14 Architect en tuinarchitect Antonie Smits woonde en werkte in "De Kroft" aan de Westerlaan in Aerdenhout. Met o.a. Berlage werkte hij mee aan de oprichting van de Bond van Nederlandse Architecten. Zijn atelier bood hem uitzicht op de bijzondere tuin, met de tientallen planten, waarnaar men zelfs uit Wageningen kwam kijken: een bonte mengeling van "wilde" en gekweekte bloemen uit binnen - en buitenland. Toen A.P. Smits aan de Den Texlaan - toen Westerlaan geheten - kwam wonen, was deze nog een zandweg. Op de ontwikkeling van die omgeving is hij, door de vele landhuizen, welke door hem aldaar werden ontworpen, evenals door zijn adviezen betreffende park- en wegenaanleg, niet zonder invloed gebleven. Een belangrijke invloed heeft hij ook gehad op de latere generaties architecten in de vele jaren,dat hij docent was aan de Academie van Bouwkunst. De Kroft, EijkengaerdeElshorst, de eerste huizen, die hij er bouwde, en - een voorbeeld van tien jaar later - de Witte Hoeve, zijn even zo vele sieraden aan een bijzondere laan. Zijn veelzijdig talent zien wij gemanifesteerd in het mooie landhuis de Witte Hoeve. Het harmonisch geheel van de goed onderhouden tuin met gevarieerde aan plant van o.a. naald- en loofbomen en de vele soorten heesters, bekroont het. In een collectie werken over de bouwkunst in Nederland werd het in 1933 reeds opgenomen ais voorbeeld van Antonie Pieter Smits' bouwmeesterschap In Haarlem werd na zijn dood een weg naar hem genoemd. Enige van Antonie Pieter Smits' bouwwerken in onze omgeving: Eykengaerde De Elshorst De Kroft Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveld De Palm De Witte Hoeve De Ransuil Jachtopzienerswoning Mariënhoeve De Beek Leygaerde De Woestenij Burg. den Texlaan 11 Burg. den Texlaan 12 Burg. den Texlaan 9 Mr. J. Enschedeweg 22 Vogelenzangseweg Burg. den Texlaan 19 Leeuwerikkenlaan 18 Zeeweg Vogelenzangseweg Busken Huetlaan 6 Mr. J. Enschedeweg 2 Bentveldsweg 150

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 14