ter, dat daaraan binnen het raam van de mogelijkheden niet voorbij gegaan kan worden bij de vaststelling van de restauratierichting van een monument dat deel uitmaakt van die gevelwand, terwijl het monument op zich wellicht op grond van andere gegevens uit zijn historische groei voor de gevel een andere aanpak zou kunnen rechtvaar digen. Bij de restauraties dient uiteraard ook grote aandacht besteed te worden aan de inpassing van een aantal zaken die rechtstreeks verband houden met de hedendaagse woon- en gebruiksbe- hoeften. Hierbij wordt dan in eerste instantie gedacht aan een moderne goede keuken-, bad-en sanitaire akko- modatie en natuurlijk ook aan het aan brengen van een centrale verwarmings installatie. Het op peil brengen en houden van het woomkomfort zal in sterke mate bij dragen tot verhoging van het niveau van bewoning en gebruik van het mo nument, hetgeen voor het behoud van het gebouw voor de toekomst van gro te betekenis is. De Vereniging 'Hendrick de Keyser' verkoopt haar eenmaal verworven be zit niet om zodoende een blijvende in vloed te kunnen uitoefenen op de instandhouding van de gebouwen, waardoor deze in goede staat aan ons nageslacht kunnen worden overge leverd. Het uitgangspunt is om de panden na verwerving te verhuren, waarbij voor de gerestaureerde panden de huur wordt vastgesteld op basis van de eigen investering, d.w.z. de brutokos- ten van verwerving vermeerderd met het eigen aandeel in de restauratie kosten, ofwel voor dit laatste be treft de bruto restauratiekosten minus de gebruikelijke van de overheden te ontvangen subsidies in deze kosten: gestreefd wordt per objekt hoe dan ook te komen tot een sluitende ex ploitatie. De praktijk heeft uitgewezen dat ons systeem van huurbepaling leidt tot huren die in vergelijking tot nieuw- bouwobjekten, die van een gelijk soortig woonkomfort getuigen, in een zeer aanvaardbaar vlak liggen en dat daardoor de mogelijkheid van bewo ning en gebruik van onze panden ge boden wordt aan de meest uiteenlo pende groepen van onze samenleving. Het eerder genoemde eigen aandeel dat door de Vereniging in ieder objekt ge stoken wordt, dient uit eigen middelen te worden opgebracht, middelen die gevormd worden door legaten, schen kingen en giften en uiteraard de kon tributies van de leden en donateurs van onze Vereniging. Het vorenstaande betekent dat voor ons niet alleen de subsidies van de overheid van grote betekenis zijn, doch vooral ook de financiële bijdragen die wij bij voortduring van partikuüere zijde mogen ontvangen, immers zonder die steun zou het niet mogelijk zijn onze taak, t.w. het behoud van waardevolle architektuur uit het ver leden,voort te zetten. Ing. W. Raue. direkteur Vereniging "Hendrick de Keyser" Huize van Brienen Herengracht 284 Amsterdam, tel. 232224 21

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 21