SPARRENHEUVEL 25 FOTO SWEN Bloemendaalseweg 139 Dinsdagavond 21 augustus vond een interessante excursie plaats naar de hofstede Sparrenheuvel. Rondgeleid door de aktieve heer Swen (makelaar)zag een kleine groep geïnteresseerden hoe met veel toewijding en succes dit oude, verwaarloosde herenhuis is gerestaureerd. Sparrenheuvel, aanvankelijk Patna genaamd, stamt uit het einde van de 17e eeuw, en was van oudsher een "hofstede". Het was waarschijnlijk niet opvallend mooi, werd althans vroeger zelden genoemd of beschreven. Vast staat, dat het vele malen verbouwd is en pas in het begin van de 19e eeuw zijn huidige vorm gekre gen heeft, waardoor het zo belangwekkend is. Wie het voorrecht heeft het huis te betreden, wordt getroffen door de brede marmeren gang, de mooie raampartijen en de lichtval in de kamers, die een zeer bijzonder sfeer hebben. Het belangrijkste aandeel in het ontstaan van dit "nieuwe" Sparrenheuvel heeft de ongetwijfeld geniale Zocher gehad: uit een eenvoudige behuizing schiep deze bouwmeester een statig buitenverblijf. Na de Tweede Wereldoorlog verkeerde het pand in deplorabele staat. We mogen ons gelukkig prijzen, dat het na de oorlog reeds op de monumentenlijst stond en dat er een rapport aanwe zig was, waarin uitvoerig werd ingegaan op de historische waarde van het gebouw. Wie belang stelt in de geschiedenis van dit monument, kan terecht bij J.M. Apon, die in 1961 zijn uitstekend gedokumen- teerd 'Sparrenheuvel' het licht deed zien. -6

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 25