genoten een dam op te kunnen werpen om de centrifugale tendenties in het denken over staat en maatschappij af te remmen. Begrip voor het begin der 19e eeuw, tegen de geestelijke achtergrond waarvan David Jacob Van Lennep zijn Duinzang en Verhandeling schreef, is voor ons waardevol. Hier, immers, begon het "moderne" leven, want sterker dan tijdens de Renaissance voelde de Europese mens zich geconfronteerd met het probleem der maatschappelijke verandering, samenhangend met de geest der Franse Revo lutie. die aan ieder de vrijheid schonk van zijn leven te maken wat binnen het bereik van zijn vermogens en verlangens was, zonder belemmering door stand of geboorte. De toekomst, immers, was open komen te liggen voor het talent. Stendhal heeft in zijn Rouge et Noir op indringende wijze een beeld geschapen van een streven dit Napoleontische parool in praktijk te brengen. Hoewel het woord progressief in Van Lenneps tijd nog niet in zwang geweest schijnt te zijn, duidt het veelvuldig gebruik van termen als Ontwikkeling, evolutie, revolu tie, vernieuwing, vooruitgang en reactie toch wel aan, dat de mobiliteit der maatschappelijke verhoudingen onderwerp van drukke discussie geweest is. Zonder het verleden heilig te verklaren als een door God gewilde toestand, zoekt Van Lennep daarin wat nog waardevol was voor zijn eigen tijd, een streven naar bezinning en verdieping, dat hem recht geeft op onze sympathie, ook al vinden wij, die dit verleden als een veel meer "onvoltooide" zaak zien, zijn vondsten wel eens naïef. A. van Mourik Gezicht op de zeer oude huisjes in de bocht van de Kleverlaan; Conrad Busken Huet woonde hier in "Bellevue" 14

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 14