19 lucht, terwijl 10 onder bestrating waargenomen, een ondergrens wordt geacht. Het zijn vooral de haarwortels, die ervoor dienen, dat het totale contactopper vlak van de boom met de grond van zulk een aanzienlijke grootte is; zonder deze was dit slechts een achttiende deel. De som van de lengten van de wortels van een boom kan hierdoor soms 100 kilometer bedragen Het merendeel ervan vin den wij recht onder de kruin van de boom. "Vlakwortelaars"oppervlakkig wortelende bomen, gaan minder diep dan "penworte- laars"terwijl de zogenoemde "hartwortelende" bomen daar tussenin komen. Deze hebben een krachtig vertakt wortelstelsel. Delen van het wortelstelsel sterven af o.a. door luchtgebrek in de bodem (door plaveisel, dicht gazon, te dichte, vastgereden grond) en als gevolg van het kappen van takken, waardoor worteleinden verkurken. Enige voorbeelden van vlakwortelaars: beuk (Fagus grandifolia en sylvatica) Canadese populier (Populus canadensis) spar (Picea excelsa) wilgen (Salix) Enige hartwortelaars zijn o.a. paardekastanj e esdoorn linde (alle soorten) haagbeuk (Carpinus betulus) douglas (Pseudotsuga taxifolia) Enige penwortelaars zijn o.a. wintereik (Quercus petraea) eik Quercus alba) edelspar (Abies alba) acacia grove den (Pinus silvestris) LITERATUUROPGAVE Fernquist, I., 1966, Studies on fac tors in adventitious root formation. Lantbruks högskolans annaler, deel 32, nr. 2, 109 - 244. Groskopf, W.1950, Bestimmung der cha- rakterischen Feinwurzelintensitaten in ungünstigen Waldprofilen und ihre öko- logische Auswertung. Mitteilungen der Bundesanstalt für Frost- und Holz- wirtschaft, nr. 11. Hunter, A.S. en O.J. Kelly, 1946, The extension of plant roots in dry soil. Plant Physiology, deel 21, 445 - 451. Kausch, W. 1955, Saugkraft und Wasser- nachleitung im Boden als physiologische Faktoren. Planta, deel 45, 217 - 263. Köstler, Brückner, Biebelriether1968, Die Wurzeln der Waldbaume. Paul Parey, Hamburg. Whittingthon, W.J.1969, Root growth. London Leyton, L. en L.Z. Rousseau, 1958, Root growth of tree seedlings in rela tion to aeration. In Thimann: The physiology of forest trees, New York. Lieshout, J.W. van, 1960, Invloed van het bodemmilieu op ontwikkeling en ac tiviteit van het wortelstelsel. Dis sertatie Landbouwhogeschool, Wagenin- gen. Melzer, E.W.1964 a, Die Wurzelaus- bildung der Holzarten auf melorierten Standorten der Oberforsterei Adorf/ Vogtland. Achiv für Forstwesen, blz. 407 - 626. Weller, F.1965, Die Ausbreitung der Pflanzenwurzeln im Boden in Abhangig- keit von genetischen und ökologischen Faktoren. Arbeiten der Landwirtschaftliche Hoch- schule Hohenheim, deel 32, pp 123-205.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 19