27 heldere ongekleurde laag blijft er boven staan. De saponinen, die in staat zijn de maag-darmwand te passeren, zijn - mits zij niet giftig zijn - bruikbaar waar men de permeabiliteit van bepaalde cellen wil veranderen; b.v. om longweefsel zodanig te beïnvloeden, dat het vocht doorlaat tot in de bronchiën, waardoor taai slijm verdund wordt, en gemakkelijker opgehoest kan worden. Ook nierweefsel kan zodanig beinvloed worden, dat het vocht sneller kan passeren, dus saponinehoudende planten kunnen goede urinedrijven- de middelen zijn. Van de primula gebruikt men een afkooksel van de gedroogde wortel stok en wortels. In Kennemerland groeien nog meer saponinehoudende planten, dus zijn ze voor hetzelfde doel geschikt o.a. zeepkruid, Saponaria officina lis L. (gedroogde wortelstok)Van de stalkaars, Verbascum densiflo rum Bertol, en de toorts, Verbascum Thapsus L. gebruikt men de ge droogde bloemen. Behalve saponinen bevatten deze bloemen ook nog slijm en suiker, daar om wordt een afkooksel er van voor kinderhoestdrank crebruikt. ALLIUM URSINUM L. FOTO ORS. R.O.SANDERS De volgende stinseplant die wij willen bekijken, is de daslook, Al lium ursinum L. Men kan de plant vinden o.a. bij Velserend. Reeds eeuwen kende men de waarde van het nuttigen van knoflook, Al lium Sativum L. Bloedzuiverend, goed voor de bloedvaten, een goede vertering bevorderend, galuitdrijvenddarmparasieten werend (niet dodend) en, aangezien een groot gedeelte van de aetherische olie door de longen uitgescheiden wordt, ook goed voor de luchtwegen. Welnu, dezelfde werkzame bestanddelen (organische zwavelverbinding- en) vinden we ook in de daslook. Men gebruikt het sap uit de verse bollen DrsR.J. Sanders

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 27