23 Ertegenaan groeien diverse vanouds bekende soorten perenbomen. Vlakbij vindt men ook zeer oude appelbomen, die met liefde worden verzorgd en variëteiten leveren die men thans bij de groenteman niet meer tegenkomt. De opbrengst is niet groot, maar kwalitatief uitstekend en zeer in trek in de omgeving. De bloembedden verschuiven van jaar tot jaar; de bloemen worden gekweekt voor versiering van het huis, hetgeen vast niet moeilijk zal zijn, de aantallen zijn overweldigend. Om de bloemen lang- stelig te krijgen, worden de gewassen regelmatig uitgedund en ontdaan van nevenknoppen en -scheuten. Prachtige dahlia's, chrysanten en petunia's zijn hier te vinden. In de kas staan dan nog diverse soorten kamerplanten, waaronder zeer grote en mooie fuchsia's opvallen. De tuinbaas vertelde uit Australië - waar hij gewoond en gewerkt heeft - een speciale boomsoort meegenomen te hebben, die alleen in de kas kan overleven, een sophora australica; deze boom stond tijdens ons bezoek in bloei met grote witte trompetvormige kelken Bij de druivenkas werd uitgelegd, dat hier op een heel typische wijze gesnoeid moet worden, waardoor een tentvormige spreiding ontstaat. Met interesse werd geluisterd hoe de fijne kneepjes van het snoeien geleerd kunnen worden. De tocht voerde verder via een groot ijzeren hek met immense sleutel naar een lommerrijk pad langs het water naar de wildbaan, versierd met een paar beelden, waar de aandacht werd gevestigd op o.a. een tamme kastanje. Over een rustiek bruggetje kwamen we bij het theehuis, een wit gepleisterd classicistisch bouwwerkje met een gesloten midden deel, geflankeerd door gebogen, open galerijen. In de tijd dat de rhodendrons bloeien moet het daar aangenaam toeven zijn. Even verder ontdekten we de orangerie met zijn grote glazen deuren op het zuiden. Zeer vernuftig zijn deze deuren uitgevoerd, niet alleen slaan ze tot een hoogte van minstens 2 meter open, voor bijv. grote palmen kan ook het bovenlicht opgeklapt. Tussen orangerie en Herenweg vinden we de kollektie naaldbomen, die zeer omvangrijk is en nog regelmatig wordt aangevuld met nieuwe variëteiten waarvoor ware speurtochten worden gehouden.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 23