PETRUS AUGUSTUS DE GENESTET (1733 -1792 EN 1829-1861) VAN PETRUS I TOT PETRUS II Met sierlijke letters staat de naam van Petrus Augustus de Genestet op het predikantenbord aan de noordmuur van het Nederlands Hervormde kerkje. Er is aan toegevoegd, dat de drager van die naam op 26 april 1761 werd beves tigd en op 8 juni 1792 in Bloemendaal overleed. Pas 37 jaar later werd de dichter P.A. de Genestet in Amsterdam geboren. "Ds. P.A. de Genestet heeft dezelfde voornamen als de latere dichter, wat mede aanleiding gaf tot het fabeltje, dat deze laatste te Bloemendaal dominee zou zijn geweest" Aldus P. Hoekstra in z'jn "Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis" (1947). Vijftien jaar later onderzocht MejA.M.G. Nierhoff de familierelatie tus sen beide dom.:nees en publiceerde de resultaten van haar onderzoek in "Bloemendaal, lanen er wegen". Maar hiermede waren de wortels van het hardnekkige fabeltje nog niet uitgeroeid, zo is mij gebleken. Verwonderlijk is dat niet, want de twee De Genestets hadden meer gemeenschappelijk dan hun voornamen: beiden waren dominee en hadden relaties met Bloemendaal, waarvan vooral die van de dominee - dichter uit zijn poëzie bekend is ge worden. Maar aan wie van hen is de Genestetlaan en De Genestetbank gewijd? Misschien is het daarom nuttig het leven van beide personen in het kort te schetsen en vooral aandacht te besteden aan de minst bekende van de naamgenoten, onze Bloemendaalse predikante Onze eerste Pieter Augustus, in 1733 te Enkhuizen geboren, studeerde theologie te Leiden en werd in 1761 als proponent in Bloemendaal beroepen. Hij droeg hier de naam Petrus Augustus. In 1782,59 jaar oud, vroeg hij zijn emeritaat aan vanwege zijn slechte gezondheid» Juist toen de Staten van Holland en West-Friesland dit verzoek ingewil ligd hadden, overleed onze predikant. Op 12 juni 1792 werd hij in het kerk je begraven. Vrouw en kinderen heeft hij niet gehad, van zijn familie ken nen we slechts zijn zuster Johanna Christina, een broer en zijn moeder, die van Enkhuizen naar hier verhuisd waren. In 1792 waren beide laatsten reeds

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 7