Dit verzoek aan de Kroon had de in het begin van dit artikel gememoreerde brief van Hare Majesteit de Koningin (waarmee de bouwvergunning werd geschorst) tot gevolg. Overigens was Bouw- en Aannemingsbedrijf J.M. Bakker te Nieuw- Vennep inderdaad direkt aan de slag gegaan. Binnen drie uur lagen zonder een aparte kapvergunning - acht bomen tegen de vlakte Het bouwbedrijf had echter verzuimd toestemming te vragen aan buren, die op grond van een erfdienstbaarheid weigerden die te geven. Pas dreiging met een kort geding deed de motorzagen ver stommen Welke conclusies kan men uit deze geschiedenis trekken? I. Voor "Ons Bloemendaal" is dit een zeer belangrijke zaak - bepaald niet alleen uit juridisch oogpunt. Het gaat inderdaad om een prachtig stukje binnenduinterreinDe kruinen van de bomen vormen mêt die van aangrenzende tuinen een schitterende omlijsting voor de vijver van Duin en Daal. Wordt daar een hap uitgehaald, dan is dit een daadwerkelijke aantasting van het landschappelijk karakter. II. Er zijn in de gemeente meer terreinen het behouden waard. Doch alleen met nauwkeurige kennis van een gebied, plannen en voorschriften èn door uiterste oplettendheid kan men effektief optreden Aan aktieve 'correspondenten' heeft "Ons Bloemendaal" grote behoefte Overigens is het vaak nog moeilijk genoeg om af te wegen of een zaak inderdaad met onze doelstellingen "het behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur" overeenkomt. Dat deze afweging toch subjectief is envoor discussie vatbaar is, spreekt vanzelf I III. Naar onze mening mag het niet zo zijn - en volgens de wet kan dat ook niet - dat het gemeentebestuur mèt een bouwvergunning ook automatisch een kapvergunning verleent. Deze vergunningen moeten apart worden afgegeven, zeker als gebouwd gaat worden op een kwetsbaar bosterrein. IV. Indien in overeenstemming met geldende bestemmingsplannen of verouderde bebouwingsvoorschriften een bouwvergunning wordt ver leend, zal "Ons Bloemendaal" zich daartegen niet kunnen verzetten. V. De verouderde bebouwingsvoorschriften moeten naar onze mening zo snel mogelijk vervangen worden door bestemmingsplannen, volgens de doelstelling die ook het gemeentebestuur zegt na te streven, namelijk "behoud van het landschappelijk karakter" der gemeente!

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 5