ONKRUID Stinseplanten in Kennemerland 26 In Kennemerland groeien verscheidene z.g. stinseplanten. Hoewel de botanici het begrip stinseplant nog steeds niet gepreciseerd hebben, komt het hierop neer, dat het planten zijn, die heel vroe ger op buitenplaatsen en kastelen gekweekt werden, en reeds zo lang ingeburgerd zijn, dat men ze tot echte Nederlandse flora wil rekenen. De stinseplanten zouden, volgens de botanici, gekweekt zijn alleen om hun schoonheid; over de geneeskrachtige werking wordt in de beschrijvingen tegenwoordig bijna niet gerept. Vele van deze planten hebben wel degelijk een pharmaceutische be tekenis. Laten we eens enkele, hier in onze omgeving voorkomende stinseplanten nader bezien. Een goed voorbeeld is de stengelloze steutelbloem, Primula vulgaris HudsMen kan ze o.a. vinden in het Bos van Barnard, het voormalige Naaldenveld en ook in de Kennemer- duinen. Snijdt men de bloemen in de lengte door, dan ziet men dat de meeldraden van de bloemen hoog aangezet zijn, terwijl de stijlen kort zijn en omgekeerd. De bestuiving heeft het meeste succes in dien stuifmeel van korte meeldraden op korte stijlen terechtkomen en omgekeerd. De honing zit diep tegen het vruchtbeginsel aan, dus alleen insecten met een lange zuigbuis kunnen aan de bevruchting deel nemen. De primula's zijn typisch z.g. saponineplanten primula vulgaris FOTO DRS R.O.SANDERS Saponinen zijn ingewikkelde stoffen, die de eigenschap hebben, met water geschud, schuim te vormen. Saponinen kunnen ook de halfdoor- laatbaarheid van protoplasma-membranen zodanig beïnvloeden dat de ze membranen geheel doorlaatbaar worden. Een methode om saponinen aan te tonen is, dat men in een buisje met bloed iets van een saponinen toevoegt. Men ziet dan dat de inhoud van het gehele buisje na een tijd staan rood gekleurd is, omdat de rode bloedkleurstof uit de rode bloedlichaampjes is ontsnapt. Zon der saponine zakken de rode bloedlichaampjes naar de bodem en een

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 26