- 20 - de Haarlemse Wagenweg nog een hartversterking nemen in "De laatste stuiver", en zich bij het tolhek moed indrinken voor de laatste loodjes naar Zandvoort. Hiertoe waren maar liefst 2 herbergen voorhanden: het Claverbladt en de Anderenhout, beide slechts door 2 voet grond van elkaar gescheiden. In 1610 verkoopt de waard van de Anderenhout, Pieter Feyntjen, zijn huis met 113 roe grond aan zijn zwager Frans Jz. van Haarlem. Ten westen hiervan staat het huis van Adriaen Jz. Gael, met 200 roe, dat reeds in 1599 in zijn bezit is. Deze Gael is bierbrouwer in Haarlem en koopt in 1628 de herberg 'het Claverbladt'. In 1643 wordt het huis van Adriaen Gael, dat ten westen staat van de herberg, door zoon Cornells Gael verkocht aan Willem Claesz. Snap. Dochter Maritgen erft van Adriaen Gael in 1643 het Claverbladt met 130 roe grond. Zij is gehuwd met Jan Willemsz. Beelt(s), die oud-schepen van Haarlem was toen hij in 1636 vrijdom van tol verkreeg. Hun dochter Hester ans Beelts is de moeder van Willem Jansz. Stilten, wiens erven de herberg in 1649 verkopen aan Abraham Yz. Leeuw, die in 1636 als pachter vermeld staat. De tol kost hem dan 37,50 per jaar, te voldoen aan Brederode. In hetzelfde jaar wordt de herberg verkocht aan de Zandvoorter Dirk Knoop, tegen een lijfrentebrief van 110,per jaar. Daarna is waarschijnlijk de herberg omgedoopt in het "Haringbuys" ten gerieve van de Zandvoortse klandizie. Het uithangbord toont een sterk overgeschilderd schip, op een koperen plaat met ijzeren afdekking, onderaan zijn twee haringen in het koper uitgesneden. Dat uithangbord bevindt zich tegenwoordig in het Frans Halsmuseum. Van 1716 tot 1762 is het Groote Gasthuis bezitter van de Haringbuys, gekocht uit de boedel van Klaas van Slooten met het halve recht van het Klaphek. Het Gasthuis moest namelijk voor het onderhoud van een gedeelte van de Zandvoorterweg zorgen en kreeg op die manier wat geld terug. Voor een viervoeter moest 1 stuiver tol betaald worden. Op 7 januari 1762 echter cedeert het Gasthuis voor 2.600,aan Pieter Mabë en Barend Grevingh de herberg met 189 roe. Het 'huis van Gael' wordt in 1704 als 250 roe groot verkocht uit de boedel van de weduwe Ary Dircksz. van de Cly voor 590,aan de eigenaar van de Haringbuys, Klaas van Slooten. In 1716 wordt het verkocht aan Huybert van Meurs en is dan geen herberg meer. In 1750 koopt mevrouw Van den Bempden het van de ervan Van Meurs. In 1770 staat het voor het laatst geboekt en waarschijnlijk door de eigenaars van Boekenroode gesloopt.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 21