DE GOEDE HERDER IN BEOEMENDAAE Gebouw St. Josefs - internaat, Dennenweg, BloemendaalErnaast is het landgoed Dennenheuvel gelegen (1865) Op 9 februari 1923 kochten de zusters van de Goede Herder het landgoed Den nenheuvel in Bloemendaal. In 1865 werd de eerste steen gelegd door Jhr. J. C. Teding van Berkhout, toen 9 jaar oud. Deze steen is nog te zien naast de achterdeur van het huis. Het landhuis werd tot woning voor de zusters inge richt Vanaf 1878 hadden de zusters van de Goede Herder een groot herenhuis aan 1t Spaarne in Haarlem bewoond, waar zij meisjes verzorgden van de lagere-school- leeftijd en soms wat oudere. De meesten waren uit gebroken gezinnen of uit nog treuriger omstandigheden afkomstig. Het aantal groeide zodanig, dat het niet mogelijk was er langer te blijven. Bovendien was het een hele opgave om deze meisjes elke dag naar school te begeleiden. Er werd dus naar een betere oplossing gezocht. In juli 1923 vond de aanbesteding plaats van een internaat voor meisjes. Dit kreeg de naam van "St. Jozef - internaat". Na een jaar kon - in augus tus 1924 - de verhuizing plaatsvinden van 't Spaarne naar Dennenheuvel. Nu restte nog het probleem van de schoolaccomodatie.Ook dat vond een oplos sing. Op 10 december 1924 werd de eerste steen gelegd voor de Theresia- school; reeds in juni 1925 konden de lessen beginnen voor onze meisjes en tevens voor de jeugd van Bloemendaal. Dat laatste op verzoek van Pastoor L. Willenborg. Dit was echter niet voldoende, want er was nog niets voor de kleuters van ons internaat en voor die van Bloemendaal. In juni 1927 werd de bouw begonnen van de kleuterschool. In januari 1927 werd op enkele minuten afstand van "Dennenheuvel", midden in het dennenbos een observatiehuis geopend - toen Immaculata geheten -, dat in 1970 vergroot observatiehuis geopend - toen Immaculata geheten -, dat in 1970 vergroot werd met twee vleugels. De St. Theresia-basisschool en -kleuterschool bloei-

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 22