JULIA MENDLIK - MIJNSSEN 3 0. Mendlik Portret van Julie Mijnssen. Palazzo Venezia, Rome, 1900 Ere - tentoonstelling 1941 - 1942 cat. nr. 38 In 1923 werd in Amsterdam niet alleen door Oscar Mendlik geëxposeerd, maar ook door zijn echtgenote, Julia Auguste Caroline Mendlik - Mijnssen, beeld houwster en schilderes. Vijf jaar later hadden Julie en Oscar Mendlik een gezamenlijke expositie in Boedapest, voorbereid door de beroemde Hongaarse beeldhouwer E. Telcs. Ook hierover werden uitstekende recensies uitgebracht. In 1936 hield men een ten toonstelling van haar werken en van die van Oscar Mendlik bij kunsthandel Heerkens Thijssen in Haarlem. Haar begaafdheid erfde zij wellicht van haar moeder, Marie von den Steinen, die ook artistiek talent bezat. Haar eerste lessen in boetseren ontving ze in het atelier van Georgine Schwartze. Ze kreeg tekenlessen bij Overman. In 1896 begon Julie Mijnssen op de Rijksacademie in Amsterdam bij professor Dake in de tekenklas. Leermeester was daar ook de befaamde schilder, professor August Allebé (1838 - 1927), directeur der Academie van 1880 tot 1906. Hierna was het professor Leenhof, die haar in het beeldhouwen onderricht teReeds na een jaar bij F. Leenhof - het was haar derde academiejaar (1899) - bleek haar begaafdheid zo onmisken baar, dat deze haar stimuleerde om toch vooral mee te dxngen naar de Prix de Rome. Zij was de eerste vrouw in Europa, die deze hoge onderscheiding kreeg Haar inzending was het beeld "De Lente" dat zich bevindt bij de Rijksakade- mie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Het is een voornaam beeld van Flora, de Romeinse godin van de lente, een staande vrouw met bloemen getooid in een los gewaad, een bloeiende tak omhoog houdend in de rechterhand. De prijs werd gevolgd door een studietijd in Rome. Hier maakte zij het Prix de Rome-opdracht- werk, een levensgrote zittende kinderfiguur. Tijdens haar Romeinse tijd werd ze zeer geïnspireerd door de glorie der traditionele kunst, door de schoon heid van de oude Romeinse cultuur. We vinden het terug in het karakter van haar eigen kunst, in haar eigen uitbeelding. Het was in Rome, dat zij Oscar Mendlik ontmoette. In October 1900 trouwden ze in Amsterdam en gingen daarna naar Florence, met zijn mooie pleinen, zoals de Piazza della Signoria, Piazzale V. Emanuele ,en rijk aan schitterende

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 3