-11- 14. "De Weijman". Dit is een van de raadselen, die onopgelost bleven. Dit pand stond vermoede lijk vlakbij 't Hemeltje, gezien de plaatsaanduiding die in diverse akten naar voren komt. Uit het Rijksarchief in Haarlem komen navolgende gegevens: In de 17e eeuw is het huis eigendom van de Haarlemse brouwer Beresteyn. Op 7 juli 1712 wordt het huis met erf, groot 300 roeden, verkocht, met plaats aanduiding "gelegen in de tweede buurt, ten oosten de heerewegh, ten zuiden de heer Janne de Gillis, ten westen de erven van Janne Looijsius en ten noorden Hogeveen". De tweede buurt is de zg. voorbuurt, de heereweg is de Blo emenda a1s eweg Ook in 1738 is er sprake van een huis en land, genaamd De Weyman. Op 2 februari 1769 is Willem van Kassei eigenaar van de Weijman of Groene Jager, zijn buurman ten zuiden en westen is Isaac Verhammen (eigenaar van Hartenlust) De insolvente boedel van Pieter Vlaskamp en Johanna Rutte wordt voor 2.275, verkocht aan Coenraad Oublen op 5 juni 1794. Dan heet het een tapperij en kruidenier De Weijman met tuin, 300 roeden, in Aelbertsberg (Bloemendaal) buren: ten zuiden en westen de heer Van Loon, sekretaris van de gemeente Amsterdam, (de eigenaar van Hartenlust die we al eerder tegenkwamen bij Huis ter Kleef), ten noorden Anthonie Louis. Verdere naspeuringen zijn nog niet verricht; wie suggesties heeft, is welkom. 15. We maken een zijsprong naar de huidige tijd en komen op de diverse gelegen heden op het Kopje. Dit zijn zonder uitzondering vrij 'jonge' uitspanningen, namelijk restaurant "De Uitkijk" en "Peper's Pannekoekenhuisje" Er zijn enkele foto's van, maar geen verdere gegevens. 16. Aan de Mollaan vinden we het vanouds bekende "Pannekoekenhuisje" In het midden van de 18e eeuw werd dit gebouwd als tuinmanswoning voor "Saxenburg". Zijn huidige naam dankt het aan mejuffrouw Kalkman, die aan het begin van deze eeuw hier verfrissingen verkocht, en ook pannekoeken. Aan de straatkant worden nog steeds versnaperingen verkocht, de achterzijde is in gebruik ten behoeve van Thijsse's Hof. 17. Hotel-café-restaurant "Rusthoek". Dit etablissement ontvangt al jaren vermoeide wandelaars en fietsers en had een belangrijke funktie in de tijd, dat de elektrische tram naar Haarlem hier zijn Bloemendaals eindpunt had.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 12