OSCAR MENDLIK (II) Ook in het buitenland oogstte Oscar Mendlik succes met zijn exposities. Met betrekking tot de tentoonstelling van zijn werken in het Londense Erai's Court Exhibition Building (1908) schreef een Engels cultureel tijdschrift (Studio) o.a.: "Men kan de zeestukken van Oscar Mendlik beslist ten zeerste prijzen; hij is niet alleen een scherp waarnemer van de natuur, maar hij geeft ook getrouw weer en heeft een gevoelig palet. Zijn kunnen wordt bewonderenswaardig getoond in zulke inzendingen als "octoberavond bij Ragusa", "branding" en "avondstem ming te Ragusa", welke misschien wel de beste zijn van de groep doeken, die hij In Earl's Court exposeerde hij met een twintigtal bekende Hongaarse schilders, waarvan wij o.a. willen noemen L. Hegedüs, A. Kacz Komaromi, Oszkar Glatz, voorts ook A. Székely (van de school van Szolnok) en A. Nagy (van de school van Gödöllö).Mendlik Oszkar is de Hongaarse spelling, die op sommige werken als signatuur voorkomt. Hoe productief de Aerdenhoutse schilder als kunstenaar was, blijkt uit het feit dat hij alleen al meer dan 250 zeestukken schilderde, waarvan er vele van groot formaat zijn. Op de gezamenlijke tentoonstelling in het Mücsarnok te Boedapest van 16 de cember 1928 tot 27 januari 1929 nam hij deel met tweeënnegentig inzendingen. Het is goed, dat Mendlik van Böcklin op veertienjarige leeftijd een zo over weldigende tentoonstelling zag, dat hij kunstschilder wilde worden, en dat de beroemde Joseph Molnar zijn ouaers van de gaven van hun zoon wist te over tuigen. Wij zijn er een bijzondere schilder rijker door geworden. Bij de voorpagina: een oud-leerling van 't Heuveltje, Rob Oderkerk, maakte van het vorige schoolgebouw, Korte Parkweg 2, deze artistieke impressie. toont O. Mendlik Duin en Kruidberg. Olieverf, 19/7 9

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 2