historie De kraal van Vogelenzang De interessantste vondst die gedaan werd bij de opgraving van een nederzetting uit de Hilversumcultuur (vroege Bronstijd)te Vogelenzang in 1959 (onder leiding van Mevrouw Dr. W. Groenman- van Waateringe) is een tonvormige gesegmenteerde faience kraal. Door toepassing van het C 14-jaren-model (het omrekenen van C !4-jaren in kalender- of zonnejaren, o.a. H.E. Suess» 1966) werd vastgesteld dat Wessex II, de periode tot welke deze kraal gerekend wordt, in kalenderjaren duurde van 1900 tot 1700 voor Christus» De kraal werd gevonden door de Heer de Raaf, een amateurarcheo- loog en is van de volgende afmeting? lengte 14.5 mm, breedte 5-8 mms diameter doorboring 3-4 tam» DE HISTORISCHE BODEM VAN BLOEMENDAAL De bodem van de gemeente Bloemendaal, van Vogelenzang tot nabij Santpoort, bevat de kenmerken van een geschakeerde historie. Vuurstenen pijlpunten, schrabbers, Egyptische faience- kraal, afvalkuilen uit omstreeks 1600 voor Christus o tonen nederzettingen aan der zogenoemde Hilversumcultuur van Britten, die zich hier vestigden. Vanzelfsprekend zijn er sporen van ijzer- en bronstijd, van Romeinen, van de middeleeuwen en van later tijden. Interessante opgravingen zijn ook gedaan op de plaats waar het mid deleeuwse kasteel Aelbrechtsberg gestaan heeft» Ook de archeologie kent zijn beschermde monumenten: terreinen met allerlei restricties voor grond werk. Zo'n terrein in onze gemeente is dat aan de Aelbertsbergweg in het dorp Bloemendaal. Er stond een middeleeuws slot, aanvankelijk van hout, dat omstreeks 1200 uit steen werd opgetrokken. Van de boeiende en leerzame vonds ten, die er gedaan werden door een enthousiaste groep jongelui, die er -op een toch beperkt terrein- de bodem onderzochten, willen wij noemen: 1250 Andenne- aardewerk kannen 1250- 1300 Borstelstreek- aardewerk kookpotten en kogelpotten 1250- 1325 Engobe- aardewerk kan set loodglazuur 1300- 1350 Houten schalen en berden (hoe goed gebleven Siegburg- aardewerk: gekleurde drinkbekers; schenk kannen, waterkruiken etc. Fragmenten roemers van Europese betekenis. Een vijl. 1350- 1380 Siegburg en steengoed Potjes en kannen Schalen op driepootjes, geglazuurde, gekleurde tegels. D. Stevens 7

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 7