- 14 - 19. Café-restaurant "Roozendaal" In Haarlem bekend als "Van Schooten", vooral voor de oorlog, toen het een geliefde rustplaats was voor zondagswandelaars. We zijn inmiddels in Overveen beland op de hoek van Bloemendaalseweg en Zijlweg, een belangrijk punt in vroeger tijden, omdat Overveen meer bewoners telde dan Bloemendaal en Vogelenzang en er druk verkeer was van en naar Haarlem via de Zijlweg. Hier werd dan ook prompt een tol gevestigd. Hoogstwaarschijnlijk was in 1630 de "Roo vos" de voorloper van "Roozendaal", gekocht toen door schoolmeester Pieter Coppens. In die tijd was het niet ongebruikelijk, dat de meester een bijbaantje had, hetzij als herbergier, hetzij als doodgraver, hetzij als voorzanger in de kerk. Naast de herberg ligt aan de zuidkant de dorpsschool en daarnaast het klokhuis, waarvan talloze afbeeldingen bewaard zijn gebleven. Naast het klokhuis bevond zich een begraafplaats, welke tot 1916 bestond. Op deze plek was al eerder bebouwing aanwezig, namelijk in de 11e—12e eeuw een kapel, gewijd aan de Romeinse martelaar Sint Quirinus. Op 20 april 1767 koopt Hendrik Tuneman van Jacob van Sonnevelt een huis of herberg naast het klokhuis aan de westzijde van de Bloemendaalseweg. Dit is ongetwijfeld "Roozendaal". De naam "Roozendaal" duikt in ieder géval op in 1810, als op 28 december Lambert Lucas als eigenaar genoemd wordt. Rond 1885 zou de herberg de naam "De pruik" gedragen hebben. Voor de naam "De nieuwe kolfbaan" rond 1770 valt ook iets te zeggen, omdat tekeningen van Hendrik Tavenier een dergelijk uithangbord tonen op die plaats. Aan het eind van de 19e eeuw wordt het "café van Dernison"(?) gekocht door de heer van Schooten, die het door zijn vrouw laat beheren; zelf heeft hij een wagenmakerij aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal (de huidige herenmodezaak van Burlage)Zijn zoon, A. van Schooten, is tot op heden de eigenaar. 20. "De Swaan""'t Rechthuis", nu "Vanouds het Raadhuis". Te vinden op de hoek van Bloemendaalseweg en Zijlweg aan de zuidoost kant. Dit is waarschijnlijk de oudste herberg ter plaatse, vanwege de funktie die het had als rechthuis. De oudste, door ons achterhaalde, datum is februari 1628, als L.D. van Veenberge de herberg koopt. Deze Lucas Dirksz. van Veenberge verkoopt in mei 1634 aan J.J. Dickmans de vermaarde herberg waar de Swaen uit hangt te Overveen. Dickmans was oud-burgemeester van Aelbertsberg en Tetterode (Bloemendaal en Overveen)

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 15