CONRAD BUSKEN HUET DOM VLOEDSLAAN, OORSPRONG EN BETEKENIS 15 Geboren in 1826. Studeerde te Leiden. Aanvankelijk predikant; later wijdde hij zich volledig aan de letteren en de journalistiek. Wij noemen Het land van Rembrandt en Het land van Rubens, twee studies over de Noord - en Zuid - Nederlandse cultuur, en zijn Litterarische fantasieni en kritieken (1863 - 1888). In het door hem bewonderde en beschreven Bloemendaal woonde hij in Sorgh - Vliet (afgebroken in 1937) en in Bellevue, nu Kleverlaan 6 (A.M.G. Nierhoff: Bloemendaal - lanen en wegen), een beschermd monument overeenkomstig de Monumentenwet. De volgende keer wordt dieper ingegaan op het leven en werken van C. Busken Reeds jaren woon ik in de Dompvloedslaan te OverveenDe naam wekte mijn be langstelling op en het lijkt me ook voor anderen interessant om er wat meer over te weten. De ethymologie leert ons, dat de woorden "domp" en "dompe len" verwant zijn met het middelhoogduitse "tümpfel", een diepe plaats in het water, en het Oudhoogduitse "tumphilo", dat kolk betekent. In het Litouws treffen we hier "dumburys" voor "vijver" aan. Het gaat uit eindelijk terug op het Indo - europees als een bijvorm voor diep: dheu - b. In haar aardige boek "Bloemendaal", lanen en wegen, hun naam en geschiede nis" (1963), schrijft mej. A.M.G. Nierhoff: "Deze laan ontleent haar naam aan de Dompvloet, ook wel Dompelvloet of Dompelhoeck, een plek waar men overvloedig de beschikking had over het voor de blekerijen onontbeerlijke water. In de 17e eeuw vindt men dan ook hier reeds een blekerij." Een driehonderd jaar geleden was er dus op deze plek een helder duinbeekje (vloed) met bleekvelden langs de kant en in die beek werd op een diepe plek het linnen ondergedompeld. Jaren geleden was ik in het gemeente archief te Haarlem onverwachts op een akte (Not. prot. 256) van jan. 1661 gestuit, waarin mijn rechtstreekse voor vader Jacob Claesz Slinger compareerde; deze was koopman, bevrachter en Schepen van Oossanen, ik heb tientallen akten van hem. Genoemde akte was in Oud Schrift geschreven en dus moeilijk te ontcijferen, vandaar dat ik dat maar uitstelde tot na mijn pensioenverkrijgingAldus geschiedde en onlangs ont dekte ik tot mijn verwondering, dat deze Jacob blijkbaar ook een blekerij in Bloemendaal heeft gehad (hij zal hier wel niet hebben gewoond, maar waar schijnlijk een zetbaas hebben benoemd: de afstand Oostzaan - Bloemendaal was Huet

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 15