2 BEELDENDE KUNSTENAARS IN AERDENHOUT: Marius Alexander Jacques Bauer (1867-1932) woonde aan de Tramweg, nu M. Bauerlaan 3, te Aerdenhout in de villa Stamboel. Het fraaie huis, ontworpen door zijn broer, was geheel naar de smaak van de Bau- ers, kunstzinnig ingericht, een kamer zelfs geheel in Oosterse stijl. Het was slechts enkele minuten van daar naar de villa Erdölak van de Mendliks op de hoek van de Zandvoorterweg en de Van Lennepweg. Nadat deze ook in Aerdenhout waren komen wonen, bezochten zij elkaar vrijwel wekelijks. Marius' echtgenote, de schilderes Jo Bauer-Stumpfféén der bekende Amsterdamse joffers, en Julie Mendlik-Mijnssen kenden elkaar al uit hun tijd aan de kunstaca demie, waar zij beiden o.a. leerlingen waren van prof. Aug. Allebé. Marius Bauer is vooral bekend om zijn grote oeuvre van etsen en litho's. De Oriënt was zijn geliefkoosde gebied. Zijn eerste reis naar het Oosten maakte hij toen hij achttien jaar was; het voornaamste reisdoel toen was Klein - Azië en vooral Constantinopel In de mohammedaanse landen, waar de godsdienst het maken van iemands afbeelding verbood, moest hij zo onopvallend mogelijk te werk gaan. Zijn schetsboekjes wa ren vaak erg klein: in een moskee maakte hij soms achter zijn rug, alleen op het gevoel, de nodige schetsen. Fantastische taferelen zien wij: moskeeën, optochten, kronkelige straatjes, de Ganges, Stamboel, Cairo, Delhi en Damascus. Bij de voorpagina: Najaarszon op de Viersprong in Aerdenhout met de mooie eiken van de Oosterduinweg. Bij de achterpagina: het landgoed Elswout. Gezicht van het bordes in oostelijke richting.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 2