- 19 - 24. "De Graauwe Olifant" Aan de Van Haemstedelaan treft men dit huis aan, een oude boerderij die korte tijd als herberg gediend heeft. De oude noord-zuid-route liep via BloemendaalsewegDuinlustweg, Van Haemstedelaan, Van Vollenhovenlaan en Doodweg naar De Zilk en verder. De Van Haemstedelaan toont nog goed het karakter van die oude, mulle wegen waarlangs het moeizaam reizen was. Geen wonder, dat de weinige huizen langs die route klanten trokken. In het Jaarboek 1955 van De Vereniging 'Haerlem' is een uitgebreid artikel gewijd aan "De Graauwe Olifant", ook wel "Klein Kraantje Lek" genoemd 25. Op de hoek van de Oosterduinweg (vroeger Oosterlaan) en de Burg. den Texlaan (vroeger Westerlaan) treffen wij een schattig wit huisje met groen-rode luiken aan, dat in de twinter jaren bekend was als het café van Willen Flooren. Genoemde Flooren dreef daar een uitspanning, hoewel hij daarnaast nog een baantje had. Het huisje van eigendom van de Erven Van der Vliet en behoorde waarschijnlijk bij "Duinvliet". Oorspronkelijk bevatte het huisje 2 woningen, thans zijn deze samen gevoegd. 26. "DE HARINGBUYS" Deze herberg, gelegen aan de Viersprong te Aerdenhout, heeft diverse namen gedragen: aanvankelijk "Het Claverbladt" of "Vergulde Claverbladt"later "Het Haringbuys" en volgens Haarlems Dagblad van 13 december 1958 was de laatste naam "Klaphek". Aerdenhout, vroeger de andere hout, behoorde tot de heerlijkheid Brederode. Men vond daar een klaphek, dat diende om het wild niet te laten ontsnappen uit de verderliggende landgoederen en 'wildernis'. Dit klaphek werd een tolhek, een goede vestigingsplaats dus voor een herberg. De eigenaren van de gestichte herberg pachtten het tolrecht van Brederode. Het tolhuis staat vermeld op een kaart van 1566, de oudst bekende vermelding. Voor de Zandvoortersdie in Haarlem hun vis aan de man brachten, waren er 2 wegen, het Visserspad, dat via Overveen (d.w.z. Tetterode) naar Haarlem voerde, en de beter voor wagens begaanbare 'ghemeenen of Wagenwegh' de huidige Zandvoorterweg. 's Avonds op weg naar huis, konden ze dan aan

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 20