GAST AAN HET WOORD GENOOTSCHAP OUD ZANDVOORT 24 Streven naar karakterbehoud is een van de doelstellingen van het genootschap Oud- Zandvoort. Enige overige doelstellingen worden gevormd door: het wekken van belangstelling voor het verleden, heden en toekomst, met een criti- sche instelling, evenals de kwaliteitsverbetering en instandhouding van het historisch bestand. Zandvoort, reeds vermeld in de kronieken van Melis Stoke als Sandevoerde, is van oorsprong een vissersdorp. Centraal stond de kerk, o.a. getekend door Claes Janz. Visscher (1585-1652) en L. Rogman 1660. Van de kerk gaat de Kerkstraat van oost naar west, die het dorp verdeelde in Noord- en Zuidbuurt. Hier bevinden zich de laatste huisjes en bedrijfjes uit het verleden, de "monumenten van de kleine man". Tezamen met de folklore-vereniging "de Wurf", die op voortreffelijke wijze de Zandvoortse klederdracht in ere houdt, spant het genootschap zich in om de erfe nis van het verleden op passende wijze te bewaren. Eén van de positieve resultaten is de restauratie en verbouwing van het voorma lig gemeentelijk verzorgingstehuis voor bejaarden op het historische Gasthuis plein 9b, tot Cultureel Centrum en Oudheidkamers. Daarin wordt aandacht gegeven aan het Zandvoorts architectonisch verleden en de klederdracht, hetgeen mogelijk is gemaakt door schenkingen en verkoop aan gemeen te en genootschap. De belangstelling voor deze zaken bereikte een hoogtepunt in de tentoonstelling "van Sandevoerde tot Muilevoorde" gehouden in het kader van het 150-jarig bestaan als badplaats. In de hierboven aangemerkte periode speelt zich de geschiedenis af van de ontwik keling van vissersdorp tot badplaats. Meer dan 3.000 personen bezochten deze tentoonstelling in de drie weken, dat deze duurde

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 24