Van vorm naar vorming is voor Wijdeveld geen grote stap geweest. In de Lage Vuur- sche stichtte hij in 1935 de werkgemeenschap ELCKERLYCwaar hij met een aantal enthousiaste medewerkers les ging geven in bouwkunde en kunstnijverheidsvakken een bezigheid, waaraan de inval der Duitsers een einde heeft gemaakt. Daarvóór had hij reeds getracht, in samenwerking met Ozenfant, Mendelsohn en Hindemith, aan de Middellandse Zee een Internationale Academie te stichten, een poging, die door een grote bosbrand in de opzet is blijven steken. Verder was hij een veel gevraagd gast-docent aan universiteiten en de kwaliteit van zijn colleges blijkt wel uit het feit, dat niet alleen Nederlandse, maar ook Russische en Amerikaanse instellingen voor hoger onderwijs hem bij herhaling uitgenodigd hebben. Veel van deze man, die door studenten in Amerika bij een ontmoeting begroet werd met de van hem geleerde woorden 'plan the impossible1, is uiteraard niet ge realiseerd. Naar de woonblokken aan de Hoofdweg in Amsterdam-West en zijn ver schillende landhuizen kan iedereen gaan kijken, de in portefeuille gebleven fan tasieën, die hij ontworpen heeft, zijn echter evenzeer typerend voor hem. Hij was het, die de Amsterdamse wethouder voor Publieke Werken, Wibaut, ertoe bracht om het Amsterdamse Bos beneden Amsterdams Peil aan te leggen, hij was het, die onvermoeibaar wees op de noodzaak van een opera-gebouw, hij was het, die voorstelde een 25 kilometer diepe schacht in de aarde te boren, met daaromheen internationale studiecentra voor geleerden, die de aarde wilden onderzoeken en die daardoor ontdekkingen zullen doen, die meer profijt zouden hebben dan oor- ENDYMION 8

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 8